BGG - pytania, problemy, rady...

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: rattkin »

Też trafiłem na ten wątek dzisiaj. Jeszcze jeden argument, którego autor nie wymienił wprost (a co zostało wskazane dalej w wątku): popularyzacja hobby i syndrom "świeżaka". Ktoś, kto wchodzi dopiero do hobby i dostanie do ręki nowoczesne tytuły, nie jest w stanie ocenić ich sensownie, a rzutuje na nie jednocześnie swoje pierwsze doświadczenia z hobby - więc wszystko będzie "super fajne".

Żeby trochę w tym pogmerać, należałoby skorelować te wykresy z
- liczbą rejestracji użytkowników
- stosunkiem ocen nowych użytkowników (dajmy na to: na BGG od roku) do starych (powyżej)

Tak czy siak, skok z 2015 na 2020 jest bardzo duży. I jakoś nie chce mi się wierzyć, że w przeciągu tych 5 lat, gry aż tak (średnio) poszły do przodu.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: MichalStajszczak »

Podejrzewam, że wpływ ma też coraz większy udział gier wydawanych w formie wspierania społecznościowego. Prawdopodobnie ich oceny są zawyżone. Powodów jest kilka. Po pierwsze zakup gry wspieranej wiąże się z większym zaangażowaniem. Grę wydaną w sposób tradycyjny po prostu wrzuca się do koszyka realnego lub wirtualnego. A z grą z Kickstartera jest więcej zabawy. Najpierw emocje związane z tym, czy zbierze się wystarczającą kwotę. Potem osiąganie kolejnych poziomów. A ufundowanie gry to też nie koniec emocji. Bo potem czeka się na kolejne komunikaty wydawcy o możliwym terminie dostarczenia gry klientom. Tak więc nabywca jest z grą bardziej "związany uczuciowo" i to może mieć wpływ na ocenę. A co w sytuacji, gdy gra nie spełni oczekiwań? Przypuszczam, że tu też gry wspierane traktowane są inaczej. Niektórzy zawyżają ocenę, żeby nie przyznać się do błędu przed innymi, a może nawet przed sobą. A inni zawyżają po to, by pozbyć się gry z mniejszą stratą.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: rattkin »

Nie wspominając, że często-gęsto te tytuły maja szereg dziesiątek od napalonych graczy, którzy w grę zagrają dopiero za rok ... :)
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: E2MD »

Jak powiedział Mark Twain: "są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki"
Przy takiej ilości różnych danych wejściowych mamy setki korelacji. Podejrzewam, że dałoby się każdą tezę podeprzeć odpowiednim wykresem.
Pytanie co z tego wynika (i dla kogo) ?
Jedynie co bym chciał by dało się łatwo filtrować ranking wg większej ilości parametrów i np. wg przedefiniowanych ustawień (np. gra z największą ilością ocen w 2018 roku czy największy spadek w rankingu w ostatnich 3 latach). Myślę, że każdy by mógł wybrać sobie co szuka.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4440
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Hardkor »

Mam aplikacje BGG Stats na telefon. Dwa pytania ode mnie:
1. Jeśli chce mieć zapisywane w chmurze statystyki (i ogółem backup) to musze sam go robić (wtedy nie w chmurze) albo płacić stale abonament?
2. Czy jeśli mam grę z dodatkami to widzę dodatki dodaje jako osobne pozycje to nie ma możliwości, żeby nabijało mi, że grałem w dwa na raz czy coś? Np w Lords of Hellas- dodatek City of Steel, który dodaje kolejnego gracza do gry jest osobną grą w kolekcji, więc odpalajac ze gram w niego to nie liczy się do podstawki. Jest jakiś sposób by to lepiej działało?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
jajkos
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2017, 20:35
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: jajkos »

Czołem

Czy stosujecie jakieś rozwiązanie (lub jest gotowe) dla takiej sytuacji:

Jadę na Pyrkon - sporo wystawców - sporo gier.
W cześć chcę pograć, część chcę kupić.
Żeby to jakoś usystematyzować chciałem potworzyć w BGG listy.

Chciałem wykorzystać do tego celu Wishlistę i stworzyć w niej podkategorię (np. Pyrkon) - czy jest to gdzieś możliwe?
Jeżeli tak - to w jaki sposób?
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: KonradT »

Jest coś takiego jak geeklisty. Możesz zrobić kilka prywatnych takich list.
Jeśli chodzi o wishlistę to możesz dodać personal comment.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Koziełło »

Nie ma problemu z dostępem do API BGG w temacie odczytu danych. Mam za to pytanie, czy ktoś spotkał się z jakimś API / innym sposobem na aktualizację / dodawanie danych do BGG (dla przykładu aktualizacja swojej kolekcji / zagranych gier / ocen itp.)? Są apki, które to umożliwiają, więc możliwość jakaś być musi...
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Dellas »

Korzystam z BGStats, dzięki której uporządkowałem sobie logi rozgrywek. Można dzięki niej także wysyłać update'y do bazy BGG oraz logować nowe rozgrywki. BGStats zdecydowanie więcej wyciąga danych z logowanych rozgrywek, np. ile czasu grałem w dany tytuł w ciągu zdefiniowanego interwału czasowego (nie wiem czemu tego BGG nie pokazuje, choć ma w bazie), itd...

Jest jeszcze Scorepal, ale to korzysta kumpel i dopiero wersja płatna ma możliwość synchronizacii z BGG.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Koziełło »

Ale mi nie chodzi o gotową apkę. Stworzyłem sobie swoje narzędzie do ogarnięcia kolekcji gier i MatHandlu tak, jak mi się wydaje najwygodniej. Bezproblemowo ten swój program zasilam danymi z BGG. Chętnie bym go sobie rozszerzył o możliwość wysyłania danych do BGG z mojego programu i stąd pytanie - czy ktoś zna jakieś API to umożliwiające?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: rattkin »

Nie, osobnego API do tego nie ma. Aplikacje, które to robią, pewnie robią zwykłe requesty POST, jak przeglądarka. Musisz sobie podglądnąć i pospisywać w przeglądarce.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: dawid »

Wyświetlając zagrane gry po dacie widzę tytuł, liczbę graczy i lokalizację.
Czy jestem w stanie wyciągnąć zwycięzcę bez wchodzenie w szczegóły ?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: tomuch »

dawid pisze: 02 kwie 2020, 17:13 Wyświetlając zagrane gry po dacie widzę tytuł, liczbę graczy i lokalizację.
Czy jestem w stanie wyciągnąć zwycięzcę bez wchodzenie w szczegóły ?
Jeśli będziesz zapisywał takie info w komentarzu, to będzie widać.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: dawid »

Chyba nie ma gorszego sposóbu na wykorzystanie baz danych niż dodawanie parametrów, które już istnieją w uwagach.
Pozostaje excel.
To inne pytanko, czy można w jakiś sposób wyeksportwać dane z BGG tak żeby samemu napisać sobie kwerendy ?
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: BartoszK »

dawid pisze: 06 kwie 2020, 12:33 To inne pytanko, czy można w jakiś sposób wyeksportwać dane z BGG tak żeby samemu napisać sobie kwerendy ?
Możesz pobrać sobie listę w pliku *csv.
Po wyświetleniu kolekcji, po prawej stronie u góry znadziesz "Download board games: (all | owned)".
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4440
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Hardkor »

dawid pisze: 06 kwie 2020, 12:33 Chyba nie ma gorszego sposóbu na wykorzystanie baz danych niż dodawanie parametrów, które już istnieją w uwagach.
Pozostaje excel.
To inne pytanko, czy można w jakiś sposób wyeksportwać dane z BGG tak żeby samemu napisać sobie kwerendy ?
BGG Tool. Poszukaj w google, jak cos moge podeslac bo mam na PC
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: detrytusek »

Jak wyszukać wszystkie gry, które subskrybuje? Nigdzie tego nie mogę znaleźć, a wiem, że gdzieś jest bo kiedyś się udało.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: rattkin »

https://boardgamegeek.com/subscriptions ... eeds/thing

Jak naciśniesz ikonkę megafonu u góry, to potem „manage subscriptions” i filtr „items”.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2331 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Curiosity »

Takie pytanie: czy mogę wyfiltrować gry na konkretną liczbę osób, ale zawęzić wyszukiwanie tylko i wyłącznie do gier, które posiadam?

Zastanawiam się w co zagrać jutro ze znajomymi, będzie trochę więcej osób.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Mr_Fisq »

https://boardgamegeek.com/advsearch/boardgame

Możesz wskazać, liczbę graczy i czy gry mają być "Owned".
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: detrytusek »

Curiosity pisze: 31 sie 2020, 16:06 Takie pytanie: czy mogę wyfiltrować gry na konkretną liczbę osób, ale zawęzić wyszukiwanie tylko i wyłącznie do gier, które posiadam?

Zastanawiam się w co zagrać jutro ze znajomymi, będzie trochę więcej osób.
Bez problemu.
Advanced search
Np Od 18 osób do 18 osób (# players range)
Filter by collection : ptaszek na "Owned"
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: mnw »

Jest kilka opcji:

1. Eksportuj swoją kolekcję - wchodzisz w Collection i u góry po prawej Download board games - all / owned. Wyświetli się okienko, że żądanie jest przetwarzane i dostaniesz po chwili geekmaila, gdzie ściągniesz plik csv.

2. Geeklista https://boardgamegeek.com/geeklist/2606 ... ugust-2019

3. Takie cudo: https://geekgroup.app/ - w filtrach jest możliwość wyszukiwania po oficjalnych, najlepszych i rekomendowanych liczbach graczy

Edit: powyższe rozwiązania mają w zamiarze znaleźć gry, które faktycznie działają na daną liczbę graczy, a nie tylko oficjalnie. ;)
Ostatnio zmieniony 31 sie 2020, 16:50 przez mnw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: rattkin »

Tak, opcja "advanced search" zaraz po kliknięciu w lupkę. Na tamtej stronie wybiera się player range i można filtrować, np. właśnie po swojej kolekcji (i np. bez dodatków).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: MichalStajszczak »

Jak wam się podoba (albo jak nie podoba) nowa strona startowa BGG?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: BGG - pytania, problemy, rady...

Post autor: Bruno »

MichalStajszczak pisze: 03 lis 2020, 18:43 Jak wam się podoba (albo jak nie podoba) nowa strona startowa BGG?
Korzystam tylko na telefonie, więc być może nie dostrzegam całego piękna zmian, ale...
Stary layout BGG był jak dawna papierowa "Rzeczpospolita": wielkie, naćkane tekstem, nieporęczne, ale - jak już kto się wczytał - pełne wartościowych treści.
Teraz BGG przypomina nieco współczesny serwis informacyjny. Dodanie obrazków i wstawienie bardziej przyjaznych dla oka czcionek sprzyja przystępności.
Niemniej i tak dziwię się, że największy i hamerykański serwis o grach planszowych wygląda tak, jak mógłby wyglądać już z 10 lat temu...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ