Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pharaoh
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 18:36

Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Pharaoh »

Tak jak w temacie, szukam czegoś o podobnej mechanice. Oczywiście z różnicami, żeby nie grać w taką samą grę w innej oprawie. Nie mam pojęcia jaki to rodzaj gier, ale bardzo mi się spodobało.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Shogman »

Stone Age
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: MarcinG »

To mechanika Worker Placement, więc ja też polecam Stone Age. Gra zachwyca oprawą graficzną i prostotą zasad
Pharaoh
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 18:36

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Pharaoh »

A Tzolkin będzie podobny, czy raczej nie? :mrgreen:
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Perpetka »

Najbardziej to Świat bez końca. Stone Age. Tzolkin będzie podobny, choć nieco trudniejszy chyba. Ewentualnie Caylus - mniej losowy.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Perpetka »

A teraz szczegółowiej:

Filary to generalnie lekkie euro ze sporą losowością (a właśnie, grane było z dodatkiem czy bez? z dodatkiem dużo zyskują) z worker placement.

* jeżeli w Filarach najbardziej podobała Ci się mechanika wysyłania ludzików na różne pola, to chodzi o tzw. "worker placement". Są tysiące gier z tej kategorii, polecane tu już Stone Age, Tzolkin, Agricola (i wszelkie jej pochodne: Caverna, Chłopi i ich zwierzyniec, Le Havre);
* jeżeli w Filarach kręciło Cię przerabianie kosteczek na inne kosteczki, to jakoś w tej chwili przychodzi mi do głowy tylko Craftsmen i Caylus (cięższe pozycje, mniej losowe, wymagające więcej kombinowania), ale gier o zamienianiu kostek na inne kostki też jest multum;
* jeżeli w Filarach podobały Ci się karty, eventy, zmienianie zasad za pomocą kart, to poza Świat bez końca (ci sami autorzy, co Filary i na podstawie książki tego samego autora, ale wystarczająco inna gra od Filarów, żeby mieć obie), to jakoś nic mi w tej chwili nie przychodzi do głowy, bo to takie bardziej ameritrashowe niż euro. Ewentualnie była taka gra Firenze, ale ani ona specjalnie wybitna, ani nie wiem, jak z jej dostępnością;
* jeśli w Filarach najfajniejsze było budowanie drewnianego penisa, przepraszam, katedry, to nie wiem, co Ci poradzić ;)
Pharaoh
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 18:36

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Pharaoh »

W filarach podobało mi się to, że trzeba planować, myśleć i bawić się lekko ekonomią. W dodatku gra jest mimo to lekka, przyjemna i dosyć szybka. No i ten worker placement, fajna rzecz. Czyli chyba w Tzolkina pójdę :mrgreen:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: mig »

Pharaoh pisze:gra jest mimo to lekka, przyjemna i dosyć szybka. (...) Czyli chyba w Tzolkina pójdę :mrgreen:
Imho Tzolkin nie jest ani lekki, ani szybki. Co najwyżej przyjemny :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Perpetka »

Bardzo lubię Tzolkina, ale nie jest lekki i szybki, chyba że gra się na totalnym luzie i samej intuicji, tam jest pełna informacja, więc kalkuluje się parę kolejek do przodu.

Obejrzyj sobie Świat bez końca, Na Grunwald, Magnum Sal, Stone Age, Agri: Chłopi i ich zwierzyniec, Belfort - kolejność odzwierciedla moje subiektywne poczucie ich ciężkości.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Furia »

Ponoć Lord of Waterdeep to ta sama liga co Filary Ziemi. W ten tytuł nigdy nie grałam aczkolwiek zgadzam się, że to bardzo lekkie euro jest. Ładnie wydana gra o gromadzeniu kosteczek. ;) Idealnie nadaje się dla początkujących.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: mig »

Warto też się przyjrzeć Ninjato, Dolinie królów i "sequelowi" FZ czyli grze Swiat bez końca.
+1 dla Stone Age, Belforta, Magnum Sal
-1 dla Agricoli (sporo "cięższa" od FZ")
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Perpetka »

+1 dla Egizi (Doliny Królów)

Z gier, których nie grałam, ale wydają się pasować to jeszcze Village (Pokolenia) i Last Will (Ostatnia Wola).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: mig »

Perpetka pisze:+1 dla Egizi (Doliny Królów)

Z gier, których nie grałam, ale wydają się pasować to jeszcze Village (Pokolenia) i Last Will (Ostatnia Wola).
Ha! Wiedziałem, że o czymś oczywistym zapomniałem. Zdecydowanie Pokolenia! :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: adam_k27 »

Coś w stylu Filarów Ziemi, czyli ładny w miare prosty i przyjemny worker placement z tematem budowania czegoś. Polecam bardzo goraco Epokę Kamienia (Stone Age). Dolina Królów (Egizia) też jest fajna i godna polecenia, ale jest nieco trudniejsza a poza tym Epoka Kamienia jakoś bardziej mi się podoba. Epoka Kamienia jest ładniejsza i bardziej klimatyczna, no ite drewniane surowce są super. Ktoś tu proponował Ostatnią Wolę ale to bardziej gra karciana trudniejsza do opanowania dla początkujacych i tematycznie jak i klimatycznie jest zupełnie inna grą - zamiast budować wydajemy pieniądze. Aczkolwiek gra fajna.

Magnum Sal też fajne, choć to nieco inna tematycznie gra z większą dawka interakcji, niemniej polecam.

Tzolkin jak dla mnie jest strasznie suchy, abstrakcyjny, bez klimatu, nie lubię takich gier i nie polecam.
Pharaoh
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 18:36

Re: Szukam czegoś w stylu filarów ziemi.

Post autor: Pharaoh »

Widzę, że wszyscy założyli, że jestem poczatkującym- nie. Może być trochę ciężej, ale to ma być gra, którą będziemy grać w przerwach (tak gramy filary). Bo ogólnie to chodzi u nas głównie Mage Knight, Descent, Nigthfall itp. czyli zupełnie inne gry ;)
ODPOWIEDZ