Nations czy Bruxelles 1893 ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Nations czy Bruxelles 1893 ?

Post autor: Dwntn »

Witam,

Jak w temacie, zastanawiam się nad powiększeniem kolekcji o kolejny tytuł, tym razem o pozycję z gatunku euro/Civ.

Wybór pomiędzy Nations a Bruxelles 1893. Tę drugą miałem okazję już poznać i poniekąd mój wybór skłania się ku niej, aczkolwiek wideo-recenzje Nations doprowadziły do problemu z wyborem, bo ta gra również ciekawie się zapowiada.

Z góry dziękuję za wszelkie rekomendacje i argumenty za konkretną grą.

- K.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Nations czy Bruxelles 1893 ?

Post autor: Tolis »

Nations to nie jest gra cywilizacyjna. Dla mnie grą cywilizacyjną jest gra z drzewem technologii, tutaj tego w ogóle nie ma. To jest gra strasznie losowa, w zasadzie same euro z na silę dociągniętym tematem cywilizacyjnym. Czasem najsłabszemu opłaca się wywołać wojnę gdyż nic w ten sposób nie straci - dla mnie bezsens. To tak jakby Polska zaatakowała Niemcy w 1939, żeby wrzesień się nie wydarzył.
W Bruxells nie grałem.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nations czy Bruxelles 1893 ?

Post autor: Svartisen »

Tolis pisze:Nations to nie jest gra cywilizacyjna. Dla mnie grą cywilizacyjną jest gra z drzewem technologii, tutaj tego w ogóle nie ma. To jest gra strasznie losowa, w zasadzie same euro z na silę dociągniętym tematem cywilizacyjnym. Czasem najsłabszemu opłaca się wywołać wojnę gdyż nic w ten sposób nie straci - dla mnie bezsens. To tak jakby Polska zaatakowała Niemcy w 1939, żeby wrzesień się nie wydarzył.
W Bruxells nie grałem.
Najepiej jakby odpowiedziała osoba, która zna obydwa tytuły. Grałem jedynie w Nations. Bardzo wciągająca gra. Co do komentarza Tolisa - kupno wojny przez najsłabszego gracza to odpowiednik działań dyplomatycznych zapobiegających wojnie, więc twój argument o wrześniu 39 jest inwalidą. Nations rzeczywiście pożycza sporo z różnych Euro (autorzy przyznają się do inspiracji Agricolą).
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Nations czy Bruxelles 1893 ?

Post autor: adikom5777 »

Ja mam obydwa tytuły w kolekcji i każda gra mi się podoba, choć to dwa odmienne tytuły. Bruxelles to bardzo dobre euro z mechaniką worker placement i wplecioną licytacją. Może nie ma w niej nic odkrywczego, ale ja uwielbiam ciężkie gry z minimalną losowością. Nations to gra o rozwoju cywilizacji na przestrzeni 4 epok. Budujemy budynki, wypowiadamy wojny, rozwijamy wojsko, budujemy cuda itp. Cały czas kombinujemy jak zadbać o niezbędne do rozwoju surowce, a nie jest to takie proste. Obie gry dobre, jak bym miał wybrać, to nie wiem co bym wybrał. Pewnie Ci bardzo ułatwiłem ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Nations czy Bruxelles 1893 ?

Post autor: Tomzaq »

Żeby nie zakładać nowego wątku - czy istnieje gdzieś spolszczenie instrukcji do Bruxelles?
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ