Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: noowy »

Dzięki za linka ze zdjęciami, sporo nowego pokazują. Wszystko mi się bardzo podoba (no może poza kolorem robotników). Czcionka na kartach wydaję się trochę mała, ale ocenię to dopiero podczas grania. Z dotychczasowych informacji i opisów wygląda na to, że z gry wyleciało wszystko co mnie denerwowało w 51 (limity do 3, przebudowy, żmudne ciułanie wszystkiego), a został sam miód (wybory, różnorodne nacje, rozkręcanie silniczka i wyciskanie PZtów). Nie mogę się doczekać, zazdroszczę uczestnikom sobotniego portalkonu.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Ryu »

prz22 pisze:Według opisu jakiegoś użytkownika na BGG, za te 2 mieczyki można niszczyć kartę przeciwnika. Dodam, że można podobno grać bez tej zasady (dla tych, co gardzą negatywną interakcją;) )
Potwierdzam :) Jest wersja taka i taka :) Grałem w taką i taką i każda jest OK. Moja żona woli bez mieczyków jednak :twisted:


Z porównań do 51... Próg wejścia do 51 jest straszny. Tłumaczyłem nieplanszówkowiczom i więcej nie chcę. IS tłumaczyłem nieplanszówkowiczom i po 2 rundach już było OK. Gra jest zdecydowanie prostsza jeśli weźmiemy ten aspekt :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Imperial Settlers

Post autor: pan_satyros »

Ryu pisze: Z porównań do 51... Próg wejścia do 51 jest straszny. Tłumaczyłem nieplanszówkowiczom i więcej nie chcę. IS tłumaczyłem nieplanszówkowiczom i po 2 rundach już było OK. Gra jest zdecydowanie prostsza jeśli weźmiemy ten aspekt :)
To prawda. W 51 trudno się chwycić czegoś na początek - zbyt wiele rzeczy się zazębia i ma obostrzenia.
Jestem weteranem tłumaczenia tej gry na Pionkach - jest ciężko, ale da się.

IS obiecuje płynność i niski próg wejścia co mnie bardzo cieszy. Szkoda, by fantastyczna mechanika 51 Stanu została tylko w kręgu wytrwałych planszomaniaków.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: cezner »

Tak jak Ryu napisał, wytłumaczenie Settlersów jest zdecydowanie prostsze.
Myślę, że w 15 minut da się wytłumaczyć i można grać a pewne niejasności można wytłumaczyć w trakcie gry.

No i kto nie lubi Settlersów? :wink: Świat Neuroshimy jednak nie wszystkim mógł przypaść do gustu.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Imperial Settlers

Post autor: syfon »

cezner pisze: No i kto nie lubi Settlersów? :wink: Świat Neuroshimy jednak nie wszystkim mógł przypaść do gustu.
Oj tak, Settlers na 100%.
Poza tym doświadczenie pokazuje że taki setting jest łatwiejszy do sprzedania bardziej caseual'owym graczom, a IS jak rozumiem ma być własnie przystępniejszą wersją 51S.
No i jednocześnie nie jest to w sumie klimat fantasy, którego można mieć mocno po uszy.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 24 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Imperial Settlers

Post autor: Portal Games »

Zapraszamy do lektury trzeciego artykułupoświęconego grze.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Imperial Settlers

Post autor: berni »

Kiedy ruszają przedsprzedaże?
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: vojtas »

Zapewne ogłoszą dopiero na Portalkonie. :P
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Banan2 »

Portal Games pisze:Zapraszamy do lektury trzeciego artykułupoświęconego grze.
Nie chcę marudzić, ale o ile Rzym, Egipt i Barbarzyńcy bardzo ładnie pasują do swoich ról, to Japońcy są jacyś dziwni :shock: . Kupcy? Przecież to nacja, która za cel swoich działań miała izolację a nie handlowe podróże. Jacyś Persowie to byłoby OK, ale Japońcy?!
Pozdrawiam
P.S. Jako miłośnik 51. Stanu i tak pewnie kupię IS :)
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Imperial Settlers

Post autor: piogal »

Podejrzewam ze w Japonii jest po prostu wiecej graczy niz na terenach danej Persji ;-)

ja gierke na bank kupie - uwielbiam 51stan a to mi wyglada na genialna implementacje
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: mig »

piogal pisze:Podejrzewam ze w Japonii jest po prostu wiecej graczy niz na terenach danej Persji ;-)
W takim razie nurtują mnie ci barbarzyńcy ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 227
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Imperial Settlers

Post autor: neutrino »

mig pisze:
piogal pisze:Podejrzewam ze w Japonii jest po prostu wiecej graczy niz na terenach danej Persji ;-)
W takim razie nurtują mnie ci barbarzyńcy ;)
No... Polacy.
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: sqb1978 »

Generalnie Słowianie ;)

Ale, żeby zachować spójność to powinna być jakaś nacja, np. Hunowie. Japonię, rzeczywiście można na coś handlowego zmienić, Arabowie (Persja)?
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Imperial Settlers

Post autor: sipio »

Tom Vasel i Zee Garcia recenzują grę
https://www.youtube.com/watch?v=rRJrjU9tvVY
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Imperial Settlers

Post autor: yosz »

Miło nam ogłosić, że platforma ZnadPlanszy.pl objęła patronat mediany nad najnowszą grą Ignacego Trzewiczka - Osadnicy: Narodziny Imperium.
Dla wszystkich ciekawych jak prezentuje się jedna z najbardziej oczekiwanych gier w tym roku, zapraszamy do przeczytania obszernej, przedpremierowej recenzji. Uwaga, gorący towar ;)

Zapraszamy
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: noowy »

yosz pisze:Miło nam ogłosić, że platforma ZnadPlanszy.pl objęła patronat mediany nad najnowszą grą Ignacego Trzewiczka - Osadnicy: Narodziny Imperium.
Dla wszystkich ciekawych jak prezentuje się jedna z najbardziej oczekiwanych gier w tym roku, zapraszamy do przeczytania obszernej, przedpremierowej recenzji. Uwaga, gorący towar ;)

Zapraszamy
Na taki tekst czekałem - masa świetnych zdjęć i wiele szczegółowych informacji, dzięki!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: mig »

Ja do tej pory byłem sceptyczny. Za karciankami tak w ogóle nie przepadam a z karcianek cywilizacyjnych wystarcza mi Cywilizacja PW, 51.stan mnie nudził, komputerowi Settlersi nigdy mnie nie porwali, a okładka Imperial Settlers też niespecjalnie zachęcała. Ale po tym tekście gra trafia na wishlistę. Może jednak coś z tego będzie ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Harth »

Recenzja zachęcająca. Trochę przypomina mi się gra "Na chwałę Rzymu" choć główna mechanika całkowicie inna.
Czy znamy już datę premiery polskiej wersji? Ktoś napisał tylko że będzie miała mioejsce po GenCon-ie. Tylko nie wiem czy dzień po, czy rok po :roll:
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Karit »

Kurcze wszystko pięknie, ale patrząc na grę z filmiku Vasela trochę przeraża mnie wielkość tekstu i ikonek. O ile jeszcze tekst jakoś przeboleje to ikonki/symbole mogły by być naprawdę większe, zwłaszcza ze na kartach zostało sporo miejsca...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: romeck »

Dla mnie wygląd tych kart, ikonki, układ, rysunki (!) są perfekcyjne, prześliczne. Wprost nie mogę się napatrzeć. Jedyne co bym zmienił, to ten blado różowy kolor pracowników.

Praktycznie nie gram w karcianki. Nie znam 51. Stanu. Ale tych Osadników biorę w ciemno.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Imperial Settlers

Post autor: tequira »

Graficznie jestem zachwycony, a te malutkie ikonki uwielbiam, gra wygląda przepięknie, mało tekstu, dużo miejsca, takie projektowanie lubię
mówię zupełnie poważnie, nawet trochę się boję, że dostaniemy wersję polską gdzie coś zmienią i nie będzie tak jedwabiście
komiksowe rysunki, przypominają mi chyba trochę kreskę Asteriksa albo Kajko i Kokosza, nie jestem pewien, ale to jest śliczne
generalnie mało gier powala mnie natychmiast z powodu grafiki, a ta gra mnie rozłożyła na łopatki, choć nie wiem nawet jak się w nią gra
proszę o jakieś przedstawienie artystów, koniecznie
Zgadzam się poniekąd z Dice Tower, że nazwa sueruje zupełnie inną grę i jest to niefortunne (choć może to nie jest przypadkowe).

Grając w wiele karcianek polubiłem najbardziej te, które mają dużą planszę organizującą rozgrywkę,
nie wiem czy wynika to z mojego lenistwa, czy z faktycznej potrzeby. Bardzo żałuję, że takiej tu nie ma, bo byłoby prześlicznie.
Wiem, że mechanika, że się nie dało, że po co i bzdury plotę ale lubię jak jest śliczna plansza skupiająca wszystkie elementy.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: vojtas »

sipio pisze:Tom Vasel i Zee Garcia recenzują grę
Łącznik z komputerowymi Settlersami wyłapią tylko ci, którzy są zaznajomieni z grami pecetowymi/strategicznymi, ewentualnie mieszkają w krajach, gdzie kultura grania na komputerach jest silna (Niemcy, Polska, Rosja etc.). Dla mnie odniesienie do Settlersów jest tak wyraźne i oczywiste, że aż kłuje w oczy. Panom z DT grafika kojarzy się jedynie z Facebookowym shitem. Ciekawe, jak odbiorą to Niemcy, którzy do Osadników (planszowych i komputerowych) przyłożyli swoje ręce.

Co do gry - must have, po prostu. :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: tomb »

Nie wiem, o co chodzi z tymi komputerowymi Osadnikami. Jak ich nie kojarzę i gra nic mi nie przypomina. I jest pięęęęęękniuuuuusia.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Rafal_Kruczek »

vojtas pisze:
sipio pisze:Tom Vasel i Zee Garcia recenzują grę
Łącznik z komputerowymi Settlersami wyłapią tylko ci, którzy są zaznajomieni z grami pecetowymi/strategicznymi, ewentualnie mieszkają w krajach, gdzie kultura grania na komputerach jest silna (Niemcy, Polska, Rosja etc.). Dla mnie odniesienie do Settlersów jest tak wyraźne i oczywiste, że aż kłuje w oczy. Panom z DT grafika kojarzy się jedynie z Facebookowym shitem. Ciekawe, jak odbiorą to Niemcy, którzy do Osadników (planszowych i komputerowych) przyłożyli swoje ręce.

Co do gry - must have, po prostu. :)
Dla dobra gry najlepiej by było, żeby Niemcy którzy przyłozyli rąk do "Die Siedler" , przylasneli tymi rekami. Bo alternatywa może być że pogrożą poluszkiem i poprosza zeby nazwa wszedzie lub nazwa na rynku niemieckim nie kojarzyła się z ich produktami. Bo jak rozumiem na bycie oficjalną gra oparta na ich trademarkach jest chyba juz za późno.
Co do klientów i krytyki niemieckiej ogólłem.
Zee Garcia jako fanboy I.T. zasugerował, że Imperial Settlers ma szanse na Kennerspiel des Jahres. Na pewno ma większe szanse niż którakolwiek z wersji 51, ponieważ
a) nie ma tematyki SF/"post apo" nie za bardzo lubianej w Niemczech
b) jest prostsza grą
c) jest bardziej przemyślaną i prawdopobodnie(jeszcze nie grałem) lepsza grą
Ale w dalszym ciągu pozostało tam klika elementów któe się mogą Niemcom nie spodobać - głównie niszczenie budynków.

Co do "must have - po prostu" to uważam że sytuacja jest bardziej skomplikowana.
Jesli ktoś ma 51 z dodatkami i dobrze sie przy niej bawi, prawdopodonie NIE MUSI I.S. kupować.
Ba! Pewnie szybko powstana warianty i mody jak zaadaptowac nowe usprawnienia i mechaniki do starych kart.
Jesli ktoś nie posiada i 51/NE bedą wspierane przez Portal - to będzie wybór gdzie trzeba bedzie uwględnić, stopień trudności, tematykę i cenę. IS bedzie pewnie około 2 razy droższe- wiecej kart, wieksze pudlo itp.
Tu oczywiście pytanie, czy Portalowi bedzie sie opłacało wspierać "starą linię"...
Jeśli natomiast kogoś od 51/NE odstraszała tematyka czy komplikacja zasad, to może IS rozważyć.

Jeszcze nie widziałem zasad i instrukcji do IS , ale wyobrażam sobie ze dużo łatwiej jest tej gry nauczyć niż NE.

Ja już w tym roku kupłem lekką karciankę z surowcami, budynkami itp. - Bruges. Co zrzuca IS do kategorii "want to play. Nice to have. Not buy." czyli na polskie "Zagrać u kolegi" :)
Ale IS pewnie się zainteresuje przy wymianach itp.

PS. I.T. narzeka w podcaście, że mu polscy producenci mało gier do recenzji przysyłają. A sam zamist zrobić pierwszy pokaz na przykład na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, wysyła grę za ocean na mały lokalny konwent na Florydzie. Żeby nie było watliwości oba wydarzenia są mniej wiecej w tym samym czasie , a na DF było 3 razy wiecej ludzi.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2014, 11:48 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 202 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Furan »

Rafal_Kruczek pisze: Ale w dalszym ciągu pozostało tam klika elementów któe się mogą Niemcom nie spodobać - głównie niszczenie budynków.
:lol:
Sorry, nie mogłem się powstrzymać. :twisted:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
ODPOWIEDZ