Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: hipcio_stg »

Ja powiem, że gra jest bardzo dobra. Szczególnie lubię niemieckie koleje, ale już sama podstawka daje frajdę. Gra dla mnie ma jeden minus - ilość zdobywanych punktów. Tutaj efekt kuli śnieżnej jest bardzo widoczny. Męczące jest zaznaczanie przyrostu po 120pkt na rundę na 100pkt torze. Wolałbym wszystkie punkty podzielić przez 5 i kończyć w okolicy 80-120 pkt finalnie.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: hamish »

Sam też bardzo lubię tę grę. Fakt, grałem ostatni raz kilka lat temu, pościg za doświadczaniem nowości zrobił swoje, ale rozgrywka w RK zawsze mocno angażowała zwoje mózgowe. Dodatki wzbogacają grę, już ten mikrus z Essen daje sporo. Osobiście lubię też Amerykańskie Koleje przez wzgląd na tabelę inwestycji.
hipcio_stg pisze: 09 kwie 2022, 22:52 Męczące jest zaznaczanie przyrostu po 120pkt na rundę na 100pkt torze. Wolałbym wszystkie punkty podzielić przez 5 i kończyć w okolicy 80-120 pkt finalnie.
Z jednej strony, zgadzam się z Tobą. Tej grze przydałaby się lepiej zorganizowana forma punktowania, szczególnie, że VP wykręca się praktycznie w każdym miejscu i sumowanie tego wszystkiego bywa mozolne. Z drugiej strony jednak... no cholera, człowiek czuje taką radość w środku, jak rąbnie grubo punktami w jednej rundzie :wink:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: evrard »

Rafal1970 pisze: 09 kwie 2022, 20:56 Rozważam zakup Rosyjskich Kolei Ultimate Set. Jestem cieka jak się „zestarzała” w odniesieniu do dużej ilości nowych gier na rynku. Na BGG miejsce 101 – czyi źle nie jest. Czy ktoś w tą grę jeszcze gra?
Gra się wcale nie zestarzała. Z prostego z względu. Tam się nie ma co zestarzeć. Jedno z najbardziej eleganckich euro. W zasadach dość klasyczny worker placement z ogromną głębią rozgrywki. Sama podstawka starcza na długo. Zagraj 50 partii, potem zagraj z topowym graczem na BGA i jednocześnie zaskoczy Cię i zmasakruje jakąś nową strategią. A jak dorzucimy dodatki to ilość kombinacji jest nie do ogrania. Działa znakomicie na 2,3 i 4 osoby. Wersji solo jeszcze nie próbowałem. Zasady jak wspominałem proste, możdżenia mnóstwo, czas rozgrywki stosunkowo krótki. Wersja Ultimate - gra ideał. Nowości, jak Newton czy Barrage mimo, że znakomite Rosyjskim Koleją nie zagrażają. Natomiast zgadzam się, że punktowanie jest upierdliwe, szczególnie w dodatkach gdzie wyniki potrafią przekroczyć 800 pkt. Ale to i tak niewielki minus w kontekście całości.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Apos »

Rafal1970 pisze: 09 kwie 2022, 20:56 Rozważam zakup Rosyjskich Kolei Ultimate Set. Jestem cieka jak się „zestarzała” w odniesieniu do dużej ilości nowych gier na rynku. Na BGG miejsce 101 – czyi źle nie jest. Czy ktoś w tą grę jeszcze gra?
Mój pierwszy kontakt z Rosyjskimi Kolejami był w ~2015 roku. W roku 2022 nadal gram, bawię się świetnie, a dodatki zapewniają urozmaicenie (szczególnie Niemieckie i Azjatyckie Koleje). W międzyczasie inne worker placementy, już po kilku partiach nużyły lub trudno było zachęcić współgraczy do ponownej rozgrywki.
Jest to tytuł, który ma tak sprawne i proste mechaniki, że mało co może się zestarzeć. Zgadzam się tylko z uwagami na temat punktowania i efektem kuli śnieżnej. Ponieważ punkty są jawne i widać przyrost punktowy graczy na turę. W 3/4 rozgrywki wiadomo kto wygra, a cele punktujące na koniec gry nie są takie znaczące, szczególnie gdy wyniki przekraczają 600 pkt.

W/g mnie to będzie klasyk gatunku worker placement, a wersja Ultimate powinna zadowolić wymagającego eurogracza. Strategii tutaj jest wiele, jak i optymalizacji oraz czynników wpływających na regrywalność. Na BGA trafia się na weteranów z nowymi strategiami i zagrywkami.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Rafal1970 »

No to po Waszych rekomendacjach kupiłem zestaw eng. za 50 EURO z wysyłką w cenie: - Russian Railroads (podstawka) i dodatki German Railroads, Russian Railroads: Juri Dreigleisky, Russian Railroads: American Railroads. Nie mam już miejsca na żadne gry, ale to jakoś upcham.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Żenującym jest fakt, że PL wydanie od Barda wciąż można nabyć w sklepach i to po tylu latach od premiery :shock:
My po prostu nie znamy się na dobrych (i bardzo dobrze wydanych) grach. Pijemy hurtem wszelkiej maści popłuczyny a prawdziwe wino wciąż zalega sklepowe pułki...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: hamish »

Ale, że z pierwszego druku jeszcze? Tego z 2014 roku? (nie pamiętam czy przez tyle lat był jakiś dodruk, czy nie). Wierzyć się nie chce. Twój post sprawił, że zdałem sobie sprawę z tego, że grę kupiłem osiem lat temu. Dodatki zbierałem przez kolejne dwa lata chyba. I ten czas to był okres najmocniejszego ogrywania tytułu. To w ogóle moja pierwsza gra z kategorii "cięższych".

Swego czasu RR w rankingu BGG zajmowało 41 miejsce. Przez te kilka lat może i wypadło z setki, ale wciąż jest wysoko, szczególnie w kategorii gier strategicznych. To gra, której się nie pozbędę i już wiem, co zaproponuję na jednym z najbliższych spotkań naszego klubu. Może jeszcze Shipyard, bo to też jedna z tych gier, które bardzo lubię.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Nycte »

hamish pisze: 10 kwie 2022, 15:03 Ale, że z pierwszego druku jeszcze? Tego z 2014 roku? (nie pamiętam czy przez tyle lat był jakiś dodruk, czy nie). Wierzyć się nie chce. Twój post sprawił, że zdałem sobie sprawę z tego, że grę kupiłem osiem lat temu. Dodatki zbierałem przez kolejne dwa lata chyba. I ten czas to był okres najmocniejszego ogrywania tytułu. To w ogóle moja pierwsza gra z kategorii "cięższych".

Swego czasu RR w rankingu BGG zajmowało 41 miejsce. Przez te kilka lat może i wypadło z setki, ale wciąż jest wysoko, szczególnie w kategorii gier strategicznych. To gra, której się nie pozbędę i już wiem, co zaproponuję na jednym z najbliższych spotkań naszego klubu. Może jeszcze Shipyard, bo to też jedna z tych gier, które bardzo lubię.
Ja właśnie zakupiłem z planszomanii po polsku od barda ;) Nie wiem z którego roku.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: hipcio_stg »

Rafal1970 pisze: 10 kwie 2022, 12:29 No to po Waszych rekomendacjach kupiłem zestaw eng. za 50 EURO z wysyłką w cenie: - Russian Railroads (podstawka) i dodatki German Railroads, Russian Railroads: Juri Dreigleisky, Russian Railroads: American Railroads. Nie mam już miejsca na żadne gry, ale to jakoś upcham.
Gdzie dorwałeś Niemieckie koleje i za ile? Ja przegapiłem ostatnie polskie pudełko, a zagrabaniczne to była zapora nie do przeskoczenia. Może coś się zluzowało?
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Rafal1970 »

kupiłem CAŁY ZESTAW z Niemiec na ebay.de lokal ZA 50 euro
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: XLR8 »

Czy pozostałe koleje i dodatki jak węgiel mocno zmieniają grę i są warte dopłacenia do uktimate railroads?
Rosyjskie koleje są bardzo spoko, ale jakoś nie widzimy możliwości aby ta formuła popychania torów miała miejsce na jakieś ciekawe twisty.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Ryu »

Nie wiem jak dodatek z niemieckimi kolejami ale w rosyjskie grałem sporo. Nawet bardzo dużo online.
Niemniek kiedyś kolega przyniósł pudełko z azjatyckimi kolejami i byłem zachwycony. Do rosyjskich już nie wrócę a azjatyckich mam 5 partii non stop otwartych.
Niby to samo a różnice są kolosane. Ja polecam.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Apos »

XLR8 pisze: 12 sie 2022, 21:17 Czy pozostałe koleje i dodatki jak węgiel mocno zmieniają grę i są warte dopłacenia do uktimate railroads?
Rosyjskie koleje są bardzo spoko, ale jakoś nie widzimy możliwości aby ta formuła popychania torów miała miejsce na jakieś ciekawe twisty.
W podstawkę grałem dużo, tytuł uwielbiany do czasu, bo gra się przejadła moim współgraczom i stała powtarzalna. Pojawienie się Niemieckich Kolei urozmaiciło rozgrywkę, tu dużo robi modularna plansza i małe dodatki.

Największych zachwyt jednak wywołały u mnie Azjatyckie Koleje. Kwintesencja i finalna wersja "Kolei" moim zdaniem. To ile tam jest kombinowania, a wspólnym tor fabryk dodatkowo dodaje trochę więcej interakcji między graczami - co dla mnie jest kolejną zaletą. Do tej pory grałem w tę część tylko na BGA i mocno rozważam zakup wersji Ultimate z właśnie powodu.

Koleje Amerykańskie, na stół, nie trafiły ani razu.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: XLR8 »

Genialnie. Zaraz biorę się za rozkładania UR i dodatku Azja. Oczywiście nie omieszkam opisać wrażeń po partii jak tylko zbiorę ekipę. :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: XLR8 »

Azja rozdziewiczona i zdecydowanie dużo bardziej nam się podobała niż Rosja. Do tego przekroczyłem barierę 600pkt co samo w sobie jest dość satysfakcjonujące.
Wspólna plansza przemysłu to duży powiew świeżości.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: hipcio_stg »

Niemieckie koleje są super! Poluje od dawna, ale tylko granie przez internet ratuje sytuacje. Ta gra ma dla mnie jedna poważną wadę. Zdobywa się zbyt dużo punktów. Te przyrosty w dwóch ostatnich rundach są czasami trudne do liczenia.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: XLR8 »

hipcio_stg pisze: 20 sie 2022, 15:26 Niemieckie koleje są super! Poluje od dawna, ale tylko granie przez internet ratuje sytuacje. Ta gra ma dla mnie jedna poważną wadę. Zdobywa się zbyt dużo punktów. Te przyrosty w dwóch ostatnich rundach są czasami trudne do liczenia.
My na koniec konwertujemy wyniki tak żeby zwycięzca miał 100pkt, a reszta odpowiednio % mniej. Jednak dużo lepiej wygląda przegrana o 12pkt niz o 100pkt :P
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: hipcio_stg »

Na koniec można tak zrobić, ale nie usprawni to liczenie tych punktów po drodze. Czasami łatwo coś przeoczyć a kula śnieżna rośnie w imponującym tempie.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: rav126 »

Zagraliśmy ostatnio po długiej przerwie w Amerykańskie koleje i doszliśmy do wniosku, że chyba je wolimy od Niemieckich, które powodują ogromny downtime przez multum dostępnych opcji. Hmm w sumie porównałbym oba dodatki do Druidów i Wędrowca w Wyspie Skye - Amerykańskie tak jak Druidzi dodają kilka nowych opcji, rozszerzają grę podstawową tak, że nadal czuć tę elegancję. Niemieckie, tak jak Wędrowiec, dodają już tyle opcji, że mózg paruje i dostaje paraliżu jak to wszystko razem połączyć:)
Szkoda tylko, że nie wydadzą Azjatyckich jako osobnego dodatku, a mi żal kasy na wersję Ultimate jak mam wszystko pozostałe.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tak mi wyszło, że najbardziej opłacalna jest strategia grania na dwa tory: St. Petersburg i Kijów.
Oczywiście wszystko zależy od liczby graczy i kto jaką strategie obierze, ale pomijając ten fakt to właśnie gra na te wspomniane tory daje najwięcej PZ a potem granie na Władywostok a następnie tor Industrializacji.
A jakie są wasze spostrzeżenia?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Post autor: XLR8 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 31 sty 2023, 13:03 Tak mi wyszło, że najbardziej opłacalna jest strategia grania na dwa tory: St. Petersburg i Kijów.
Oczywiście wszystko zależy od liczby graczy i kto jaką strategie obierze, ale pomijając ten fakt to właśnie gra na te wspomniane tory daje najwięcej PZ a potem granie na Władywostok a następnie tor Industrializacji.
A jakie są wasze spostrzeżenia?
Ja zawsze staram się iśc, tak jak i Felda w cokolwiek nie idą inni. Wtedy pola akcji, które potrzebuję są mało oblegane.
ODPOWIEDZ