Szybka i prosta gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Strzygusia
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Szybka i prosta gra

Post autor: Strzygusia »

Cześć:)

Tak jak w temacie, potrzebuję pomocy przy wyborze szybkiej (czas rozgrywki ok 15 do 30 maksymalnie 40 minut), prostej i ciekawej gry. Gra powinna dobrze chodzić na 2 osoby, ale opcja gry w 3-4 osoby będzie atutem. Gra ma być prezentem dla koleżanki, która zazwyczaj będzie grała z mężem. Ani ona ani maż nie mieli za wiele styczności z nowoczesnymi planszówkami.
Do wydania mam około 100 może 120 PLN.

Obydwoje lubią zarówno interakcję negatywną jak i kooperację. Ciułanie punktów każdy sam sobie nie bardzo ich pociąga. Jak na razie graliśmy wspólnie w:

Small World
NX
Drako
Robinsona Crusoe
Descent

NX nie spodobała się koleżance, grę uznała za ciekawą, ale klimat jej nie podszedł. Pozostałe gry bardzo się obojgu podobały, najlepiej przyjąć się Robinson Crusoe i z tego powodu początkowo myślałam o Pandemii, ale tutaj niestety czas rozgrywki jest za długi.

Koleżanka i jej mąż nie mają za wiele czasu na granie i dlatego chciała bym im sprezentować jakąś krótką grę. Myślałam o:

List Miłosny
Imperium w 8 minut
Maskarada
Zakazana Wyspa

Wymienione gry są dość tanie więc spokojnie bogła bym kupić jakieś 2, problem tylko w tym, które.

Co myślicie o tych grach? Jak się sprawdzają przy grze 2 osobowej i jaki jest faktyczny czas rozgrywki? A może macie jakieś inne propozycje? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie:)
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Mir4ge »

RftG
Biblios
Carcassone
Taluva

tylko na 2 osoby:
Jaipur
Lost Cities
Battle Line
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: mitbol »

Ja ze swoją dziewczyną często gramy w Zombiaki albo Martinique. Edycja jubileuszowa Zombiaków to koszt ok 50zł, a Martynika jest do dostania za ok. 35zł (przecena ze 110zł i to wcale nie oznacza, że jest słaba). Są to gry dla dwóch osób, pojedyncza rozgrywka trwa maksymalnie 30 minut, zasady bardzo proste.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: rastula »

w 100 zmieści się zestaw

imperium w 8 minut
metropolia


w dwójkę działają a i gości można posadzić do stołu
WilliePionek
Posty: 35
Rejestracja: 11 gru 2013, 22:44

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: WilliePionek »

+ Carcassonne - świetnie chodzi na 2, jeszcze lepiej w więcej osób, dużo ciekawych dodatków.
- Zombiaki - szybko się znudziły

Dla 2 :

Agricola Chłopi i ich zwierzyniec : Świetna, szybka gra. Proste zasady, ale momentami trzeba się nieźle nagłówkować. Niedroga, a zawartość całkiem pokaźna. Interakcja polegająca na podbieraniu akcji i surowców, jednakże czasem może ogromnie napsuć krwi. Nasz ostatni zakup i bez przerwy ląduje na stole :) Rozgrywka zamyka się w 30-40 minutach.
Mr Jack Pocket : Szybka, fajna, logiczna gra. Może odstraszać cena.

PS : Pandemia wcale nie musi zabierać tak dużo czasu. Po 2 partyjkach, kolejne wychodzą nam tak po 40-60 minut max. Najczęściej i tak przegrywamy bo porywamy się na 6 epidemii :twisted:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Pixa »

Na pewno odpuscilbym Maskarade. Z godnych polecenia (tylko na 2 osoby): Jaipur lub Agricola: Chlopi i ich zwierzyniec.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: adam_k27 »

Na krotka rozgrywke w gronie 2 i wiecej osob polecam Letnisko oraz Tajemnicze Domostwo. Letnisko to jakies 30 minut gry, Tajemnicze Domostwo jest jeszcze szybsze jakies 20 minut na partie. Ewentualnie z dluzszym czasem rozgrywki tak 40-60 minut polecilbym CV albo Santiago De Cuba.
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Mikele »

+1 Carcassonne
Z szybkich kooperacji jest jeszcze Ognisty podmuch, ale tu może koleżance klimat nie podejść. Swego czasu był do dostania za ok 70 pln.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: mig »

Na 2 osoby:
+1 Jaipur a także Serce Smoka, 7Ronin (świetne jest tez Metallum, ale klimat nie każdy polubi).

Na więcej
+1 ognisty podmuch, Taluva oraz Takenoko, Tobago, CV, Pokolenia, Santiago de Cuba, Stone Age
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Rune »

Hawana albo Rancho :)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: coldsoul »

Ja ze swojej strony mogę polecić Race for the galaxy oraz grę Jambo.
Race - wiadomo... KLASYKA!
Jeśli chodzi o Jambo - świetna zabawa, jedna z najlepszych (moim skromnym zdaniem) gier na 2 osoby.

Więcej tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Xhb7ZBc0B4Q
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Bea »

Może Splendor?
Awatar użytkownika
Strzygusia
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Strzygusia »

Wszystkim bardzo dziękuję za szybką reakcję i mnóstwo ciekawych propozycji, na forumowiczów jak zawsze można liczyć:)

Jak na razie najbardziej obiecująco wygląda: Serce Smoka, 7 Ronin i Mr Jack Pocket. Przyjrzałam się tym grą dokładniej i chyba spełniają wszystkie wymogi: szybka rozgrywka, negatywna interakcja, proste zasady no i wizualnie wszystkie trzy gry prezentują się dobrze.

Metallum i Zombiaki pewnie spodobałyby się koledze, ale nie jestem pewna czy trafią w gusta koleżanki.

A co myślicie o Zakazanej Wyspie i Liście Miłosnym? Bo jak dotąd to byli najwięksi faworyci na mojej liście.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Szybka i prosta gra

Post autor: Brylantino »

Ciężko będzie znaleźć coś szybszego niż List Miłosny. Jest on na tyle tani, że każdy powinien go mieć. Świetny filler!
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Mikele »

Moim zdaniem List miłosny sporo traci, jak się gra w mniej niż 3 osoby.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: mig »

List mozna kupić- kosztuje grosze, a moze ktoś się nim zachwyci? Jak dla mnie to bardzo przeciętna gra. Wręcz nie potrafię zrozumieć jej fenomenu; ok, jak na 16 kart, 3 minuty rozgrywki to mogło byc gorzej, ale żeby się nią zachwycać i grać godzinami (znam takich)? Poza tym tryb dwuosobowy jest najsłabszy.
Ale te 13 czy 15 zł, to takie nic, ze zaryzykować warto :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Szybka i prosta gra

Post autor: premek »

+1 dla Jaipura i Zaginionych Miast. Obie szybkie i bardzo dobre na dwie osoby.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Mir4ge »

-1 list. Również nie rozumiem fenomenu tej gry. U mnie nikomu się nie spodobał. Wyłóż kartę strzel co może mieć przeciwnik.
Jambo jest do wyrwania chyba tylko w języku niemieckim. Pozostaje zatem Asante, które podobno jest podstawką do której można dorzucić Jambo.
(Nie grałem niestety ani w Jambo ani Asante)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Szybka i prosta gra

Post autor: Brylantino »

Bo w list się nie gra godzinami. 2-3 partyjki i ruszamy do czegoś ciężkiego, a tak na rozgrzewkę nadaje się bardzo dobrze.
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Mir4ge »

Nigdy nie grałem w tą grę godzinami. Rozegrałem łącznie może z 20 partii w różnym towarzystwie. Gra nie sprawiła mi ani trochę satysfakcji. Wiem jednak, że wielu osobom ta gra się podoba. W moim otoczeniu prawie nikomu do gustu nie przypadła.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Bea »

Mir4ge pisze:Rozegrałem łącznie może z 20 partii w różnym towarzystwie. Gra nie sprawiła mi ani trochę satysfakcji. (...) W moim otoczeniu prawie nikomu do gustu nie przypadła.
Grać 20 razy w coś co się nie podoba... Podziwiam.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: KubaP »

Bea pisze:
Mir4ge pisze:Rozegrałem łącznie może z 20 partii w różnym towarzystwie. Gra nie sprawiła mi ani trochę satysfakcji. (...) W moim otoczeniu prawie nikomu do gustu nie przypadła.
Grać 20 razy w coś co się nie podoba... Podziwiam.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
gburia.furia
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2012, 01:12
Has thanked: 1 time

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: gburia.furia »

Z nowszych może Splendor - łatwy, szybki i ładny, z tymże na razie wersja obcojęzyczna (choć językowo niezależny), a ze starszych to jak zwykle Carcassonne, proste jest Santiago de Cuba, osobiście lubię też Wikingów, starych.
Ale ja tam wielu gier nie znam;-)
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: Mir4ge »

Czas jednej gry wynosi mniej niż 5 minut. Nie wiem co tu do podziwiania.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Szybka i prosta gra

Post autor: kdsz »

W mniej niż 5 minut to mi się nie udało rozegrać ani jednej partii. Chyba że "jedna gra" to jedna runda.

Z mojego punktu widzenia List Miłosny to gra straszliwie chaotyczna, niemal bez kontroli. Natomiast bardzo lubię w nią grać, a moja córka jest wręcz fanką tego tytułu. Tylko pytanie, czy gra, w którą dziecko 4,5 letnie gra jak równy z równym z dorosłymi to dobra oferta dla małżeństwa? Moim zdaniem lepsza niż polecany w tym wątku Race for the Galaxy, od którego gracze bez doświadczenia odbiją się jak od ściany.

Zestaw Carcassonne plus List Miłosny powinien być OK i to polecam
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2014, 08:45 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ