Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

witam,

Chcę kupić jedną grę z wymienionych. Zupełnie nie wiem którą wybrać!! Ktoś może grał we wszystkie trzy i podpowie mi co je różni i czym się kierować w wyborze??

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Na BGG jest w którymś z profili ww gier świetna videorecka porównująca wszystkie trzy pozycje. To m.in. na jej podstawie wybrałem CL, jako najbardziej pasującą do moich wymagań.

A tak poza tym, to ja już raczej się nastawiam na Wietnam albo Irak :wink:
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

A co Ciebie skłoniło właśnie do Cuba Libre?

ja jak dotąd grałem tylko w Andean Abyss, bardzo mi się podobało ale nie chcę automatycznie kupować bo może Cuba, Afganistan, Wietnam lub Irak (miała być chyba też Angola) jeszcze lepsze?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Tu masz tę reckę.

Co mnie skłoniło do wyboru CL spośród gier serii? Prostota i szybkość rozgrywki. Powszechne jest na BGG przekonanie, że CL to najlepsza część COIN na początek. Szybka, dynamiczna, agresywna. Może nawet ZBYT, ale dla mnie to aktualnie zalety dla entry game tego systemu.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Hiu »

Panowie, moze prosciej.

W CL jest najmniejsza plansza. Z tego powodu idzie szybciej i prosciej...
w obu pozostalych - plansze sa wieksze = trudniej = dluzej = bardziej skomplikowanie
Ale czy az tak odmienne od CL - to nie wiem... sklanialbym sie ku temu - ze to spowodowane jest glownie tym, ze mniejsza plansza = prosciej.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

moze faktycznie najlepiej zaczac od CL? znalezienie 3 osob do pelnego skladu najbardziej mnie martwi. niby w filmiku recenzent ze 3 razy powtarza ze dobrze sie gra nawet samemu ale trudno mi w to uwierzyc..

Odi przyniesiesz CL do polufki czy mam juz nie czekac, tylko kupowac i grac?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Ech, szczerze... ?

Jeszcze tego CLa nie ruszyłem i nie wiem kiedy ruszę (podobnie jak innego listopadowego zakupu - Spartacusa).

Hiu, z tego co czytałem/słyszałem, to w CL nie ma też jakiejś fazy czy zależności (?) która występuje w AA i DP. Ale owszem: mała plansza = szybciej.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Valarus »

Hancza, skoro Odi ma CL, to jest jakiś sens, żebyś Ty to też kupował? Spoglądając na aktualną sytuację "Polufkową", ciężko jest mi sobie wyobrazić, że udałoby Ci się zorganizować grupę 3-4 osób do tej gry, w której tak czy inaczej nie byłoby Odiego. Więc równie dobrze możesz wyjść z założenia, że jak już będziesz grał, to w jego kopię.

Czy jednak masz jakieś sekretne stowarzyszenie, o którym nic nie wiem?
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

ja Odiego na siłę nie będę namawiał choć bardzo chętnie z nim zagram. tak, mam takie sekretne stowarzyszenie, mam kolegę który ma wszystkie gry z serii COIN i wogóle ma takie cuda że się w głowie nie mieści, ale obecnie jest jeszcze trudniejszy niż Odi aby namówić go na granie (za dużo pracuje ostatnio)

ja chcę grać na 4 fronty: namawiać Odiego, mojego kolegę oraz znaleść zupełnie nowych ludzi a od biedy można grać we 2-ch plus 2 boty, podobno dobrze się tak gra (choć ja w to powątpiewam), w tym filmiku który zapodał Odi recenzent mówi że nawet samemu dobrze się gra z 3 botami..
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Ja kupiłem CL do rozgrywek z dziewczyną. Wiecie, rozumiecie: rum z colą, z głośników sinatra,salsa i inne takie, kaloryfery na full... :D :wink:

Docelowo zamierzam ją kiedyś zabrac do polufki na granie czteroosobowe w CL, ale razie nie mamy czasu nawet trybu solo ogarnąć :/
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

no to w jakie Wy gry gracie skoro nie macie czasu na te gry które są najciekawsze?? :?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Gramy w te, które juz znamy. Też są ciekawe :)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

zakładając że Odi przyniesie w końcu CL do polufki no to ja kupię AA lub poczekam i kupię tą grę o Wietnamie (Afganistan i Irak wydają mi się mniej ciekawe). Pomyślę jeszcze, narazie nie brakuje nam inspiracji, tak na 1-2 miesiące to i tak jest co robić...
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Valarus »

hancza123 pisze:no to w jakie Wy gry gracie skoro nie macie czasu na te gry które są najciekawsze?? :?
Arkana Miłości, Kochankowie, Słodkie Igraszki... no co, moja dziewczyna w nic cięższego niż Ticket to Ride nie zagra, a z nią spędzam najwięcej czasu 8) :wink:

A bardziej serio, to muszę się podpisać pod tym, co mówi Odi - nie jestem aż tak wielkim fanem skakania od gry do gry, jak już mam coś co lubię, to chętnie wycisnę z tego jak najwięcej. A że trochę takich pozycji już wisi w powietrzu (TS, 1989, ASIE, Chaos, CoH, nawet Infamy, a może dojdzie No Retreat) to mi się do tych kolejnych tytułów wcale nie śpieszy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Mnie No Retreat nie przekonał.

Nie wiem, czy czytaliście designers diary? Zamierzeniem autora było stworzenie względnie kompaktowej, prostej i krótkiej gry o froncie wschodnim. No i to niespecjalnie się udało, do czego sam się poniekąd przyznaje. Z początkowych planów zostało mu tylko te kilkadziesiąt żetonów na stronę, ale reszty zamierzeń nie udało się osiągnąć. Zasady zapamiętałem jako potworny gąszcz wyjątków, do tego całość jest bardzo oskryptowana.
Wtedy niespecjalnie miałem jak dać grze kolejne szanse, więc sprzedałem. Niewykluczone, że to - po przebrnięciu przez rulebooka i ogarnięciu skryptu - całkiem fajna gierka jest, natomiast sam system jednak mnie rozczarował. Chyba wolę historyczne wydarzenia zawarte w systemie cdg niż w takim liniowym skrypcie.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Valarus »

Odi pisze:Mnie No Retreat nie przekonał.

Nie wiem, czy czytaliście designers diary? Zamierzeniem autora było stworzenie względnie kompaktowej, prostej i krótkiej gry o froncie wschodnim. No i to niespecjalnie się udało, do czego sam się poniekąd przyznaje. Z początkowych planów zostało mu tylko te kilkadziesiąt żetonów na stronę, ale reszty zamierzeń nie udało się osiągnąć. Zasady zapamiętałem jako potworny gąszcz wyjątków, do tego całość jest bardzo oskryptowana.
Wtedy niespecjalnie miałem jak dać grze kolejne szanse, więc sprzedałem. Niewykluczone, że to - po przebrnięciu przez rulebooka i ogarnięciu skryptu - całkiem fajna gierka jest, natomiast sam system jednak mnie rozczarował. Chyba wolę historyczne wydarzenia zawarte w systemie cdg niż w takim liniowym skrypcie.
Zobaczymy, tego, że nas odrzuci też nie można wykluczyć. Labirynt też bardzo chciałem polubić, ale się nie udało. Okaże się w poniedziałek. Ale rozumiem, co masz na myśli mówiąc o skryptach - jak pierwszy raz Hancza mi powiedział, że gra z góry zakłada, iż najpierw będą napierać Niemcy, a potem się odwróci i będzie napór Rosjan, to się trochę skrzywiłem, wolałbym jednak mieć trochę więcej wolności. No kompie grywam trochę w Hearts of Iron, pokonanie Niemiec Anglią w roku 1940 dzięki Australijszykom i Hiszpanom stacjonującym w Polsce sprawia jednak mnóstwo radości. No ale to trzeba dać graczowi swobodę, nie z góry scenariusze zakładać. Nic tam, mam nadzieję, że to tylko szczegół i sama rozgrywka będzie ok.

Kiedy w Asie gramy, cwaniaku? :twisted:

Edit na specjalne życzenie grammar nazi Odiego:P
Ostatnio zmieniony 03 sty 2014, 15:22 przez Valarus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

W HoI (dwójka) Hiszpanami zająłem Chiny :D Jo, to była radocha! NR stoi na przeciwnym krańcu - wszystko jest oskryptowane w najwyższym stopniu. Atakujesz - PSTRYK - nagle się bronisz - na moment znowu PSTRYK i atakujesz - za chwilę PSTRYK: czerwony walec zaczyna się rozpędzać. Do tego PSTRYK - pogoda tak - PSTRYK: inna. PSTRYK - dostajesz uzupełnienie - PSTRYK - zabierają je. Może paradoksalnie gdyby gra trwała dłużej, nie byłoby to tak widoczne, ale tutaj miałem dziwaczne uczucie...
No i ten Lublin we Lwowie :D

Pewnie dopiero w II połowie stycznia wpadnę na ASIE

ps
Valarus, na litość BoskĄ/OM... :?
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

Odi, ale Ty grałeś w No Retreat! czy w No Retreat! the Russian Front? Bo to ogromna różnica... My w poniedziałek gramy w tą drugą, czyli 6-godzinną kobyłę, a nie w jej 45-minutową poprzedniczkę na małej planszy z miękkiego papieru

na tej fotce widać obie plansze:

http://www.boardgamegeek.com/image/1073 ... sian-front
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Valarus »

hancza123 pisze:Odi, ale Ty grałeś w No Retreat! czy w No Retreat! the Russian Front? Bo to ogromna różnica... My w poniedziałek gramy w tą drugą, czyli 6-godzinną kobyłę, a nie w jej 45-minutową poprzedniczkę na małej planszy z miękkiego papieru

na tej fotce widać obie plansze:

http://www.boardgamegeek.com/image/1073 ... sian-front
No chyba jednak w nowszą, skoro wspomina o Lublinie, którego na starej mapie nawet nie ma.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

Odi pisze:Mnie No Retreat nie przekonał.

Zamierzeniem autora było stworzenie względnie kompaktowej, prostej i krótkiej gry o froncie wschodnim.
kompaktowa, prosta i krótka? taka jest właśnie poprzedniczka, czyli No Retreat nie-russian nie-front
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Odi »

Jasne że mówię o wersji GMT.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Valarus »

hancza123 pisze:
kompaktowa, prosta i krótka? taka jest właśnie poprzedniczka, czyli No Retreat nie-russian nie-front
Jeżeli wybierzesz jakiś scenariusz, jak pewnie większość (wszyscy?) graczy przy pierwszym zetknięciu z grą, to chyba jednak nie trwa 6 godzin. Zasady też nie wydają się być jakieś szalenie trudne. Zwłaszcza, jak się je porówna do starych strategii wypuszczanych u nas przez wydawnictwo Dragon - wtedy NR to szczyt kompaktowości i prostoty :wink:
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

na pierwszy raz zagrajmy 1 lub 2 scenariusze, a jak się nauczymy no i gra się nam spodoba to możemy pojechać po całości, wtedy wyjdzie pół dnia grania!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: Valarus »

hancza123 pisze:na pierwszy raz zagrajmy 1 lub 2 scenariusze, a jak się nauczymy no i gra się nam spodoba to możemy pojechać po całości, wtedy wyjdzie pół dnia grania!
A Twilight Imperium to się boisz :lol: Jak przy grach w klimatach wojennych długość nie robi Ci różnicy, to może World in Flames?
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Andean Abyss / Cuba Libre / A Distant Plain ?

Post autor: hancza123 »

wątek dotyczy gier COIN a my tu zupełnie nie na temat, zaraz nas moderator wyeksmituje :lol:

w poniedz będziemy mądrzejsi i wtedy pogadamy o NR.

przywracam rozmowę na temat CL, AA, ADP jeśli ktoś chce coś dorzucić od siebie?
ODPOWIEDZ