Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: piogal »

Hej

Wiem, że jest już sporo takich tematów, ale w żadnym nie znalazłem do końca takich kryteriów.

Szukam gry dwuosobowej, raczej niezbyt ciężkiej, która byłaby typowym pojedynkiem pomiędzy dwoma graczami - z masą negatywnej interakcji, możliwością pokombinowania, ale dopuszczam też losowość.

Może być zarówno karciana, jak i planszowa - najlepiej do 100zł. Klimat praktycznie każdy - zarówno fantasy, sci-fi jak i bardziej "neutralny" będzie ok. Coś wam przychodzi do głowy? Z góry dzięki!
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: lacki2000 »

hmm sporo gier abstrakcyjnych dwuosobowych pewnie się łapie. Bitewniaki pewine też. A jak mniej abstrakcyjne to Antike Duellum (choć ja tej gry nie lubię zbytnio ale niektórym ten wyścig pionków po kółku się podoba) albo A Few Acres of Snow - to akurat polecam choć ta gra mnie przerasta (niesymetryczny deck building). Z karcianek to może Teomachia, też deck building ale z licytacją.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2013, 00:13 przez lacki2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Indar »

Zimna Wojna 1949 – 1989 (Twilight Struggle). Dla dwóch graczy ideał - ale mówią że raczej ciężka.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: sirafin »

Może Neuroshima HEX?

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: prz22 »

Albo poczekać na Tezeusza;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Pierzasty »

Summoner Wars? Dungeon Command? Zimna Wojna (Twilight Struggle)?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Veridiana »

Witchcraft
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Wassago »

Konwój, Zombiaki.

Wysłane z mojego LT26i za pomocą Tapatalk 2
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Perpetka »

Netrunner. Czysta negatywna interakcja. Karcianka, niby LCG, ale podstawka wystarczy. Jedna strona jest korporacją, a druga hakerem wdzierającym się na jej serwery. Setting cyberpunkowy, ale nienatrętny. Jest blef, są emocje, pułapki, wyścig zbrojeń... Można bawić się w deckbuilding, ale talie podstawowe też są grywalne, więc nie ma obowiązku. Jest wersja pl do dostania lekko powyżej 100. Gorąco polecam.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: charlie »

Z krótszych, z reguły koło 30 min gry, ale pokombinować trzeba jak najbardziej:
Roma, Drako, Basilica, Rekiny Biznesu, Gloom
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: piogal »

Hmm, trochę poczytałem o wspomnianych wyżej tytułach i najbardziej wpadły mi w oko: Summoner Wars, Neuroshima Hex i Drako. Która z nich najfajniejsza?

Mam też parę dodatkowych pytań:

Summoner Wars - czy można to gdzieś kupić po polsku? Który z zestawów podstawowych lepszy na początek? Jak wygląda sprawa rozwoju tej gry, czy można/trzeba kupić jakieś dodatki? Fajnie byłoby móc ją rozwijać, ale nie chciałbym żeby była to konieczność...

Neuroshima Hex - przeczytałem gdzieś, że jest tu spora losowość. Czy to prawda? Losowość dopuszczam, ale nie chciałbym żeby panowała nad moimi poczynaniami. Wolę jednak sam nieco się wysilić...

Drako - wydaje się być z nich wszystkich najprostsza. Czy to prawda? Jak wygląda kwestia balansu, bo przeczytałem różne opinie..?
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: charlie »

piogal pisze:Hmm, trochę poczytałem o wspomnianych wyżej tytułach i najbardziej wpadły mi w oko: Summoner Wars, Neuroshima Hex i Drako. Która z nich najfajniejsza?

Mam też parę dodatkowych pytań:

Summoner Wars - czy można to gdzieś kupić po polsku? Który z zestawów podstawowych lepszy na początek? Jak wygląda sprawa rozwoju tej gry, czy można/trzeba kupić jakieś dodatki? Fajnie byłoby móc ją rozwijać, ale nie chciałbym żeby była to konieczność...

Neuroshima Hex - przeczytałem gdzieś, że jest tu spora losowość. Czy to prawda? Losowość dopuszczam, ale nie chciałbym żeby panowała nad moimi poczynaniami. Wolę jednak sam nieco się wysilić...

Drako - wydaje się być z nich wszystkich najprostsza. Czy to prawda? Jak wygląda kwestia balansu, bo przeczytałem różne opinie..?
Drako istotnie jest najlżejsza, ale fun i tak jest duży. Strony bardzo wyważone.
Summoner Wars ma być wkrótce (nie wiem kiedy dokładnie) wydany w Polsce przez wydawnictwo Cube. Z tego co wiem, podstawka starcza na bardzo długo.
Neuroshimy nie lubię i dawno nie grałem, więc nie chcę mylić.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Peter128 »

W Neuroshimie dostajesz losowo 3 żetony, odrzucasz jeden, pozostałe dwa możesz zagrać, odrzucić lub sobie zostawić. Da się spokojnie opanować losowość, a krótki czas rozgrywki pozwala szybko się odegrać. Generalnie do tych wymagań najbardziej mi pasuje:

- dostaniesz nówkę za 80zł
- gra to starcie armii, składa się w zasadzie tylko z negatywnej interakcji
- nie sugeruj się tym, że jest dla 2-4 graczy, najbardziej grywalny wariant jest na 2 i koniec kropka
- spora regrywalność - 4 armie w podstawce plus za 35zł masa dodatkowych armii (teraz już chyba w sumie jest ich 12)
- angażuje strategicznie niewątpliwie
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: macike »

2 de Mayo
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Vandal »

Summoner Wars - zerknij na cubecp.home.pl, bawiłem się na Polconie i jest OK, ale chyba trzeba zainwestować w dodatki żeby gra się nie znudziła

Ja bym polecał jednak Twilight Struggle (Zimna Wojna)-każdy ruch to szkodzenie drugiej stronie, duża regrywalność poprzez mechanizm kart, a kombinować trzeba zawsze żeby pozbyć się z ręki szkodliwych kart przeciwnika. Instrukcja może sprawiać wrażenie ciężkiej, ale nie tak naprawdę skomplikowana, tylko odstrasza "paragrafowym" sposobem napisania.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: BartP »

Summoner Wars to kupa frajdy, również Neuroshima Hex. Te gry łączy to, że do obu wydają dodatkowe armie, więc mając ich wiele do dyspozycji, nie jesteś w stanie się nudzić. Na ten moment to moje ulubione konfrontacyjne dwuosobówki. Fakt, w każdej jest losowość, ale raczej lepszy gracz wygra.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: WRS »

piogal pisze:Drako - wydaje się być z nich wszystkich najprostsza. Czy to prawda? Jak wygląda kwestia balansu, bo przeczytałem różne opinie..?
Zasady są proste, losowość znaczna (dociąg kart).
Balans? Połowa grający twierdzi, że zawsze wygrywa smok. Druga na odwrót ;)
Ja jestem z tej pierwszej połowy...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Perpetka »

Zdecydowanie nie jest tak, żeby los grał w nhex znaczącą rolę.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: jolietjake »

piogal pisze: Neuroshima Hex - przeczytałem gdzieś, że jest tu spora losowość. Czy to prawda? Losowość dopuszczam, ale nie chciałbym żeby panowała nad moimi poczynaniami. Wolę jednak sam nieco się wysilić...

Drako - wydaje się być z nich wszystkich najprostsza. Czy to prawda? Jak wygląda kwestia balansu, bo przeczytałem różne opinie..?
W Hexie o wysilanie martwic sie nie musisz. Lepszy zazwyczaj wygrywa. Jesli nie to serie trzech szybkich meczykow wylni zasluzonego zwyciezce. Jest oczywiscie element losowy, ale ci ktorzy marudza na zla losowosc tej gry, to najczesciej ci ktorzy nie umieja grac Posterunkiem poprostu, a potem bluzgaja ;) Ta gra to kopalnia. Jest duzo glebsza taktycznie niz sie wydaje na poczatku i dlugo mozna odkopywac jej potencjal i uczyc sie lepiej roznych armii. Do tego jest swietnie rozwijana i w tani sposob mozesz urozmaicac gre nowymi armiami.

Drako dla mnie broni sie tylko ew. jako filler, przerywnik miedzy innymi grami czy rozgrzewka. Nie jest gra nad ktora mozna siedziec tyle co przy Hexie i nie ma tej glebi strategicznej. Jest "ok", jest przyjemny - ale tylko tyle. Nie ma co z Hexem porownywac imho ;)

Obie gry maja bardzo proste zasady, wiec nie musisz sie tym przejmowac. Drako mozesz szybciej wytlumaczysz dziecku, a temat jest bardziej uniwersalny, ale w innych przypadkach przegrywa ten pojedynek.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: tomuch »

Innowacje - na 2 osoby działa świetnie, non-stop pojedynek, właściwie to wyłącznie negatywna interakcja...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: espresso »

Potwierdzam powyższe wypowiedzi: dla mnie NS Hex to gra na kilkadziesiąt-kilkaset rozgrywek (a potem masz dodatki), Drako na kilka-kilkanaście. Summoner Wars nie znam, może poznam po premierze wersji pl.
Możesz też rozważyć podstawkę Netrunnera lub Star Wars.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: schizofretka »

Może któraś LCG? Inwazja, Netrunner, Star Wars?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: piogal »

Dzięki wszystkim za sugestie :-)

Przeczytałem jeszcze sporo recenzji w internecie i chyba najlepsze zbiera jednak Summoner Wars i na tę grę się ostatecznie zdecyduje. Miejmy nadzieję, że się nie zawiodę..
Board games are made for FUN, don't you think?
Pharaoh
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 18:36

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: Pharaoh »

Nightfall jest bardzo dobra opcja jesli chodzi o negatywna interakcje miedzy graczami. Niektorzy uwazaja, ze slabo sie sprawdza na 2 graczy, ale jak dla mnie to jest bardzo dobra nawet dla 2 osob.
Awatar użytkownika
jaskierv2
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2013, 15:51

Re: Gra "pojedynkowa" dla dwóch z negatywną interakcją?

Post autor: jaskierv2 »

Zdecydowanie Neuroshima Hex. Trzeba się nagłówkować trochę, a i tej jakże ważnej negatywnej interakcji jest wiele (bez żartów, ta gra opiera się na robieniu jak największych strat u wroga ;) )

Co do Konwoju, jest to gra w którą po prostu trzeba lubić grać, a więc niełatwo jest znaleźć rywala.
ODPOWIEDZ