Puerto Rico vs Le Havre

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: Acaraje »

Mam pytanie do fanów eurosucharów, którą grę bardziej byście polecili: Le Havre, czy Puerto Rico? Chodzi mi o wykonanie, frajdę z rozgrywki, oraz mechanikę... nie stać mnie na dwie i muszę dokonać wyboru :P

Z góry dzięki za odpowiedź!
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: staszek »

Puerto zdecydowanie-ale myślę,że to kwestia gustu.
LH jest cięższa, dłuższa, bardziej mózgożerna,ale jakoś niespecjalnie mi podchodzi
W Puerto mimo upływu lat, zawsze zagram chętnie
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: arturroq »

Jeśli chodzi o mechanike i frajde z rozgrywki to Puerto Rico. Jeśli chodzi o wykonanie to Le Havre. Obie gry są jednakowoż wyśmienite i warte ogrania.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: Perpetka »

Na im więcej osób będziesz grał, tym bardziej PR.
Im częściej będziesz grał z graczami niedzielnymi, rzadko grającymi, musiał od nowa tłumaczyć zasady - tym bardziej PR.
Jeśli stały skład, ludzie, którzy lubią zgłębiać grę, poznawać ją, grać wiele razy ten sam tytuł - LH.
LH bardziej podatny na downtime - z 2+ "myślicielami" by mi się nie chciało chyba siadać, bo w końcówce jest sporo liczenia.
Ale obie gry są świetne.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5608
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 796 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Ja tam wolę Le Havre, czuję większą kontrolę nad rozgrywką. Zgodzę się jednak, że Puerto Rico będzie lepsze w składzie 4osobowym. Chyba, że wszyscy grający dobrze znają grę, wtedy można zagrać w Le Havre.
Oczywiście przy dwóch osobach oczywistym wyborem będzie Le Havre.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: mig »

LH jest cięższe od PR.
ja zdecydowanie za Puerto Rico
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: splocki »

Puerto w jakimkolwiek składzie.
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: Maceqq »

Nie mam porównania, ale Puerto uwielbiam :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: gafik »

Perpetka pisze:Na im więcej osób będziesz grał, tym bardziej PR.
Im częściej będziesz grał z graczami niedzielnymi, rzadko grającymi, musiał od nowa tłumaczyć zasady - tym bardziej PR.
Jeśli stały skład, ludzie, którzy lubią zgłębiać grę, poznawać ją, grać wiele razy ten sam tytuł - LH.
LH bardziej podatny na downtime - z 2+ "myślicielami" by mi się nie chciało chyba siadać, bo w końcówce jest sporo liczenia.
Ale obie gry są świetne.
+1
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: Acaraje »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Jak na razie zdecydowałem się na Puerto Rico, ale jak znam siebie to w przyszłym miesiącu pewnie zakupię Le Havre... :P
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: MarcinG »

Puerto Rico łatwiejsze i lepiej się skaluje.
Le Havre najlepsze na 2 i 3 graczy.

Mam za sobą wiele partii w obie gry, wiele już o nich pisałem i po około 30 partiach w LH odkryłem jej drugie dno i gra mnie oczarowała.

Zatem ja bardziej polecam Le Havre, aczkolwiek PR bardzo lubię :wink:
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: guzu »

Mam obie. Zasady są proste i tu i tu. Bardzo dobre i fajne gry.

Puerto Rico zdecydowanie jeśli będziesz grał w większym gronie. Myślę, że też bardziej nadaje się dla niedzielnych graczy.

Le Havre to cięższy tytuł. Ważne jest dobre poznanie kart budynków - gracze dłużej grający mają zdecydowaną przewagę.

Le Havre nie wyobrażam sobie w więcej niż 3 osoby - głównie przez fakt, że niektórzy mieliby problem, by zobaczyć budynki innych osób i w jaki sposób można je wykorzystać. Do tego dochodzi mała plansza...
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1007
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 749 times
Been thanked: 229 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: Beskid »

Teraz obie gry na promce u czerwonego dystrybutora i dylemat powraca bo praktycznie w tej samej cenie :wink:
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 930
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 382 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: sliff »

Jeśli ktoś się kiedykolwiek zastanawiał to brać le havre póki jest, po tej grze będzie płacz większy niż po grand austria hotel i uczcie dla odyna razem wziętych. A szanse na dodruk praktycznie zerowe.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: arturmarek »

sliff pisze: 02 lip 2022, 21:33 Jeśli ktoś się kiedykolwiek zastanawiał to brać le havre póki jest, po tej grze będzie płacz większy niż po grand austria hotel i uczcie dla odyna razem wziętych. A szanse na dodruk praktycznie zerowe.
Przecież Le Havre było przez dłuższy okres niedostępna. Wygląda na to, że Lacerta przestrzeliła z nakładem dodruku. Oczywiście, jak zawsze, będzie płacz, ale realnie popyt będzie minimalny.
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Puerto Rico vs Le Havre

Post autor: xydorux »

Trudne porównanie, każdy z tytułów daje dużą frajdę z gry i ma ciekawą mechanikę. Moim zdaniem w zależności od dnia raz będziesz twierdził, że fajniejsze jest PR, po czym zagrasz w LH i zmienisz zdanie, ale tylko na chwilę - zaraz po tym jak ponownie sięgniesz po PR :D

Grając na 2-3 osoby PR:
- jest szybszą grą, mechanika wyboru akcji przypadła wszystkim do gustu i sprawia, że musisz kontrolować co robią inni (wybraną przez Ciebie akcję wykonują wszyscy, ale osoba która akcję wybrała dostaje przy tym bonus). Dzięki temu każdy jest zaangażowany w grę cały czas. Zasady gry są bardzo szybkie do opanowania i intuicyjne. Minusem jest setup, który z uwagi na fakt, że musisz odliczać pewne żetony czy zasoby jest nieco uciążliwy. Ale w żadnym razie nie zniechęca on do rozgrywki. Ogólne opinie o wariancie dwu osobowym są słabe, natomiast mnie się w taki wariant grało przyjemnie.

LH - pomimo prostych i przejrzystych zasad dla mnie jest to bardziej wymagająca gra z tej dwójki. Bywa, że po pełnej rozgrywce czuję zmęczenie głowy (mówimy o standardowym wariancie). Natomiast w LH bardzo fajnie widać rozwój silniczka, mnóstwo strategii i planowania. Początkowo akcje wydają się mieć skromny skutek, ale wraz z rozwojem rozgrywki i coraz ciekawszymi budynkami gra nabiera tempa i aż żal jest kończyć taką rozgrywkę. W LH od początku wiadomo ile będzie trwała tur, co "przygotować się" na jej koniec. Istnieje możliwość zagrać w wariant skrócony, ale mieliśmy wrażenie, że rozgrywka była jakby ucięta.

Podsumowując, zależy w jakim grasz składzie i ile masz czasu na granie. Patrząc na nasze czasy rozgrywki, to na jedną rozgrywkę LH przypadały dwie w PR, ale mamy obie gry w kolekcji i po tym jak coraz trudniej będzie je zdobyć, myślę, że z nami zostaną. Przy każdej będzie się dobrze bawił, natomiast LH dla mnie przynajmniej jest tytułem cięższym.
ODPOWIEDZ