Epoka kamienia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Epoka kamienia

Post autor: Tomson »

Witam!

Już jakiś czas temu zainteresowała mnie gra Epoka kamienia, ale niestety była ona przez dłuższy okres nieosiągalna w sklepach aż do teraz. Dodruk jest dostępny a mnie znowu naszła ochota na zakup. Problem w tym, że w międzyczasie nabyłem i dość dobrze ograłem takie tytuły jak Agricola oraz Tzolk'in. W związku z tym mam dylemat czy Stone Age nie okaże się grą zbyt prostą, która szybko się znudzi. Zaznaczę, iż mechanika worker placement w grach jest moją ulubioną, gram wyłącznie w składzie dwuosobowym a obecne w Stone Age kości mi nie przeszkadzają. Proszę osoby, które posiadają wymienione gry w kolekcji bądź dobrze je znają, aby podpowiedziały mi czy rozważany przeze mnie zakup ma sens.

Pozdrawiam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: Pixa »

Mam ograne ciezsze tytuly jak np. Robinson ale mimo tego nadal chetnie siadam do Osadnikow czy Wsiąść do pociagu. Jesli pasuje ci mechanika to ja nie widze minusow w zakupie Stone Age nawet jesli obok lezy Agricola
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: romeck »

A ja zalecam ostrożność. Stone Age była dla mnie cudowną, przewspaniałą grą, gdy byłem mniej wymagający, raczkujący w świecie eurogier. Ale wystarczyło żebym poznał kilka bardziej wymagających tytułów, które pokochałem, jak np. Agricola, ażeby bańka mydlana pękła. Dałem Epoce Kamienia jeszcze szansę, zawiodłem się i natychmiast sprzedałem. Sentyment pozostał, chęć do grania już nie. Chociaż jakiś czas temu planowałem ponowny zakup tej gry, ale jako opcję awaryjną dla wprowadzenia nowych ludzi w ten świat. Dla mnie już jednak za prosta, za płaska, zbyt losowa, zbyt liniowa.

Można tu spotkać wiele wypowiedzi o tym, że nawet starzy wyjadacze nadal toczą zażarte i emocjonujące boje w Stone Age, bawiąc się przy tym świetnie i w ogóle alleluja. Rozumiem to, ale mnie już Stone Age nie bawi. Chyba, że jako prześliczny gadżet.

Zagraj gdzieś, naciesz oczy. Na pewno warto spróbować. Ale nie kupuj w ciemno.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka kamienia

Post autor: MarcinG »

A ja powiem że Stone Age można śmiało kupować w ciemno :D Oczywiście przeczytaj recenzję i pooglądaj zdjęcia, ale jeśli lubisz od czasu do czasu lżejsze Euro, to jest gra dla ciebie :wink:
MaiX
Posty: 35
Rejestracja: 15 cze 2008, 22:58

Re: Epoka kamienia

Post autor: MaiX »

Stone Age jest ok jak chcesz kogoś wprowadzić w worker placement, lub poturlać kostki na luzie, dla graczy bardziej doświadczonych to może być jak powrót do "planszówkowego przedszkola". Jeżeli już przeszedłeś przez Agricolę oraz Tzolk'ina to poszukaj czegoś trudniejszego.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epoka kamienia

Post autor: SaszaPL »

Mała podpowiedź:
Tą konkretną grę można wypróbować w wersji online na portalu Board Game Geek (.com)

Na portalu znajdziesz zarówno opis zasad, przykładową rozgrywkę jak i potencjalnych rywali którzy z radością zagrają z początkującym graczem licząc na łatwe punkty w jakimś tam rankingu (life is brutal and full of zasadzkass...).

Swoją drogą warto czasem przetestować niektóe tytuły w ten sposób - polecam! :)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: lacki2000 »

SaszaPL pisze:Mała podpowiedź:
Tą konkretną grę można wypróbować w wersji online na portalu Board Game Geek (.com)

Na portalu znajdziesz zarówno opis zasad, przykładową rozgrywkę jak i potencjalnych rywali którzy z radością zagrają z początkującym graczem licząc na łatwe punkty w jakimś tam rankingu (life is brutal and full of zasadzkass...).

Swoją drogą warto czasem przetestować niektóe tytuły w ten sposób - polecam! :)
Oczywiście chodzi o portal BoardGameArena.com (na żywo lub turowo), jest też na yucata.de (turowo). a sama gra jest ładna, prosta, wciągająca nowych i dająca też frajdę z gry geekom.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epoka kamienia

Post autor: SaszaPL »

lacki2000 pisze:
SaszaPL pisze:Mała podpowiedź:
Tą konkretną grę można wypróbować w wersji online na portalu Board Game Geek (.com)

Na portalu znajdziesz zarówno opis zasad, przykładową rozgrywkę jak i potencjalnych rywali którzy z radością zagrają z początkującym graczem licząc na łatwe punkty w jakimś tam rankingu (life is brutal and full of zasadzkass...).

Swoją drogą warto czasem przetestować niektóe tytuły w ten sposób - polecam! :)
Oczywiście chodzi o portal BoardGameArena.com (na żywo lub turowo), jest też na yucata.de (turowo). a sama gra jest ładna, prosta, wciągająca nowych i dająca też frajdę z gry geekom.

:oops:
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Epoka kamienia

Post autor: Marek.F »

Jakiś czas temu założyłem praktycznie ten sam wątek, więc myślę, że warto tam poczytać :)

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=27622

Pod wpływem pozytywnych opinii i własnych przemyśleń, kupiłem stone age i szczerze mówiąc nie żałuję :)
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Epoka kamienia

Post autor: zlodziej_czasu »

Kwestia, tego jakie mamy oczekiwania co do gry. Sam zacząłem od ciężkich, tytułów i takie cenię sobie najbardziej. Jednak również lubię i coraz częściej sięgam po gry pokroju EK. Nie za bardzo skomplikowane, nie długie ale dające satysfakcję z rozgrywki. W moim przypadku sprawdzają się nawet lepiej niż mózgożery bo do nich raczej ciężko mi znaleźć współgraczy i czas.

Podsumowując, wszystko to kwestia okoliczności i potrzeb ale ogólnie Epoka to świetna gra godna polecenia w swojej kategorii. Nawet jeżeli miałaby się znudzić, tak jak koledze zalecającemu ostrożność, uważam, że warto nabyć dla tych kilku, kilkunastu partii. Zawsze, można grę odsprzedać nie tracąc wiele.
xYowza
Posty: 43
Rejestracja: 08 wrz 2013, 21:26
Lokalizacja: Czechowice - Dziedzice

Re: Epoka kamienia

Post autor: xYowza »

Tak jak pisali przedmówcy.

Jeśli lubisz wprowadzać w gry planszowe nowe osoby to Stone Age jest opcją "must have" jeśli chodzi o mechanikę worker placement. Nie przychodzi mi do głowy nic prostszego jeśli chodzi o ten gatunek.

Jeśli zaś grasz ze stałą ekipą, w towarzystwie nie ma za bardzo rotacji, a ograne macie tytuły tj. Agricola i inne trudniejsze Euro to może się nie sprawdzić.

Jak siadem ze swoją doświadczoną ekipę to gdy do wyboru mamy euro to nikt nigdy nie zasugerował SA ponad inne tytuły, aczkolwiek gdy gra z nami chociaż jedna osoba nowa to pozostali chętnie grają z nią w SA.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: Edwardo »

Miałem podobny dylemat jak Ty, masa ogranych ciężkich gier a mimo to moje oko zawisło na Stone Age. I zastatnawiałem się czy to nie będzie krok w tył. Rzeczywiście dobrym sposobem jest przetestowanie gry online na BGA. Ja tak zrobiłem i po jednej partii kupiłem. Teraz mam ponad 50 partii na żywo i był to zakup doskonały! Polecam spróbować :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: mig »

Ja bym smialo kupował. SA to nie jest lekka, głupia, losowa gierka. Imho to jedna z najlepszych gier familijnych. Gram z przyjemnością w tytuły znacznie cięższe, ale partyjki w SA nie odmówię:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: Tomson »

Witam po dłuższej nieobecności. Dziękuję za wypowiedzi i rady, a w szczególności za pomysł wypróbowania gry na BGA. Zagrałem dwie partie i podjąłem decyzję o zakupie. Tylko czy ktoś się orientuje czy istnieje pełne polskie wydanie czy tylko czeskie bądź też niemieckie z polską naklejką z przodu i z tyłu pudełka (boki po czesku)? Wiem, że sama gra niczym się nie różni i w każdym wariancie posiada instrukcję PL no ale...taki fetysz.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: Edwardo »

Pełne polskie wydanie w takim rozumieniu jak podałeś nie istnieje.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: romeck »

Tomson pisze:Witam po dłuższej nieobecności. Dziękuję za wypowiedzi i rady, a w szczególności za pomysł wypróbowania gry na BGA. Zagrałem dwie partie i podjąłem decyzję o zakupie. Tylko czy ktoś się orientuje czy istnieje pełne polskie wydanie czy tylko czeskie bądź też niemieckie z polską naklejką z przodu i z tyłu pudełka (boki po czesku)? Wiem, że sama gra niczym się nie różni i w każdym wariancie posiada instrukcję PL no ale...taki fetysz.
Pozdrawiam
Takiego super polskiego wydania nie ma. Ale w temacie fetyszy, polecam jednak kupno wydania niemieckiego. Za jakiś czas możesz zapragnąć dodatku, a takiego już nawet w wersji "polskawej" nie znajdziesz. A źle będzie wyglądać na półce "Epoka Kamienia" (lub co gorsza "Doba Kamenna") obok "Stone Age". :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Epoka kamienia

Post autor: Pixa »

Nestety jest tylko wydanie polskawe - tj. naklejki na froncie i z tylu (swoja droga przez chwile zastanawialem sie dlaczego po bokach jest napisane "doba kamienia" zanim zorientowalem sie, ze to czeski :D) oraz niemeckie. Ja mam polskawe. Swoja droga troche jednak wstyd wypuszczac takie wydania w dzisiejszych czasach.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ