SeaFall (Rob Daviau, JR Honeycutt)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

SeaFall (Rob Daviau, JR Honeycutt)

Post autor: Rocy7 »

BGG Seafall https://boardgamegeek.com/boardgame/148261/seafall


Zasady http://www.plaidhatgames.com/images/gam ... /rules.pdf

Wprowadzenie http://www.plaidhatgames.com/images/gam ... grules.pdf

Jedna kampania to 15 rozgrywek, w trakcie gry mozna dolącząc, opuszczac partie oraz rezygnowac. Watek legacy to rozwoj okretow, prowincji, doradców oraz nowe zasady pojawiajace sie w trakcie kampanii.

Obrazek

Ostatnio przejrzałem sobie listę najbardziej oczekiwanych gier 4X w tym roku. BBG

I między takimi grami jak Burning Suns (2 miejsce) czy Tiny Epic Kingdom (4 miejsce) na 1 miejscu jest gra SeaFall.

Obrazek

Problem w tym, że o tej grze bardzo mało wiadomo.
SeaFall is a 4X game (explore, expand, exploit, and exterminate) set in an "age of sail" world reminiscent of our world.

In SeaFall, the world is starting to claw its way out of a dark age and has begun to rediscover seafaring technology. Players take on the role of a mainland empire that consults with a consortium of advisors to discover new islands, explore those islands, develop trade, send out raiding parties, take part in ship-to-ship combat, and more. As in Risk Legacy, co-designed by Rob Daviau, SeaFall evolves as the game is played, setting their grudges into the history of the game and building a different narrative at every table as players open up the world.
Quick Summary of what I have gleaned so far from a few podcasts and pics of the game.
All players have a starting kingdom area along one edge of the board. As players sail out into the sea they explore and look for islands that have different resources/enemies/items etc on them. The further out to sea you go the bigger risk/reward, and it is harder to do early game.
Projectant stated that the victory condition for one game will be 8 glory which you can earn by discovering new lands, beating up other ships, trading stuff, and what-have-you.
There's an element of role-selection where you have a team of advisors and you choose who's actions you want to take on a turn.
Winning the game gives you the option, among others, to upskill one of your advisors so you get more benefit from his action in later games - thereby giving you are more defined route to victory, eg. the guy who works towards powerful merchants and financiers will obviously be better suited to an economic strategy.
ktoś słyszał coś więcej o grze? Data premiery? Czas rozgrywki?
Dla mnie strasznie dziwny jest ten ostatni punkt, nie tylko ułatwia wygrywającemu każdą kolejną grę, ale też jak udowodnić wcześniejsze "wygrane" z innymi graczami?
Ostatnio zmieniony 06 maja 2016, 12:00 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Borek224 »

To jest "legacy game" tak jak Risk: Legacy. Czyli gra w ktorej w kolejnych rogrywkach piszesz po planszy, naklejasz naklejki na elementy, czesc zawartosci odblokowywujesz dopiero spelniajac jakies warunki w czasie wczesniejszych planszy. Taka gra ktorej kazdy egzemplarz po kilku partiach wyglada inaczej, jest bardzo spersonalizowany. Czesc decyzji graczy nie konczy sie na aktualnej partii tylko ich konsekwencje beda dotykac wszystkich przyszlych partii. Np. w risku w czasie pierwszej partii kazdy z graczy naklejal na swojej karcie frakcji jedna z dwuch cech specjalnych - a ta druga szla do kosza.

Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: costi »

Czyli gra, która ma sens tylko przy stałej ekipie. Dziękuję, postoję.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Borek224 »

Głowy nie dam ale nie wydaje mi się.

To jest gra której każdy egzemplarz żyje własnym życiem, ale na ile dobrze zrozumiałem ideę "legacy game" to nie jest wymagane żeby grała non-stop ta sama ekipa. To jest bardzie tak jakby kolejna rozgrywka odbywała się na gruzach poprzedniego konfliktu - jest to samodzielna partia, ale pewne jej aspekty mogą zależeć od poprzednich rozgrywanych na tej samej planszy. Tym samym gra u gracza A może się totalnie różnić od gry gracza B.

Zaznaczam że moja wiedza nt. Risk: Legacy to recenzje video + trochę innej wiedzy z internetu, a wiedza o SeaFall to domysły na podstawie faktu że to ma być tan sam "system" legacy.

[DOMYSŁ ALERT]
Przekładając to na grę 4X to idea że w czasie jednej partii będę mógł odkrywać pozostałości po imperiach z partii poprzednich brzmi strasznie klimatycznie.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: SeaFall (4X)

Post autor: sipio »

Przed wczoraj Rob Daviau ogłosił, że jego najnowsze dziecko czyli SeaFall trafiło do wydawcy (Plaid Hat Games),
tak więc proces wydawniczy rusza pełną parą.
Umowę już dawno z nimi zawarł, bo nad grą pracuje od kilku lat i wiele osób czeka na ten tytuł.
Czyli można zacząć kreować hype na kolejny tytuł z rodziny Legacy (Risk Legacy, Pandemic Legacy).
Tym razem całkowicie nowy projekt, nie wywodzący się ze wcześniej znanych tytułów.
Dzięki czemu projektant miał całkowicie wolną rękę co do mechaniki i tematu.
Tematyka to epoka odkryć geograficznych w XVI-XVII wieku czyli żeglowanie po nieznanych morzach.
Kolejne gry to kolejne wyprawy. Wracasz na wyspy, które już odkryłeś, handlujesz a potem płyniesz dalej
by odkrywać kolejne.
Zresztą bardzo fajnie o tym opowiadał jak pracował nad tym pomysłem (bardzo dobre case dla projektantów).
Polecam następujące nagrania 2013, 2014, 2015.
Wydawca gwarantuje dobrą jakoś więc moim zdaniem szykuje się hit.
Nie wiem czy na pewno w 2016 ale może...
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Krwawisz »

hit? oj tak :-)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: mckil »

Krwawisz pisze:hit? oj tak :-)
Czyli że będzie wersja PL? :D
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Krwawisz »

8) nie nie powiem :)
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: SeaFall (4X)

Post autor: piogal »

Gdyby okazało się ze to prawda to ta wiadomość jara mnie bardziej niż wszystkie zapowiedzi portalu razem wzięte :twisted: mozna liczyć na cokolwiek więcej?
Board games are made for FUN, don't you think?
kwiatech
Posty: 540
Rejestracja: 03 gru 2014, 14:49
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: SeaFall (4X)

Post autor: kwiatech »

No i na 100% będzie wersja PL :)
https://www.youtube.com/watch?v=NQjDrfjbgKk
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Rocy7 »

Pierwsze wrażenia http://www.polygon.com/2016/2/9/1095199 ... rob-daviau

Bundled with each copy of the game will be the Captains' Booke, a kind of choose your own adventure journal. Whenever players trigger certain in-game events — called Milestones — they'll read large sections of this book that will move the game's narrative forward. But the book will also be used for exploring individual locations on the map.

"It has 430 entries," Daviau said. "I had to write it in sort of 16th century English — not with the language itself, but with the turns of phrase.

Let me make one up: You go to explore an island. At the front of the book is a generic map of an island, and it's got all these different places on it with numbers. So you go to an island, and you choose a location to explore. And you cross it out, and it says 'turn to Entry 41.'"

"M'lord," Daviau said, affecting his best period accent. "We pulled up upon the shore and spied in the hills what we thought to be gold. However, it turned out to be an ambush from some of the natives who knew that we were searching for gold in the area. We lost many of our crew, and my only question now is whether I go out to seek revenge or wait for another day since I’m down by many of my crew."

If you retreat from the island, perhaps the natives take pity on you and help patch up your crew. That interaction could open up opportunities for trade later on. But if you elect to seek your revenge, there will be consequences. You'll recover treasure, but your ship will be damaged on its way into the shallows or more of your crew will be killed. You'll also have to place a number of Enmity tokens on the board, which will have negative consequences the next time you visit.

Each player has eight Enmity tokens, and whenever they attack another province or another non-player faction they must spend Enmity to do it. Enmity has multiple effects in SeaFall, but its defining characteristic is how it forces players to to be careful about who they attack and when.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Rocy7 »

Zasady http://www.plaidhatgames.com/images/gam ... /rules.pdf

Wprowadzenie http://www.plaidhatgames.com/images/gam ... grules.pdf

Jedna kampania to 15 rozgrywek, w trakcie gry mozna dolącząc, opuszczac partie oraz rezygnowac. Watek legacy to rozwoj okretow, prowincji, doradców oraz nowe zasady pojawiajace sie w trakcie kampanii.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Krwawisz »

To ja tylko nadmienie, gdyby ktoś przeoczył w Cube'owym wpisie, że (standardowo atrakcyjna) przedsprzedaż wersji PL startuje 30 maja :-)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Rocy7 »

Krwawisz pisze:To ja tylko nadmienie, gdyby ktoś przeoczył w Cube'owym wpisie, że (standardowo atrakcyjna) przedsprzedaż wersji PL startuje 30 maja :-)
Link?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Krwawisz »

Informacje podałem w temacie CUBE: Factory of Ideas - plany wydawnicze 2016 (8 strona wątku u dołu). Linku więc nie ma, bo nic więcej poza datą tam nie padło :-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: misioooo »

Krwawisz pisze:Informacje podałem w temacie CUBE: Factory of Ideas - plany wydawnicze 2016 (8 strona wątku u dołu). Linku więc nie ma, bo nic więcej poza datą tam nie padło :-)
Link do wspomnianego tematu na forum, Krwiopijco i czyścicielu portfeli...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Yavi »

Pytanko, bo pewnie niektórzy z Was bardziej siedzą w temacie SeaFalla i czytali jakieś recenzje/wrażenia/opisy:
1. Jak wygląda gra w mniejszym gronie (np. 3 osoby)? Ma to sens, czy jednak lepiej grać w 4-5?
2. Jak wygląda kwestia rezygnowania/dołączania do gry w kampanii (wspomniana w 1 poście)?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Rocy7 »

Yavi pisze: 2. Jak wygląda kwestia rezygnowania/dołączania do gry w kampanii (wspomniana w 1 poście)?
22 strona zasad to opisuje, w skrocie:
- dołączasz dostajesz tyle punktow ulepszen do wydania co pozostali gracze, by miec rowny poziom oraz tyle glory co najgorszy gracz w kampanii
- gracz moze opuszczac partie w kampanii, wtedy jego frakcja bierze udział w rozgrywkach jako cos w stylu NPC (nieaktywnego) a on dostaje o jeden punktow wygranej mniej od najgorszego gracza w danej rozgrywce, dostaje tez ulepszenia itp
- jesli gracz rezygnuje całkowicie z gry jego prowincja znika z mapy.

Ogolnie gracz dolaczajacy, lub opuszczajacy partie ma mniejsze szanse na wygrana, nie tylko z uwagi na ograniczonie VP jakie zdobedzie, ale tez mniej mozliwosci zdobycia milestone (tylko w trakcie partii), ktore roztrzygaja remisy.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: ChlastBatem »

Rozumiem, że po rozegraniu całej kampanii gra nadaje się tylko do śmietnika jak Pandemic Legacy? Czy może są tutaj inne rozwiązania dotyczące Legacy?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: misioooo »

Przecież w Pandemica można grać jak w zwykłego pandemica... Nic do kosza. Ja jutro gram w wersję Cthulhu.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Porchpeople
Posty: 299
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:17
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Porchpeople »

misioooo pisze:Ja jutro gram w wersję Cthulhu.
Napisz proszę jak wrażenia! :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Rocy7 »

ChlastBatem pisze:Rozumiem, że po rozegraniu całej kampanii gra nadaje się tylko do śmietnika jak Pandemic Legacy? Czy może są tutaj inne rozwiązania dotyczące Legacy?
Jesli dobrze rozumniem z instrukcji to nie jest tak źle, ulepszenia okretow, doradcow i prowincji mozna zaznaczać olówkiem (lub markerem suchoscieralnym), zas zmiany zasad nie trzeba wklejac na stałe wystarczy położyc w odpowiedniej kratce. Nie wiem jednak czy w grze nie ma innych elementow legacy, których nie da się przywrocic do stanu początkowego.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: ChlastBatem »

misioooo pisze:Przecież w Pandemica można grać jak w zwykłego pandemica... Nic do kosza. Ja jutro gram w wersję Cthulhu.
:lol: nie ze mną te numery misiu :D

Co do tematu. No cóż to pozostaje tylko czekać na informacje od polskiego wydawcy (jak jest naprawdę?). Bo kupować kolejną grę na jedną kampanię nie zamierzam. Pandemic wystarczająco mnie rozczarował.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: Piehoo »

Również jestem ciekawy jak wygląda regrywalność tego tytułu. Niestety na BGG brak jakiejkolwiek konkretnej odpowiedzi.
Mam nadzieję że przy okazji przedsprzedaży Cube coś się wyjaśni w tej kwestii.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: SeaFall (4X)

Post autor: misioooo »

ChlastBatem pisze: :lol: nie ze mną te numery misiu :D

Co do tematu. No cóż to pozostaje tylko czekać na informacje od polskiego wydawcy (jak jest naprawdę?). Bo kupować kolejną grę na jedną kampanię nie zamierzam. Pandemic wystarczająco mnie rozczarował.
Ale że jak... Nie wierzysz, że jest Pandemic: Reign of Cthulhu?
Jest... Nawet Shogottha można spotkać, co się źle dla badaczy kończy...
Spoiler:
Tutaj masz więcej ciut: KLIK
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ