Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Nie losujesz żadnych Potworów. Każdy badacz z osobna sprawdza, czy na jego polu są jakieś Potwory. Jeśli są, to je spotyka (walczy z nimi po kolei). Jeśli nie ma, to nic się nie dzieje.

Uwięzienie nie ma tu nic do rzeczy, karta Mitów nie nakazuje przecież wykonywać żadnych Akcji.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

sirafin pisze:Nie losujesz żadnych Potworów. Każdy badacz z osobna sprawdza, czy na jego polu są jakieś Potwory. Jeśli są, to je spotyka (walczy z nimi po kolei). Jeśli nie ma, to nic się nie dzieje.

Uwięzienie nie ma tu nic do rzeczy, karta Mitów nie nakazuje przecież wykonywać żadnych Akcji.
ehh dzieki za odpowiedź ;) jeszcze nie do końca się odnajduję w tej grze:/ ale mimo wszystko uważam że jest rewelacyjna i chce sie do niej wracać np w porównaniu do robinsona to kurzy się on u mnie na półce i chyba się go pozbędę bo przegrywa również z zombicide solo :P
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gambit »

wajdzik83 pisze:Szkoda że nikt z polskich wideorecenzentów nie zrobił filmiku z zasadami ;) Ale i tak dużo wyjaśnia :P
Challenge Accepted
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Pytanie mam następne dotyczące Eldritch oraz Arkham. Jeżeli ktos zna obie gry toprpsze mi powiedziec czy jak dobrze opanuje sie zasady w Eldritch i gra sie juz plynnie to latwiej bedzie rozpoczac przygode z Arkham czy zupelnie inaczej w to sie gra ?? a moze darowac sobie poprostu Arkham i czekac na dodatki PL do Eldritch?

aha i jeszcze jedno bo dotychczas rozegralem z 5-6 partii sam i gra mi sie naprawde swietnie, jezeli ktos gral w wiekszym towarzystwie to ogolnie inaczej sie gra czy samemu lepiej? ;)

Dzieki z gory za odpowiedzi. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

wajdzik83 pisze:Pytanie mam następne dotyczące Eldritch oraz Arkham. Jeżeli ktos zna obie gry toprpsze mi powiedziec czy jak dobrze opanuje sie zasady w Eldritch i gra sie juz plynnie to latwiej bedzie rozpoczac przygode z Arkham czy zupelnie inaczej w to sie gra ?? a moze darowac sobie poprostu Arkham i czekac na dodatki PL do Eldritch?
Eldritch to mocno uproszczone Arkham jeżeli chodzi o zasady. Jeżeli opanuje się zasady w EH to łatwiej zacząć w AH zapewne ale ciężko to odnieść bo w AH były dziesiątki zasad i sporo wyjątków czy 'specjalnych sytuacji' i zależności. Ja długo grałem w AH i po tym jak już przebiło się przez zasady to nie przeszkadzało tak bardzo. Można powiedzieć, że EH pod względem zasad jest bardziej casualowy, przystępny. Przeczytasz instrukcje, almanach i jazda ;) Co do czekania na dodatki do EH to pewnie się 'opłaca' bo AH możliwe, że będzie odstawiany przez FFG na koszt właśnie EH. Z wielu opinii na sieci można wyczytać, że nawet zatwardziali gracze w AH, którzy nie wyobrażali sobie innej królowej gier przesiadają się na EH ale wszystko zależy od gustu. Aktualnie AH z dodatkami ma z pewnością dużo duuużo więcej zawartości/przygód/wyzwań do zaproponowania.
wajdzik83 pisze:aha i jeszcze jedno bo dotychczas rozegralem z 5-6 partii sam i gra mi sie naprawde swietnie, jezeli ktos gral w wiekszym towarzystwie to ogolnie inaczej sie gra czy samemu lepiej? ;)

Dzieki z gory za odpowiedzi. Pozdrawiam!
No i kolejny temat rzeka ;) Granie w większym niż solo gronie to inne emocje i inna zabawa. EH jest o tyle fajne, że tłumaczenie zasad nie zajmuje jak w AH godziny ;) W więcej osób gra się naprawdę świetnie, ale myślę, że powyżej pewnej liczby graczy mogłoby być już nudno (5+, może 6+) bo przestoje między turami byłyby zbyt długie. W AH było to czuć szczególnie mocno bo tam sporo zajmowało omówienie przygotowanie się do właściwej tury.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2014, 23:53 przez mafiafb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

W przypadku rozgrywki wieloosobowej warto przyjąć zasadę, że nie czytamy własnych kart spotkań. Niech w treść spotkania wprowadza gracz siedzący po prawej. Znakomicie wpływa na klimat, zwłaszcza, gdy gracze nie ograniczają się tylko do tego co jest napisane na karcie, ale rozwijają opis o własne wstawki :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Dzieki za odpowiedzi. Fajnie uslyszec wlasnie od kogos kto ma wieksze doswiadczenie jak to wyglada ;) Dzieki

Czekam wiec na dodatek w sumie jeden juz jest ale nie w wersji PL macie moze informacje czy wyjdzie w PL ? Dzieki
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Obstawiałbym koniec tego roku. W przypadku Eldritch Horror amerykański wydawca wypuścił najpierw wyłącznie wersję angielską, wersje w innych językach (polska, niemiecka, hiszpańska, japońska i francuska) dostały taką możliwość dopiero pół roku później. W przypadku dodatku będzie zapewne podobnie (póki co jest wyłącznie po angielsku, inne języki muszą czekać aż FFG zorganizuje druk międzynarodowy).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

sirafin pisze:Obstawiałbym koniec tego roku. W przypadku Eldritch Horror amerykański wydawca wypuścił najpierw wyłącznie wersję angielską, wersje w innych językach (polska, niemiecka, hiszpańska, japońska i francuska) dostały taką możliwość dopiero pół roku później. W przypadku dodatku będzie zapewne podobnie (póki co jest wyłącznie po angielsku, inne języki muszą czekać aż FFG zorganizuje druk międzynarodowy).
W takim razie będzie prawdopodobnie pod choinkę :P
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Może to i dobrze, węże nie lubią zimy, łatwiej będzie wygrać ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Smoku »

Mam pytanie o wykorzystanie przedmiotu np." Woda święcona" (tekst: podczas spotkania walki możesz odrzucić tę kartę ,aby otrzymać +5 siła i umysł.)
Czy w sytuacji , gdy postać walczy z kilkoma potworami zagranie tej karty daje profit do każdej walki na tym polu, czy tylko do pierwszej ?
Czyli czy walka z kilkoma potworami na jednym polu jest traktowana jako jedno Spotkanie Walki ?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Każdy Potwór to osobne Spotkanie Walki, więc odrzucenie Zasobu Woda święcona zapewni premię tylko przeciwko jednemu Potworowi.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Eldritch Horror

Post autor: WolekMKB »

mam pytanie - zadane ten na forum galakty - czy jeśli karta mitów mówi,że można usunąć potwora lub po zabiciu potwora,można usunąć jednego z gry, to czy może to być potężny potwór?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gambit »

WolekMKB pisze:mam pytanie - zadane ten na forum galakty - czy jeśli karta mitów mówi,że można usunąć potwora lub po zabiciu potwora,można usunąć jednego z gry, to czy może to być potężny potwór?
Nie. Epic Monster (ten z uciętym rogiem), może być zabity tylko "konfesjonalnie"
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

A ja mam pytanie odnośnie tego tekstu z almanachu:

"Jeśli nie można rozmnożyć Bramy, ponieważ stos Bram i stos żetonów odrzuconych są puste, zamiast tego Zagłada postępuje o 1."

Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? jest jakaś sposobność by bramę wyrzucić z gry?
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: 7koliberek9 »

sqb1978 pisze:A ja mam pytanie odnośnie tego tekstu z almanachu:

"Jeśli nie można rozmnożyć Bramy, ponieważ stos Bram i stos żetonów odrzuconych są puste, zamiast tego Zagłada postępuje o 1."

Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? jest jakaś sposobność by bramę wyrzucić z gry?
Taka sytuacja jest możliwa kiedy wszystkie bramy znajdują się na planszy. Nie słyszałam o możliwości wyrzucenia bramy z gry na stałe.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

7koliberek9 pisze:
sqb1978 pisze:A ja mam pytanie odnośnie tego tekstu z almanachu:
"Jeśli nie można rozmnożyć Bramy, ponieważ stos Bram i stos żetonów odrzuconych są puste, zamiast tego Zagłada postępuje o 1."
Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? jest jakaś sposobność by bramę wyrzucić z gry?
Taka sytuacja jest możliwa kiedy wszystkie bramy znajdują się na planszy. Nie słyszałam o możliwości wyrzucenia bramy z gry na stałe.
Bo taka możliwość jest bardzo, bardzo rzadka :) W podstawce jest to np. karta Tajemnicy Yog-Sothotha "Gdzie przybędą Przedwieczni".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

A ja mam pytanie w sprawie napływu potworów. To te żetony które mają zielona ikonkę. Kiedy one się inicjują? Jak wychodzi karta ze znacznikiem "napływ potworów"? Czy to coś innego uruchamia ten atrybut?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Chodzi o symbol rozmnożenia (zielone jajko z macką)? On odpala się od razu, kiedy żeton potwora zostaje wyłożony na planszę. Czyli np. jak wykładamy... <spogląda na awatar> ...Mumię, to ona od razu przesuwa się na Piramidy.

Napływ Potworów to kompletnie oddzielna bajka.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

To źle graliśmy ;).

Dziękuje.
sylwiamx
Posty: 18
Rejestracja: 20 maja 2013, 17:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Eldritch Horror

Post autor: sylwiamx »

Witam,
Też z pytaniem. Co oznaczają podpisy w dużych miastach na planszy?
Przedmioty z rezerwy możemy kupować we wszystkich miastach czy tylko tych dużych?
Dziękuję sa odpowiedzi.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

Podpis to najczęściej występujący rezultat udanego spotkania w danym mieście.

Przedmioty można kupować w każdej lokacji z ikoną miasta, pod warunkiem, że nie ma w nim potwora.
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 131
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: minnen »

Hej. Mieliśmy wczoraj taką sytuację: Azathoth, wyskoczyla karta tajemnicy która każe rozwiązywać spotkania ekspedycyjne równe liczbie graczy (4). Tymczasem talia spotkań ekspedycyjnych została wcześniej przetrzebiona przez karte mitów pogłoske ktora przy rozrachunku nakazuje usuwać karty z tej talii do pudełka i zostało nam w niej 3 karty. Co teraz? Gra jest zablokowana? Przegrywamy? Możemy wylosowac inną tajemnicę? Doom track dopiero gdzies na 8.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

ALMANACH - Limit Elementów (str. 4) pisze:Kiedy jakaś talia się wyczerpie, należy natychmiast potasować
odpowiedni stos kart odrzuconych, aby stworzyć nową.

Talia Mitów nigdy się w ten sposób nie odnawia.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 131
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: minnen »

Ok. Tylko karta nakazuje odkładać je "do pudełka" a wg almanachu: "Elementy odlozone do pudełka nie uczestniczą w grze, chyba że jakiś efekt wyraźnie zaznacza, że jakiś element należy wziąć z pudełka". Myślałem że ten zwrot oznacza ze te karty są nieosiągalne do końca gry, tzn "odrzucanie" to nie to samo co "odkładanie do pudełka", a ustep który przytaczasz mowi o kartach "odrzuconych".
ODPOWIEDZ