Gry 4X

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Sobota
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2014, 11:25
Lokalizacja: Wrocław

Gry 4X

Post autor: Sobota »

Witam wszystkich!

Od jakiegoś czasu chodzi za mną zakup jakiejś solidnej gry typu 4X. Czy możecie coś polecić w tym zakresie? Klimat w zasadzie dowolny, bo lubię i fantasy i sci-fi i historię i magię i miecz ;) Szukam w necie, ale łatwo coś przeoczyć - a czasem są tytuły mniej znane a godne polecenia... Z góry dzięki za wszelką pomoc i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Gry 4X

Post autor: galthran »

Na pewno warte uwagi:
  • Eclipse - kosmiczne 4x - wersja krótsza
  • Twilight Imperium - ultimate kosmiczne 4x - czyli wersja dłuższa :)
  • RuneWars - klimat fantasy - długość pomiędzy Eclipse a TI
  • Sid Meier's Civilization - klasyk, którego nie trzeba reklamować
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry 4X

Post autor: kwiatosz »

Tak naprawdę solidnych tytułów jest raptem kilka.

-Jeżeli masz 8h na partię i 200, a z dodatkiem ze 350zł do wydania, to Twilight Imperium 3ed. Tutaj masz handel, walkę, ekonomię, politykę. Ale żeby zejść do sensownych 6h na partię musisz zagrać kilka razy z wyraźnie dłuższym czasem rozgrywki. No i tych 6 graczy (w dodatku 8) to naprawdę mus.
-Jeżeli masz mniej czasu i 3-6 graczy, a w dodatku nie przeszkadza Ci bardziej eurowe podejście do surowców - Eclipse (to w ogóle polecam najbardziej, bo i szybkie i świetne). Tutaj ekonomia i walka są kluczowe
-Jeżeli masz zacięcie księgowego i żetonologia Ci nie straszna to Space Empires 4X - ale to naprawdę, naprawdę dużo wachlowania żetonami. Tutaj wszystko jest podporządkowane walce.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Gry 4X

Post autor: Dellas »

Ze swojej strony mogę polecić 2 tytuły:
- Eclipse - jak na standardy 4x to dość "lekki" tytuł i w sumie fajny wstępniak do tego typu gier. A jest tam wszystko co trzeba, eksploracja, technologie, bitwy, ekonomia - wszystko w dość zwartej formie.
- Runewars - gra zdecydowanie cięższa i dłuższa, jednak posiada moim zdaniem więcej płaszczyzn rywalizacji. Głownym celem gry jest zdobycie odpowiedniej liczby smoczych run, a to można wykonać na wiele sposobów (walka, questy, wpływy). No i dodatkowym atutem gry jest jej wykonanie.

Z tytułów które nie znam albo słabo znam to możesz zwrócić uwagę na:
- Twillight Imperium - gra epicka pod względem wykonania, rozgrywki i długości
- Sid Meier's Civilization
- Nexus Ops - bardzo nastawiona na konfrontację
- Through the Ages: A Story of Civilization
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Gry 4X

Post autor: Assaultmarine »

Albo nieco lżej, ale niekoniecznie gorzej:
Eminent Domain
Core Worlds (ale najpierw patrz wyżej:)
Race for the galaxy (ale najpierw patrz wyżej)

Wszystko to gry karciane
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gry 4X

Post autor: mat_eyo »

RftG jako 4X? Fiu fiu, ktoś tu się zapędził ;)

W temacie też polecę Eclipse. Przystępne, niedługie, satysfakcjonujące.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Gry 4X

Post autor: Misio205 »

Wg. mnie przyjemnym 4x jest Clash of Cultures. Odkrywanie świata, rozwój własnej osady i zakładanie kolejnych.

Poza tym patrz wyżej.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry 4X

Post autor: Vandal »

Dodatkowo do Clash'a wychodzi zaraz dodatek z unitami i cywilizacjami, co nada grze wreszcie zróżnicowania.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Gry 4X

Post autor: Dellas »

Zapomniałem jeszcze o jednej grze: Age of Empires III.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gry 4X

Post autor: Banan2 »

Ja tylko potwierdzę: Eclipse. W miarę możliwości z minidodatkami: Supernowa, Nebula, Pulsar, Rockets of Celebration (do samodzielnego wydruku) i dużym dodatkiem Rise of the Ancients. Dodatek Ship Pack One jest dla wielkich entuzjastów tej gry.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry 4X

Post autor: kwiatosz »

Ja z kolei nie uważam Rise za dodatek konieczny, pierwsze kilkanaście partii bez problemu bez niego śmiga, a nawet teraz jakoś wolę grać bez niego.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Gry 4X

Post autor: Bardok »

Mimo, że wiele osób określa Exodus Proxima Centauri jako 3X, to sam prywatnie grałem w to z zakrytymi planetami z powodzeniem, więc 4X spełnia!

Definitywnie gra do polecenia - szybka, bardzo spójna i na prostych zasadach. Budowanie własnych statków z upgradów, prosty handel i wydobycie = wszystko to sprawia, że grę można z powodzeniem rozłożyć i skończyć w dużo krótszym czasie niż u konkurencji, a odczucia bardzo zbliżone. Na plus należy zaliczyć fakt, że nawet po przegranej walce bardzo szybko można odrobić straty :)
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: Gry 4X

Post autor: Curiosity »

Ja mogę polecić Starcrafta. Trudno go dostać, ale jest relatywnie krótki (3-4 godziny to chyba maksimum).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Gry 4X

Post autor: Rocy7 »

Misio205 pisze:Wg. mnie przyjemnym 4x jest Clash of Cultures. Odkrywanie świata, rozwój własnej osady i zakładanie kolejnych.

Poza tym patrz wyżej.
Vandal pisze:Dodatkowo do Clash'a wychodzi zaraz dodatek z unitami i cywilizacjami, co nada grze wreszcie zróżnicowania.
+1 ;)

Interesujacym kosmicznym 4X jest tez Burning Suns, jednak gra bedzie miala premiere dopiero w listopadzie i na rynku pojawi siedosc ograniczona liczba egzemplarzy z figurkami.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gry 4X

Post autor: maciejo »

Space Empires - zdecydowanie :!:
Idealna gra tak solo jak i w każdej innej konfiguracji :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry 4X

Post autor: Odi »

W space empires wcale nie ma aż tak dużo żetonologii (w porównaniu z grami wojennymi - porównując z eurogrami no to cóż, troche jest...:)). Gra jest fajna, ale to nie tyle 4X co kompleksowa strategia wojenna. Mocno (i sensownie) rozwinięty jest aspekt militarny, natomiast gospodarczy potraktowano raczej po macoszemu. Ale gra jest naprawdę dobra.

Jesli jednak wolisz eurogry i będziesz grac z ekipą, dla której zbrojenia nie są takie ważne, to Eclipse.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry 4X

Post autor: Valarus »

Ja również uważam, że Eclipse to aktualnie najbardziej sensowny tytuł. Nie najlepszy, bo moim zdaniem Twilight Imperium jest grą o wiele bardziej rozbudowaną i fajniejszą, ale ta pozycja wymaga minimalnie 6 godzin, zazwyczaj ok 9.

Jeżeli masz ludzi i dasz radę organizować wieczory/nocki/weekendy z TI, to bierz śmiało. Partie w TI to prawdziwe doświadczenie, które wspomina się bardzo długo.

Ale jeżeli potrzebujesz gry, którą da się rozegrać w ludzkim czasie, to jednak Eclipse - gra również bardzo dobra.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gry 4X

Post autor: Rocy7 »

Valarus pisze:Ale jeżeli potrzebujesz gry, którą da się rozegrać w ludzkim czasie, to jednak Eclipse - gra również bardzo dobra.
Burning Suns też spokojnie da się zamknąć w 3-4 h. :) a jest dużo bardziej agresywna niż "euro" Eclipse.

Małe porównanie http://boardgamegeek.com/thread/1169187 ... vs-eclipse
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Gry 4X

Post autor: krecilapka »

Naczytałeś się pochwał Eclipse'a? To dla odmiany poczytaj co piszę ;).
Usiadłem przed pudłem z tą grą z wielką ekscytacją. Wow miał być konkurent Twilight Empire. Gra w której kreuje własną kosmiczną międzyplanetarną potęgę. Po prezentacji zawartości pudła moje rozczarowanie było proporcjonalnie wielkie do wcześniejszej podniety. To kwestia gustu niewątpliwie, ale dla mnie Eclipse to po prostu szaro-bury brzydal. Karty, żetony, malutkie drewniane kosteczki jakieś takie. Jak mi koleżka zaczął tłumaczyć zasady to też jakoś nie mogłem poczuć się władcą międzygalaktycznego imperium. Normalnie mi zabrakło wyobraźni. Miast planet, polityki, tajemnicy obcych ras itd. miałem przed oczami taką se eurową układankę ;).

Exodus Proxima Centauri - o tym ktoś tutaj wspomniał. I właśnie na to Ci radzę zwrócić uwagę, jako grę mało u nas znaną, a ciekawą w tym klimacie. Ładniejsza, lepszy moduł dyplomacji no po prostu warto. Chociaż wiadomo gusta i te sprawy... Każdy ma własne, jak chociażby na przykładzie Eclipse'a widać. A wymiana Nexus Ops czy Race for the galaxy w tym wątku jest po prostu śmieszna :lol:
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry 4X

Post autor: Valarus »

mcmichell1534 pisze:eclipse to najlepsza gra w jaka grałem
Już mnie trochę uprzedzono, ale napisać mogę tak czy inaczej: Eclipse ma wiele problemów. Zaczynając właśnie od tego, że jest po prostu brzydki (zarówno kolorystyka jak i ilustracje, które robił chyba syn autora) a kończąc na tym, że zdecydowanie za dużo tam Euro, przez co gra dostarcza o wiele mniej emocji niż TI. A jak masz pecha, to gra potrafi Cię tak kopnąć w dupę losowością, że od drugiej tury już się praktycznie nie liczysz.

Dalej uważam, że to aktualnie najlepszy wybór, ze względu na czas trwania i przystępność. No i gra się w Eclipse, najzwyczajniej w świecie, bardzo przyjemnie. Ale jeżeli chodzi o jakość, to TI, moim zdaniem, stoi gdzieś o klasę wyżej.
Rocy7 pisze: Burning Suns też spokojnie da się zamknąć w 3-4 h. :) a jest dużo bardziej agresywna niż "euro" Eclipse.
Ale, jak sam zauważyłeś, ta gra jeszcze nie istnieje :wink: Jak się pojawi to zagram i wyrażę swoją opinię. Dlatego też podkreśliłem powyżej słowo "aktualnie" :D
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gry 4X

Post autor: virco »

z niewspomnianych jeszcze:

"Exodus proxima centauri" :)
w drugiej poprawionej edycji :P

oraz jest jeszcze.. duzy znak zapytania pod tytulem:

Xia Legends of a Drift System

ale na razie nie mialem okazji jeszcze zagrac:P
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Sobota
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2014, 11:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry 4X

Post autor: Sobota »

Super! Chciałbym wszystkim podziękować za wyczerpujące analizy i podpowiedzi :) Założenie wątku opłaciło się, bo np: nie słyszałem nigdy o clash of cultures, a obecnie gra poszybowała prosto na szczyt wishlisty :D W międzyczasie na placu boju pozostały jeszcze exodus revised (którego nie można nigdzie dostać) z eclipsem (co do którego mam obawy). Tak czy inaczej, czas zacząć przeszukiwać oferty "sprzedam" :D Pozdrawiam serdecznie i dzięki raz jeszcze
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry 4X

Post autor: omam »

Wszystko zależy od tego jak rozłożone są akcenty podkreślające główny charakter gry. Innymi słowy z jakich elementów składających się na grę 4x/3X czerpiesz najwięcej frajdy.
Ze względu na np. silnie występującą negatywną interakcję, odczuwalny (zarówno wizualnie jak i mechanicznie) rozwój Twojego Imperium, elementy obfitujące w nieprzewidziane wydarzenia itd.

Dla mnie obecnie nie ma lepszych gier w tym segmencie niż:
Exodus Proxima Centauri,
Clash of Cultures,
Runewars.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1351
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry 4X

Post autor: nahar »

Conquest od Paradise

Można skończyć nawet w 2h. Można i grać 4h.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry 4X

Post autor: kwiatosz »

nahar pisze:Conquest od Paradise

Można skończyć nawet w 2h. Można i grać 4h.
Dobrze że nie znalazłem nigdzie dostępnego, bo byśmy się pogniewali na pogrzebie śp portfela :twisted:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ