Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Yuri »

Ad1 - tak
Ad2 - tak
Ad3 - no ja bym odrzucił jedynie wskazówkę
Ad4 - j.w.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Yuri pisze: 21 lip 2020, 14:00Ad3 - no ja bym odrzucił jedynie wskazówkę
I słusznie, żetony wskazówek i żetony skupienia to dwie kompletnie różne rzeczy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Kurcze faktycznie miałem się tym zająć ... obiecuje że to zrobię ;) co do mojego Rolanda to to efekt mega-szczescia po prostu. Na dokładkę dostałem wtedy przedmiot ignorujacy odmrożenia :)

P.s. jest przepis że możesz cechy łącznie tylko o +2 ulepszyć ? A nie każda ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: sirafin »

Yuri pisze: 23 sie 2020, 13:43P.s. jest przepis że możesz cechy łącznie tylko o +2 ulepszyć ? A nie każda ?
Oczywiście każdą umiejętność max +2, zdezorientowały mnie dodatkowe żetony na wpływie i spostrzegawczości.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Każdą umiejętność można ulepszyć max 2 razy, tj. jeden żeton o wartości "+2".
Te organizery zdaje się nie przewidują kart w koszulkach, bo widać mało miejsca przy karcie.
buzzardpl
Posty: 17
Rejestracja: 14 sie 2018, 06:22
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: buzzardpl »

Takie szybkie pytanko, z ciekawości.. bo i tak to był koniec gry - ale czy zwycięskiej czy przegranej?!

vs Azathoth, 3-cia karta tajemnic do rozwiązania : skompletować Requiem per Shuggay + 4 wskazówki i odrzucić je.
Niestety w fazie mitów bohater niosący ten zestaw został Wstrzymany. Może on rozwiązać ostateczną tajemnicę w takim stanie?
W razie czego rozegraliśmy jeszcze 1 turę i nie udało się jej przetrwać, licznik na torze Zagłady spadł do 0 (co ciekawe zagładę spowodowała wspomniana księga- efekt komety i rzut = 1)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sirafin »

Wstrzymanie = brak akcji w fazie akcji.

Spełnienie warunku ukończenia tajemnicy "Głos Azathotha" na koniec fazy Mitów nie ma nic wspólnego ani z akcjami, ani z fazą akcji. Wygraliście.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: SickMind »

Siema.
A co w takim przypadku?

Obrazek

Badacz znalazł się właśnie na tym polu.
Znajduje się tam brama i jeden potwór.
To jak wówczas należy rozpatrzyć napis który znajduje się pod miastem "pokonanie potora"?
Mam rozumieć że mam go automatycznie pokonać jak tylko znajdę się na tym polu?
No bo biorąc pod uwagę, że inne zdolności zapisane pod miastami można zdobyć tylko z opisu wynikającego z kart np: zwiększyć wole itp) .
W tym wypadku nie mogę pociągnąć karty bo muszę najpierw pokonać potwora.
Więc jaki sens ma ten opis?
I w jaki sposób byście rozpatrzyli taką sytuację?
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Muleq »

Pokonanie potwora tylko sugeruje jakiego bonusu można się spodziewać podczas rozpatrzenia spotkania w Tokio. Nie oznacza automatycznego pokonania potwora.

W zaistniałej sytuacji musisz najpierw pokonać zombie, a dopiero potem rozpatrzyć spotkanie bądź z Tokio, bądź zamknięcie bramy.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Domeru »

SickMind pisze: 04 paź 2020, 19:39 Mam rozumieć że mam go automatycznie pokonać jak tylko znajdę się na tym polu?
Nie, ze spotkania z karty, tak jak w innych miastach.
SickMind pisze: 04 paź 2020, 19:39 No bo biorąc pod uwagę, że inne zdolności zapisane pod miastami można zdobyć tylko z opisu wynikającego z kart np: zwiększyć wole itp) .
W tym wypadku nie mogę pociągnąć karty bo muszę najpierw pokonać potwora.
Więc jaki sens ma ten opis?
Taki, że niektóre karty z Tokio pozwalają zdalnie pokonywać potwory stojące na innych polach. :D
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Elemenek »

Pamietaj ze faza przebiega nastepujaco: trzeba pokonac potwora/podjac z nim walke, a dopiero pozniej rozpatrzyc spotkanie. Pokonujesz zombie i dopiero wtedy rozpatrujesz spotkanie w wyniku ktorego mozliwe ze bedziesz mogl oslabic czy tez pokonac potwora na innym polu.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: litk »

Mam pytanie odnośnie kart stanów. Karty spotkań nakazują dobrać np. kartę stanu Uraz, ale w tali nie mam tej karty o tym tytule, ale są inne jak Uraz głowy, Uraz nogi, czy Uraz pleców, tak samo w tali nie mam karty o tytule Udręka, więc na co tu patrzeć? Czy na cechę danej karty? Ale co w przypadku powyższym, mam sobie wybrać który uraz wybrać, czy dobieram pierwszy, który mi się trafił
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: niwlak »

Wybierasz losowy stan z cechą uraz. Przy losowaniu ważne jest to, że bohater nie może posiadać dwóch kopii tej samej karty. Robimy to tak długo, aż dostaniemy nowy rodzaj urazu. Może się jednak zdarzyć, że bohater ma dostać uraz, a posiada już wszystkie karty z tą cechą jakie mogą być w grze to nie otrzymuje nowej.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: litk »

Czyli należy patrzeć na cechę, karty a nie na tytuł. Mylące to bo jak karta nakazuje dobrać kartę Mroczny pakt, to wtedy szukam takiej po tytule.
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Seba2000 »

litk pisze: 22 paź 2020, 01:09 Czyli należy patrzeć na cechę, karty a nie na tytuł. Mylące to bo jak karta nakazuje dobrać kartę Mroczny pakt, to wtedy szukam takiej po tytule.
Dawno nie grałem w EH więc mogę być w błędzie, ale z tego co pamiętam to przy tych stanach była chyba istotna forma zapisu (z normalnych liter albo z dużych liter). Jak w jakimś poleceniu było napisane normalną czcionką to szukałeś karty o konkretnej nazwie a jak wielkimi literami to losowałeś kartę z danej puli (np. urazów).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sirafin »

Dokładnie tak jest to rozróżnione. Opisano to w Almanachu.
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Muleq »

Właśnie doczytałem ku swojego zaskoczeniu że gdy nie ma możliwości położenia bramy zagłada postępuje o 1. Wydawało mi się, że po tym gdy bramy się skończą tasujemy je i mamy znowu pełną pulę do wystawiania. Czy może być sytuacja, że brama jest usuwana z gry, a nie odrzucana??
Chilihead
Posty: 35
Rejestracja: 25 kwie 2020, 13:22
Has thanked: 21 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Chilihead »

Z almanachu:
Kiedy Brama zostaje odrzucona, jej żeton trafia na odkryty stos obok stosu Bram. Kiedy stos Bram się wyczerpie, należy umieścić w nim wszystkie żetony Bram ze stosu odrzuconych, zakryć je i wymieszać.

Jeśli nie można rozmnożyć Bramy, ponieważ stos Bram i stos żetonów odrzuconych są puste, zamiast tego Zagłada postępuje o 1


Mam 4 małe dodatki, i nie spotkałem się z efektem nakazującym usunięcie bramy, a z tego co kojarzę, duże dodatki dodają nowe bramy ( do plansz pomocniczych i chyba na pomniejsze pola)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Muleq »

Chilihead pisze: 24 paź 2020, 12:10 Z almanachu:
Kiedy Brama zostaje odrzucona, jej żeton trafia na odkryty stos obok stosu Bram. Kiedy stos Bram się wyczerpie, należy umieścić w nim wszystkie żetony Bram ze stosu odrzuconych, zakryć je i wymieszać.

Jeśli nie można rozmnożyć Bramy, ponieważ stos Bram i stos żetonów odrzuconych są puste, zamiast tego Zagłada postępuje o 1


Mam 4 małe dodatki, i nie spotkałem się z efektem nakazującym usunięcie bramy, a z tego co kojarzę, duże dodatki dodają nowe bramy ( do plansz pomocniczych i chyba na pomniejsze pola)
No właśnie ja też i stąd to pytanie :wink: .
meDarq
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: meDarq »

No i tam jest odpowiedź: jeśli wszystkie bramy są aktualnie otwarte, to nie możesz dołożyć już nowej, dlatego zagłada postępuje o 1:-)
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Czarnyx »

1. Na planszy Antarktydy pojawił się potwór, który ma napisane by w trakcie rozpatrywania efektu rozrachunku przesuwać się o jedno pole w kierunku najbliższego badacza. Wszyscy badacze są na planszy głównej. Czy w związku z tym potwór powinien zmierzać w stronę pola "Baza Miskatonic", a gdy jest na polu "Baza Miskatonic" to przemieścić się na pole "Antarktyda" na planszy głównej?
2. Wyżej wymieniony potwór stoi na polu z badaczem, podczas gdy inni badacze znajdują się na innych polach. Czy w związku z tym powinien się przesunąć na inne pole w kierunku najbliższego innego badacza?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Col. Frost »

Czarnyx pisze: 04 gru 2020, 10:23 1. Na planszy Antarktydy pojawił się potwór, który ma napisane by w trakcie rozpatrywania efektu rozrachunku przesuwać się o jedno pole w kierunku najbliższego badacza. Wszyscy badacze są na planszy głównej. Czy w związku z tym potwór powinien zmierzać w stronę pola "Baza Miskatonic", a gdy jest na polu "Baza Miskatonic" to przemieścić się na pole "Antarktyda" na planszy głównej?
Dokładnie tak.
Czarnyx pisze: 04 gru 2020, 10:232. Wyżej wymieniony potwór stoi na polu z badaczem, podczas gdy inni badacze znajdują się na innych polach. Czy w związku z tym powinien się przesunąć na inne pole w kierunku najbliższego innego badacza?
Nie, ponieważ najbliższy badacz to ten, na którego polu stoi.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Golfang »

Jestem po pierwszy czytaniu instrukcji i mam kilka pytań:
niwlak pisze: 22 paź 2020, 00:50 Wybierasz losowy stan z cechą uraz. Przy losowaniu ważne jest to, że bohater nie może posiadać dwóch kopii tej samej karty. Robimy to tak długo, aż dostaniemy nowy rodzaj urazu. Może się jednak zdarzyć, że bohater ma dostać uraz, a posiada już wszystkie karty z tą cechą jakie mogą być w grze to nie otrzymuje nowej.
Czyli talia stanów jest potasowana i leży obok planszy - jeśli mam dobrać losowy uraz - a na wierzchu nie lezy żadne uraz to przewijam talię aż znajdę pierwszą kartę Uraz? Potem co? tasujemy talię wraz z przewiniętymi stanami? czy odrzucamy przewinięte stany?

Kolejna sprawa - Przebudzenie Przedwiecznego.
W instrukcji na samym końcu podane jest, że gdy się taki przebudzi pojawia nam się Ostateczna Tajemnica i rozwikłanie jej jest jedynym sposobem na zakończenie gry. Tylko czy musimy nadal najpierw rozwikłać 3 wcześniejsze (jeśli dotychczas tego nie zrobiliśmy)? czy może są one anulowane i zostaje nam już TYLKO ta jedna ostateczna?
----------------
10% flamberg.com.pl
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: gogovsky »

Golfang pisze: 06 paź 2021, 11:14 Jestem po pierwszy czytaniu instrukcji i mam kilka pytań:
niwlak pisze: 22 paź 2020, 00:50 Wybierasz losowy stan z cechą uraz. Przy losowaniu ważne jest to, że bohater nie może posiadać dwóch kopii tej samej karty. Robimy to tak długo, aż dostaniemy nowy rodzaj urazu. Może się jednak zdarzyć, że bohater ma dostać uraz, a posiada już wszystkie karty z tą cechą jakie mogą być w grze to nie otrzymuje nowej.
Czyli talia stanów jest potasowana i leży obok planszy - jeśli mam dobrać losowy uraz - a na wierzchu nie lezy żadne uraz to przewijam talię aż znajdę pierwszą kartę Uraz? Potem co? tasujemy talię wraz z przewiniętymi stanami? czy odrzucamy przewinięte stany?

Kolejna sprawa - Przebudzenie Przedwiecznego.
W instrukcji na samym końcu podane jest, że gdy się taki przebudzi pojawia nam się Ostateczna Tajemnica i rozwikłanie jej jest jedynym sposobem na zakończenie gry. Tylko czy musimy nadal najpierw rozwikłać 3 wcześniejsze (jeśli dotychczas tego nie zrobiliśmy)? czy może są one anulowane i zostaje nam już TYLKO ta jedna ostateczna?
ad.1 Polecam porozkładać na kupki rodzajami uraz/mroczny pakt/błogosławieństwo itd. bo wylewu dostaniecie :D
ad. 2 wpierw podstawowe potem ostateczna(jeśli grałeś w CDMD, to jest jak przyjście przedwiecznego z toru czasu, więc rytuał i tak trzeba przerwać).
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Pollus89 »

Golfang pisze: 06 paź 2021, 11:14 Jestem po pierwszy czytaniu instrukcji i mam kilka pytań:
niwlak pisze: 22 paź 2020, 00:50 Wybierasz losowy stan z cechą uraz. Przy losowaniu ważne jest to, że bohater nie może posiadać dwóch kopii tej samej karty. Robimy to tak długo, aż dostaniemy nowy rodzaj urazu. Może się jednak zdarzyć, że bohater ma dostać uraz, a posiada już wszystkie karty z tą cechą jakie mogą być w grze to nie otrzymuje nowej.
Czyli talia stanów jest potasowana i leży obok planszy - jeśli mam dobrać losowy uraz - a na wierzchu nie lezy żadne uraz to przewijam talię aż znajdę pierwszą kartę Uraz? Potem co? tasujemy talię wraz z przewiniętymi stanami? czy odrzucamy przewinięte stany?
Karty stanów dobierasz od spodu talii, nie z wierzchu. Dzięki czemu nie wiesz co Ciebie czeka. Tak samo jest z zaklęciami. Karty które podczas przeszukiwania odrzuciłeś wtasuj z powrotem do talii. I Tak jak napisał gogovsky, warto porobić osobne talie po cechach kart czyli: Uraz, Szaleństwo, Mroczny Pakt, Łaska itd.
ODPOWIEDZ