Cyklady

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

Witam tym razem mam pytanie dotyczące Cyklady czy gra się nie nudzi ? czy wystarcza na długo,czy mechanika jest dobra.Chciałem jakies opinie graczy.Dziękuje za pomoc!
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady

Post autor: Wassago »

Casiliasplp pisze:Witam tym razem mam pytanie dotyczące Cyklady czy gra się nie nudzi ? czy wystarcza na długo,czy mechanika jest dobra.Chciałem jakies opinie graczy.Dziękuje za pomoc!
Mam Cyklady + hades i dla mnie gra jest super!
Przyjazna dla początkujących graczy (sama podstawka), nie można odpaść z gry (jak w GoT) i nawet będąc ostatnim gracz ma możliwość wygranej, jeśli inni nie przypilnują go ;) Zaawansowani będą mieli spore pole do popisu wykorzystując Potwory. Gra staje się jeszcze lepsza, jeśli dodamy do niej dodatek Hades, która zapewnia nam jeszcze większe możliwości w działaniu. Nie wiem jakie gry lubisz, ale Ja ta grę uwielbiam, tak jak i moi znajomi - najlepiej z dodatkiem ;)
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

Wassago@

Lubie strategie mam Eclipse,TI,Cywilizacje,Small World i jeszcze Robinsona.Jeśli tobie się podoba to raczej kupie jest na 3TROLE za 150 zł po Polsku.A dodatek jest drogi jest on wart ten ceny 110 zł ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady

Post autor: Wassago »

Dodatek trochę drogi, nawet za drogi patrząc na ilość dodatkowych materiałów, ale jak dal mnie dużo dodaje do rozgrywki i warto go mieć. Na początek zawsze można mieć samo Cyklady, jeśli podstawka się spodoba to wtedy warto pomyśleć o Hadesie bo gra staje się o niebo lepsza.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Cyklady

Post autor: krecilapka »

Grywałem trochę w podstawkę. Całkiem fajna giera. Bardzo ładna plansza, karty, niestraszące figurki. Najładniejsze z nich mityczne stwory mają niestety ten feler, że rzadko lądują na planszy. Często bywało tak, że poza krakenem nikt reszty w ogóle nie przyzywał do gry. Niby są przydatne, ale w specyficznych sytuacjach.
Nie jest szczególnie zawiła, ale nie żeby tak prosta, że aż prostacka ;). Instrukcja ma jakoś tak ze 4-5 stron. Więc daleko jej do kilkudziesięciostronicowych broszurek z Fantasy Flight Games. Łatwa w nauce, po rozegraniu 2-3 tur mniej więcej jarzy się o co chodzi. Toczy się na dwóch planach: strategicznym oraz licytacyjnym. Sympatyczny mariaż. Niezła skalowalność - daje radę na 2, chociaż w 3,4,5 osób jest ciekawiej. No i to o czym wspomniał Wassago: gra na poziomie mechanizmu nie pozwala wyeliminować gracza z rozgrywki (jak np. faktycznie Gra o Tron może nieprzyjemnie pożegnać uczestnika zabawy). Chociaż przyznaje, że siedziałem już nad planszą przez np. godzinę będąc tłem tych którzy się sprawniej uwinęli.
Nie da się zgadnąć czy Tobie wystarczy na długo. To często zależy nie tylko od gry, ale i grających. A może nawet przede wszystkim ;). Jeśli nie grałeś to ja polecałbym spróbować. Zapewnia solidną rozrywkę, w ciekawym klimacie. Nawet jeśli Ci się znudzi z czasem, to i tak powinieneś docenić ile przyjemności dostarczyła.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

Dzięki za info.
A jak są rozgrywane walki ? kostki są ?

Ile trwa rozgrywka na 2,3,4,5 osób ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady

Post autor: Wassago »

krecilapka pisze:Wassago: gra na poziomie mechanizmu nie pozwala wyeliminować gracza z rozgrywki (jak np. faktycznie Gra o Tron może nieprzyjemnie pożegnać uczestnika zabawy). Chociaż przyznaje, że siedziałem już nad planszą przez np. godzinę będąc tłem tych którzy się sprawniej uwinęli..
Według mnie to wszystko zależy od gracza. Owszem, jeżeli ktoś się podda bo jest w słabej sytuacji to nic nie zrobi, ale tutaj będąc niby najsłabszym zawsze można iść w zbieranie kasy i filozofów i zdziałać coś. Raz grałem z nowymi graczami, koleżanka trochę smutna była, że jej nie idzie, a tu trzech graczy ma już metropolie i wałczą o wygraną a ta nic nie ma. Jak komuś tłumacze, to staram się przedstawiać jak najwięcej opcji które może gracz zrobić i co one właściwie dadzą. Poprosiłem ją by dała mi pograć za siebie... i tak w 3 rundy wygrałem, dopasowały karty itd. ale trzeba było to przeanalizować, pomyśleć... a inni gracze byli zajęci sobą ;) Tu trzeba analizowac możliwości każdego gracza, bo niby ten nieszkodliwy może nam poważnie zaszkodzić :)

No i Hades jest bardzo fajnym dodatkiem, bo daje dodatkową możliwość atakowania i czasami czyjeś zwycięstwo nie jest tak oczywiste.

EDIT:
Rozgrywka różnie, ale powiedziałbym, że tak 1,5-2,5h. Grałem tylko na 4-5 graczy i taki skald bardzo polecam.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

A tam są kostki ? jak się przeprowadza walki ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady

Post autor: Wassago »

Zerknij sobie może na instrukcje ;) Jest na stronie Rebela.

Są dwie kostki i nimi się walczy.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

OK,dzięki wszystkim!
Hala Madrid
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

Zobaczyłem instrukcje i decyduję się kupić ale to już na wypłate ;)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady

Post autor: donmakaron »

Wspomnę tylko, że kostki mają na ściankach wartości od 0 do 3, z czego więcej jest ścianek o wartości 1 i 2, niż 0 i 3. Element losowy jest więc dosyć ograniczony :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Cyklady

Post autor: krecilapka »

Losowość w grze występuje, rzuca się kośćmi w czasie walki. Ale jest tak zmarginalizowana, że na te kilkanaście gier które rozegrałem, specjalnie nam nie namieszała. Nie widziałem by atakujący np. trzema oddziałami jeden, przegrał.
Teoretycznie jest to możliwe, ale praktycznie nie. Wypracowana przewaga flot czy jednostek wystarczy by zniwelować element losowy. Ci mi akurat skądinąd bardzo odpowiada.
Można Ci pozazdrościć, że po wypłacie kupisz sobie pudło tak solidnej rozrywki :).
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady

Post autor: Casiliasplp »

No kupie sobie Cyklady ale sprzedaje Small World :)
Hala Madrid
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Cyklady

Post autor: Adalbertus123 »

Co sądzicie o zakupie dodatku do Cyklad? Dobry, zły pomysł? Drastycznie zmienia rozgrywkę?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Cyklady

Post autor: sqb1978 »

Dobry pomysł, drastycznie zmienia na plus. Jest jeszcze bardziej dynamiczna rozgrywka
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady

Post autor: Wassago »

Jak zagrasz w Cyklady z dodatkiem, to już nie będziesz chciał grać bez niego ;) Bardzo polecam!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyklady

Post autor: pan_satyros »

Adalbertus123 pisze:Co sądzicie o zakupie dodatku do Cyklad? Dobry, zły pomysł? Drastycznie zmienia rozgrywkę?
Drastycznie ją ulepsza :)
Jeden z najlepszych dodatków w ogóle, a trochę ich przerobiłem.
Co da się naprawić naprawia, a do tego dorzuca jeszcze garść nowości.
Brać póki jest!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyklady

Post autor: Rocy7 »

Mi Cyklady po jakichs 15 partiach sie znudzily i kurza sie na polce mimo, iz mam rowniez Hadesa. Sam dodatek warto miec, choc byc moze Tytani (maja wyjsc w tym roku) ciekawiej rozwina rozgrywke.
Cyklady sa dobre na poczatek lecz znam minimum 6 osob, ktorych ta gra kompletnie nie porwala i skonczylo sie na jednej partii. Z gier z elementem licytacji nie wiem czy nie wiecej frajdy daje Spartakus z dodatkiem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Cyklady

Post autor: schizofretka »

A moi znajomi, znający kilkaset planszówek, mimo to mają kilkaset partii na koncie i rośnie ;) jasne, że może się nie spodobać, jak wszystko. Spartacus jest fajny do luźnego grania, łatwiej przekonać współgraczy niż do eurowatych cyklad, klimat znacznie lepszy, ale po odarciu do mechaniki i sprawdzeniu, jakie gra daje możliwości jako abstrakt nie umywa się w najmniejszym stopniu do cyklad, zwłaszcza z dodatkiem. To naprawdę jest jedna z najbardziej udanych planszówek w historii i warto spróbować samemu. Ja nawet nie jestem wielkim fanem ii jest kilkadziesiąt tytułów, w które wolałbym zagrać bardziej, ale cyklady zawsze stanowią wyzwanie i dobrą rozrywkę.

No i system walki, z płaskim rozkładem na kostkach i eliminowaniem tylko jednej jednostki w wypadku przegranej zamiast automatycznej porażki jest jednym z najlepszych rozwiązań w ogóle.

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
JanekLovesU
Posty: 17
Rejestracja: 04 cze 2012, 20:20

Re: Cyklady

Post autor: JanekLovesU »

Ja też mam pytanie co do Cyklad, przyglądam się tej grze juz od dłuższego czasu i nadal się waham czy aby gra przypadnie mi do gustu, a mianowicie nie lubie euro gier i chciałbym wiedzieć czy Cyklady to bardziej gra strategiczna czy moze bardziej gra euro, pytam bo nie chciał bym aby powtórzyła się historia tak jak to miało miejsce z osadnikami z catanu gdzie również przeczytałem wiele pochlebnych opinii na jej temam a po paru partiach musiałem ja sprzedać bo odkryłem ze to jednak nie jest gra dla mnie.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyklady

Post autor: Rocy7 »

Cyklady to bardziej gra licytacyjna nie jest to typowe euro z przerabianiem surowcow (zwlaszcza ze jest jeden zloto) ale zarzadzanie zlotem jest istotne, powiedzialbym ze nawet priorytetowe dla wygranej.
W tym segmencie bardziej strategiczny bedzie Kemet.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Cyklady

Post autor: sqb1978 »

Strategii owszem jest trochę, ale nie nazwałbym jej grą strategiczną, gdyż spora losowość uniemożliwia długofalowe planowanie. Elementów euro nie ma tu zupełnie.
Gdybym miał te grę zakwalifikować to byłaby to gra optymalizacyjna z elementami licytacji oraz kontrolą terytoriów :)
Awatar użytkownika
JanekLovesU
Posty: 17
Rejestracja: 04 cze 2012, 20:20

Re: Cyklady

Post autor: JanekLovesU »

sqb1978 i Rocy7 Dziękuje za szybką odpowiedz, dzięki wam wstrzymam się jeszcze z zakupem Cyklad, poszukam może gdzies w pobliżu da się wypożyczyć ten tytuł i sam ocenie czy gra podejdzie. Przepraszam za mały offtop ale czy kemet będzie może wydany w tym roku po polsku ?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady

Post autor: Pixa »

Rebel zapowiada Kemeta PL na IV kwartal tego roku. Dosc czesto sa jednak obsuwy i ja nastawialbym sie raczej na I kwartal 2015.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ