Lewis & Clark - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Lewis & Clark - pytania i wątpliwości

Post autor: Qlaqs »

Zbieranie surowców:
- jeśli zagrałem kartę i mogę wziąć 6 drewna, to czy mogę wziąć każdą liczbę od 0 do 6?
- czy podczas zbierania surowców, załóżmy że mam już jakieś wcześniej zebrane surowce i nie mogę pomieścić tych wszystkich nowych, które biorę; czy mogę wyrzucić jakieś surowce z tych które już są na łódkach by pomieścić te wszystkie które biorę?

Czy można zagrać 2 karty by nic nie zrobić a pozbyć się ludzi?

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: melee »

Nie
Nie

wyraźnie jest to napisane w instrukcji :p

ostatnie, pewnie potrzebny byłby konkretny przykład, ale raczej tak
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: jax »

Na drugie pytanie odpowiedź brzmi TAK (jest to w instrukcji).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: Perpetka »

"Important Note About the Actions (Characters and Village) It is always permissible to perform an Action with only a partial effect, or with no effect at all (resource and Indian collection, movement, discards, etc.). You are not required to collect all (or any!) of the possible resources that an Action allows you. Neither do you need to take any or all of the Indians with the Interpreter"

Ja nie grałam, ale mam przed oczami instrukcję, str. 6, więc czemu "nie", melee?

Edit: odpowiada to również na ostatnie pytanie - tak.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: Perpetka »

Drugie pytanie jest podstępne, bo odp w instrukcji brzmi tak: "During a collection, previously held resources cannot be discarded from your Boats unless your Boats are already full. In this case, you can return to the Stocks the excess resources of your choice.". "Already" jest tu trochę mało precyzyjne, bo czy to znaczy "przed wzięciem jakichkolwiek surowców w tej akcji"?

Edit: Bo o ile rozumiem pytanie, sytuacja jest taka, że mamy na łodzi 3 wolne miejsca, na pozostałych 8 wieziemy futra, możemy wziąć 6 drewna, chcielibyśmy wziąć wszystkie.
Interpretacja melee: łodzie nie są jeszcze pełne, możesz wziąć tylko 3 drewna.
Interpretacja jaxa: po wzięciu 6 drewna łodzie są pełne, więc możesz odrzucić drewno lub futra, tak aby skończyć z 11surowcami.
Nie widzę na razie w instrukcji argumentów przeciwko którejkolwiek z nich.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: Nataniel »

Bierzesz ile chcesz (do maksimum) i odrzucasz surowce dowolnie, tak aby w sumie zmieściły się na łodziach - tak my graliśmy, kiedy grę tłumaczył nam ktoś z Ludonautów w Cannes.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Qlaqs »

Ostatnio też tak graliśmy w 4. Tylko instrukcja tego nie tłumaczy... Jest nawet taki zapis, że nie można mieć nawet tymczasowo więcej surowców... a odrzuca się nadmiar branych... bo się nie mieszczą. Według mnie i mojego zrozumienia to 2 odpowiedź brzmi NIE. Chciałem skonsultować z tymi co grali.

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: Perpetka »

"Lors d’une collecte, vous ne pouvez pas défausser de ressources sauf si tous vos Bateaux sont remplis. Dans ce seul cas, vous pouvez vous défausser des ressources excédentaires de votre choix. Les ressources peuvent à tout moment être réorganisées à votre convenance entre les différents Bateaux de votre Expédition"

Zna ktoś francuski, bo to jest chyba język źródłowy? Czy tu jest bardziej jednoznacznie?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: jax »

@perpetka - uprawiasz rules-lawyering ;) Zapis faktycznie może nie jest w 100% jasny (tylko w 99), ale jego duch jest oczywisty. Nie chodzi o tworzenie gamey situations i sztuczne wypełnianie łodzi, tylko po to żeby później wywalać towary, ale o rozsądne gospodarowanie (nadmiar się nie mieści? aha, to zostawiamy na brzegu a przy okazji może coś tam wymienimy z łódki na nowy surowiec).
Ogólnie bardzo byłbym zirytowany gdyby podczas rozgrywki ktoś upierał się na interpretację na 'nie'.
Perpetka pisze:"Lors d’une collecte, vous ne pouvez pas défausser de ressources sauf si tous vos Bateaux sont remplis. Dans ce seul cas, vous pouvez vous défausser des ressources excédentaires de votre choix. Les ressources peuvent à tout moment être réorganisées à votre convenance entre les différents Bateaux de votre Expédition"

Zna ktoś francuski, bo to jest chyba język źródłowy? Czy tu jest bardziej jednoznacznie?
Jest to dokładnie to samo w angielskim, tylko że nie ma słówka 'already' :lol:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: melee »

jax pisze:Na drugie pytanie odpowiedź brzmi TAK (jest to w instrukcji).
a, źle przeczytałem pytanie (czy można w dowolnym momencie wyrzucić surowce) - NIE
na takie pytanie - nie jestem pewny :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: FortArt »

Dowódce rusza trzykrotnie zwiadowcę. Płaci 2 konie i żywność. Ma przed sobą taki odcinek:
rzeka - 3 góry - rzeka
Gdzie skończy ruch na ostatniej górze czy na rzece?

Innymi słowy czy ruch rzeką można wykonać w kawałkach? Czyli czy sumuje się wartość ruchu z 3 akcji czy też każdy wykonuje oddzielnie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Palmer »

Skończy na górach. Każdy ruch oddzielnie, nadmiarowe punkty ruchu przepadają.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: BartP »

Zajrzałem tu i warto wspomnieć, że w 2. poście są błędy. Instrukcja jest b. jasna w tym względzie. Po pierwsze zawsze możesz wziąć mniej towarów niż chcesz, w szczególności zero.
Kładąc towary na łódkach - jeśli łódki są pełne - możesz odrzucać zarówno towary brane jak i te znajdujące się już na łódkach, ale wtedy też musisz łódkę zapełnić do końca.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

1. Mam wątpliwości co do aktywacji postaci posiadających symbol nieskończoności. Aby właściwość danej postaci działała, musimy ją zagrać (akcja) i udzielić jej jakiegokolwiek wsparcia? Po rozbiciu obozu wraca na rękę i żeby znów działała musimy znów ją zagrać (ze wsparciem)?

2. Pole na planszy: Powiększanie ekspedycji (3 drewna --> łódź). To pole to dwa kółeczka*. Czy oznacza to, że mogę na każdym z nich postawić jednego Indianina i w sumie wykonać dwie akcje (zakładając, że oba kółeczka są puste)? Czy oznacza to także, że jeśli na jednym kółeczku stoi jeden Indianin, to inny gracz może na drugim kółeczku postawić swojego jednego Indianina?

* no spłaszczone takie ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: BartP »

1. Dokładnie jak piszesz.

2. Są tam dwa miejsca na Indian, ty możesz się "położyć" tylko na jedno. Ale pamiętaj, że można kłaść do 3 Indian na jedno pole, coby tylokrotnie daną akcję wykonać.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2014, 23:22 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: FortArt »

BartP pisze: 2. Są tam dwa miejsca na Indian, ty możesz się "położyć" tylko na jedno. Ale pamiętaj, że można kłaść do 3 Indian na jedno pole, coby tylokrotnie daną akcję wykonać.
Ale to nieprawda.

• Na kole (musi być puste) gracz umieszcza tylko 1 figurkę Indianina ze swojej Ekspedycji,
• na półkolu gracz umieszcza równocześnie 1, 2 lub 3 figurki Indian ze swojej Ekspedycji, niezależnie od tego, czy pole jest puste, czy zajęte.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: BartP »

Fakt, skreśliłem nieprawdziwe zdanie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Dzięki piękne, ale...
FortArt pisze: • Na kole (musi być puste) gracz umieszcza tylko 1 figurkę Indianina ze swojej Ekspedycji,
...tam są dwa koła. Dlatego pytam. :) Skąd wiadomo, że mogę "się położyć" tylko na jedno z nich? Mam sześć drewien i dwóch Indian. Dlaczego nie mogę położyć każdego na jednym kole i wykonać dwóch akcji?

EDIT:

Dobra, przyjmuję następującą koncepcję (wszystkie głosy za i przeciw mile widziane):

W ramach jednej akcji w wiosce, mogę postawić Indianina tylko na jednym kole (albo 1-3 Indian na półkolu). Jeśli jest to akcja Powiększania ekspedycji (łodzie) to jeśli oba kółka są wolne, to mogę zająć tylko jedno z nich. Drugie pozostaje wolne. O ile nikt go w międzyczasie nie zajmie, to w następnej turze mogę znów postawić tam Czerwonoskórego i wykonać akcję.

Swoją drogą instrukcja mówi o tym, że można zajmować pola z uzyskaniem częściowego efektu, a w szczególności nie biorąc z nich nic. Akceptujecie taką zasadę "świńskiego zajmowania"? Czy może jest tu jakieś niedopowiedzenie? No bo co przykładowo z dopełnianiem łodzi pozyskanymi surowcami, jeśli jest miejsce? Należałoby je brać chyba? A co z akcjami, w których coś się przetwarza (szaman, łodzie). Chyba należałoby mieć surowce do wykonania tej akcji i je oddać?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: FortArt »

Możesz wykonać tylko jedną akcję (a jest nią wstawienie się na koło), zatem nie możesz w jednym ruchu zająć dwóch kół.
romeck pisze: Swoją drogą instrukcja mówi o tym, że można zajmować pola z uzyskaniem częściowego efektu, a w szczególności nie biorąc z nich nic. Akceptujecie taką zasadę "świńskiego zajmowania"? Czy może jest tu jakieś niedopowiedzenie? No bo co przykładowo z dopełnianiem łodzi pozyskanymi surowcami, jeśli jest miejsce? Należałoby je brać chyba? A co z akcjami, w których coś się przetwarza (szaman, łodzie). Chyba należałoby mieć surowce do wykonania tej akcji i je oddać?
Efektu możesz nie brać w pełni (i to, jak sam zauważasz, bardzo wyraźnie napisano w instrukcji) i często ma to sens bo nie chcesz zapychać łodzi, za które musisz zapłacić cofając się. Koszt pola musisz zapłacić - instrukcja nigdzie nie zwalnia z kosztu.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

FortArt pisze: Efektu możesz nie brać w pełni (i to, jak sam zauważasz, bardzo wyraźnie napisano w instrukcji) i często ma to sens bo nie chcesz zapychać łodzi, za które musisz zapłacić cofając się. Koszt pola musisz zapłacić - instrukcja nigdzie nie zwalnia z kosztu.
Absolutnie się zgadzam, zwłaszcza z kosztem wykonania akcji, ale czytając instrukcję odniosłem wrażenie, że jest pewna sprzeczność. Skoro nie muszę brać wszystkiego co mi daje akcja to znaczy, że mogę bezkarnie pozbywać się nadmiarowych Indian, zajmując pola innym graczom? Przyjmuję, że obowiązkowo muszę dopełniać łodzie (gdzieś to jest napisane w innym miejscu instrukcji), ale co wtedy, gdy wszystkie łodzie mam zapełnione?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: BartP »

Możesz bez sensu zajmować miejsca w wiosce, ale tracisz na to ruch.
Jak masz łodzie zapełnione, to biorąc nowe przedmioty, możesz coś wywalić z łodzi. Poczytaj instrukcję, ładnie to tam opisano.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

BartP pisze:Możesz bez sensu zajmować miejsca w wiosce, ale tracisz na to ruch.
Jak masz łodzie zapełnione, to biorąc nowe przedmioty, możesz coś wywalić z łodzi. Poczytaj instrukcję, ładnie to tam opisano.
No nie napisałeś nic, czego nie napisałem wcześniej. Tylko jakoś umknęło Ci sedno. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: BartP »

Jeśli nie odpowiedziałem na Twoje pytanie, to sformułuj je proszę inaczej, bo przeczytałem całość ponownie, ale nic bym nie dodał.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Właściwie to pytania się już skończyły, a zaczęły rozważania. Próbuję zachęcić do dyskusji na temat tego jak wypada/należy/można/trzeba grać, jako że instrukcja nie do końca sztywno określa reguły. Pisałem o pewnej sprzeczności, którą wydaje mi się, że widzę. Z jednej strony powinniśmy obowiązkowo dopełniać łodzie surowcami - dopiero gdy kończy się na nich miejsce, to możemy coś wyrzucić, aby zrobić lukę dla innego, właśnie pozyskiwanego materiału. I to jest OK. Z drugiej zaś strony mamy możliwość nie brania pełnego profitu z akcji (w szczególności nie musimy brać niczego zajmując tylko pole w wiosce na przekór innym graczom albo zagrywając karty tylko po to, by nie zostały na ręku). Czy zatem to jest w porządku? Ja bym postulował coś takiego, że jeśli stawiamy Indianina na akcji w wiosce, albo zagrywamy kartę (ze wsparciem) to musimy brać to, co tam jest, jeśli tylko mamy miejsce w łodzi. Jeśli łodzie są pełne, to cóż... może zabronić chodzenia na takie "puste akcje"? Wbrew temu co niektórzy myślą, takie "darmowe" pozbycie się Indianina czy "puste" wykładanie kart bywa bardzo pomocne.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: BartP »

Zapraszam zatem do działu Modyfikacje i warianty zasad. Zasady gry są jasne. Jeśli w jakimś obszarze instrukcja nie jest jasna, to zawsze jest jeszcze FAQ.
ODPOWIEDZ