Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: Quetzalcoatl »

Zastanawiam się nad kupnem gry wojennej, póki co skłaniam się ku jednej z wymienionych w temacie. Ale chętnie poznam propozycje innych tytułów. Nie grywam w gry wojenne, odpychają mnie ogrome heksowe płachty, dziesiątki drobnych papierowych żetoników, skomplikowane reguły z dziesiątkami odstępstw i tabel... Dlatego poszukuję dość przystępnej gry. Z dotychczas poznanych uwielbiam Zimną Wojnę, podoba mi się użyta mechanika Card Driven, choć Labirynt w ogóle nie przypasował. Combat Commander również nie podszedł. A few acres of snow świetne. I chyba tyle co znam. M'44 wydaje się zbyt dziecinne, to też odrzucam z potencjalnej listy.
WW kusi mnie mechaniką Card Driven - uwielbiam Zimną Wojnę, dodatkowo to GMT więc o jakość mogę być spokojny. Gra ponoć nie za długa, nie za trudna, ładna. Ma jakieś wady? Troche temat mi obcy ale jakoś A few Acres of Snow niby jeszcze bardziej odległy i anstrakcyjny, a giera świetna. Natomiast w Friedrichu podoba mi się temat i pomysł na grę - 1 na wszystkich. Ale zniechęca długi czas rozgrywki, co dodatkowo komplikuje potrzeba 4 graczy. Wykonanie chyba przyzwoite. Choć boję się trochę bloczków, jakoś mnie to nie pociąga za bardzo. Z bloczkowych, to zastanawiałem się jeszcze nad C&C, jest powiedzmy 3 na potencjalnej liście, ale bloczki plus żetoniki terenu na heksowej mapie zniechęcają trochę - może niesłusznie?
Liczę na waszę pomoc i opinie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: Odi »

Tak, potrzeba 4 graczy we Freidrichu, więc to nie będzie dobra propozycja (choć gra znakomita). Ewentualnie możesz się zastanowić nad siostrzaną Marią (trzyosobowa, ale dobrze gra sie też w dwie osoby).

WW nie znam, choć opinie osób godnych zaufania ma dobre i może podpasować.

Moim zdaniem szukasz jednak czegoś innego. Czego?
Tego mianowicie:

SEKIGAHARA

:)

Tak, wiem, że Japonia, że konflikt mniej znany itp. Ale uwierz na słowo - tego właśnie szukasz 8)
120-150 minut, bardzo prosta mechanika, bardzo duże emocje, piękne wykonanie - świetna gra po prostu.
Poczytaj, przemyśl i... kupuj. Nie pożałujesz.
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: gocho »

Dość prosta i grywalna, ale niestety nie Card driven:
Warriors of god
dwie wojny stuletnie między Francją i Anglią

a grywalna, prosta card driven to:
Hannibal Rome vs Carhage
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: Quetzalcoatl »

Dzięki za propozycje. Z tym card driven to niby fajne, ale z trzech gier, w które grałem (Zimna Wojna, Labirynt, Combat Commander) podobała mi się tylko jedna, hmm... Odnośnie Sekigahary - konflikt w Japoni - jak najbardziej, uwielbiam ten kraj, ale czas rozgrywki wg BGG 3 godziny trochę przeraża. Choć zakładam, że gra jest tak dobra, że nie czuć upływającego czasu, podobnie jak w przypadku ZW. Nie grałem nigdy w bloczkową grę, jakoś mnie specjalnie nie zachęca. To jest takie granie trochę w ciemno, nie wiadomo co tam ma przeciwnik, czy nie? I przyznaję - gra wygląda pięknie (mapa - cudo!).

Właśnie! A Gettysburg Wallace'a? Mam do niego słabość. Gość zawsze tworzy coś oryginalnego i trochę nietypowego w danej mechanice, jak wygląda gra wojenna w jego wykonaniu?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: Odi »

W Gettysburg grałem tylko raz, ale chętnie zagram jeszcze. Dobra gra, oryginalny system, ale mam lekkie obawy o regrywalność. Moim zdaniem gra poświęcona kampanii wojennej oferuje większą liczbę mozliwych rozwiązań, niż skala bitewna. Oczywiście nie jest to zawsze regułą (patrz np Napoleon's Triumph), ale w przypadku porównania Gettysburga i Sekigahary taką tezę bym postawił. Ale oczywiście G. też jest fajny i ogólnie zachęcam.

Natomiast Sekigahara... Rozgrywka trwa 2-3 godz i tych 180 minut raczej nie przekroczysz. Poczytaj recenzję Raleena. Ja też kiedyś wreszcie wrzucę swoją na GF, ale Raleen metodycznym podejściem bije wszystkie inne teksty na głowę :)
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: wolfe »

Quetzalcoatl pisze:WW kusi mnie mechaniką Card Driven - uwielbiam Zimną Wojnę, dodatkowo to GMT więc o jakość mogę być spokojny. Gra ponoć nie za długa, nie za trudna, ładna. Ma jakieś wady? Troche temat mi obcy
Quetzalcoatl w innym wątku pisze:asymetryczne mechanicznie i dostępnymi akcjami (przecież obaj gracze robią zupełnie różne rzeczy) gry, oparte na wspólnej talii są bez sensu.
To może być niewielka wada, bo WW też jest grą asymetryczną opartą na jednej talii, choć ta asymetryczność jest dużo, dużo mniejsza niż w Labiryncie. A jeśli temat jest ci obcy to tym bardziej powinieneś zagrać, bo to bardzo ciekawy konflikt. Możesz się rzucić okiem na Wilderness War, też autorem jest Volko i też jest to CD, asymetryczność trochę większa niż w WW i też bardzo ciekawa. Mechanicznie WW to bliźniak Hannibal Rome vs Carhage mówiąc w uproszczeniu...
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: jerrymagu »

Sekigahara to jest oto czego szukasz. Grałem rownież w WW i jest również bdb, ale gorsza od Sekigahary
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Wojenna - Washington's War czy Friedrich a może inna?

Post autor: Mateez »

Dołączam się do głosów za Sekigaharą. Grałem z kilkoma osobami i wszyscy byli zachwyceni. Ponadto z jednym współgraczem udało nam się po kilku rozgrywkach zejść z czasem gry do 90 minut, więc nie daj się przestraszyć. :)
ODPOWIEDZ