Jenga-pytania o reguły

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
agaszka
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2006, 15:08

Jenga-pytania o reguły

Post autor: agaszka »

Właśnie dostałam Jenge i mam kilka pytań do zasad:
1. Czy wyciągając klocek mogę palcami tej samej ręki podtrzymywać inne klocki w wieży tak, aby nie spadły?>
2. Czy jak ściągne klocek jedną ręką to czy mogę przełożyć go do drugiej, aby położyć na szczycie wieży?
3. Czy jak ściągne klocek to moge go położyć na ziemi zanim położę go na szczycie?
4. Na szczycie wieży klocki można kłaść np. najpierw na środku, a potem po bokacvh czy nanalżey kłaść od boków?
5. Kładąc klocek na szczycie mogę poruszyć (poprawić inne)?
6. Czy są jakieś strony poświęcone Jendze?
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Wiele w tej grze zależy od "reguł domowych", ale kilka z nich prawie zawsze się stosuje, żeby gra była fajniejsza, trudniejsza i bardziej emocjonująca.

Niestety nie wiem dokładnie jak wyglądają obecne reguły Jengi, bo mam tylko wydanie MB-Spiele z 1992 roku, w którym instrukcja mieści się w 4 punktach na opakowaniu. =)

Odpowiem więc zgodnie z zasadami, których sam przestrzegam:

1. Tak
2. Tak - jak już został wyciągnięty, to właściwie obojętne jest w którym ręku go trzymasz
3. Tak (p.w.)
4. Można je kłaść jak się chce, byleby zostało miejce na inne (nie możesz zmusić innego gracza to przesuwania klocka położonego przez Ciebie) - reguła kładzenia od boku ma pewien sens - wiadomo, że będzie miejsce na inne klocki, ale z drugiej strony może zachwiać konstrukcją...
5. Nie - tzn. możesz je jakoś poruszyć w procesie kładzenia, albo tak, żeby Twój klocek się zmieścił, ale nie jakoś świadomie i celowo poprawiać konstrukcję wieży
6. Nie wiem. ;-) To na tyle prosta gra, że w sumie nie wiem o czym można by pisać...
Ostatnio zmieniony 26 gru 2006, 20:50 przez Lim-Dul, łącznie zmieniany 1 raz.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Tiju
Posty: 79
Rejestracja: 10 lis 2006, 02:02
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tiju »

hmm..
Jesli chodzi o Twoje pierwsze pytanie.. o ile sie orientuje mozna (w ramach jednej reki) poprawiac konstrukcje wiezy, a co za tym idzie mozna wyciagajac jeden z klockow podtrzymywac kolejne.. przynajmniej my tak gramy.. daje to duzo wieksze mozliwosci budowania wiezy i powoduje wieksza frajde (to wielka radosc zlapac walaca sie wieze i przywrocic ja do pionu - przy czym wymaga to refleksu). Jak juz powiedzial moj poprzednik wszystko zalezy od ustalonych przez grajacych zasad. Byleby byly jednoznaczne :).. Milej zabawy :)
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

A według mnie odpowiedzi wyglądają tak: (kieruje się instrukcją do jengi xtreme):
1. Oczywiście, że tak. Można robić z tą ręką co się chce byleby to była ręka jedna i byleby potem wieża nadal stała.
2. IMHO również tak. Również można przy wyciąganiu próbować raz jedną ręką, raz drugą ale nie dwoma jednocześnie.
3. Trochę nie rozumiem po co taka konieczność ale IMHO też tak. To jest typowe party game i reguły nie muszą być aż tak ściśle przestrzegane. Można też klockiem podrzucać ;)
4. W instrukcji jest napisane, że trzeba kłaść na piętrze nowym jeżeli poprzednie jest dokończone. Nie jest sprecyzowane, w którym miejscu ułożyć. Ważne żeby były obrócone o 90' w stosunku do piętra poniżej.
5. Hmm no tutaj do końca nie wiem. Jest napisane, że można poprzestawiać wszystkie klocki jak się chce ale przed oddaniem wieży do następnego gracza ma ona wyglądać tak jak przed dorwaniem się Ciebie do niej więc poprawienie żeby było ok chyba jest dozwolone.
6. Na stronie HASBRO jest kilka faktów, historia itp.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

1. Oczywiście, że tak. Można robić z tą ręką co się chce byleby to była ręka jedna i byleby potem wieża nadal stała.
Jesli chodzi o Twoje pierwsze pytanie.. o ile sie orientuje mozna (w ramach jednej reki) poprawiac konstrukcje wiezy, a co za tym idzie mozna wyciagajac jeden z klockow podtrzymywac kolejne..
Ah LOL! Sorry! Źle przeczytałem pytanie. Myślałem, że to standardowy przypadek "czy mogę podtrzymywac wieżę drugą ręką", a tu chodziło o palce tej samej ręki - wtedy faktycznie macie rację. Już poprawiłem pierwszego posta.
5. Hmm no tutaj do końca nie wiem. Jest napisane, że można poprzestawiać wszystkie klocki jak się chce ale przed oddaniem wieży do następnego gracza ma ona wyglądać tak jak przed dorwaniem się Ciebie do niej więc poprawienie żeby było ok chyba jest dozwolone.
No tak - ale tylko do stanu SPRZED podejścia do stołu, czyli "naprawianie" poprzednich błędów nie jest dozwolone...
Ostatnio zmieniony 26 gru 2006, 20:51 przez Lim-Dul, łącznie zmieniany 1 raz.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Tiju
Posty: 79
Rejestracja: 10 lis 2006, 02:02
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tiju »

Lim-Dul przeczytaj jeszcze raz. Kolezance z pewnoscia chodzilo o ta sama reke. Poza tym dlaczego podtrzymywanie wiezy ma psuc rozgrywke :>? Nie bardzo rozumiem..:/ Ta wieze i tak kiedys runie ;) Najwyzej troche pozniej ;)
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Tak, tak - już się skapnąłem. =)

Ale podtrzymywanie wieży drugą ręką byłoby trochę bez sensu, bo przecież najbardziej emocjonujący jest właśnie sam moment wyjmowania klocka, a tak wieża rozwalałaby się po prostu przez same wady konstrukcyjne, a nie trzęsące się ręce gracza. (Najlepszym sposobem byłoby wtedy dociążenie góry wieży tak, żeby się w ogóle nie kiwała podczas wyjmowania klocka)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Lim-Dul pisze:
5. Hmm no tutaj do końca nie wiem. Jest napisane, że można poprzestawiać wszystkie klocki jak się chce ale przed oddaniem wieży do następnego gracza ma ona wyglądać tak jak przed dorwaniem się Ciebie do niej więc poprawienie żeby było ok chyba jest dozwolone.
No tak - ale tylko do stanu SPRZED podejścia do stołu, czyli "naprawianie" poprzednich błędów nie jest dozwolone...
No i tak oto wspólnymi siłami powstała odpowiedź na te pytanie :).
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

W końcu jak mawiają: Co dwie głowy to nie jedna. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Tiju
Posty: 79
Rejestracja: 10 lis 2006, 02:02
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tiju »

A nawet 3! :P
Axles
Posty: 3
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:33

Re: Jenga-pytania o reguły

Post autor: Axles »

Witam, a ja mam znów takie pytanie, czy jest ustalona liczba rzędu od góry z którego nie można wyciągać klocków?
Chodzi mi o to że najprościej jest wyciągać klocki z góry np. 2 rząd i najmniejsza szansa na zrzucenie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Jenga-pytania o reguły

Post autor: Nataniel »

Wiekszosc osob gra tak, ze nie mozna wyciagac z gornych dwoch rzedow. IMHO i tak najtrudniej sie wyciaga wlasnie z tych gornych - wiec dla mnie to bez znaczenia.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Jenga-pytania o reguły

Post autor: abadura »

[quote=Axles]Witam, a ja mam znów takie pytanie, czy jest ustalona liczba rzędu od góry z którego nie można wyciągać klocków?
Chodzi mi o to że najprościej jest wyciągać klocki z góry np. 2 rząd i najmniejsza szansa na zrzucenie.[/quote]

Dopiero co grałem na urlopie (nawet fajna "gierka"!) i mielismy podobny problem. Zdaje mi się, że z samych zasad wyczytaliśmy ("zdaje się" bo to nie ja czytałem... :)), że wyjmować można klocki tylko z warstw niższych niż najwyższa pełna warstwa.

To pokrywa się z regułą zakazu wyciągania z górnych dwóch warstw wyjąwszy przypadek brzegowy, gdy najwyższa warstwa jest kompletna (ma wszystkie 3 części).
ODPOWIEDZ