Karcianka CCG

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kayef
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2014, 13:15

Karcianka CCG

Post autor: kayef »

Witam,

Piszę do Was z krótką sprawą. Otóż chciałem na nowo wrócić do świata gier planszowych i postanowiłem, że odpowiednim do tego ruchem będzie ponowne rozważenie rozpoczęcia gry w jakąś karciankę CCG. I teraz pojawia się to istotne pytanie :)
Zdaję sobie sprawę, że takich pytań mogło być sporo, ale desperacko potrzebuję pomocy i nie mogłem znaleźć żadnego zestawienia.
Szukam przede wszystkim czegoś aktualnego. Nie chciałbym wracać do karcianek typu Magic. Chciałbym czegoś nowego, co jest dalej wspierane o dodatki i, przede wszystkim, ma dosyć sporą społeczność. Rozumiem, że do takich rozrywek potrzeba ludzi, więc chętnie widziałbym jakieś forum graczy danej karcianki. Wtedy dużo łatwiej byłoby nauczyć się zasad i poznać jakichś ludzi w nią grających.
Co polecacie na ten moment?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Andy »

Jeśli mogłoby być LCG zamiast CCG, to odpowiedź jest oczywista: Android Netrunner.

http://netrunnerforum.decktech.eu/index.php?/index
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Olgierdd »

Wszystkie gry LCG w Polsce żyją i mają sceny turniejowe.

Zdecydowanie najpopularniejszy pod względem turniejów w Polsce jest Warhammer Inwazja, niestety FFG skończył wydawanie nowych kart, więc trudno powiedzieć jak dalej będzie wyglądał rozwój sceny.

edit: mógłbym przysiąc, że w temacie było pytanie o LCG :roll:
kayef
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2014, 13:15

Re: Karcianka CCG

Post autor: kayef »

Było pytanie o CCG, ale LCG w sumie też mogę zaakceptować :) Gdy tylko wrzuciłem jakieś hasło w google, to wszędzie słychać właśnie o tym Netrunnerze. Naprawdę dobrze to wygląda. Jeżeli chodzi o LCG, to myślałem jeszcze nad Władcą Pierścieni. Fajnie, że można zagrać samemu.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Karcianka CCG

Post autor: Kowal »

Jeżeli bierzesz pod uwagę LCG to masz do wyboru Netrunnera, Warhammera Inwazję lub Star Wars zależnie który klimat Ci odpowiada bo każda jest dobra, chociaż WI niestety ostatnio zostało zawieszone przez FFG a zamiast niego będzie karcianka w realiach Warhammera 40k. Władca pierścieni to zupełnie inna bajka bo to kooperacja.
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Karcianka CCG

Post autor: Jander »

Zobacz w co grają w Twojej okolicy i dopiero wtedy zastanów się nad wyborem. Ekipa jest najważniejsza, jak się nie ma z kim grać to można kupić karty, tylko po co.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Karcianka CCG

Post autor: kwiatosz »

Jeśli natomiast CCG, to dość aktywną scenę turniejową ma Veto - ale ostatnio tam jakieś perturbacje wydawnicze są i nie wiem jak to wygląda od strony "czy żyje".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Olgierdd »

Kowal pisze:Jeżeli bierzesz pod uwagę LCG to masz do wyboru Netrunnera, Warhammera Inwazję lub Star Wars
Tu jest lista LCGów http://fantasyflightgames.com/edge_cole ... asp?eidc=3
Call of Cthulhu i Game of Thrones również są w Polsce grane, pomimo braku polskiego wydania i wsparcia lokalnego wydawcy.

Władca Pierścieni to gra kooperacyjna i ma zerową scenę turniejową, więc to chyba nie to czego szukasz (chociaż gra jest bardzo fajnia)
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: zbajszek »

W sumie się podczepię bo właśnie miałem taki temat zakładać :). Ostatnio przez Heartstone'a trochę uzależniłem się od otwierania paczek i tego uczucia niepewności które temu towarzyszy, tak więc sam szukam czegoś CCG. Dlaczego CCG? A bo w LCG wszystko wiadomo co jest :P. Generalnie z LCG'ów grałem w większość (oprócz GoT i CoC) no i pewnie bym CoC rozważył bo lubię klimat. Jednak interesuje mnie CCG (lub TCG bo to chyba dosyć podobne rzeczy są).

Wiem ze jest Magic, ale rozgrywki są na takim poziomie że to w sumie nie ma większego sensu więc szukam jakiejś alternatywy. Kwestia żeby miała ładne grafiki i dobrą mechanikę, żeby też można było ją dostać w miarę bez problemu w sklepach. Co do klimatów to jest mi to zupełnie obojętne bo lubię w miarę wszystko, więc do jakiś sportowych przez fantasy i SF, aż po Postapo i Mangę.

Także znajdzie się coś na rynku?
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Karcianka CCG

Post autor: przemoo99 »

A może poczytajcie o L5R (Legend of the 5 Rings).
Planszówkowy maniak... :)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Karcianka CCG

Post autor: gaseki »

Właśnie miałem o tym pisać - w Anglii dość popularne jest jeszcze Vanguard, a niedawno wystartował Buddy Fight. "U mnie w sklepie" często chłopaki też grają w UFS i Raw Deal, ale te chyba są już ciężko dostępne (chociaż wczoraj udało mi się kupić zafoliowane Star Wars CCG Premiere, z deckami dla dwóch graczy).
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karcianka CCG

Post autor: NTomasz »

pozostaje jeszcze AGoT karciany
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: zbajszek »

przemoo99 pisze:A może poczytajcie o L5R (Legend of the 5 Rings).
Nie wiem jakoś po zdjęciach nie mogę się przekonać do grafik na kartach, może musiałbym zobaczyć na żywo. W sumie jest jakieś forum albo strona gdzie można zobaczyć co jest w miarę popularne w naszym kraju? Bo też kupowanie gry tylko po to żeby leżała mija się z celem tak naprawdę i chętnie bym z kimś u siebie pograł. Może nawet w przyszłości trochę bardziej poważnie.

Generalnie ciekawie wygląda WoW, podoba mi się też konspekt vs. System, ale nie wiem jak z żywotnością WoW'a a vs. chyba jest już niedostępny.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka CCG

Post autor: xel4 »

zbajszek pisze:
przemoo99 pisze:A może poczytajcie o L5R (Legend of the 5 Rings).
Nie wiem jakoś po zdjęciach nie mogę się przekonać do grafik na kartach, może musiałbym zobaczyć na żywo. W sumie jest jakieś forum albo strona gdzie można zobaczyć co jest w miarę popularne w naszym kraju? Bo też kupowanie gry tylko po to żeby leżała mija się z celem tak naprawdę i chętnie bym z kimś u siebie pograł. Może nawet w przyszłości trochę bardziej poważnie.

Generalnie ciekawie wygląda WoW, podoba mi się też konspekt vs. System, ale nie wiem jak z żywotnością WoW'a a vs. chyba jest już niedostępny.
WoW już umarł. Nie jest już wydawany.

Co do L5K, na stronie wydawnictwa do pobrania są decki w wersji pnp:) Dziś będę testował wersje pnp. Więc podziele się wrażeniami zaraz po rozgrywce;)

http://www.l5r.com/2014/01/13/ivory-edi ... -play-pdf/
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: zbajszek »

A słyszał ktoś coś o The Spoils? Wygląda dosyć ciekawie, po obejrzeniu tutoriala dosyć przystępne, kwestia jak opinie? :)
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka CCG

Post autor: xel4 »

zbajszek pisze:A słyszał ktoś coś o The Spoils? Wygląda dosyć ciekawie, po obejrzeniu tutoriala dosyć przystępne, kwestia jak opinie? :)
Dziś też ją testuje :lol: z Pyrkonu zgarnąłem dwa decki. Na plus napewno przemawia koszt karcianki:) Z tego co rozmawiałem nowe dodatki/sety/sesony (zwał jak zwał) wychodzą dość rzadko. Teraz nie chcę Cie okłamać ale z tego co pamiętam raz na rok/pół roku. Napiszę więcej o L5K i CCG jutro:)
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: zbajszek »

xel4 pisze:
zbajszek pisze:A słyszał ktoś coś o The Spoils? Wygląda dosyć ciekawie, po obejrzeniu tutoriala dosyć przystępne, kwestia jak opinie? :)
Dziś też ją testuje :lol: z Pyrkonu zgarnąłem dwa decki. Na plus napewno przemawia koszt karcianki:) Z tego co rozmawiałem nowe dodatki/sety/sesony (zwał jak zwał) wychodzą dość rzadko. Teraz nie chcę Cie okłamać ale z tego co pamiętam raz na rok/pół roku. Napiszę więcej o L5K i CCG jutro:)
No to ciekam z niecierpliwością na opinie o obu :).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 43 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Bohr »

Cześć,

Mam pytanie: dla początkującego gracza w Legend of the Five Rings jakie dwie startowe talie byłyby najlepsze?
Chodzi mi oczywiście o najnowszą edycje Ivory edition. Przymierzam się do zakupy talii dla mnie i dla kumpla tylko nie wiem co wybrać, żeby było wyrównanie i ciekawie:)
(w karciankach siedzę już trochę więc z mechaniką nie powinno być problemu (przeczytałem na razie basic rules i raczej problemów nie widze..)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Tyrek »

Hej,

Najlepiej odwiedzić forum Legendy - www.ccg.webd.pl - tam na pewno ludzie udzielą Ci dobrej rady :)

Co do starterów - chyba najlepsze podejście to poczytać w internecie o poszczególnych klanach, przeglądnąć karty na Oracle of the Void - http://imperialassembly.com/oracle/#has ... 0e,#page=1 i kupić, to co się najbardziej podoba :) W Legendzie gracze dość mocno utożsamiają się ze swoimi ulubionymi klanami i proponuję zastosować takie podejście :)

Co do "mocy poszczególnych decków" - na początku może się wydawać, że niektóre klany są mocniejsze niż pozostałe - ale to nie do końca jest prawda (dużo zależy od ogrania i podejścia do osiągnięcia celu :) ). Fakt, faktem, w takiej dużej karciance zdarzają się czasami problemy z balansem - ale i tak największy wpływ na przebieg gry mają gracze - a im bardziej niekonwencjonalne myślenie reprezentują, tym chyba lepsze efekty osiągają ;)

Dodam jeszcze, że startery w Ivory Edition są bardzo fajnie przygotowane. Poza podstawowymi kartami danego klanu (Domek, Champion, klanowe holdingi, klanowa zbroja), zawierają pełne grywalne talie 40/40 kart w tym 10 kart typu Rare (nie są losowe! i są to w większości bardzo fajne eRki) oraz trzy boostery Ivory do wprowadzenia na początek lekkich modyfikacji :)

Najlepiej wpadajcie na forum Legendy, napiszcie temat, podajcie skąd jesteście - no i bawcie się Legendą w najlepsze, bo to mega gra jest :)
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka CCG

Post autor: xel4 »

Ufff w końcu trochę aby skrobnać trochę na temat rozgrywki w L5K.

Więc każdy z graczy rozpoczyna grę z dwoma taliami (destyny deck, fate deck). W dynasty deck umieszczona są postacie, które rekrutujemy. eventy, regiony, oraz holdinig (produkujące złoto). Fate deck jest talia akcji, z której na końcu swojej tury dociągamy jedną kartę. Jest jeszcze jedna karta, która nie wchodzi w skład żadnego z wymienionych decków - jest to Twierdza. Wybór twierdzy decyduje o tym jakim klanem będziemy grać, ponadto produkuje nam określoną ilośc złota na starcie a także określa siłe naszej prowincji, oraz początkowy honor naszego klanu. Taki podział minimalizuje losować, a kładzie nacisk na nasze umiejętności.

Na początku swojej tury dociągamy 4 karty z dynasty deck i kładziemy je przed sobą zasłonięte (ani my ani gracz nie mają prawa widzieć tych kart) tworząc w ten sposób 4 prownicje. Z prawej strony prownicji kładziemy destyny deck, a z prawej fate deck. Kładziemy Twierze pod destyny deck i możemy rozpocząć rozgrywkę.

Na początku swojej tury odkyrywamy 4 zakryte prownicja. Dochodzimy do action phase gdzie możemy zagrywać z góry określone rodzaje akcji. W tym akcje postaci, kart holdings, czy też karty z tali fate.

Następnie przechodzimy do fazy ataku, gdzie wybieramy dowolną liczbę swoich jednostek, które będą próbowały najechać na wskazaną przez atakującego prownicje. Gracz broniący się wybiera jednostki, które będą owej prownicji bronić. W tym momencie jest czas na zagrywanie akcji. Akcje zagrywamy tak długo aż gracz atakujący i broniący spasują. Po spasowaniu porównuje się siłę armii wszystkich jednostek. Gracz, który posiada większą siłę jednostek zabija wszystkie biorące udział jednostki przeciwnika (za kazdą zabitą kartę gracz wygrywający uzyskuje 2 honoru). Jeżeli gracz broniący wygrał starcie, rozpatrywanie walki się kończy. Jeżeli walkę wygrał agresor zlicza się jeszcze całkowitą siłę armi ponownie przy czym defender dodaje siłę swojej prowincji (jest ona definiowana przez kartę twierdzy). Jeżeli siła armi atakującego gracza jest większa niż suma siły armi broniącego + siła prownicji, prownicja zostaje zniszczona - jest usuwana z gry a terytorium przeciwnika się zmniejsza. Tym samym do końca gry będzie musiał radzić sobie z jedną prownicją mniej.

Po fazie ataku, możemy przystąpić do zakupu nowych kart. Z naszych wcześniej odsłoniętych kart prownicji możemy wykupić wybrane karty, płacąc odpowiednią stawkę w złocie. Tak jak wcześniej wspominałem każdy holdings + twierdza produkują określoną liczbę złota. Dla przykładu używając twierdzy do produkcji złota tapujemy ją (bow-ujemy). Twierdza przynosi nam określoną liczbę złota przykładowo 4. Te cztery złota możemy wydac w dowolnej konfiguracji na odsłonięte karty w prowincjach - albo kupujemy jedną kartę za całość wyprudokowanego złota lub parę karte o łącznej wartości 4. Oczywiście złoto da się kumulować co oznacza, że z dwóch holdingów produkujących po dwa złota możemy kupić kartę za 4 złota. Po wykupieniu jedenj z odsłonietej karty uzupełniamy kartę prownicji (dokładamy ją zakrytą) i nasza tura się kończy.

W L5K wygrywamy na parę sposobów:
zwycięstow militarne - kiedy zniszczymy 4 prownincje przeciwnika
zwycięstwo honorowe - kiedy uzyskamy 40 honoru
dyshonor - kiedy honor przeciwnika spadnie do - 20
oświecenie - kiedy zagramy tytułowe 5 kręgów

Mam nadzieję, że choć troszku rozjaśniłem mniej więcej przebieg rozgrywki. Warto też wspomnieć, że istnieje wielke mechanik na zdobywanie honorum czy też pozbawianie honoru przeciwnika. Od wyzywania się pań i panów samurajów na pojedynki, które rozstrzyga się jednym cięciem poprzez w perfidny sposób pozbawianie rodziny tak ważnego w tym uniwersum honoru.

Karciana na pierwszy rzut oka wygląda na dość skomplikowaną, mnogość podstawowych akcji jakie gwarantuje nam rulebook jest naprawdę imponująca i może przytłoczyć. Do tego oryginalne nazewnictwo wprowadza mały mętlik w głowie. Jednak gra po poznaniu wiele zyskuje, zwiększa się tempo gry co bez wątpienia jest dużą zmiana w stosunku do początkujący rozgrywek ;]

Przed kupnem polecam sprawdzenie decków udostępnionych an stronie AEG w wersji pnp. Mam nadzieje, że was nie zanudziłem:)
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 43 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Bohr »

dzięki Tyrek za info o forum :)

xel4 : A jak wrażenia z gry(porównując do jakichś innych karcianek)?

Mam ochotę po prostu kupić dwie fajnie działające frakcje, i jak gra zaskoczy to pewnie skusze się na jakieś kolejne dwie :)
(więc spojrzę na grafiki na kartach i wybiore dwie które mi najbardziej odpowiadają pod względem graficznym :) )

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka CCG

Post autor: xel4 »

Spróbuj sobie pierw z pnp. Te dostępne decki są naprawde ok.

Wrażenia... hmm w sumie zapomniałem o nich :D

Wrażenia bardzo pozytywne. Na początku czułem się przytłoczony sporą zawiłością zasad.(nikt mi gry nie tłumaczył - sam przeczytałem rulebooka i starałem się rozegrać partię).

W stosunku do innych karcianek CCG moim zdaniem L5K posiada w sobie niesamowite pokłady klimatu. Każda mechanika występująca w L5K pasuje idealnie do klimatu karcianki.

Zastosowanie dwóch deków obniża wpływ szczęścia na przebieg rozgrywki. Całość współgra ze sobą idealnie. Lecz ilość akcji możliwych do wykonania i ich nazewnictwo trochę może zniechęcić. Dlatego będę każdemu proponował zagrania pierw wersji pnp bądź znalezienia jakiś dobrych ludzi do wytłumaczenia:)

EDIT: Spoilsy dalej leża nie grane:( napisze i o nich jak zagram w końcu.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Tyrek »

@Bohr - to całkiem niezłe podejście na start - przeglądnąć grafiki i kupić to co się spodoba.

Może być problem z dostępnością obecnie niektórych klanów (w szczególności Mantisa - w starterze są dwa dość niezłe eRkowe Holdingi i starter dla tych tylko kart wyprzedał się w PL w mig - ponoć ma być niebawem dostawa ;) )

W wyborze może pomóc również opis poszczególnych klanów: http://www.l5r.com/the-clans/ jest podział na zakładki, w paru słowach scharakteryzowane rodziny obecne w każdym klanie, trochę historii :)

Co do porównania, chociaż nie byłem wywołany do tablicy:

Grałem w spora ilość karcianek - porównać mogę do takich, które grałem nieco dłużej, a były to: Magic, LotR TCG, Netrunner, Call of Cthulhu LCG, SW LCG (tu nie za długo, ale gier rozegrałem trochę). Moim zdaniem Legenda dystansuje każdą z nich o minimum dwie długości:

- Świetna kreacja uniwersum Rokuganu (wszystko co najlepsze w postrzeganiu odległego Orientu w oczach zachodniego pop kulturowca)
- Klany oraz odczuwalne różnice w postaciach, które dane klany reprezentują - świetnie oddaja założenia, historie stojącą za każdym klanem co buduje bardzo fajny klimat
- Świetna mechanika, która oddaje klimat gry (prowincje, strategie, postaci, honor, pojedynki, ringi, spelle, itemy, followerzy, tereny)
- Skill skill skill - nie jestem dobrym graczem - raczej podwórkowym chałturnikiem - dużo mi brakuje zarówno ogrania jak i świadomości niektórych możliwych kombinacji jakie można przy odpowiednich układach wyciągnąć na stole - to wszystko zyskuje się w trakcie grania. Mając topowy deck i grając z doświadczonym osobnikiem, przegrywam na 90% - te 10% to kwestia mega nieszczęśliwego podejścia po drugiej stronie, która może się zdarzyć (jak to zwykle w karciankach) - ale zdarza się nad wyraz rzadko ;)
- Bad Luck związany z podejściem - jako że gramy na dwie talie - z jednej formujemy rękę, z drugiej prowincje (tak jak by druga ręka złożona z 4 kart) - ograniczamy trochę popsucie sobie startu z uwagi na losowość. Tutaj wyprzedzamy też Netrunnera o całą długość, gdzie losowość może nas oszukać nie tylko przy ręce startowej, czy doborze kart, ale też pechem przy przeszukiwaniu reki, decku przeciwnika w poszukiwaniu punktów (wiele osób, może się nie zgodzić - przyjmuję wszystkie argumenty, to moje osobiste odczucie)
- Z powyższego wynika - dobry pomysł i wykorzystanie puli kart z rozsądkiem, pozwoli Ci wygrać grę - nie to czy grasz obecnie topem, klanem, który jest uznawany w obecnej edycji za przegięty i masz same luksusowe karty w decku. Jeśli umiesz, potrafisz i masz pomysł oraz ogranie, to nawet czymś, pozornie uznawanym za słabe, dojdziesz dość daleko
- Arty! W obecnej base edycji jest trochę słabiej, bo spora ilość kart to przedruki z zamierzchłych czasów, ale już kolejne dodatki (czy nawet wcześniejsze, legalne również w obecnej edycji, prezentują świetny poziom).
- Dwa decki - świetne rozgraniczenie pomiędzy pozyskiwaniem złota i postaci, a akcjami/attachmentami itp.
- Sporo dróg do wygranej - oczywiście talia zazwyczaj jest zbudowana w oparciu o jedną/dwie takie drogi - ale praktycznie każdy klan można próbować składać pod jeden z 4 warunków zwycięstwa
- Scena - tutaj co prawda Magic na pewno wygrywa, ale ludzie grający w Legendę, to naprawdę fajna banda! :) Dwa dni temu odwiedziłem pierwszy w swoim życiu Kotei (turniej sankcjonowany L5R), który odbył się w Szczecinie - mimo, że nie ugrałem za dużo bom chałturnik pierwszej wody - to wiem, że jadę na następny! :) Po prostu dobrze się bawiłem
- Nowa edycja - dopiero co miała premierę, wiec to świetny moment, aby zacząć - szczególnie, że rulsy zostały mocno uproszczone, wording ujednolicony - wszystko pod nowych graczy - jest bardzo przyjazna dla nowych adeptów - czego nie można było powiedzieć o poprzedniej, gdzie początkujący totalnie nie ogarniał, co się dzieje na stole ;)

Oczywiście popatrz na powyższe trochę z przymrużeniem oka - jako wypociny człowieka, który został przez Legendę oczarowany już jakiś czas temu, a który obecnie znalazł sobie play grupę i odświeża temat :)

@xel - widzę, że jesteś z Gliwic - jest tam dość silna ekipa (dobrych graczy). Jeśli będziesz zainteresowany to na forum legendy znajdziesz na nich namiary
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka CCG

Post autor: xel4 »

Wiem wiem, widziałem:) Ale czasu nie mam po prostu:) Małe pytanie dotyczące zasad:) Istnieje ograniczenia co do ilości wykupionych holdingów?
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Karcianka CCG

Post autor: Tyrek »

xel4 pisze:Wiem wiem, widziałem:) Ale czasu nie mam po prostu:) Małe pytanie dotyczące zasad:) Istnieje ograniczenia co do ilości wykupionych holdingów?
Czas to zawsze problem :) Ale polecam poszukać chociaż troszkę :D

Co do zasady - nie ma ograniczenia poza dwoma wyjątkami - Karty Unique można mieć tylko po jednej sztuce w decku (chociaż to bardziej deck construction), oraz bywają holdingi jak Counting House, które można mieć w danej chwili tylko jedno w grze (w decku mogą być trzy sztuki). Poza tym, można kupować ile się chce - o ile oczywiście stać nas na to :)
ODPOWIEDZ