Pierwsza gra strategiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Cześć,
chcę kupić na święta mojemu 12 bratu jakąś fajną grę planszową. Do tej pory nie grał w nic oprócz Scrabli i chińczyka, więc to będzie jego pierwsza gra. Chciałbym, żeby przede wszystkim nie była zbyt skomplikowana, wciągała na co najmniej godzinę i żeby chętnie do niej wracał. Zależy mi na ostrej rywalizacji, walce między graczami. Myślę, że dobrze sprawdziła by się gra, w której budujemy swoje imperium, pozyskujemy surowce i atakujemy przeciwnika - czyli coś jak rpg/rts na pc. Fajnie jakby w grze były też jakieś elementy losowe, mieszające w rozgrywce typu jakaś epidemia, atakujący nas smok itp. Gra ma być dla 2 osób, czasami liczba graczy może wzrosnąć do 4, jednak zdecydowanie częściej dla dwóch graczy. Szukam jakiegoś tytułu do 200zł.

Kilka tytułów, które biorę pod uwagę:
Cyklady - podobno średnio się gra we dwie osoby.
Age of Empires III - podobno walka między graczami schodzi na dalszy plan.
Small World
Runewars
Warhammer Inwazja
Stronghold

Proszę o opinie.
Która z tych gier najlepiej sprawdzi się dla początkujących dwóch graczy?
Oczywiście inne tytuły również wchodzą w grę.

Proszę o pomoc.

#edit
zainteresowała mnie jeszcze gra Carcassonne
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Ouragan »

Jedna ważna kwestia. Z kim miałby w nią grać? Czy będzie przewaga wieku np. 12 latek kontra dorosły? Wbrew pozorom te rzeczy są istotne.
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Scott »

Carcassonne polecam, sam od niej zaczynałem, świetnie się skaluje na 2 graczy. Podstawowa wersja jest jednak nieco licha, dlatego polecam do niej dodatek Karczmy i katedry. Kupców i budowniczych też kupiłem, jednak jeszcze nie grałem, ale dużo osób mówi, że to dwa najlepsze dodatki. Dobra dla 12-latka jak i dorosłego :)

Z innych gier może Osadnicy z Catanu?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Ouragan »

Scott pisze:Z innych gier może Osadnicy z Catanu?
W dwie osoby? :lol: Chyba, że chodzi Ci o tę uproszczoną wersję 2 osobową, ale jej to bym strategią nie nazwał.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Al_Dente »

a Descent? Jest troche droższy, ale chłopak będzie prosił o jeszcze ;) przygoda w lochach, możliwość gry coop do 5 osób, pięknie wydana. Ja bym strzelał w to
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Ouragan pisze:Jedna ważna kwestia. Z kim miałby w nią grać? Czy będzie przewaga wieku np. 12 latek kontra dorosły? Wbrew pozorom te rzeczy są istotne.
Głównie z dorosłymi będzie grał.
Scott pisze:Carcassonne polecam, sam od niej zaczynałem, świetnie się skaluje na 2 graczy. Podstawowa wersja jest jednak nieco licha, dlatego polecam do niej dodatek Karczmy i katedry. Kupców i budowniczych też kupiłem, jednak jeszcze nie grałem, ale dużo osób mówi, że to dwa najlepsze dodatki. Dobra dla 12-latka jak i dorosłego :)

Z innych gier może Osadnicy z Catanu?
Jeżeli bym się zdecydował na Carcassonne to na pewno z jednym, dwoma dodatkami.

Al_Dente pisze:a Descent? Jest troche droższy, ale chłopak będzie prosił o jeszcze ;) przygoda w lochach, możliwość gry coop do 5 osób, pięknie wydana. Ja bym strzelał w to
Jeżeli faktycznie gra zostawia daleko w tyle inne tytuły to oczywiście się zastanowię nad dołożeniem 60zł.
Bardziej jednak wolałbym grę z elementem rywalizacji niż kooperacji.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Ouragan »

Jeżeli będzie grał głównie z dorosłymi to jak wyobrażasz sobie element kontfrotacyjny? Dorośli będą dawać mu fory? Czy nie będzie im głupio wykonać jego kosztem jakąś akcję, która będzie im dawać zyski, ale jego zgnoi :D Odradzam gry konfrontacyjne, w tym przypadku, bo dorosły może się nudzić, a 12 latek irytować, że mu nie idzie i nikt z takiej gry nie będzie czerpał radości. Polecam raczej gry o małej interakcji negatywnej. Raczej nie będą to gry strategiczne w klasycznym słowa tego znaczeniu - raczej będą to gry każdy sobie rzepkę skrobie. Do rozważenia z dość prostymi zasadami:

Carcassone, Wikingowie, RFTG, 7 cudów, Dominion, Galaxy Trucker, chyba, że wolisz jakiegoś amitrasha, a tych jest multum.
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Młody sporo gra w takie gry na pc/konsoli więc ja bym bardziej upatrywał jego w roli faworyta, oczywiście w tych grach z prostszymi zasadami.
Będę się jednak upierał przy grze, w której się rywalizuje - jak go znam bardziej przypadnie mu tego typu gra do gustu.
Proszę doradźcie mi, która z wymienionych przeze mnie w 1 poście (a może jeszcze inna) była by odpowiednia pod dwóch laików, w tym jednego małoletniego.


Ewentualnie właśnie Carcassonne - dużo dobrych opinii zbiera na tym forum. Jednak czy nie będzie dla niego za trudna?


#edit
Jak możecie to polećcie też jakieś dobre gry kooperacyjne, zastanowię się jeszcze nad taką opcją.
Dużo dobrego czytałem o Robinsonie, jednak z tego co inni piszą chyba za trudna na początek?
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Lubel »

No dla początkującego gracza Robinson zdecydowanie NIE, poza tym w tej grze jest dużo wydarzeń mocno utrudniających drogę do sukcesu i częste są porażki, dlatego dla 12-latka może to być mało budujące, jeszcze się zrazi do planszówek.
A Carcassone nie jest trudne, 7-8 latki sobie świetnie radzą w tą grę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: rastula »

dla 12 latka jeśli nie grał , to moim skromnym zdaniem należy wybrać grę o niezbyt skomplikowanych zasadach.

nawet mi ;), po kilku latach grania ogarnięcie takiego Robinsona ( świetna gra) zajęło nieco czasu i gdyby nie wynikające z doświadczenia przeczucie że jest to kawaqł dobrej gry to pewnie by się kurzyła ( a i tak nie gram w nią często)... ale do rzeczy


wydaje mi się na ze takiego niebanalenego gatewaya doksonałą gra będzie summoner wars...


ma wszystko co potrzeba młodzieńcowi - walkę, klimat, możliwość rozwinięcia zestawu

jest gra , którą łatwo zabrać do kumpla i wytłumaczyć zasady ( 12 latki za cierpliwe nie są)


nie zabije cię też na początek finansowo ( choć warto zainwestować w sztywną planszę)


dla tego targetu gra wydaje mi się idealnie skrojona...
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Zainteresowało mnie Summoner Wars, faktycznie to może być to. Cena też mi się podoba.
Widzę, że są dwa wydania: Elfy Feniksa vs Tundrowe Orki i Krasnoludy Gildii Vs Jask. Gobliny, która lepsza?


Proszę was jeszcze raz o podanie jakichś tytułów coop. Ouragan wprowadził lekki zamęt w mojej głowie - zastanawiam się czy nie lepsza była by na pierwszy raz gra, w której gracze jednoczą siły i obaj wygrywają, a przede wszystkim podpowiadają młodszemu, albo on im.

Sam znalazłem takie polecane coopy:
Ghost Stories
Zakazana Wyspa
Pandemic
Yggdrasil

i droższe:
Descent: Wędrówki w mroku
Mage Knight (edycja polska)

Mam jeszcze taki pytanie co do tych gier, czy we wszystkich coopach jest 3 tryby trudności?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Ouragan »

Ciężko określić co Wam się spodoba. Ludzie mają na prawdę różne gusta. Byc może jesteście mózgowcami, a więc lubicie gry w których duzo się kombinuje, optymalizuje, zarządza itd, albo gry bardziej oparte na klimacie, czyli ładnym wyglądzie, polegające na zarządzaniu ryzykiem i mechanice bazującej na losie. Możesz napisac jakie gry komputerowe lubicie, może to pomoże :)

Jeżeli zaś chodzi o gry kooperacyjne, to na dwie osoby jest ich bardzo mało, (z tych których znam to Robinson), a ich mechanika oparta jest przede wszystkim na graniu przeciwko systemowi.

Pytanie zasadnicze co najbardziej interesuje Was w grze?

Budowanie? A może niszczenie? A może walka z jakimiś potworkami, złem?

Jaki ma byc klimat?

Fantasy, S-F, historia, wyscigi samochodów?
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Dla 12 latka raczej gra, w której się duużo kombinuje odpada. Chciałbym, żeby była łatwa, ale i dająca przyjemność z gry. Najlepiej, żeby miała też kilka scenariuszy i poziomów trudności. Losowość jak najbardziej jest dobrą cechą, pozwala wrócić do gry więcej razy - każda partia jest inna. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
Sam za bardzo nie wiem co mogę wymagać od takiej gry, najbardziej zaawansowaną grą w jaką grałem był Monopol, więc sam jestem zielony.

Brat gra praktycznie we wszystko na konsoli co mu wpadnie w ręce, trudno określić jaki gatunek jest jego ulubionym.

Właśnie tak sobie wyobrażam coopa, na walce z systemem - samą grą.

Myślę, że wspólna walka ze złem, różnymi potworami, czarnymi charakterami byłaby najbardziej odpowiednia.
Fantasy jak najbardziej będzie dobrym wyborem, ale też gra w klimacie średniowiecza powinna spasować.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Ouragan »

Pewnie mnie zlinczują ale polecam Ci Talisman.

http://www.rebel.pl/product.php/1,371/1 ... Miecz.html

Dobra gra na otwarcie planszówkowego świata. Nie jest trudna, nie jest za banalna, jest losowa i można ją rozbudowywac o dodatki i działa na wyobraźnię. Nie wyobrażam sobie innej gry wstępnej dła chłopaka w wieku 12 lat xD
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Zastanawiałem się nad nią, jednak z tego co wyczytałem to w tej grze każdy gra na swój rachunek - nie ma ani bezpośredniej rywalizacji ani współpracy, a na jednym z tych dwóch mi na pewno zależy.

Żaden z coopów, które podałem kilka postów wyżej nie nada się dla dwóch początkujących w tym jednego dziecka?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Ouragan »

Coopów nie cierpię więc Ci nie poradzę.

Natomiast co do Talismana to jest tam rywalizacja, o to kto pierwszy wejdzie do korony władzy (czy jak to się tam teraz nazywa). Można też atakować siebie nawzajem. Współpracy rzeczywiście nie ma :)
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Wezmę pod uwagę więc i Talizmana - zauważyłem, że dużo osób od niego zaczynało.
Wyczytałem jednak kilka opinii, że Claustrophobia jest lepsza od Talizmana, w szczególności na 2 osoby, komu wierzyć?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Bea »

To ja polecę Evo. Talizman jest strasznie długi i mało strategiczny.
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Bea pisze:To ja polecę Evo. Talizman jest strasznie długi i mało strategiczny.
Poczytałem trochę na jej temat i zbiera dobre opinie, ale podobno najlepiej jest grać w nią we 4-5 osób.
Grałaś może w nią we dwie osoby, możesz coś więcej napisać?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: schizofretka »

eXtrim pisze:Wezmę pod uwagę więc i Talizmana - zauważyłem, że dużo osób od niego zaczynało.
Wyczytałem jednak kilka opinii, że Claustrophobia jest lepsza od Talizmana, w szczególności na 2 osoby, komu wierzyć?
Claustrophobia może być znacznie lepszym wyborem. Dużo lepsza gra od Talizmana, gdzie w 2 osoby nie ma interakcji, w dodatku dla dorosłych nudnego.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Yavi »

Z wymienionych wyżej gier miałem do czynienia z: Smallworld, Cyklady, Claustrophobia.

Zdecydowanie odradzam na dwie osoby tę pierwszą - kupiliśmy, zagraliśmy kilka razy i znalazła nowego właściciela - nuda, nuda i nuda.
Cyklady na dwie osoby dostarczyły nam trochę rozrywki (nie graliśmy w większym gronie, ale odniosłem wrażenie, że w kilka osób byłyby ciekawsze).
Claustrophobia - bardzo fajna na dwie osoby, ładna i ciekawa. Nie jest też skomplikowana. Strony konfliktu są asymetryczne, więc zawsze ta lepiej grająca osoba może grać słabszą stroną.

Do rozważenia Tobie dodałbym jeszcze:
Świat Dysku Ankh-Morpork - ładna, konfrontacyjna, ciekawa, prosta. Wiele osób tutaj powie Ci, że na dwie osoby chodzi średnio, ale nam taka wersja rozgrywki znacznie bardziej przypadła do gustu (mniej chaosu, więcej planowania).
Seasons - zdecydowanie mniej konfrontacyjna niż wszystkie wyżej wymienione, ale mimo to gra się nam w nią fajnie. Jest b. ładnie wykonana, prosta i przyjemna.
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Ciekawa propozycja Seasons.


Proszę was jeszcze o podanie jakichś coopów, które by się nadały na pierwszą grę, dla 2 osób.
Może któryś tych się nada?:
Ghost Stories
Zakazana Wyspa
Pandemic
Yggdrasil
Descent: Wędrówki w mroku
Mage Knight (edycja polska)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Perpetka »

Mage Knight na pewno nie - to świetna, ale bardzo złożona kobyła.

Ghost stories, Pandemica i Wyspy (wyspa to w zasadzie powtórka z Pandemii) nie polecam dla młodego, za suche, za nudne.

Natomiast Descent może być dobrym pomysłem.
eXtrim
Posty: 14
Rejestracja: 08 lis 2013, 07:35

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: eXtrim »

Znalazłem jeszcze jedną ciekawą grę: Władca Pierścieni: Konfrontacja, jak myślicie nadała by się dla 12 latka?
Dużo krąży po necie opinii, że jest to najlepsza gra na 2 osoby.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pierwsza gra strategiczna

Post autor: Perpetka »

eXtrim pisze:Znalazłem jeszcze jedną ciekawą grę: Władca Pierścieni: Konfrontacja, jak myślicie nadała by się dla 12 latka?
Dużo krąży po necie opinii, że jest to najlepsza gra na 2 osoby.
Bardzo dobra gra, ale taka trochę... szachowa. Dla nieogranego 12-latka nie wiadomo, czy zaskoczy.
ODPOWIEDZ