Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Bruno »

Irr3versible pisze: 20 sty 2022, 01:02 Koszulkowanie jest największą bolączką w rozwiązaniu z filcem.
Robiłem sobie stoły na zamówienie (od znajomego stolarza), gdzie musiałem sam zadbać o wykończenie wewnętrzne. Wybrałem właśnie filc samoprzylepny (uznałem, że będzie najłatwiejsze do samodzielnego montażu), gramatura 600 oraz 800 grubości 4mm.
Niestety nie mogę polecić gdy ktoś używa koszulek - im grubsze (premium) tym efekt zaczepiania się narożników bardziej irytuję przy podnoszeniu.
Ten sam problem dotyczy też neoprenu. Mam taki właśnie "obrus" i przesunięcie na nim karty w grubej koszulce to wyzwanie (rzut k100 na zręczność i cierpliwość :wink: ).
Niemniej i tak lepsze to niż obcieranie łokci o twardy, goły blat stołu! :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: BOLLO »

Bruno pisze: 20 sty 2022, 01:12
Irr3versible pisze: 20 sty 2022, 01:02 Koszulkowanie jest największą bolączką w rozwiązaniu z filcem.
Robiłem sobie stoły na zamówienie (od znajomego stolarza), gdzie musiałem sam zadbać o wykończenie wewnętrzne. Wybrałem właśnie filc samoprzylepny (uznałem, że będzie najłatwiejsze do samodzielnego montażu), gramatura 600 oraz 800 grubości 4mm.
Niestety nie mogę polecić gdy ktoś używa koszulek - im grubsze (premium) tym efekt zaczepiania się narożników bardziej irytuję przy podnoszeniu.
Ten sam problem dotyczy też neoprenu. Mam taki właśnie "obrus" i przesunięcie na nim karty w grubej koszulce to wyzwanie (rzut k100 na zręczność i cierpliwość :wink: ).
Niemniej i tak lepsze to niż obcieranie łokci o twardy, goły blat stołu! :D
Potwierdzam ale i tak wolę podnosić karty i przekładać z punktu A do punktu B niż szorować nimi bądź co bądź po gołym blacie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: seki »

Bruno pisze: 20 sty 2022, 01:12
Irr3versible pisze: 20 sty 2022, 01:02 Koszulkowanie jest największą bolączką w rozwiązaniu z filcem.
Robiłem sobie stoły na zamówienie (od znajomego stolarza), gdzie musiałem sam zadbać o wykończenie wewnętrzne. Wybrałem właśnie filc samoprzylepny (uznałem, że będzie najłatwiejsze do samodzielnego montażu), gramatura 600 oraz 800 grubości 4mm.
Niestety nie mogę polecić gdy ktoś używa koszulek - im grubsze (premium) tym efekt zaczepiania się narożników bardziej irytuję przy podnoszeniu.
Ten sam problem dotyczy też neoprenu. Mam taki właśnie "obrus" i przesunięcie na nim karty w grubej koszulce to wyzwanie (rzut k100 na zręczność i cierpliwość :wink: ).
Niemniej i tak lepsze to niż obcieranie łokci o twardy, goły blat stołu! :D
Masz na myśli tę tkaniny neoprenowe z Allegro, prawda? Aczkolwiek jak niedawno w wątku o tych tkaninach pisałem, że się podobno haczæ koszulki to kilka osób zaprzeczyło. Ja mam matę neoprenową taka profesjonalną do gier i tam nic się nie haczy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: donmakaron »

Neopren jednostronnie obszyty od rubinka się haczy. Dwustronny jest gładki i nic nie haczy. Mam oba sprzed kilku lat, jest między nimi różnica. Nie mam natomiast 100% pewności, że sprzedaje nadal dokładnie taki sam materiał.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Bruno »

seki pisze: 21 sty 2022, 15:22 Masz na myśli tę tkaniny neoprenowe z Allegro, prawda? Aczkolwiek jak niedawno w wątku o tych tkaninach pisałem, że się podobno haczæ koszulki to kilka osób zaprzeczyło.
Tak, mam właśnie taką, polecaną na forum. I generalnie jestem bardzo zadowolony, ale jeśli ktoś koszulkuje karty w grube koszulki, to powinien o tej niedogodności wiedzieć.
donmakaron pisze: 21 sty 2022, 15:47 Neopren jednostronnie obszyty od rubinka się haczy. Dwustronny jest gładki i nic nie haczy. Mam oba sprzed kilku lat, jest między nimi różnica. Nie mam natomiast 100% pewności, że sprzedaje nadal dokładnie taki sam materiał.
Ja swoją kupiłem od rubinka niecały rok temu. Wybrałem jednostronnie obszytą, żeby nie ślizgała się po blacie i faktycznie nie ślizga się.
Natomiast nie wiedziałem, że ta obszyta obustronnie ma jakiś gęstszy splot (?), który nie łapie ostrych krawędzi... A jak u niej z poślizgiem?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: donmakaron »

Moja jednostronnie obszyta ma taką jakby szczecinkę, o którą haczą się rogi koszulek. Dwustronnie obszyta jest gładka, trochę jak bawełniana koszulka.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Bruno »

donmakaron pisze: 21 sty 2022, 16:26 Moja jednostronnie obszyta ma taką jakby szczecinkę, o którą haczą się rogi koszulek. Dwustronnie obszyta jest gładka, trochę jak bawełniana koszulka.
Dzięki! Moja jednostronna wygląda tak samo. Haczyć, faktycznie haczy, ale za to jest miła w dotyku i nie ślizga się po blacie :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: donmakaron »

A tak, zapomniałem o ślizganiu. Ta podwójnie obszyta się nie ślizga sama z siebie, raczej po prostu da się ją przesuwać. Dla tych co wolą mocną trakcje pewnie nie będzie wystarczająca ;) Mi podczas grania nie przydażył się żaden wypadek ani niedogodność z tego powodu.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: kdsz »

Mam pytanie do specjalistów. Co jest najwygodniejsze do kości:

a) skórzana tacka,
b) skórzany kubek,
c) wieża.

Będę wdzięczny za sugestie. Chodzi głównie o aspekt praktyczny rozwiązania w przypadku partii wieloosobowych. Wydaje mi się, że najwygodniej podawać sobie kubek, ale może wcale nie mam racji.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: WRS »

Jeśli hałas kości nie jest problemem, to kubek.
W innej sytuacji wolę tackę.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: longmen76 »

kdsz pisze: 25 lut 2022, 19:32 Mam pytanie do specjalistów. Co jest najwygodniejsze do kości:
Ja używam tacek ze skóry oraz kubeczków ze skóry (przy większej ilości kości). Kubeczki ze skóry są fajne bo nie hałasują. Mieszam w kubeczku i wysypuję na tackę.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Fruczak Gołąbek »

kdsz pisze: 25 lut 2022, 19:32 Mam pytanie do specjalistów. Co jest najwygodniejsze do kości:

a) skórzana tacka,
b) skórzany kubek,
c) wieża.

Będę wdzięczny za sugestie. Chodzi głównie o aspekt praktyczny rozwiązania w przypadku partii wieloosobowych. Wydaje mi się, że najwygodniej podawać sobie kubek, ale może wcale nie mam racji.
Mi najbardziej pasuje wieża. Zrobiona z LEGO. Elegancko. Z dużą tacą. Wygodna. Tylko ... Dzieciaki zniszczyły. Ale to nie problem zbudujemy nową. Tylko to droga sprawa jak ktoś nie ma klocków. U mnie się dużo uzbierało.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: garg »

Fruczak Gołąbek pisze: 26 lut 2022, 00:04
kdsz pisze: 25 lut 2022, 19:32 Mam pytanie do specjalistów. Co jest najwygodniejsze do kości:

a) skórzana tacka,
b) skórzany kubek,
c) wieża.

Będę wdzięczny za sugestie. Chodzi głównie o aspekt praktyczny rozwiązania w przypadku partii wieloosobowych. Wydaje mi się, że najwygodniej podawać sobie kubek, ale może wcale nie mam racji.
Mi najbardziej pasuje wieża. Zrobiona z LEGO. Elegancko. Z dużą tacą. Wygodna. Tylko ... Dzieciaki zniszczyły. Ale to nie problem zbudujemy nową. Tylko to droga sprawa jak ktoś nie ma klocków. U mnie się dużo uzbierało.
Pokazałbyś jakieś zdjęcia? Zainspirowany chętnie zbuduję z moimi dziećmi coś podobnego :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Fruczak Gołąbek »

garg pisze: 26 lut 2022, 00:21
Fruczak Gołąbek pisze: 26 lut 2022, 00:04
kdsz pisze: 25 lut 2022, 19:32 Mam pytanie do specjalistów. Co jest najwygodniejsze do kości:

a) skórzana tacka,
b) skórzany kubek,
c) wieża.

Będę wdzięczny za sugestie. Chodzi głównie o aspekt praktyczny rozwiązania w przypadku partii wieloosobowych. Wydaje mi się, że najwygodniej podawać sobie kubek, ale może wcale nie mam racji.
Mi najbardziej pasuje wieża. Zrobiona z LEGO. Elegancko. Z dużą tacą. Wygodna. Tylko ... Dzieciaki zniszczyły. Ale to nie problem zbudujemy nową. Tylko to droga sprawa jak ktoś nie ma klocków. U mnie się dużo uzbierało.
Pokazałbyś jakieś zdjęcia? Zainspirowany chętnie zbuduję z moimi dziećmi coś podobnego :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To tylko taka na szybko wieża. Za mała tacka na kości. Wlot też do przerobienia. Mam już w głowie plan na nową lepszą. Może nawet dwa wloty na kości zrobię żeby dzieciaki miały urozmaicenie. Albo elementy od zjeżdżalni z tych dziewczęcych zestawów wykorzystam. Dużo możliwości. Dawno temu zrobiłem mix lego i kartonu. Nie miałem wtedy dużo klocków to z grubej tektury zrobiłem rdzeń, te skosy, później tylko obudowałem klockami, też była fajna.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Fruczak Gołąbek »

"Trochę" przebudowaliśmy z dzieciakami. Wyszła sporo za duża. W środku są te zjeżdżalnie m.in z Lego Friends. Fajna zabawa. Było wgłębienie od góry do wrzucania, można na ślepo było rzucać, mimo wysokości nawet 5 latka normalnego wzrostu dawała radę. Ale dzieciaki chciały "portal" do wrzucania kości, to na szybko coś wymyśliłem. Samo wrzucanie kostek to już zabawa. Mam w głowie jeszcze inne pomysły. Może coś dorobię ale już niespójne kolorystycznie bo po prostu brakuje klocków :).

Obrazek

Obrazek

https://imgur.com/a/BRzerAR
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: BOLLO »

Nie wiem czy już wspominałem o takim rozwiązaniu odnoście mat na karcianki , ale myślę że opcja do rozważenia. Szczególnie że jest to stosunkowo tanie,praktyczne, funkcjonalne,mobilne i jak dla mnie..... ładne.
viewtopic.php?f=43&t=62164&start=100#p1445682
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

Znalazłem idealne pojemniczki na kostki, surowce itp...

Bukowe miseczki średnica 8 cm wysokość 4 cm ...

Dodatkowo sobie wyolejowałem.

Innych już nie szukam ;).

ps. jeden sklep sprzedaje za 24 pln ;)...cenna allegro 6,99 (możliwy smart)...

Spoiler:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: eveni »

rastula pisze: 14 maja 2022, 13:46 Znalazłem idealne pojemniczki na kostki, surowce itp...
Podpowiesz jak je znaleźć? :D

Edit: Czy to te?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

eveni pisze: 14 maja 2022, 14:58
rastula pisze: 14 maja 2022, 13:46 Znalazłem idealne pojemniczki na kostki, surowce itp...
Podpowiesz jak je znaleźć? :D

Edit: Czy to te?
tak, od tego dostawcy
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: skibo »

rastula pisze: 14 maja 2022, 13:46 Dodatkowo sobie wyolejowałem.
Kupiłem tez takie miski ale 10,5 cm.

Pytanie czym olejowałeś ? bo doczytałem na Alledrogo w aukcjach, że jakimś lnianym olejem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

skibo pisze: 14 maja 2022, 19:47
rastula pisze: 14 maja 2022, 13:46 Dodatkowo sobie wyolejowałem.
Kupiłem tez takie miski ale 10,5 cm.

Pytanie czym olejowałeś ? bo doczytałem na Alledrogo w aukcjach, że jakimś lnianym olejem.
olejem do drewna ...pewnie lnianym ;).
kupilem kiedyś puszkę do konserwowania stołu
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: emka »

rastula pisze: 14 maja 2022, 13:46 Znalazłem idealne pojemniczki na kostki, surowce itp...
Fajne te miseczki, ładne i funkcjonalne choć tak się zastanawiam czy jest sens je kupować, jeśli większość gier i tak mam w insertach i po prostu wyciągam na stół całe pojemniczki/przegródki z zasobami.
PS. Skąd takie znaczniki? Te środkowe na górze to chyba Scythe, a reszta?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

chciałem zwrócić twoją uwagę że większość gier (przynajmniej spośród tych kilkuset w mojej kolekcji) nie na insertów, a już na pewno nie z pojemniczkami :).

takie miseczki to rozwiązanie uniwersalne do większości gier


surowce pochodzą z kompletów surowców delux wydawanych kiedyś przez stonmeier games. niektóre z nich faktycznie były też dołączone do Scythe de lux...ale te to niezależny produkt (wydano kilka zestawów).
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Lomax1983 »

Ja używam takich pojemniczków w dwóch rozmiarach:
Spoiler:
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: emka »

Akurat do tych gier, w które ja najczęściej gram mam inserty - nie mam na myśli oryginalnych wyprasek tylko dokupowane osobno, ze sklejki, a w tych można wyciągać pojedyncze pojemniczki :wink: insert spełnia wtedy w pełni swoją rolę - szybsze rozkładanie i składanie gry, nie trzeba przesypywać surowców tylko po rozgrywce schować do pudełka na swoje miejsce i tyle.
Co do surowców - szkoda, bo dokupiłabym sobie takie chlebki czy mięso jako żywność.
ODPOWIEDZ