Tezeusz: Mroczna Orbita (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

rastula pisze:
RUNner pisze:Miałem już w koszyku Tezeusza, ale po dwukrotnym przeczytaniu instrukcji, postanowiłem zawiesić zakup. Poczekam aż zostanie wydany, przetestowany i sprawdzony. Na razie mam pewne obawy, ale poczekam aż na forum zacznie się dyskusja na temat samej rozgrywki. Wszystko wygląda bardzo klimatycznie, ale czy mechanika "zatrybi"? Na to pytanie w tej chwili nie można udzielić odpowiedzi.

mam podobnie...
Ha, ha. Ja tak samo, chociaż wcześniej już się zadeklarowałem, że kupię. Ale chyba poczekam na relacje z gry.
Gdyby nie ciężki miesiąc to już bym złożył preorder, a tak to wątpliwości zyskują na znaczeniu.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

Mi wyszło niecałe 90zł za grę. Wahałem się, ale pomyślałem, że nawet jak mi się nie spodoba to odsprzedam z niewielką stratą, albo wręcz po kosztach.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: kwiatosz »

Ja właśnie zaczynam remont, jeśli bym teraz nie kupił, to by musiało poczekać do świąt 2014, bo teraz wszystko się da przeliczyć na kafelki, obicia, żyrandole, etc.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

kwiatosz pisze:Ja właśnie zaczynam remont, jeśli bym teraz nie kupił, to by musiało poczekać do świąt 2014, bo teraz wszystko się da przeliczyć na kafelki, obicia, żyrandole, etc.
Dobrze rozumiem, że przez rok nie będziesz kupował gier? :shock:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Curiosity pisze:Mi wyszło niecałe 90zł za grę. Wahałem się, ale pomyślałem, że nawet jak mi się nie spodoba to odsprzedam z niewielką stratą, albo wręcz po kosztach.
Gdyby to było takie proste - sprzedać. Ale to jakby dzieci własne sprzedać.

A co do remontu - wymianę okien przełożyliśmy na przyszły rok, a szafkę do łazienki chyba sklepię z dykty. Ale nowości z tego roku w grach i komiksach nie opuściłem chyba żadnej.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: kwiatosz »

Póki co to połowa małżeństwa tak myśli ;) Generalnie dramatyzuję, niemniej nieporównanie prościej było zrobić preordera zanim przyszli fachowcy i zaczęli wyceniać.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rastula »

jam mam wymianę klopa i baterii ... plus przeglądy instalacji , a potem matka mojego dziecka na pewno nie odpuści innych "niezbędnych" poprawek... :P - o resekcji korzenia dolnej piątki nie wspomnę :D - a tu jeszcze wiedźmy, 7 dni westerplatte i "wyprawa" do RC zamówiona "za pobraniem" ;) - tak więc też dałem czerwone światło --- i przyznam że "polityka wydawnicza" Portalu ( w innym wątku ) też mnie trochę powstrzymała...

dośc marudzenia
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Galatolol »

W przypadku tej gry pierwsze wrażenie może być fałszywe (zbyt negatywne), tak jak przy RftG czy właśnie Hexie.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: prz22 »

Nic tylko czekać, aż gracze po dwóch rozgrywkach odkryją kolejne "Borgo", z którym "nie da się" wygrać...;P Śmialiśmy się z tego już przy wątku o wiedźminie, ale fakt jest taki, że czy będzie balans, czy nie i tak do końca października wyczytam tu nie jeden raz słowo "broken".

Szczerze to nie rozumiem, czemu lektura instrukcji Was zaniepokoiła, mnie wręcz przeciwnie - uspokoiła;)
Preorder złożony i czekam na emocje jak przy hexie.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Aduanath »

A mi się na początku gra mocno spodobała, ale im więcej czytałam, bym bardziej dochodziłam do wniosku, że ta gra jest chyba dla mnie zbyt taktyczna, zbyt strategiczna, i zbyt mózgożerna... Na pewno gdzieś przetestuję, jednak z kupnem na pewno się wstrzymam... Może na używkę po dobrej cenie się zdecyduję? :D Się po testach zobaczy ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Nie wygląda na wielkiego mózgożera, bo decyzji jest stosunkowo niewielka ilość - ruszyć się albo nie ruszyć (nawet nie trzeba myśleć o ile i w którą stronę, chyba że karta modyfikuje) i co potem zainstalować. Planowanie dużo do przodu też nie ma wiekszego sensu, bo sie zmieni uklad na planszy do czasu nastepnej kolejki. Wygląda też, że jest szybsza od Hexa i nie ma jej najbardziej mózgożernego elementu - morderczego rozpatrywania bitew w odpowiedniej kolejności :).

A, wezmę.
trzewik

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: trzewik »

@rattkin
To jest mega mózgożer.
Jeśli nie lubisz hardcorowych gier, a ta jest hardcorowa, odwołaj swoje zamowienie, bo szkoda byś był zawiedziony i stracił kasę. To jest bardzo cieżka, poważna gra taktyczna.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: powermilk »

Ej, serio? Prototyp taki nie był :) Nawet prostsze od Neuroshimy. Mam 3 piony, idę którymś prawo, aby mieć szybciej korzyści od przeciwnika. I tyle.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

No, właśnie to mnie niepokoi, czy rozgrywka nie będzie polegała tylko na skokach do aktualnie opłacalnych miejsc, które pojawiły się zbiegiem okoliczności (karty na ręce + ruchy graczy).
Jednym zdaniem - jak daleko można planować?

Wiem, że to gra taktyczna, ale nie chciałbym, żeby sprowadziła się do wybierania najlepszej opcji w momencie wykonywania swojego ruchu.


Opinia o wydawcy, że gra jest ciężka trochę rozwiewa wątpliwości, ale rodzą się inne. Ile trzeba by rozegrać partii, by wejść na taki poziom, że nie będziemy jedynie zdani na los? I czy ja mam współgracza do takiej gry?

Co robić, co robić?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: kwiatosz »

Jak Curiosity będzie sprzedawał to kupisz w cenie przedsprzedażowej ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: espresso »

Ja mam pytanie do osób, które obawiają się tej mechaniki ruchu: czy testowaliście już jakąś grę z takim rozwiązaniem? Grałam sporo w Finkę (tak, wiem, że to zupełnie inny kaliber) i tam właśnie występuje podobny/taki sam mechanizm ruchu pionów. Muszę powiedzieć, że to był mój ulubiony element tej gry, który właśnie fajnie wymuszał taktyczne decyzje. W żadnym wypadku nie ułatwiał wyborów, bo trzeba przewidywać na jakiś polach może się znaleźć przeciwnik w następnych turach. Dlatego jestem dobrej myśli i spodziewam się czegoś co najmniej podobnego ciężarem do NS Hex(jeśli nie cięższego).
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

espresso pisze:Ja mam pytanie do osób, które obawiają się tej mechaniki ruchu: czy testowaliście już jakąś grę z takim rozwiązaniem? Grałam sporo w Finkę (tak, wiem, że to zupełnie inny kaliber) i tam właśnie występuje podobny/taki sam mechanizm ruchu pionów. Muszę powiedzieć, że to był mój ulubiony element tej gry, który właśnie fajnie wymuszał taktyczne decyzje. W żadnym wypadku nie ułatwiał wyborów, bo trzeba przewidywać na jakiś polach może się znaleźć przeciwnik w następnych turach. Dlatego jestem dobrej myśli i spodziewam się czegoś co najmniej podobnego ciężarem do NS Hex(jeśli nie cięższego).
Mall of Horror. Może porównanie nieco na wyrost, ale w tej grze kluczowe jest planowanie ruchów tak, aby znaleźć się w możliwie najlepszym (w danej chwili) pomieszczeniu. A w kolejnej turze najlepsze pomieszczenie może stać się najgorszym i znów trzeba kombinować. MoH to jedna z moich ulubionych gier.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Galatolol »

To porównanie nie jest na wyrost, MOracz podobno się nieco inspirował MoH.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rastula »

Galatolol pisze:To porównanie nie jest na wyrost, MOracz podobno się nieco inspirował MoH.
tom vasel będzie zachwycony - zresztą Portal ma dobrą prasę u recenzentów Dice Tower
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

trzewik pisze:@rattkin
To jest mega mózgożer.
Jeśli nie lubisz hardcorowych gier, a ta jest hardcorowa, odwołaj swoje zamowienie, bo szkoda byś był zawiedziony i stracił kasę. To jest bardzo cieżka, poważna gra taktyczna.
Powinienem uściślić, że gram turniejowo w Android: Netrunner, grałem dziesiątki gier każdą wydaną armią Neuroshimy Hex i stosunkowo często gramy np. w Eclipse. Być może moja definicja mózgożera nie pokrywa się z powszechną :) Zamówienia nie odwołam, bo Wasze gry biorę niemal w ciemno. Widziałem film Michała, przejechalem instrukcję - zawiedziony być nie zamierzam :)

Ale patrząc na instrukcję i przykłady gry, trudno mi trochę zdalnie odnaleźć tę "bardzo ciężką grę taktyczną". Mógłbyś, Trzewiku, uściślić, co dokładnie powoduje taką perspektywę? Co powoduje AP w trakcie ruchu, skoro jest on bardzo ograniczony? Rozumiem, że potem się trochę tam combuje, pewnie stara się maksymalizować tak, by ruszać trzema jednostkami i lądować ostatecznie tam gdzie się chce, unikając korytarzy i zadając możliwe dużo ran. Czy to gra, z gatunku takich, w których początkowy setup (rozstawienie, pierwsze karty) mogą mocno zdecydować o finałowym wyniku (to by było niezbyt dobrze) ? Czy jest sens planować więcej niż jeden ruch wszystkich graczy do przodu? (tzn. sytuacja "wymuszająca" ruchy, a to z kolei pozwala na predykcję końcowych pozycji i dalszych ruchów)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1362
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 26 times
Been thanked: 299 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Portal Games »

Ta gra nie jest o bieganiu po planszy tylko o budowaniu kombosów. Najważniejsze decyzje to którą kartę z kart w rezerwie chcę zainstalować i gdzie, by w kolejnych turach plansza (sektory) zmasakrowała przeciwnika.

Podobnie jak w NSHex trzeba znaleźć balans pomiędzy atakowaniem (instalowanie własnych kart) a obroną (wywalanie najgroźniejszych kart przeciwnika).

Tu nie wygrywa sie biegając. Tu wygrywa się tak rozstawiając karty w sektorach, by plansza zamordowała wrogą frakcję.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tekknoboy »

Portal Games pisze:Ta gra nie jest o bieganiu po planszy tylko o budowaniu kombosów. Najważniejsze decyzje to którą kartę z kart w rezerwie chcę zainstalować i gdzie, by w kolejnych turach plansza (sektory) zmasakrowała przeciwnika.

Podobnie jak w NSHex trzeba znaleźć balans pomiędzy atakowaniem (instalowanie własnych kart) a obroną (wywalanie najgroźniejszych kart przeciwnika).

Tu nie wygrywa sie biegając. Tu wygrywa się tak rozstawiając karty w sektorach, by plansza zamordowała wrogą frakcję.
no i jak tu tego nie kupić?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Portal Games pisze:(...)by w kolejnych turach plansza (sektory) zmasakrowała przeciwnika (...) wygrywa się tak rozstawiając karty w sektorach, by plansza zamordowała wrogą frakcję.
Skądinąd zastanawiający cytat. Jeśli dane odczucie tak zakorzeniło się w głowie, że aż powtórzone jest to dwa razy z całą mocą w krótkiej wypowiedzi, po wielu zapewne grach, to każe wysnuwać niemiłe przypuszczenie, że gra jest antytematyczna i to nie "my" walczymy, tylko Tezeusz gra nami. W Neuroshimie ta zależność była bardzo bezpośrednia - "nasza" jednostka "tu" stoi i walczy, "my" skosiliśmy "ich". Gra, w której "plansza zabija", brzmi dramatycznie sucho. Trudno się identyfikować z zainstalowanymi w pomieszczeniach kartami. To może działać na niekorzyść, gdy nasze wybory nie decydują bezpośrednio o "akcji", tylko coś tam się dzieje później, jako wypadkowa. To może działać dobrze jako mechanika, ale na poziomie emocjonalnym wypada mi blado. Cóż, przyjdzie gra, to zobaczymy.

Mam szczerą nadzieję, że to tylko taki skrót myślowy był.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: KubaP »

rattkin pisze:
Portal Games pisze:(...)by w kolejnych turach plansza (sektory) zmasakrowała przeciwnika (...) wygrywa się tak rozstawiając karty w sektorach, by plansza zamordowała wrogą frakcję.
Skądinąd zastanawiający cytat. Jeśli dane odczucie tak zakorzeniło się w głowie, że aż powtórzone jest to dwa razy z całą mocą w krótkiej wypowiedzi, po wielu zapewne grach, to każe wysnuwać niemiłe przypuszczenie, że gra jest antytematyczna i to nie "my" walczymy, tylko Tezeusz gra nami. W Neuroshimie ta zależność była bardzo bezpośrednia - "nasza" jednostka "tu" stoi i walczy, "my" skosiliśmy "ich". Gra, w której "plansza zabija", brzmi dramatycznie sucho. Trudno się identyfikować z zainstalowanymi w pomieszczeniach kartami. To może działać na niekorzyść, gdy nasze wybory nie decydują bezpośrednio o "akcji", tylko coś tam się dzieje później, jako wypadkowa. To może działać dobrze jako mechanika, ale na poziomie emocjonalnym wypada mi blado. Cóż, przyjdzie gra, to zobaczymy.

Mam szczerą nadzieję, że to tylko taki skrót myślowy był.
Nie mnie bronić Portalu, ale chyba ciut nadinterpretowujesz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

KubaP pisze:
rattkin pisze:nasze wybory nie decydują bezpośrednio o "akcji", tylko coś tam się dzieje później, jako wypadkowa.
Nie mnie bronić Portalu, ale chyba ciut nadinterpretowujesz.
KubaP +1. To gracz ma zastawiać pułapki. Stwierdzenie, że to plansza zabija jest uproszczeniem. Plansza robi to, na co zaprogramował ją gracz. Jeśli w jakimś pomieszczeniu zainstalujesz działka laserowe z wykrywaczem ruchu, które zmasakrują pierwszą postać jaka tam wejdzie, to kto ją (tę postać) zabił: gra, czy Ty?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ