Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Faziee »

Dziękuje za odpowiedź, ale poproszę jednak jeszcze o inną opinie potwierdzającą, gdyż jednak instrukcja w sekcji boost mówi, że jeżeli dany gladiator zostaje pokonany, to dominius traci 2 pkt. wpływu. My daliśmy mu punkt wpływu za zwycięstwo w primus, ale również odjeliśy mu 2pkt wpływu za to, że gladiator został pokonany. Ale faktycznie trudno nam było to jednoznacznie to ocenić, bo niestety dokładnie takiego przykładu nie ma w instrukcji.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Ardel12 »

Faziee pisze: 23 kwie 2021, 01:51 Dziękuje za odpowiedź, ale poproszę jednak jeszcze o inną opinie potwierdzającą, gdyż jednak instrukcja w sekcji boost mówi, że jeżeli dany gladiator zostaje pokonany, to dominius traci 2 pkt. wpływu. My daliśmy mu punkt wpływu za zwycięstwo w primus, ale również odjeliśy mu 2pkt wpływu za to, że gladiator został pokonany. Ale faktycznie trudno nam było to jednoznacznie to ocenić, bo niestety dokładnie takiego przykładu nie ma w instrukcji.
Przejrzałem instrukcję od dechy do dechy i dobrze zagraliście. Zrobiłem edita swojej wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Bartoszeg02 »

Witajcie!
Siadam dzisiaj do pierwszej rozgrywki i mam pytanie odnośnie dotrzymywania obietnic:
- czy jeżeli ktoś mówi że udzieli nam poparcia za kasę, to czy po otrzymaniu kasy my możemy odmówić mu poparcia?
- czy jeżeli ktoś powie że jak udzielimu mu poparcia to ten zagra kartę A na gracza X, to czy ten ktoś może po uzyskaniu poparcia zagrać tę kartę na nas?
Z instrukcji moim zdaniem wynika że wszystko można łamać (chyba tylko sprzedaż gladiatora musi się dokonać po przekazaniu kasy) ale wolę się upewnić.

- czy można zagrać strażnika do ochrony innego gracza?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Bartoszeg02 pisze: 28 maja 2021, 14:22 Witajcie!
Siadam dzisiaj do pierwszej rozgrywki i mam pytanie odnośnie dotrzymywania obietnic:
- czy jeżeli ktoś mówi że udzieli nam poparcia za kasę, to czy po otrzymaniu kasy my możemy odmówić mu poparcia?
- czy jeżeli ktoś powie że jak udzielimu mu poparcia to ten zagra kartę A na gracza X, to czy ten ktoś może po uzyskaniu poparcia zagrać tę kartę na nas?
Z instrukcji moim zdaniem wynika że wszystko można łamać (chyba tylko sprzedaż gladiatora musi się dokonać po przekazaniu kasy) ale wolę się upewnić.

- czy można zagrać strażnika do ochrony innego gracza?
1. Tak, możemy.
2. Tak, może.
Ogólnie nie można złamać udzielenia wpływów do zagrania karty tzn. chcesz zagrać kartę, ja deklaruję "udzielam wpływów" i to jest przyklepane, możesz zagrywać kartę. Natomiast same negocjacje typu "daj mi 5 złota, to udzielę poparcia" nie są wiążące.
Co do sprzedaży zasobów, to kwestia fair play, jak się umawiamy na wymianę gladiator za 5 kasy, z ręki do ręki, no to się wymieniamy, bez jakiegoś wyrywania karty czy złota ;) Ale znów, "daj mi gladiatora teraz, a w następnej rundzie dam Ci 5000 złota" nie jest wiążące.

W naszej pierwszej partii żona załatwiła mnie tak, że poprosiła o udzielenie wpływów do zagrania karty. Pokazała mi kartę w tajemnicy przed innymi i schowała ją. Pyta: udzielasz wpływów? Ja: tak! Ona: zagrywa całkiem inną kartę i to przeciwko mnie :D

e: Strażnika można użyć tylko przeciwko karcie wymierzonej w Ciebie (tzn. w gracza, który chce użyć tego strażnika).
Awatar użytkownika
sly
Posty: 194
Rejestracja: 02 lis 2016, 22:37
Lokalizacja: Radlin
Been thanked: 3 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: sly »

czy ktoś ma poprawki do kart w wersji pl? GF kiedyś udostępniło, ale linki nie już działają
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 309
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: scraber »

sly pisze: 23 kwie 2022, 22:50 czy ktoś ma poprawki do kart w wersji pl? GF kiedyś udostępniło, ale linki nie już działają
Co najwyżej taką erratę
https://info.znadplanszy.pl/2017/08/15/ ... ata-i-faq/
Awatar użytkownika
sly
Posty: 194
Rejestracja: 02 lis 2016, 22:37
Lokalizacja: Radlin
Been thanked: 3 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: sly »

scraber pisze: 25 kwie 2022, 01:13
sly pisze: 23 kwie 2022, 22:50 czy ktoś ma poprawki do kart w wersji pl? GF kiedyś udostępniło, ale linki nie już działają
Co najwyżej taką erratę
https://info.znadplanszy.pl/2017/08/15/ ... ata-i-faq/
dzięki, ale to tylko FAQ, wiem że była jeszcze errata do kart
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 309
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: scraber »

sly pisze: 25 kwie 2022, 11:10
scraber pisze: 25 kwie 2022, 01:13
sly pisze: 23 kwie 2022, 22:50 czy ktoś ma poprawki do kart w wersji pl? GF kiedyś udostępniło, ale linki nie już działają
Co najwyżej taką erratę
https://info.znadplanszy.pl/2017/08/15/ ... ata-i-faq/
dzięki, ale to tylko FAQ, wiem że była jeszcze errata do kart
Jest i Errata i FAQ, chyba że istniała jeszcze jakaś inna o której nie wiem
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 338 times
Been thanked: 309 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Chudej »

Mam pytanie o kwestię, o którą się spieram z kolegą - czy można zagrywać reakcje na reakcje? Pytanie dotyczy reakcji ogólnie, bo wiem że jedna konkretna (Jowiszowska ;) ) na to pozwala.

Kolega wynalazł taki link, gdzie wypowiada się GF9: https://videogamegeek.com/thread/880362 ... o#10458103

Moim zdaniem, gra pozwala na zagranie reakcji na reakcje tylko w momencie, gdy karta na to pozwala (jak np. na w.w. karcie), ale potrzebuję potwierdzenia.

Pytanie jeszcze o kartę "Nędzarz!" zdaje się, która zabiera wpływ dla osoby mającej 0 golda. Skoro pieniądze są niejawne, to co się dzieje, gdy ktoś zagrywa tą kartę, a okazuje się że cel ma jakieś pieniądze (bo można przecież tylko zgadywać)?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: grzeslaw90 »

Chudej pisze: 25 kwie 2022, 18:40 Mam pytanie o kwestię, o którą się spieram z kolegą - czy można zagrywać reakcje na reakcje? Pytanie dotyczy reakcji ogólnie, bo wiem że jedna konkretna (Jowiszowska ;) ) na to pozwala.

Kolega wynalazł taki link, gdzie wypowiada się GF9: https://videogamegeek.com/thread/880362 ... o#10458103

Moim zdaniem, gra pozwala na zagranie reakcji na reakcje tylko w momencie, gdy karta na to pozwala (jak np. na w.w. karcie), ale potrzebuję potwierdzenia.

Pytanie jeszcze o kartę "Nędzarz!" zdaje się, która zabiera wpływ dla osoby mającej 0 golda. Skoro pieniądze są niejawne, to co się dzieje, gdy ktoś zagrywa tą kartę, a okazuje się że cel ma jakieś pieniądze (bo można przecież tylko zgadywać)?
Co do reakcji masz rację.

Co do Nędzarza to złoto jest niejawne tylko przy licytacjach. W innym przypadku gra by oferowała ekrany :)
Sugob
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2020, 15:25
Has thanked: 6 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Sugob »

Mam takie pytanie. Czy w drugą edycję Spartakusa można grać z dodatkiem Widmo Śmierci? Pytam bo widzę że karty i grafiki są zupełnie inne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: grzeslaw90 »

Sugob pisze: 20 lis 2022, 09:12 Mam takie pytanie. Czy w drugą edycję Spartakusa można grać z dodatkiem Widmo Śmierci? Pytam bo widzę że karty i grafiki są zupełnie inne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nowa edycja nie jest kompatybilna ze starą
ODPOWIEDZ