Tezeusz - problemy z zasadami.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: wirusman »

Żeton ulepszenia można stosować na kartach gdzie jest znak ulepszenia (powiedzmy że jest na nich zębate koło:P).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Trolliszcze »

wirusman pisze:Żeton ulepszenia można stosować na kartach gdzie jest znak ulepszenia (powiedzmy że jest na nich zębate koło:P).
Na karcie Plan Bazy jest znak ulepszenia.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: wirusman »

To rzeczywiście mocarna karta:) Takie ulepszenie działa jako jedna akcja. Tak jak byś miał od razu kartę z możliwością dołożenia dwóch kart.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Trolliszcze »

Mocarna to mało powiedziane, Plan Bazy z 1 ulepszeniem i duplikatem pozwala wyłożyć 4 karty jednym ruchem :D
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: wirusman »

Wyłożyć Plan Bazy i duplikat to już jest błąd przeciwnika:P I papa... pozamiatane:D Chociaż jest więcej morderczych kombinacji:)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Trolliszcze »

Jeśli chodzi o to konkretne kombo, to chyba przeciwnik nie mógł zdziałać zbyt wiele. Plan Bazy miałem na ręce startowej, więc od razu wyłożyłem, a Duplikat zainstalowałem z wierzchu mojej talii za pomocą karty bonusu. Teoretycznie mógłby mój przeciwnik zainstalować coś obok Planu Bazy, żeby z nim nie sąsiadował Duplikat, ale to było w moim sektorze, więc i tak bym przy najbliższej okazji uprzątnął i od razu postawił Duplikat...

Szczęśliwie ułożyły się karty.
Natomiast co do mojej wątpliwości, jak można wykładać kilka kart za pomocą Planu Bazy, ciągle czekam na oficjalną odpowiedź kogoś z Portalu.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: GrzeL »

W instrukcji w dziale karty oczekujące jest napisane, że uzupełniamy „natychmiast”, ale po nowej definicji słowa „NIC” w tej samej instrukcji, trzeba czekać na oficjalną interpretacje.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Trolliszcze »

GrzeL pisze:W instrukcji w dziale karty oczekujące jest napisane, że uzupełniamy „natychmiast”, ale po nowej definicji słowa „NIC” w tej samej instrukcji, trzeba czekać na oficjalną interpretacje.
Niestety nawet to nie rozwiązuje sprawy, bo jeśli działanie karty brzmi "Zainstaluj 2 karty oczekujące" to mogę:
A) wziąć dwie karty oczekujące, zainstalować, natychmiast uzupełnić dwie karty oczekujące;
B) wziąć kartę oczekującą, zainstalować, natychmiast uzupełnić, po czym wziąć drugą kartę oczekującą (np. tą, którą właśnie położyłem), zainstalować i uzupełnić.
To jest dość ważny szczegół, bo czasem np. w chwili wykonania akcji "Zainstaluj 2 karty oczekujące" na planszy może się znajdować tylko 1 karta oczekująca... Nie wiadomo, jak to interpretować.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Odp: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: AkitaInu »

GrzeL pisze:W instrukcji w dziale karty oczekujące jest napisane, że uzupełniamy „natychmiast”, ale po nowej definicji słowa „NIC” w tej samej instrukcji, trzeba czekać na oficjalną interpretacje.
O co chodzi z tym nic? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Odp: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: GrzeL »

AkitaInu pisze:
GrzeL pisze:W instrukcji w dziale karty oczekujące jest napisane, że uzupełniamy „natychmiast”, ale po nowej definicji słowa „NIC” w tej samej instrukcji, trzeba czekać na oficjalną interpretacje.
O co chodzi z tym nic? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Zwrot „nie może zrobić NIC” oznacza wg interpretacji wydawnictwa aktywację pułapek, więc jednak coś robi, istotna jest tu pisownia dużymi literami podkreślająca znaczenie słowa „NIC”.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: AkitaInu »

Mowisz o powrocie pionka z orbity?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: GrzeL »

AkitaInu pisze:Mowisz o powrocie pionka z orbity?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Nie, tam akurat w zasadach jest wyjaśnione i użyto tylko „nic”, a nie „NIC”.
Pisałem o karcie „Chwytak”.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Trolliszcze »

GrzeL pisze:
AkitaInu pisze:Mowisz o powrocie pionka z orbity?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Nie, tam akurat w zasadach jest wyjaśnione i użyto tylko „nic”, a nie „NIC”.
Pisałem o karcie „Chwytak”.
Trochę się czepiasz z tym chwytakiem. Nie robi nic = nie wykonuje żadnych akcji. Otrzymywanie obrażeń od pułapek nie jest ROBIENIEM CZEGOŚ, bo żadna jednostka nie wchodzi w pułapki z własnej i nieprzymuszonej woli.
EDIT: Żeby na jednostkę z chwytakiem nie działały pułapki, wording musiałby pewnie wyglądać jakoś tak (zmyślam): "Jednostka nie podlega żadnym akcjom".
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: GrzeL »

Trolliszcze pisze:
GrzeL pisze:
AkitaInu pisze:Mowisz o powrocie pionka z orbity?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Nie, tam akurat w zasadach jest wyjaśnione i użyto tylko „nic”, a nie „NIC”.
Pisałem o karcie „Chwytak”.
Trochę się czepiasz z tym chwytakiem. Nie robi nic = nie wykonuje żadnych akcji. Otrzymywanie obrażeń od pułapek nie jest ROBIENIEM CZEGOŚ, bo żadna jednostka nie wchodzi w pułapki z własnej i nieprzymuszonej woli.
EDIT: Żeby na jednostkę z chwytakiem nie działały pułapki, wording musiałby pewnie wyglądać jakoś tak (zmyślam): "Jednostka nie podlega żadnym akcjom".
Nie czepiam się, tylko zwracam uwagę, że w instrukcji tego wydawnictwa słowo „natychmiast” nie musi oznaczać natychmiastowego działania.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Indar »

Licznik sekwencji końcowej - przesuwanie żetonu
Dobrze rozumiem że przeciwnicy mogą odwlekać zakończenie gry w ten sposób? Skoro faza kart oczekujących nie jest obowiązkowa to mogą pominąć fazę i nie przesuwać żetonu.
Czy coś mi umknęło?
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: beerbear87 »

Jak zainstalujesz kartę z oczekujacych, bądź wyrzucasz kartę przeciwnika z oczekujących to masz obowiązek dołożyć swoją na pole oczekujacych, jezeli nie masz to przesuwasz żeton. Możesz nie robic tych akcji przedłużając grę ale to juz kwestia tego jak masz pułapki porozkładane
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Skellig »

Mam jeszcze pytanie o Chwytak...

Czy jednostka złapana Chwytakiem, atakuje przeciwnika gdy ten wejdzie w Zasadzkę? Instrukcja mówi co prawda, że schwytana jednostka nie może atakować, ale tutaj nie jest to standardowy atak, tylko efekt pułapki Zasadzka, dziejący się w turze przeciwnika.
Graliśmy tak, że schwytana jednostka nie może zaatakować za pomocą Zasadzki, mimo, że nie wymagałoby to przecież ruchu, akcji, itp.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: GrzeL »

Skellig pisze:Mam jeszcze pytanie o Chwytak...

Czy jednostka złapana Chwytakiem, atakuje przeciwnika gdy ten wejdzie w Zasadzkę? Instrukcja mówi co prawda, że schwytana jednostka nie może atakować, ale tutaj nie jest to standardowy atak, tylko efekt pułapki Zasadzka, dziejący się w turze przeciwnika.
Graliśmy tak, że schwytana jednostka nie może zaatakować za pomocą Zasadzki, mimo, że nie wymagałoby to przecież ruchu, akcji, itp.
Nie.
wittiw
Posty: 105
Rejestracja: 14 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: Kraków

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: wittiw »

Mimo istniejącego FAQ i tego wątku na forum, nie udało mi się rozwiać pewnych wątpliwości:

1) Czy po ulepszeniu karty "Kontrola", gdy zostanie ona aktywowana, wymagane jest poruszenie dokładnie określonej liczby jednostek przeciwnika - w zależności od poziomu ulepszeń? Czy też można poruszyć mniejszą liczbą pionków, np. gdyby na karcie był jeden żeton ulepszenia, czy mogę wybrać czy poruszyć dwoma, jedną czy też żadną jednostką?
Podobną wątpliwość mam co do karty: "Pętla czasu" (czy muszę spowolnić ruch o konkretną wartość ulepszenia, czy też jest to maksymalny wskaźnik o który mogę spowolnić ruch?);

2) Czy ta sama karta "Tajne przejście" może zostać użyta kilkakrotnie w jednej turze? Zdarza się sytuacja, gdy grając naukowcami uda się wyłożyć 3 takie karty - w efekcie przeskakując sektory można wrócić do już pominiętego (co często prowadzi do sytuacji, gdy można wybrać dowolny sektor docelowy);

3) Jednostki "pomniejszych obcych" zostają usunięte, gdy otrzymują ranę - ale co w przypadku, gdy tych ran mają otrzymać więcej, np. w wyniku aktywacji pułapki? Czy przeciwnik traci dodatkowo punkty życia minus jeden (za usuniętego obcego), czy też jedynym kosztem gracza prowadzącego Obcych jest utrata jednostki "pomniejszego obcego"?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Peter128 »

wittiw pisze:Mimo istniejącego FAQ i tego wątku na forum, nie udało mi się rozwiać pewnych wątpliwości:

1) Czy po ulepszeniu karty "Kontrola", gdy zostanie ona aktywowana, wymagane jest poruszenie dokładnie określonej liczby jednostek przeciwnika - w zależności od poziomu ulepszeń? Czy też można poruszyć mniejszą liczbą pionków, np. gdyby na karcie był jeden żeton ulepszenia, czy mogę wybrać czy poruszyć dwoma, jedną czy też żadną jednostką?
Podobną wątpliwość mam co do karty: "Pętla czasu" (czy muszę spowolnić ruch o konkretną wartość ulepszenia, czy też jest to maksymalny wskaźnik o który mogę spowolnić ruch?
Możesz, oznacza nie musisz, twoja decyzja w obu przypadkach.
2) Czy ta sama karta "Tajne przejście" może zostać użyta kilkakrotnie w jednej turze? Zdarza się sytuacja, gdy grając naukowcami uda się wyłożyć 3 takie karty - w efekcie przeskakując sektory można wrócić do już pominiętego (co często prowadzi do sytuacji, gdy można wybrać dowolny sektor docelowy);
Możesz, taka jest moc Tajnego Przejścia ;)
3) Jednostki "pomniejszych obcych" zostają usunięte, gdy otrzymują ranę - ale co w przypadku, gdy tych ran mają otrzymać więcej, np. w wyniku aktywacji pułapki? Czy przeciwnik traci dodatkowo punkty życia minus jeden (za usuniętego obcego), czy też jedynym kosztem gracza prowadzącego Obcych jest utrata jednostki "pomniejszego obcego"?
Po prostu spadają, grający Obcymi nie dostaje żadnych Ran.
nielot2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:10
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: nielot2 »

HALA TECHNICZNA nie posiada POLA KART OCZEKUJĄCYCH. Jak instalować nowe karty? Jak można zabierać KARTY BONUSÓW?
Marcin
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Indar »

Dawno nie grałem, ale zdaje się że nie ma obowiązku instalowania nowych kart TYLKO w module na którym na Polach Kart Oczekujących się znajduje. Instalujesz gdzie chcesz - stąd więc możesz zabrać kartę bonusu również z pół w HALI.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: misioooo »

nielot2 pisze:HALA TECHNICZNA nie posiada POLA KART OCZEKUJĄCYCH. Jak instalować nowe karty? Jak można zabierać KARTY BONUSÓW?
Aby zainstalować kartę oczekującą musisz zakończyć swój ruch w lokacji z tą konkretną kartą. Zaliczyć pułapki, wykonać akcje, akcję sektora etc. I na końcu możesz instalować - miejsce, gdzie zainstalujesz kartę oczekującą wybierasz spośród wszystkich pustych lub zawierających kartę bonusu lub inną twoją kartę zainstalowaną "slotów" we wszystkich lokacjach.

Zatem aby zainstalować np. Tajne Przejście, które "oczekuje" w twoim startowym sektorze:
Kończysz ruch w swoim sektorze. Robisz pułapki/akcje/akcję sektora. Bierzesz to tajne przejście z oczekujących i kładziesz na pustym (lub zawierającym kartę bonusu lub TWOJĄ inną kartę) polu w hali technicznej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: Kisun »

Można prosić link do oficjalnego faq do Tezeusza? Na stronie portalu link nie działa.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Tezeusz - problemy z zasadami.

Post autor: GrzeL »

Kisun pisze:Można prosić link do oficjalnego faq do Tezeusza? Na stronie portalu link nie działa.
U mnie działa:
https://www.dropbox.com/s/qhwmn1mig2e3z ... 1_0_PL.pdf
ODPOWIEDZ