Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Concordia

Post autor: lacki2000 »

piton pisze:
Legun pisze:Widzę na razie jeden problem z grą - czym innym jest to, żeby sobie w nią pograć, czym innym - wygrać. W tym przypomina faktycznie Stone Age i pewnie ten sam wątek jest w Nawigatorze czy San Juan. Można mieć wrażenie, że interes świetnie się nam kręci, zaś na koniec się okazuje, że mamy o połowę mniej punktów niż konkurent, bo nie mamy Dzielnych Mnożników. Najśmieszniejsze jednak jest to, że w Concordii ma to swoje największe fabularne uzasadnienie: Cóż z tego, kochany, żeś nastawiał tych swoich domków i rozkręcił interes, jeśli nie masz wpływowych przyjaciół na stanowiskach.
Coś w tym jest...nawet jak bacznie obserwujemy kto jakie karty bierze i co tam ma na planszy, to można się machnąć o jedną dwie karty i wtopa, szczególnie na 4-5 osób kto co ma? Mnożnik = must have :) Widocznie taki urok gry, robić coś co się wydaje nam najlepsze, a na koniec zobaczymy :P
ja w naszej pierwszej grze zaproponowałem implementację na urządzenia elektroniczne i automatyczne zliczanie punktów po każdym położeniu domku lub siorbnięciu kart, taka Concordia z liczydłem :)
Ja wprawdzie nie grałem w C ale pogrywam w Stone Age na yucata.de i tam faktycznie jest bardzo pomocne zliczanie na bieżąco PZtów z podziałem na poszczególne kategorie. Dzięki temu wyraźniej widać kogo gonić a przed kim uciekać.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
apfrankowski
Posty: 164
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Concordia

Post autor: apfrankowski »

No wszystko fajnie, ale przy okazji wylewa się przysłowiowe dziecko z kąpielą. Może właśnie o to chodzi, żeby nie było wiadomo, co kto ma, żeby się trzeba było starać do końca o te Mnożniki. I wreszcie, mamy do czynienia z grą, w którą przyjemnie jest sobie po prostu pograć. Nie od razu wygrać, tylko pograć. Raczej na zasadzie: ile punktów uda mi się wygarnąć tym razem, z tymi współgraczami, czy pozwolą mi na więcej niż ostatnio.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2103
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Concordia

Post autor: pabula »

Na planszy jest informacja ile kart jest w danym mnożniku.
Wiadomo że karty są podzielone by wychodziły równomiernie.
Rzut oka na planszę, zapamiętać który gracz wziął jakie kartki i mniej więcej wiadomo kto wygrywa.
Ja po dwóch partiach mogę napisać, że gra ok.
Nie rzuciła mnie na nogi, ale grało się przyjemnie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia

Post autor: Legun »

apfrankowski pisze:No wszystko fajnie, ale przy okazji wylewa się przysłowiowe dziecko z kąpielą. Może właśnie o to chodzi, żeby nie było wiadomo, co kto ma, żeby się trzeba było starać do końca o te Mnożniki. I wreszcie, mamy do czynienia z grą, w którą przyjemnie jest sobie po prostu pograć. Nie od razu wygrać, tylko pograć. Raczej na zasadzie: ile punktów uda mi się wygarnąć tym razem, z tymi współgraczami, czy pozwolą mi na więcej niż ostatnio.
Pełna zgoda - choć rozumiem, że są osoby, dla których różnica względem pozostałych jest ważniejsza niż własny wynik ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia

Post autor: Legun »

Legun pisze:
apfrankowski pisze:No wszystko fajnie, ale przy okazji wylewa się przysłowiowe dziecko z kąpielą. Może właśnie o to chodzi, żeby nie było wiadomo, co kto ma, żeby się trzeba było starać do końca o te Mnożniki. I wreszcie, mamy do czynienia z grą, w którą przyjemnie jest sobie po prostu pograć. Nie od razu wygrać, tylko pograć. Raczej na zasadzie: ile punktów uda mi się wygarnąć tym razem, z tymi współgraczami, czy pozwolą mi na więcej niż ostatnio.
Pełna zgoda - choć rozumiem, że są osoby, dla których różnica względem pozostałych jest ważniejsza niż własny wynik ;).
Przy okazji - to mój 1001 wpis na forum 8)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Concordia

Post autor: Quetzalcoatl »

Jestem po wczorajszej pierwszej partii. Odczucia na pewno pozytywne. Lekkością, klimatem, polotem i bezstresowością przypomina Navegadora, ale jak dla mnie jest od niego dużo lepsza. Zamiana rondla na karty wyszla zdecydowanie na plus, jest ciekawiej, mniej schematycznie, zwłaszcza, że można dokupować nowe karty akcji - tworzy się z tego swoisty slow-deck-building (w przeciwieństwie do fast-deck-buildingu, gdzie karty przemiela się kiladziesiąt razy na grę). Interakcji też odrobinę więcej (choć w dlaszym ciągu nie za wiele) niż w Navegadorze - za sprawą Dyplomatów, ciekawa opcja wymuszjąca nierzadko na współgracach wyczekiwanie z zagrywaniem co lepszych kart w obawie przed skopiowaniem :) Punktowanie niby skomplikowane, ale w sumie to liczy się wszystko co mamy, skojarzenie z Agrykolą, tyle że z uwzględnieniem mnożników. Sumarycznie gra całkiem dobra (póki co 7+/8 na 10) z naprawdę prostymi regułami.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Concordia

Post autor: Rocy7 »

Wlasnie ile tej interakcji jest w grze i na ile jest ona wredna?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Odp: Concordia

Post autor: Legun »

Rocy7 pisze:Wlasnie ile tej interakcji jest w grze i na ile jest ona wredna?
Nie wiem, co rozumiesz przez interakcję. Jeśli chodzi o cztery kolory (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=17340), to czerwonej konfrontacji jest co najwyżej kropelka (zabieranie z wystawki kart Mnożników odpowiadających innym graczom), zaś żółtej korelacji całkiem sporo. Składają się na nią karty dyplomatów, podpinanie się pod prowincje w których ktoś będzie produkował, dwie uzupełniające się role prefekta i obniżanie ceny kart na skutek kupowania innych przez pozostałych graczy. Zielonej kooperacji pod tym względem to chyba nie ma. Nie bardzo tu widzę miejsce na jakieś sojusze. Generalnie 1-7-3-0.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Concordia

Post autor: cezaras »

do żółtej jeszcze - zwiększanie kosztu wybudowania budynku.
miałem już partię, gdy ten aspekt zamieniał się wręcz w czerwony kolor interakcji (a przynajmniej pomarańczowy), gdy kolega mi wybudował dom w mieście dla niego praktycznie bez sensu, ale przez to rozwalił mój plan (przyznam, że bardzo czytelny) - odczucia miałem jak przy czerwonej :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Concordia

Post autor: Rocy7 »

Legun pisze: Nie wiem, co rozumiesz przez interakcję.
rozumniem przez nia wzajemne wplywanie na sytuacje innych graczy przez swoje dzialania:) ogolnie na ile to gra "przeciw sobie" na ile "obok siebie"
ValarMorghulis
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2013, 17:57

Re: Concordia

Post autor: ValarMorghulis »

Czy ktoś jest w stanie podać namiary na sklep czy inne źródło, gdzie można dostać tę grę?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Concordia

Post autor: Furia »

ValarMorghulis pisze:Czy ktoś jest w stanie podać namiary na sklep czy inne źródło, gdzie można dostać tę grę?
http://www.planszomania.pl/ekonomiczne/ ... ordia.html

https://anedia.pl/sklep/?wyniki-wyszuki ... llSearch=0

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Concordia/2713
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia

Post autor: Legun »

cezaras pisze:do żółtej jeszcze - zwiększanie kosztu wybudowania budynku.
miałem już partię, gdy ten aspekt zamieniał się wręcz w czerwony kolor interakcji (a przynajmniej pomarańczowy), gdy kolega mi wybudował dom w mieście dla niego praktycznie bez sensu, ale przez to rozwalił mój plan (przyznam, że bardzo czytelny) - odczucia miałem jak przy czerwonej :)
Owszem, jak już argumentowałem w odpowiednim wątku, utrata BARDZO spodziewanych korzyści zasługuje na kropelkę czerwieni :roll:.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ValarMorghulis
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2013, 17:57

Re: Concordia

Post autor: ValarMorghulis »

Dzięki Furia! :)
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: MartusMarcin »

Myślimy o zakupie, ale właśnie zobaczyliśmy na stronie sklepu, że na 2 osoby można grać tylko na mapie Włoch, a Imperium jest od 3.

Ktoś kto grał/posiada grę może potwierdzić czy rzeczywiście tak to wygląda?
Warto kupować tylko na 2 osoby?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: palladinus »

MartusMarcin pisze:Myślimy o zakupie, ale właśnie zobaczyliśmy na stronie sklepu, że na 2 osoby można grać tylko na mapie Włoch, a Imperium jest od 3.

Ktoś kto grał/posiada grę może potwierdzić czy rzeczywiście tak to wygląda?
Warto kupować tylko na 2 osoby?
Nie grałem jeszcze na dwie osoby,ale Italia jest dla 2-4 graczy, Imperium 3-5.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Concordia

Post autor: 100rk »

MartusMarcin pisze: Ktoś kto grał/posiada grę może potwierdzić czy rzeczywiście tak to wygląda?
Warto kupować tylko na 2 osoby?
Mapa Italii ma mniej obszarów i mniej miast, mamy też mniej dostępnych kart do "kupienia". Balans jest zachowany, nadal jest ciasno. Graliśmy w 2 i 4 osoby i oba warianty były bardzo dobre, jednym słowem: warto!
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: MartusMarcin »

nie szkoda trochę niewykorzystania mapy Imperium :)?
apfrankowski
Posty: 164
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Concordia

Post autor: apfrankowski »

Nic straconego :) Można poćwiczyć na Italii, a w większym gronie _próbować_ rozwinąć skrzydła :)
Liarus
Posty: 395
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Concordia

Post autor: Liarus »

palladinus pisze:
MartusMarcin pisze:Myślimy o zakupie, ale właśnie zobaczyliśmy na stronie sklepu, że na 2 osoby można grać tylko na mapie Włoch, a Imperium jest od 3.

Ktoś kto grał/posiada grę może potwierdzić czy rzeczywiście tak to wygląda?
Warto kupować tylko na 2 osoby?
Nie grałem jeszcze na dwie osoby,ale Italia jest dla 2-4 graczy, Imperium 3-5.
ja mam pytanie jak ten limit czytać
Italia od 2 do 4 graczy, czy dla 2 i 4 graczy (bez 3)?
Logika nakazywałaby rozumieć wg pierwszej opcji, czyli, że na 3 graczy można grac i na stronie Italii i na Imperium.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: palladinus »

Warto posłuchać logiki. Odpowiednio od 2 do 4 i od 3 do 5 graczy.
Liarus pisze:
palladinus pisze:
MartusMarcin pisze:Myślimy o zakupie, ale właśnie zobaczyliśmy na stronie sklepu, że na 2 osoby można grać tylko na mapie Włoch, a Imperium jest od 3.

Ktoś kto grał/posiada grę może potwierdzić czy rzeczywiście tak to wygląda?
Warto kupować tylko na 2 osoby?
Nie grałem jeszcze na dwie osoby,ale Italia jest dla 2-4 graczy, Imperium 3-5.
ja mam pytanie jak ten limit czytać
Italia od 2 do 4 graczy, czy dla 2 i 4 graczy (bez 3)?
Logika nakazywałaby rozumieć wg pierwszej opcji, czyli, że na 3 graczy można grac i na stronie Italii i na Imperium.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Concordia

Post autor: lacki2000 »

palladinus pisze:Warto posłuchać logiki.
Niestety około połowa ludzkości nie stosuje tej zasady oraz część męźczyzn 8)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Concordia

Post autor: Vester »

lacki2000 pisze:
palladinus pisze:Warto posłuchać logiki.
Niestety około połowa ludzkości nie stosuje tej zasady oraz część męźczyzn 8)

Połowa. Niektóre kobiety stosują, niektórzy faceci nie. Połowa. :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia

Post autor: Legun »

MartusMarcin pisze:nie szkoda trochę niewykorzystania mapy Imperium :)?
Nie sądzę, by na stronie Imperium nie dało się grać w 2 osoby. Będzie po prostu trochę luźniej i będzie to nieco inna gra. Lecz próbować można i nie spodziewam się żadnego dramatu :roll: .
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Concordia

Post autor: Vester »

W końcu ukręciłem recenzję. Mam nadzieję, że odpowie na większość pytań.

http://www.gamesfanatic.pl/2013/12/25/c ... od-rondla/
ODPOWIEDZ