Mount Everest

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Mount Everest

Post autor: ananas »

Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Mount Everest

Post autor: tomb »

http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,443 ... erest.html
2-5 graczy - nie ma solo?

Czy przed premierą pojawi się instrukcja do ściągnięcia?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Mount Everest

Post autor: Peter128 »

http://www.swiatgierplanszowych.pl/2013 ... t-everest/

Opis komponentów, wprowadzenie do gry. Przedsprzedaż chyba już jutro, instrukcji na razie nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Mount Everest

Post autor: Hipke »

Na stronie Rebela (w sklepie) nie ma jeszcze ani słowa o Mount Everest.
Skąd informacja, że przedsprzedaż rusza dziś?
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 54 times
Been thanked: 10 times

Re: Mount Everest

Post autor: hrachubi »

W zeszłym tygodniu na facebook napisali, że pod koniec tygodnia(zeszłego) lub na początku następnego czyli aktualnego, ruszy przedsprzedaż.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Mount Everest

Post autor: Hipke »

ME pojawił się dziś w przedsprzedaży.
Dzisiaj jest 35 rocznica wejścia Wandy Rutkiewicz na Mount Everest... ciekaw jestem, czy to był celowy zabieg, czy zbieg okoliczności ;-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: WRS »

Może ktoś z Rebela tu zagląda... Może da się poprawki chociaż w pdfie nanieść...

str. 8. "ROZŁADUNEK PRZEWODNIKÓW" nieco niżej - "Rozładunek jest w większości przypadków darmowy, nie kosztuje punktów ruchu ani punktów aklimatyzacji. Jedynym wyjątkiem jest rozbicie obozu opisane na dlaszych stronach w niniejszej instrukcji"

str. 13. "5. KONIEC RUNDY" nieco niżej - "Jeśli znajdzie się on na pierwszym polu kafla pogody z prawej strony, należy przełożyć ten kafel na lewą stronę i odsłonić nowy - jak na ilustrtacji."

str. 16. "2. Żetony ryzyka" nieco niżej - "W przypadku remisu nikt nit bierze żetonu."
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Mount Everest

Post autor: Epyon »

Większe prawdopodobieństwo że ktoś z Rebela to przeczyta byłoby chyba gdybyś podesłał im informację o literówkach na maila. ;)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Mount Everest

Post autor: Hipke »

Literówki w instrukcji, to jeszcze pikuś jak dla mnie. Chociaż oczywiście nie powinno ich być!
Pytanie czy nie ma jakiś gorszych baboli...:-\
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: UncleLion »

Sądząc po grafikach czeka nas kolejne duże pudło.... Szkoda - K2 było dość poręczne w przewożeniu.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: folko »

Pudełko jest takie jak w przypadku Jaskini (takie powinno być, bo gry jeszcze nie mam). Mam nadzieję, że pierwszy egzemplarz dostanę na początku tygodnia, jak już będę miał, to porobię zdjęcia i wystawię na bgg.
Co do literówek, ja niestety takivh nie widzę, tak już mam :( Nie wiem czy zostały poprawione, prościej zawsze wysłać do wydawcy informacje. Ja na forum zaglądam ostatnio może raz/dwa na tydzień, jak często rebelowcy - nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: FortArt »

folko pisze: Co do literówek, ja niestety takivh nie widzę, tak już mam
Jeśli to autoironiczny żart to jest świetny! :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: folko »

:D chciałbym powiedzieć że tak, ale niestety nie. Żeby było zabawniej, to po napisaniu zauważyłem właśnie jedną literówkę, poprawiłem i pomyślałem - dobrze że poprawiłem, bo wyglądałoby to dziwnie. A tu ciach, kolejna :-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: Veridiana »

Dziś pierwsza rozgrywka, 5 osób, wśród nich autor. A autor zaglądający do instrukcji to widok bezcenny ;)

Bardzo fajna gra, ciekawsza dla mnie osobiście od K2, a jedyne co mnie nie przekonało to kolorystyka. z jednej strony pstrokacizna namiotów, z drugiej bladość klientów, a z trzeciej surowość krajobrazu. Skutek: wszystko się ze sobą gryzie. Ale to generalnie pikuś. Tylko jak na 5 graczy, to w ogóle ścisku nie było, jedynie przy lodowcu, gdzie jest ograniczenie do 1 pionka na pole.
Bardzo klimatyczna gra, szczególnie przed Wszystkimi Świętymi, prowokująca do komentarzy typu "ilu klientów niesiesz w plecaku?" albo "czy jest jeszcze szansa, że ci wszyscy zemrzą?" :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Mount Everest

Post autor: tomb »

Veridiana pisze:Bardzo fajna gra, ciekawsza dla mnie osobiście od K2
A jak oceniasz K2 i dlaczego ME jest ciekawszy?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: Veridiana »

W K2 szliśmy w zasadzie tylko w górę. W Mount Everest chodzimy wte i nazad, a to znosząc sprzęt do namiotu, a to ciągnąc za sobą turystów, których też możemy zostawić w namiocie i ponownie zejść po ekwipunek, a to po nowe grupki turystów, którzy występują w dwóch rodzajach, możemy tracić punkty za "wypadki przy pracy" (śmiertelne), mamy ciekawsze rozporządzenie kartami aklimatyzacji i planszą gracza oraz namiastkę deck-buildingu. Więcej się dzieje i można / trzeba więcej pokombinować, aby natrzaskać punktów na plus (bo na minus to nie sztuka ;))
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: Tycjan »

Zapraszam do lektury testu na temat gry na moim blogu: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... okogorska/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Mount Everest

Post autor: Hipke »

Mniam, mniam- nie mogę się już doczekać :P
Gra już jest dostępna, ale przesyłka czeka jeszcze na HMS Beagle :wink:
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: Pająk »

Veridiana pisze: Tylko jak na 5 graczy, to w ogóle ścisku nie było, jedynie przy lodowcu, gdzie jest ograniczenie do 1 pionka na pole.
Hmmmm. Nigdzie nie znalazlem tej zasady w instrukcji a rzeczywiscie bylaby bardzo fajna.. Tez mialem wrazenie, ze ma 5 osob jest kompletny luz - moglo byc to jednak spokojnie spowodowane pierwsza rozgrywka

Gre oceniam bardzo podobnie - ciekawsza od K2 ale tez posiadajaca zdecydowanie wieksza bariere wejscia dla poczatkujacych. Po zagraniu ilus partii w poprzednie gry emocji bylo moze odrobine mniej za to myslenia od groma. Wydaje mi sie tez, ze gra jest dluzsza. Ja jestem baaardzo zadowolony

Niestety sama instrukcja jest odrobine slabsza i pozostawia sporo niedomowien.. Nie pamietam wszystkich watpliwosci z gry ale: czy mozna skorzystac z butli lezacej samotnie (bez klientow i przewodnika) w namiocie? - to jest w ogole najslabsza czesc instrukcji. Wedlug instrukcji chyba nie ma przeciwskazan a szkoda. Czy wystarczy, ze przechodzac (w trakcie ruchu) przewodnicy sa na tym samym polu badz w bazie, zeby mogli wymieńic sie sprzetem badz pobrac nowy? Wydaje mi sie, ze tak. Ciezko bylo tez znalezc informacje na planszy, ktora strona jest latwiejsza. Okazalo sie, ze jest to podane tylko w instrukcji
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: WRS »

Miałem te same pytania do Autora, stąd rozwiewam wątpliwości
Pająk pisze:czy mozna skorzystac z butli lezacej samotnie (bez klientow i przewodnika) w namiocie?
Tak, butla w namiocie pozwala odpalić akcję wymiany karty na kartę aklimatyzacji.
Warto pamiętać, że im wyżej butla, tym więcej kart aklimatyzacji mamy do wyboru.
Pająk pisze:Czy wystarczy, ze przechodzac (w trakcie ruchu) przewodnicy sa na tym samym polu badz w bazie, zeby mogli wymieńic sie sprzetem badz pobrac nowy?
Tak, wymiany można dokonywać w locie. Nawet w trakcie realizowania ruchu z jednej karty (np. "3" idę za 1, spotkanie, wymiana, i dalsze 2 używam...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Mount Everest

Post autor: Lubel »

Trochę z innej beczki, czy mając K2 (bez BP) warto kupić ME czy te gry są do siebie podobne, czy rozgrywka jest znacząco inna ?
Awatar użytkownika
game_maniac
Posty: 124
Rejestracja: 12 wrz 2013, 19:51
Lokalizacja: Józefosław k/Warszawy

Re: Mount Everest

Post autor: game_maniac »

Lubel pisze:Trochę z innej beczki, czy mając K2 (bez BP) warto kupić ME czy te gry są do siebie podobne, czy rozgrywka jest znacząco inna ?
Dolaczam sie do pytania, z ta tylko roznica ze posiadam Broad Peak.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Mount Everest

Post autor: Tycjan »

ME to zupełnie inny sposób zdobywania gór. Tutaj nie idziemy samemu, ale wprowadzamy ludzi i to wprowadza zupełnie inne podejście do sposobu gry.
ME jest trudniejsza od K2 i BP.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
game_maniac
Posty: 124
Rejestracja: 12 wrz 2013, 19:51
Lokalizacja: Józefosław k/Warszawy

Re: Mount Everest

Post autor: game_maniac »

Tycjan pisze:ME to zupełnie inny sposób zdobywania gór. Tutaj nie idziemy samemu, ale wprowadzamy ludzi i to wprowadza zupełnie inne podejście do sposobu gry.
ME jest trudniejsza od K2 i BP.
A czy dzieki temu gra jest trudniejsza i nie bedzie sie juz nadawala do gry z 7-8 latkami? Ma ktos juz takie doswiadczenia? Bo nie ukrywam, ze K2 nadaje sie genialnie do zainteresowania lekko zaawansowanych graczy czyms trudniejszym niz Dobble :shock:

Prowadze klub gier dla dzieci - stad moje pytanie, bo jak przychodzi ktos nowy to chetnie wyciagam K2.

Czy mozna powiedziec, ze ME to pomieszanie K2 (tematyka i klimat) z Jaskinia (uzupelnianie zapasow)? Odnosze takie wrazenie czytajac wasze wypowiedzi.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Mount Everest

Post autor: jolietjake »

Lubel pisze:Trochę z innej beczki, czy mając K2 (bez BP) warto kupić ME czy te gry są do siebie podobne, czy rozgrywka jest znacząco inna ?
Tycjan pisze:ME to zupełnie inny sposób zdobywania gór. Tutaj nie idziemy samemu, ale wprowadzamy ludzi i to wprowadza zupełnie inne podejście do sposobu gry.
ME jest trudniejsza od K2 i BP.
Tak, w ME gra się trochę w inny sposób, jest trudniej i chyba więcej myślenia na dłuższą metę. Nie jest to np. identyczna gra tylko na innej mapie.
Niemniej jednak...
...nie są to bardzo różne gry. Wręcz przeciwnie, ogólny feeling z gry pozostaje ten sam. Jeśli jesteś wielkim fanem K2 to inna sprawa, bierz. Ale wydaje mi się, że posiadacz obu tytułów będzie w końcu sięgać po tylko jeden z nich (ten który uzna za odpowiedniejszy), a nie brał raz jeden, raz drugi. Jeśli (tak jak ja) jesteś osobą, której K2 pasi mechanicznie, ale sama gra nie sprawia przyjemności za dużo, to ME najpewniej tego nie zmieni.
Joliet Jake na BGG
ODPOWIEDZ