Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
timmyyy
Posty: 10
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:39

Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: timmyyy »

Witam Państwa Szanownych

Jakiś czas temu mieliśmy z Dziewczyną okazję zagrać w Chaos w starym świecie. Spodobała nam się rozgrywka, tylko niestety chaos od 3 osób. Czy możecie polecić coś podobnego (klimat, mechanika) co działałoby na 2 osoby? W tej chwili z gier tego typu mamy Cyklady, ale przydałoby się coś dla odmiany. :)

- Musi dobrze chodzić na 2 osoby (gra głównie na 2 osoby);
- Wolelibyśmy żeby klimat był "nierealistyczny" - fantasy, SF, raczej nie II wojna światowa, żołnierzyki itp;
- Jeśli mielibyśmy wybierać to wolelibyśmy coś cięższego żeby się szybko nie znudziło.
- Mało losowa;
- Rozgrywka tak do ok +- 2h (byleby nie trwało wieczność..);
- Fajnie jakby gra była ładnie wydana. :)

Będę wdzięczny za wsparcie merytoryczne Waszego szacownego, doświadczonego Gremium. :)
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: pieczkins »

Może Eldritch Horror.. Kooperacja. Na YouTube jest fajny filmik pokazujący o co w tym chodzi
timmyyy
Posty: 10
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:39

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: timmyyy »

Dzięki za sugestię. Myślałem nawet o tym, ale 3h, kooperacja, podobno najlepiej działa od 3-4 graczy.
O ile 3 godziny ostatecznie do przełknięcia, o tyle wolałbym coś niekooperacyjnego.

Z coopów to na liście w pierwszej kolejności Robinson, ale to nie na ten wątek! :)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: metyu »

Nexus Ops?

Jednak dla dwóch osób polecam Zimną Wojnę(aka Twilight Struggle), co prawda najprawdopodobniej będziecie grać dłużej niż 2h(szczególnie na początku), jest tam nieco losowości i temat jest historyczny, ale to b. dobra gra.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: krecilapka »

Wiem, że krytykowanie jest mało konstruktywne. Ale IMHO polecane póki co gry są dokładnie takie, jakie napisałeś, że Was nie interesują ;).
Eldritch - to gra losowa ABSOLUTNIE. Oczywiście wymaga jakiejś tam strategii gry, ale to nie jest gra do móżdżenia tylko przygodówka. Jako taka wspaniała (ja ją lubię). Bawisz się w niej klimatem, historyjką, przygodami ale nie swoim postępowaniem. Przegrasz / wygrasz niezależnie od tego jakie będziesz wybierał kierunki rozwoju. To jest zależnie wyłącznie od tego jakie wyniki wyjdą Ci na kościach. To koop świetny, ale tylko w swojej klasie ;)

Zimna Wojna jest dobra, bo bez tego nie byłaby uznawana przez BGG za najlepszą grę na świecie. Gra ma dużo losowości, ale znający reguły wprawny gracz może zrównoważyć to swoim postępowaniem. Tylko, że to nie fantasy, wręcz stara się być "historyczną" (w dużym cudzysłowie). Ładną bym jej nie nazwał, a raczej siermiężną. Wiem, że to kwestia gustu, ale nie widziałem jeszcze żadnej kobiety która by się zachwyciła grafikami, żetonami czy planszą. Tym niemniej jeśli planujesz zakup to radzę wstrzymać się do końca roku, bo ma wyjść nowa edycja.

Niedługo ma się ukazać Pan Lodowego Ogrodu. Może warto na niego poczekać? Ponoć ma być właśnie rozgrywką bliski Chaosowi. Tylko fajniejszy ja twierdzą producenci ;).

Zwróć uwagę może na Kemet. Ten sam producent co Cyklady, więc jak się domyślasz jest to ładnie wydana gra. Klimatyczne figurki, w zasadzie zero losowości (wszyscy gracze mają te same karty, te same odległości od kluczowych lokacji) i daje radę na dwóch graczy. Przynajmniej dopóki jeden z nich nie jest wyraźnie cwańszy, bo wtedy efekt kuli śnieżnej może być frustrujący. Ale to przywara większości 2osobowych partii, że nie ma sojuszy i nie ma kto równoważyć pozycji wyraźnego lidera.
timmyyy
Posty: 10
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:39

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: timmyyy »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Do listy "do obadania" dodane zostają:
-Nexus Ops
-Pan Lodowego Ogrodu.

Szczególnie ten drugi zapowiada się bardzo zacnie. Plus wspomogłoby się rodzimą gospodarkę. :)

Nad Kemet'em mocno się zastanawialiśmy (powiedziałbym, że byliśmy o krok od zakupu), ale odstraszyła nas bardzo duża ilość złych ocen co do skalowania na dwie osoby. Choć faktycznie np. Cyklady lepiej chodzą w 4 osoby ale i w 2 gra się bardzo fajnie, więc zastanawiam się czy nie przywrócić go do listy rozpatrywanych opcji. :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: Rocy7 »

Popieram Pana Lodowego Ogrodu, zwlaszcza ze gra wrecz jest zapowiadana jako Chaos bez losowosci. Jedynie to czy sprawdzi sie na dwie osoby nie jest jeszcze pewne.
timmyyy
Posty: 10
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:39

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: timmyyy »

Wiadomo kiedy mniej więcej wyjdzie ten Pan Lodowego Ogrodu?

Btw, jak Waszym zdaniem chodzi Kemet na 2 osoby?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: krecilapka »

Pan lodowego Ogrodu ma się ukazać przełom sierpień/wrzesień. Ale jak sięgam pamięcią to chyba jeszcze nigdy się nie zdarzyło by gra się ukazała bez co najmniej miesięcznej obsuwy.

Co do Kemeta na dwie osoby. Zdarzyło mi się grać, podsumować to mogę krótko: na 4-5 jest lepiej ;). Ale nie bawiłem się źle w duecie.
Żeby Ci to może lepiej osadzić w wyobrażeniach: niemalże wszyscy twierdzą, że Cyklady na dwoje są F A T A L N E. A Ty zdaje się pogrywałeś sobie w nie, właśnie w takiej konfiguracji.
Są takie momenty życia w którym przydałby się niepazerny znajomy gracz gotów pożyczyć tytuł do testowania. Tudzież wypożyczalnia.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: Rocy7 »

timmyyy pisze:Wiadomo kiedy mniej więcej wyjdzie ten Pan Lodowego Ogrodu?
Sierpień 2014 wersja wspieram to zwykła pewnie podobnie.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: Adalbertus123 »

Grałem w Kemet na dwie osoby z bratem. Było nieźle, tylko że strasznie trudno zapobiec wykupywaniu ,,lepszych płytek" przez przeciwnika (on wykupił kombo, nie miałem jak mu przeszkodzić, mimo fajnego pomysłu na grę). I powtarzało się to kilka razy
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
timmyyy
Posty: 10
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:39

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: timmyyy »

Heja

Dzięki bardzo za wszystkie podpowiedzi!

Pozdrawiam
punny1900
Posty: 68
Rejestracja: 25 lut 2014, 18:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: punny1900 »

Space Hulk / Dark Heresy to chyba to czego szukasz :D
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: sqb1978 »

Wojna o pierścień - spełnia wszystko poza czasem.

Na początku na pewno dłużej, ale po 3-4 rozgrywkach można zejść do 3h. A są osoby, które i w 2h skończą :)
Aczkolwiek długi setup, więc jeszcze dodatkowe 30 min na rozłożenie i złożenie.
Losowość jest, niemniej fajnie rozwiązana, da się nad tym częściowo zapanować.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: pingus »

Ani Kemet, ani tym bardziej Nexus Ops nie chodzą dobrze na dwie osoby. Zagrać można, ale jeśli ma to być "główna" liczba graczy to szczerze odradzam (chociaż obie gry są niezłe).

Moim zdaniem dobre propozycje, które dotychczas padły to Wojna o pierścien (tylko, że może być za długa - dla mnie np jest za długa) i Twillight Struggle (ta może być za historyczna).

Od siebie dorzucę Metallum, na dwie osoby sporo kombinowania, sci-fi, wg wymagań może być trochę za krótka, ale polecam spróbować. Stone Age - który chodzi rewelacyjnie na dwie osoby i Summoner Wars (ale to już taka typowa nawalanka nie wiem czy tego szukasz).

Pozdrawiam.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś podobnego do "Chaos w starym świecie" na 2 osoby

Post autor: misioooo »

Neuroshima Hex?
Na 2 osoby, klimat postapokaliptyczny, wizualnie nam się podoba. Rozgrgwka ok 45min. Niby ciut losowa, ale raczej strategia decyduje i ciut kombinowania. Zasady proste, ale sporo różnych armii zapew ia wiele niepowtarzalnych rozgrywek. Takie moje zdanie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ