Fenomen Puerto Rico

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Stone D
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2006, 15:52

Fenomen Puerto Rico

Post autor: Stone D »

Przepraszam jeśli dubluję wcześniejszy temat. Poza tym jak w tytule. Na BGG Puerto Rico od długiego czasu wiedzie prym, jako najwyżej oceniana gra na świecie. Rozumiem, że są gusta i guściki, jednak dziwi mnie ten stan rzeczy, kiedy wziąć na przykład takiego Caylusa. Jak dla mnie bije on PR o głowę złożonością, mnogością decyzji oraz klimatem, a jednak nie dał rady zdetronizować króla. Czyżby chodziło o poziom skomplikowania? A może o niekonfliktowość PR? Co na to jej fani? Gdzie tkwi klucz sukcesu waszego faworyta. Zapraszam do dyskusji.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

mnie zaskoczyła mile jedna sprawa- brak przestojów w rozgrywce, i co za tym idzie czas partii.
Awatar użytkownika
Lothar
Posty: 121
Rejestracja: 15 wrz 2006, 07:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lothar »

w caylusa raczej nie pogram np. w dwie pary (ja/moja kobieta +kumpel/jego kobieta). a puerto bardzo szybko mozna pojac i juz grac
Morgon
Posty: 621
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Morgon »

Wydaje mi sie ze wlasnie najbardziej chwytliwe sa gry ktore sa przy mozliwie najwiekszej prostocie jednoczesnie bardzo wciagajace i dajace mnogosc opcji.
Awatar użytkownika
Stone D
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2006, 15:52

Post autor: Stone D »

Fakt. Może i Caylus odstrasza mnogością zasad, ale jeśli chodzi o "nowicjuszy" to bardzo przyjemnie się gra na zasadach tutorialu - czyli na bieżąco objaśniając każdemu, każdą możliwość. Ale rzeczywiście, PR wygrywa jeśli chodzi o pierwsze rozrywki.
Jednak jeśli chodzi o wprawionych graczy, IMO Caylus znacznie odstaje. O ile w PR bardzo często można przewidzieć kolejne ruchy przeciwników (bo są one oczywiste i jedynie słuszne) o tyle w Caylusa nigdy nie można odgadnąć co rywal zrobi bo do zwycięstwa prowadzi mnóstwo różnych dróg.
Awatar użytkownika
Lothar
Posty: 121
Rejestracja: 15 wrz 2006, 07:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lothar »

ja uwazam ze dla doswiadczonych graczy to PoF jest rewelacja. a pozatym nie ma downtimemow (raczej) , jest mnogo opcji i licytacja ktora dodaje tego hazardowego smaczku
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

PR jest bardzo dobra grą, jest chyba najlepsza na świecie obecnie - choć nie wiem dlaczego. Grałem kilkadziesiąt razy i uważam że jest nazbyt schematyczna. Wiadam, że (nie zawsze ale to standard) trzeba miec small market i jak najszybciej kawę albo prznajmniej tytoń. A potem juz jest z górki. Nie uważam również żeby gra nadawało sie dla początkujących, gra ma wiele elementów - karty postaci, budynki itp do wyjaśnienia.
Z kolei Caylus jest grą zupełną, pełna zasad i jest wiele dróg do zwycięstwa. Co prawda po kilku... grach mam wrażenia że owe dróg jesy kilka, skończona liczba.
W mojej ocenie Caylus jest lepszy, ale jest młodszy mniej znany i trudniejszy dlatego jest dopiero 3-ci.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
Stone D
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2006, 15:52

Post autor: Stone D »

W PoF niestety nie grałem. Jednak Caylus opcji również ma od zatrzęsienia, no i dochodzi rewelacyjna gra na dwie osoby (bardzo ciekawy wariant, po dwa kolory dla każdego). A co do zastojów, to jakoś nigdy się z nimi w Caylus'ie nie spotkałem.
A co do porownania PR-Caylus to zgadzam się z przedmówcą.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

Stone D pisze: dochodzi rewelacyjna gra na dwie osoby (bardzo ciekawy wariant, po dwa kolory dla każdego)
a po co po dwa kolory... wystarczy po jedynym wtedy jest to gra jak w szachy. Po dwa kolory jest jednak troche za bradzo skąplikowanie sobie....
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Adamski 1977
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2006, 18:13

Post autor: Adamski 1977 »

Witam. Mam takie pytanko bo szukalem tego dosc dlugo przez ostatnie dni na forum i nie moglem znalezc. Czy w Puerto Rico mozna grac w dwie osoby... i to osoby, ktore dopiero zaczynaja bawic sie w gry planszowe. Doradzcie prosze.
Dzieki sliczne
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

Czy w Puerto Rico mozna grac w dwie osoby(...)
Mozna, na BGG są zasady dla dwu osób.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
Morgon
Posty: 621
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Morgon »

Nie ma to jak pisać początkującemu, że jest coś na BGG. Sam na jego miejscu nie miałbym pojęcia o czym piszesz. W dodatku zakładasz, że napewno angielski to żaden problem i spokojnie znajdzie i sobie przetłumaczy :) Ja w PR nie grałem, ale ze strony osób, które mają rzetelną wiedzę o tej grze przydałaby się pomoc raczej w innym stylu niż rzucenie niezrozumiałym hasłem...
Awatar użytkownika
Lothar
Posty: 121
Rejestracja: 15 wrz 2006, 07:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lothar »

@ adamski 1977 : ja sam nigdy nie grałem w puerto na dwie osoby ale jest pewna modyfikacja pozwalajaca grac w tyle osob. bardzo mozliwe ze znajdziesz ja na http://www.boardgamegeek.com czyli BGG, pozdrawiam i witaj w swiecie gier planszowych : D
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Adamski 1977 pisze:bo szukalem tego dosc dlugo przez ostatnie dni na forum i nie moglem znalezc.
Mi to zajelo 2 minuty - opcja szukaj wpisuje "Puerto Rico osob" i widze watek "Gry dobre również dla 2 osób..."

Morogon - nie ma to jak odpowiadac na jedno pytanie dziesiatki razy prawda? pamietaj - dawanie wedki jest lepsze niz ryby.

netykieta sie klania ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

ragozd pisze:Morogon - nie ma to jak odpowiadac na jedno pytanie dziesiatki razy prawda? pamietaj - dawanie wedki jest lepsze niz ryby.
Napisanie tego zdania zajmuje tyle samo czasu ile podanie adresu bgg. A poza tym - co mialoby byc ta wedka? "Sproboj wyszukac piszac puerto+osoby", czy "znajdz strone dla geek'ow boardgamingu o rozszerzeniu komercyjnym"?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Stone D
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2006, 15:52

Post autor: Stone D »

Podaję domowy przepis na grę w dwie osoby - czy to w PR czy w Caylusa.

Każdy kontroluje dwóch graczy. Na końcu gry do zdobycia są 3 "duże" punkty. Pierwszy punkt, za porównanie pierwszych "graczy" - tz. który wyżej. Drugi punkt za porównanie drugich "graczy" - również na zasadzie, który wyżej. Trzeci duży punkt za zliczenie punktów zdobytych przez obu "graczy". Dopiero porównanie dużych punktów określa zwycięzcę.

Polecam ten sposób, gdyż wyklucza sytuację, gdzie ktoś skupia się na jednym wyłącznie kolorze, a drugi traktowany jest po macoszemu. No a przy tym uwierzcie, że czacha dymi, szczególnie w Caylus'a. Jak dla mnie bomba.
a po co po dwa kolory... wystarczy po jedynym wtedy jest to gra jak w szachy. Po dwa kolory jest jednak troche za bradzo skąplikowanie sobie....
No dla mnie i dziewczyny jest w sam raz. Także to chyba kwestia procesora.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Tu są warianty gry dwuosobowej. Po polsku.

http://www.nest.republika.pl/prico1.html
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Adamski 1977
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2006, 18:13

Post autor: Adamski 1977 »

chcialem sie tylko upewnic zanim kupie, bo po sprawdzeniu w rebelu i jeszcze jednym sklepie wszedzie stoi 3-5 osob. Dzieki sliczne wszystkim za odzew... nawet za sugestie odnosnie sposobow poszukiwania :wink:
Szczerze powiedziawszy wpisalem wczoraj 'puerto rico dwie osoby' i natrafilem na watek "bezowocne poszukiwania" kolegi beniamina-gt. Nie moglem sie oprzec zeby go do konca przeczytac... a 'stracony' czas nadrobic zadaniem po raz 168 pytania "czy w PR mozna grac w dwie osoby". Wiem, na latwizne poszedlem. Co bardziej wrazliwych w zwiazku z tym przepraszam... to tak mocno off topic wiec bede konczyc.

Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Trudno powiedzieć co tak naprawde świadczy o jakości Puerto Rico (napewno nie oprawa graficzna). Gra tak naprawde jest nieco schematyczna i przewidywalna (ale tylko nieco), jednak jest w niej coś, trudno powiedzieć co. Na pewno pewien "narzucony", nieco irytujący niedosyt. Gra kończy się, a my chcielibyśmy jeszcze tyle zrobić. Dlatego tak chętnie sięga się po nią ponownie. Pomimo schematyczności gra posiada bardzo wiele opcji. U mnie ta gra jest obecnie na 4 miejscu (jak ktoś jest ciekaw mojego rankingu to zapraszam na BGG). Dla mnie jest to gra niesamowita i każda rozgrywka naprawde przyprawia o dreszczyk. :)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Dla mnie ani Puerto Rico ani Caylus nie zasługują na miano najlepszej gry. Obie mają bardzo skomplikowane elementy - budynki. Ale to moje osobiste zdanie i prosze go nie komentować.
chelcho
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2006, 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: chelcho »

Ja wole Puerto Rico. Caylus jest przy długi: 3-4 godzinna partyjka to nic niezwykłego. W PR da się 3 razy w tym czasie zagrać.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

chelcho pisze:Ja wole Puerto Rico. Caylus jest przy długi: 3-4 godzinna partyjka to nic niezwykłego. W PR da się 3 razy w tym czasie zagrać.
3-4 h no cóż można miec różne czasy gry, ale moim zdaniem nawet w 5 osób można rozegrać grę w 2 h. Pewnie gdy gracze są początkujący, lub są, jak kilku moich znajomych, długo myślącymi stworami można i grać 5 h (choć jest to mało prawdopodobne).
Nie chodzi o czas rozgrywki tylko o fun jaki masz z rozgrywki, dla mnie w tej materii Caylus bije na głowę PR.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Po około 100 partiach rozegranych w PR w pełni zgadzam się z tym że Puerto Rico to najlepsza gra. Wyśmienita mechanika, zero downtime'u, bardzo klimatyczna, można przy niej pogadać i partię przy doświadczonych graczach można zagrać w 1h.

Caylus jest bardzo dopracowany, ale jak w niego gram to praktycznie nikt się nie odzywa. Gra angażuję intelektualnie non stop w 100%. Preferuje pozycje bardziej rozrywkowe socjalnie gdzie w trakcie rozgrywki można normalnie pogadać ;)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Niestety nie miałem okazji grać w Caylusa. Za to mogę powiedzieć za co lubię PR. Za mechanikę. Po prostu uwielbiam obserwować ją w działaniu - ona jest jak idealnie pracująca maszyna. Bardzo elegancka :)
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

Każdy kontroluje dwóch graczy. Na końcu gry do zdobycia są 3 "duże" punkty. Pierwszy punkt, za porównanie pierwszych "graczy" - tz. który wyżej. Drugi punkt za porównanie drugich "graczy" - również na zasadzie, który wyżej. Trzeci duży punkt za zliczenie punktów zdobytych przez obu "graczy". Dopiero porównanie dużych punktów określa zwycięzcę.

Polecam ten sposób, gdyż wyklucza sytuację, gdzie ktoś skupia się na jednym wyłącznie kolorze, a drugi traktowany jest po macoszemu.
jaką ten wariant ma zaletę nad prostszym 'wygrał ten kto jest silniejszy w swoim słabszym kolorze'?
ODPOWIEDZ