Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Post autor: Neurocide »

Ludzie mają różne przypadłości, a wśród wielu zboczeń trapiących człowieka jest jedno, które cześciowo podzielam: sentyment do pociągów.
Chciałbym, abyście wspomogli mnie swoim doświadczeniem i wspólnie ułożyli listę geir podejmujących temat kolei żelaznej.

To jasne, że znam ledwie kilka tytułów:
Ticket to Ride, TransAmerica, Metro. Na BGG jest jednak masa tytułów w kategorii Rails i prawdę powiedziawszy nie wiem które z nich sa dobre i warte uwagi, a które tylko ładnie wygladają, a które znów są brzydkie ale miodne.

Czekam na pomoc.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Age of Steam? Railroad Tycoon? Union Pacific? Wheels of Steel (nowa!)? Spontanicznie przyszły mi do głowy. =)

Aha - a na BGG poszukaj bardziej taga "trains" i "train", niż "rails".
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Jeśli masz 4-5 graczy to polecam Railroad Tycoon. Wyśmienita pozycja. Podoba się generalnie każdemu z kim grałem.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

wszystko zalezy ile lubisz myslec i ile masz czasu. zakladajac ze szukasz jakiejs ciezszej to zdecydowanie AgeOfSteam - 3h albo cos z serii 18xx - 5h+. ciagle nie udalo mi sie dorwac volldampf-a ktory jest ponoc wczesniejsza krotsza i troche lzejsza wersja AoS.
RrT mi sie bardzo podobal az zagralem w AgeOfSteam - teraz nie wiem czy jeszcze kiedys zagram (RrT to taka bardzo rodzinna, bardziej losowa i leciutka wersja smazaka mozgu jakim jest AoS)
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Bogoria »

Również przyłączam się do głosu polecającego Railroad Tycoon. Tylko trzeba mieć naprawdę duuuuuży stół, żeby rozłożyć planszę, żetony i karty.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Jest tego sporo. Polecam też, jak ktoś już napisał poszukać na advanced w BGG. Z gier, które w tym momencie pamiętam to jeszcze Union Pacific, Santa Fe i Santa Fe Rails Alana Moon'a (koleś lubi pociągi widać).
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

bazik pisze:RrT mi sie bardzo podobal az zagralem w AgeOfSteam
Hmm, zdaje się, że Rrt i AoS to ten sam twórca. I jeszcze chwalił się, że Rrt to zwieńczenie jego pracy nad grami kolejowymi i wykorzystanie posiadanej wiedzy przy inych tytułach, czyli powinno być, że tak powiem "najpełniejsze"

Dwa pytania do Ciebie.

1. AoS czy coś z serii 18xx?

2. Gdzie można kupić AoS? Jeśli w ogóle można :roll:
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Post autor: mrowka »

Jak pamietam chyba Bazik podawal gdzies-kiedys link do strony skad mozna sciagnac amatorska(?) wersje 18xx. Nie umiem tego znalezc, cos mi sie pomylilo czy jak? :?
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

blazej pisze:
bazik pisze:RrT mi sie bardzo podobal az zagralem w AgeOfSteam
Hmm, zdaje się, że Rrt i AoS to ten sam twórca. I jeszcze chwalił się, że Rrt to zwieńczenie jego pracy nad grami kolejowymi i wykorzystanie posiadanej wiedzy przy inych tytułach, czyli powinno być, że tak powiem "najpełniejsze"
moze zwieniczenie, ale raczej z finansowego punktu widzenia.
Dwa pytania do Ciebie.

1. AoS czy coś z serii 18xx?
obydwa :-) za malo zagralem na razie zeby takie sady kategoryczne dawac
2. Gdzie można kupić AoS? Jeśli w ogóle można :roll:
ebay.de, dosc czesto sie pojawia, ale zwykle sie to konczy w przedziale 40-60€. juz w marcu winsome dal licencje na kolejne wydanie, pewnie kiedys sie pojawi.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

mrowka pisze:Jak pamietam chyba Bazik podawal gdzies-kiedys link do strony skad mozna sciagnac amatorska(?) wersje 18xx. Nie umiem tego znalezc, cos mi sie pomylilo czy jak? :?
http://www.boardgamegeek.com/game/2612
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Nie orientuję się w grach planszowych dotyczących koleji, ale Ticket to Ride Marklin Edition i Railroad Tycoon wizualnie podobają mi się najbardziej :) Już od dawna robie małe podchody w kierunku tych gier, lecz niestety zawsze kończy się zakupem czego innego :P Nie znam tych gier ze strony praktycznej - niestety - dlatego nic więcej nie moge powiedzieć :(

Pozdrawiam
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

mrowka pisze:Jak pamietam chyba Bazik podawal gdzies-kiedys link do strony skad mozna sciagnac amatorska(?) wersje 18xx.
To nie jest wersja amatorska tylko normalna część. Autor sprzedaje ją po kosztach dlatego jest za darmo do ściągnięcia.
Magma pisze:Nie orientuję się w grach planszowych dotyczących koleji, ale Ticket to Ride Marklin Edition i Railroad Tycoon wizualnie podobają mi się najbardziej :)
Całą serię Ticket To Ride trudno tak naprawdę nazwać grami kolejowymi. Owszem są o pociągach, ale są to gry bardzo abstrakcyjne i nie mają nic wspólnego z kolejowymi grami ekonomicznymi (bo chyba przede wszystkim o takich tutaj mówimy). Oczywiście nie wszystkie tytuły o kolejach są grami ekonomicznymi. Railroad Tycoon to taka lżejsza wersja Age Of Steam. Samych 18xx wyszło tyle, że trudno się w tym połapać, a każda z nich różni się od siebie pewnymi elementami mechaniki.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

bazik pisze:RrT mi sie bardzo podobal az zagralem w AgeOfSteam - teraz nie wiem czy jeszcze kiedys zagram (RrT to taka bardzo rodzinna, bardziej losowa i leciutka wersja smazaka mozgu jakim jest AoS)
Może wobec tego zechcesz się RrT pozbyć? :-)

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Dani pisze: Całą serię Ticket To Ride trudno tak naprawdę nazwać grami kolejowymi. Owszem są o pociągach, ale są to gry bardzo abstrakcyjne i nie mają nic wspólnego z kolejowymi grami ekonomicznymi (bo chyba przede wszystkim o takich tutaj mówimy).
Dani, jak już pisałem, trudno mi się wypowiadać, ponieważ nie grałem. Opieram się na przeczytanych recenzjach i fotkach jedynie :wink: Jeżeli jest tak jak mówisz, wierze Ci na słowo :) Mimo wszystko jednak temat jest "Gry kolejowe", a Ticket to Ride - mimo tego, że kolejową grą ekonomiczną nie jest, to tematyki koleji dotyczy. W szczególności wersja, którą podałem, jest dość mocno związana z modelami kolejek elektrycznych, które są także doskonałą zabawą i moją małą słabością obok planszówek :wink:

Wiem wiem, czepiam się jak zwykle nie miłosiernie, ale to tylko moja skromne zdanie :P

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Jest cała seria gier "kredkowych" (linie rysuje sie kredkami na planszy) i innych kolejowych firmy Mayfair: Empire Builder, Eurorails, Nippon Rails, Iron Dragon, North American Rails, British Rails, Australian Rails, 1835, 1856, 1870, Uncle Happy's Train Game. Ta sama firma wydała tez kolejową karciankę Express.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Don Simon pisze:
bazik pisze:RrT mi sie bardzo podobal az zagralem w AgeOfSteam - teraz nie wiem czy jeszcze kiedys zagram (RrT to taka bardzo rodzinna, bardziej losowa i leciutka wersja smazaka mozgu jakim jest AoS)
Może wobec tego zechcesz się RrT pozbyć? :-)
No popatrz, o to samo miałem spytać. :twisted:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

ja_n pisze: No popatrz, o to samo miałem spytać. :twisted:
Tym razem ja byłem pierwszy :-). Bazik - kaman!

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

wydaje mi sie ze czytalem na tym forum niedawno podobny temat, w ktorym jakis forumowicz opisal pokrotce niektore z gier kolejowych. Niestety nie potrafilem znalezc tego tematu ponownie :/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Post autor: Filip z Lublina »

Jak jest w tech chwili najlepsza gra kolejowa według Was? Głównymi atutami byłyby:
-interakcja
-bardzo sprawna mechanika
-gra powinna być rozbudowana
-czas gry: 2-4h
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Post autor: melee »

AoS, przy tak ograniczonym czasie gry ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Post autor: jax »

zgadzam się całkowicie, przy takich wymaganiach tylko AoS (ew. Railroad Tycoon, ale on jest lżejszy)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Post autor: Filip z Lublina »

A co ze Steam? Jakie zmiany wprowadza wobec Age of Steam?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Gry Kolejowe - lista fajnych tytułów

Post autor: melee »

Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re:

Post autor: Dr Doom »

Bogoria pisze:Również przyłączam się do głosu polecającego Railroad Tycoon. Tylko trzeba mieć naprawdę duuuuuży stół, żeby rozłożyć planszę, żetony i karty.
To zostało teraz wydane pod nazwą Railways of the World.
Bardzo polecam, ma też dobre dodatki.

Jeżeli chodzi o Age of Steam, Steam i Railways of the World (a.k.a. Railroad Tycoon), to właśnie kolejności w jakiej je wymieniłem to uszeregowanie pod względem ciężaru gry.
Najcięższa i najbardziej gamer's game to AoS, najbardziej wybacza RotW.

Tom Vasel zrobił w jednej ze swoich wideorecenzji porównanie tych trzech gier.
http://www.youtube.com/watch?v=XD9r8qaNY3s
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
ODPOWIEDZ