Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Czytając niektóre wypowiedzi po informacji o Atlantydach trochę zaczynam rozumieć na co narzekała Merry w ostatnim podcaście. Przecież jeśli komuś nie podoba się koncepcja dodatków czy ich zawartość, to można zwyczajnie je pominąć i zostać przy samej podstawce... Szczególnie, że na razie dostaliśmy tylko zapowiedź, a jeszcze nie gotowy produkt.

Sam czekałem na Wikingów, ale po przeczytaniu zapowiedzi już nie mogę doczekać się Atlantydów :)
I zdecydowanie popieram rzuconą przez kogoś tutaj propozycję ikon dodatków - przydałyby się.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Zastanawiam się, jak ja będę tasował karty zwykłe. Już teraz w koszulkach stos jest wysoki. :/
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Palmer »

vojtas pisze:Zastanawiam się, jak ja będę tasował karty zwykłe. Już teraz w koszulkach stos jest wysoki. :/
Robisz tyle stosów ile kart wychodzi w drafcie :P
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: esztfke »

vojtas pisze:Zastanawiam się, jak ja będę tasował karty zwykłe. Już teraz w koszulkach stos jest wysoki. :/
Ja np. nie widze sensu trzymania sie 100% regul, zeby zmniejszyc losowosc w grze wyjalem najgorsze karty zwykle. Dzieki temu jest mniej narzekania na losowosc w dociagu kart zwyklych i stos jest mniejszy, a przeciez i tak raczej nigdy nie przerobisz calej talii podczas rozgrywki. Innymi slowy zastosowalem deckbuilding nie tylko w taliach frakcyjnych ale tez w zwyklej
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

esztfke pisze:
vojtas pisze:Zastanawiam się, jak ja będę tasował karty zwykłe. Już teraz w koszulkach stos jest wysoki. :/
Ja np. nie widze sensu trzymania sie 100% regul, zeby zmniejszyc losowosc w grze wyjalem najgorsze karty zwykle. Dzieki temu jest mniej narzekania na losowosc w dociagu kart zwyklych i stos jest mniejszy, a przeciez i tak raczej nigdy nie przerobisz calej talii podczas rozgrywki. Innymi slowy zastosowalem deckbuilding nie tylko w taliach frakcyjnych ale tez w zwyklej
Fajnie jakby Portal dodał jakieś oficjalne zasady tworzenia talii kart neutralnych, bo faktycznie stosik robi się konkretny.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sqb1978 »

"Utwórz losowo stos 84 kart neutralnych" ;)
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: repi_1 »

Dokładnie. My robimy tak, że kazdy ma swój stos kart koło siebie i z nich sobie dociąga karty do draftu, wybiera jedną i oddaje dalej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

repi_1 pisze:Dokładnie. My robimy tak, że kazdy ma swój stos kart koło siebie i z nich sobie dociąga karty do draftu, wybiera jedną i oddaje dalej.
Pokazuje reszcie co wybrał?
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: esztfke »

Bary pisze:
esztfke pisze:
vojtas pisze:Zastanawiam się, jak ja będę tasował karty zwykłe. Już teraz w koszulkach stos jest wysoki. :/
Ja np. nie widze sensu trzymania sie 100% regul, zeby zmniejszyc losowosc w grze wyjalem najgorsze karty zwykle. Dzieki temu jest mniej narzekania na losowosc w dociagu kart zwyklych i stos jest mniejszy, a przeciez i tak raczej nigdy nie przerobisz calej talii podczas rozgrywki. Innymi slowy zastosowalem deckbuilding nie tylko w taliach frakcyjnych ale tez w zwyklej
Fajnie jakby Portal dodał jakieś oficjalne zasady tworzenia talii kart neutralnych, bo faktycznie stosik robi się konkretny.
Moim zdaniem dopoki grasz sam dla siebie, taka opcja jest ok. Nie powoduje to zmiany balansu jesli w miare sensownie karty sie wyrzuci (takie ktore sa rownie kiepskie dla kazdej frakcji). U mnie naprawde bywala frustracja kiedy ktos dociagnal 3 karty: 1 bardzo dobra 2 drogie w budowie i bez sensownych bonusow, a takim sposobem problem rozwiazany.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Różnego rodzaju talie kart zwykłych to mam nadzieję kolejna możliwość, jaka otworzy się przed nami wraz z rozrastaniem się decku. W 51/NE możliwe jest dobieranie takich kart, żeby skierować rozgrywkę w pożądaną stronę - być może tutaj też będzie to realne, ale na razie wydaje mi się, że karty zwykłe nie są bardzo zróżnicowane i jest ich za mało.

Teraz sobie pomyślałem, że warto może spróbować wariantu własnych talii zwykłych, przygotowanych wedle reguł draftu zaproponowanego w dodatku do RaceftG. Muszę spróbować.
Dla zainteresowanych zasady:
Spoiler:
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: repi_1 »

Bea pisze:
repi_1 pisze:Dokładnie. My robimy tak, że kazdy ma swój stos kart koło siebie i z nich sobie dociąga karty do draftu, wybiera jedną i oddaje dalej.
Pokazuje reszcie co wybrał?
Oczywiście.
TTR_1983
Posty: 3939
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: TTR_1983 »

hm pudełko z nową frakcją będzie duże (takie jak podstawka). Oj dużo tam będzie powietrza :)
Commediante
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2015, 12:27

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Commediante »

Czy wasze rozgrywki też kończą się niedorzecznie przeciągającymi się kombosami jednego z graczy? W naszym gronie, w rozgrywce na 3 graczy, zawsze zwycięzca kończy ostatnią turę jakieś 10 minut po reszcie. Wytwarza mu się taka reakcja łańcuchowa, w której każda akcja rodzi trzy kolejne. I co dziwne, czasem mam wrażenie że wyłonienie zwycięzcy jest dość losowe - ten kto ma z kart najdłuższy taki kombos wygrywa.

Fajna ta gra, tylko to powyższe trochę psuje wrażenia.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Peter128 »

W tej grze o to chodzi, żeby grać jak najdłużej i raczej próżno powoływać się tutaj na losowość. Skoro gra najdłużej, to znaczy, że tak sobie zaplanował, może najpierw zdobywał dobra, potem budował, potem robił akcje, itp. Na tym ta gra polega :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Commediante pisze: zawsze zwycięzca kończy ostatnią turę jakieś 10 minut po reszcie. (...)
Dlatego jest zwycięzcą. ;)
Commediante pisze: I co dziwne, czasem mam wrażenie że wyłonienie zwycięzcy jest dość losowe - ten kto ma z kart najdłuższy taki kombos wygrywa.

Fajna ta gra, tylko to powyższe trochę psuje wrażenia.
No więc postaw sobie za cel utworzenie najdłuższego, jak najbardziej efektywnego kombosa, a wygrasz, celowo, a nie przypadkowo ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

No, nie wiem, czy najdłuższy kombos zawsze jest najlepszy...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

tomb pisze:No, nie wiem, czy najdłuższy kombos zawsze jest najlepszy...
U kolegi najwidoczniej jest ;). Zawsze jest dobrze położyć sześć kart naraz.
Commediante
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2015, 12:27

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Commediante »

tomb pisze:No, nie wiem, czy najdłuższy kombos zawsze jest najlepszy...
Jak ja gram to zawsze ktoś ma :D
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dyso »

Z mojego doświadczenia przez pierwsze 3 rundy powinno się maksymalizować ekonomię i zbierać karty nie skupiając się na PZ, dzięki czemu przy umiarkowanym szczęściu można nazbierać niezłą ilość punktów w 4 i 5 rundzie robiąc długie kombosy :)
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Dyso pisze:Z mojego doświadczenia przez pierwsze 3 rundy powinno się maksymalizować ekonomię i zbierać karty nie skupiając się na PZ, dzięki czemu przy umiarkowanym szczęściu można nazbierać niezłą ilość punktów w 4 i 5 rundzie robiąc długie kombosy :)
Polejcie mu, dobrze gada! ;)

Na bgg Chevee Dodd dodał info, że pudełko z frakcją będzie te samej wielkości, co podstawka, a także, że Atlantydzi zawierać będą karty kompatybilne z pierwszym pakietem imperialnym (zburzyło to moją wizję, że pakiety frakcyjne będą niezależne od imperialnych). Dziwi mnie natomiast decyzja o pudełku. O ile w przypadku podstawki ma to sens, gdyż tam będziemy zbierać wszystkie karty i prędzej czy później się zapełni to już dodatek mógł wyjść w pudełku wielkości połowy podstawki (coś a'la dodatki do Dixit). Zobaczymy, może jest to czymś podyktowane.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Bary pisze:[Zobaczymy, może jest to czymś podyktowane.
Planszetka frakcji jest długa na całe pudełko.
Trochę duże te pudła będą, ale dodatki do Ticketa - taka sama wielkość, jak podstawka, tylko cieńsze - prezentują się zacnie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Iesthir »

Bary pisze: Na bgg Chevee Dodd dodał info, że pudełko z frakcją będzie te samej wielkości, co podstawka, a także, że Atlantydzi zawierać będą karty kompatybilne z pierwszym pakietem imperialnym (zburzyło to moją wizję, że pakiety frakcyjne będą niezależne od imperialnych). Dziwi mnie natomiast decyzja o pudełku. O ile w przypadku podstawki ma to sens, gdyż tam będziemy zbierać wszystkie karty i prędzej czy później się zapełni to już dodatek mógł wyjść w pudełku wielkości połowy podstawki (coś a'la dodatki do Dixit). Zobaczymy, może jest to czymś podyktowane.
Dużym pudłem łatwiej usprawiedliwić cenę i jest bardziej zauważalne. Poza tym, planszetka frakcji jest dość długa.

Nie mam żadnej gry od Portalu w ich nowym wąskim/wysokim pudełku (jak Pośród Gwiazd) więc nie wiem, czy w takim się zmieści.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Bary pisze: Na bgg Chevee Dodd dodał info, że pudełko z frakcją będzie te samej wielkości, co podstawka, a także, że Atlantydzi zawierać będą karty kompatybilne z pierwszym pakietem imperialnym (zburzyło to moją wizję, że pakiety frakcyjne będą niezależne od imperialnych).
Czyli co, beda karty z otwarta produkcja? Szkoda, ze dodatki frakcyjne nie beda niezalezne. Chyba jednak poprzestane na podstawce.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

tomb pisze:
Bary pisze:[Zobaczymy, może jest to czymś podyktowane.
Planszetka frakcji jest długa na całe pudełko.
Właśnie dlatego pomyślałem o dodatkach do Dixit-a (120x280x45 mm). Pudełko wielkości połowy podstawki spokojnie zmieściłoby planszę frakcji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: japacyk »

Pixa pisze:
Bary pisze: Na bgg Chevee Dodd dodał info, że pudełko z frakcją będzie te samej wielkości, co podstawka, a także, że Atlantydzi zawierać będą karty kompatybilne z pierwszym pakietem imperialnym (zburzyło to moją wizję, że pakiety frakcyjne będą niezależne od imperialnych).
Czyli co, beda karty z otwarta produkcja? Szkoda, ze dodatki frakcyjne nie beda niezalezne. Chyba jednak poprzestane na podstawce.
Ale Trzewik wspominał chyba o tym juz na swoim vlogu, że będą zawierać dodatki imperialne. Uważam jednak, że nie zmienia to faktu, iż kart z pakietu imperialnego nie trzeba dodawać do gry. Zapewne nie będą one wymieszane, tylko dodane w kartach z numeracją powyżej 30 i wtedy jak dla mnie będzie wszystko działać z samą podstawką. Inną kwestią będzie to, że w takim wypadku kupuje się część kart i z nich nie korzysta. Choć dla mnie, nabywcy pakietu imperialnego to dobra wiadomość :)
ODPOWIEDZ