Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Jak rozumiec karte Panteon u Rzymian:
Cecha: W dowolnym momencie swojej tury mozesz odlozyc na te lokacje I dobro pasujace do twojej lokacji z cecha...
O co chodzi z tym dobrem pasujacym do lokacji z cecha?

I kolejne pytanie jesli chodzi o Atlantydow i granie nimi w trybie solo. W talii sa bowiem karty z Cecha np:
Zawsze gdy twoja lokacja jest pladrowana, mozesz wydac ludzika aby dobrac I karte zwykla.
Ale jak moge wydac ludzika gdy po fazie czyszczenia (faza ataku WG jest po fazie czyszczenia) nie moge juz miec zadnych zasobow w pulii do wydania?
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: MajkelEryk »

Tryb solo.

Czy WG przy przygotowaniu dostaje 2 karty tali zwykłej i potem w fazie wypatrywania 2 kolejne czyli w 1 rundzie ma 4 karty?
kolilas
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:37
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: kolilas »

Mam trzy pytania odnośnie gry.

1. Czy karta Rzymska Akademia (RZY043) u Rzymian z dodatku Atlantydzi dostarcza na koniec gry zero PZ, czy jest to błąd w druku (karta nie ma gwiazdek obok nazwy)?
2. Czy grając Japończykami w solo samurajowie chronią przed splądrowaniem przez WG?
3. Jeśli mam żeton technologii i żeton zaawansowanej technologii punktującej na karcie produkcji np. Zmechanizowany kamieniołom(1 kamień za każdą białą budowlę w twoim imperium, maks 3) i mam zbudowane trzy białe karty, ile dostaję kamieni i PZ?
Asmo1992
Posty: 1
Rejestracja: 03 lip 2020, 16:12

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Asmo1992 »

Hej, czy karta Szlak handlowy "zużywa/unicestwia" kartę frakcyjna przeciwnikowi czy tylko ściąga się z niej dobro i tyle? Po co oznacza się to swoją własną karta frakcyjna pod plansza oppa? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: akahoshi »

Pytanie o przykład z instrukcji dodatku "Poprzez historię".
Str.4 .
(...)Ponieważ jest pierwszą osobą, która osiągnęła ten Cel, wykreśla 3 pola na swoim torze Militarnym i Dyplomatycznym
Dlaczego również na Dyplomatycznym skoro karta Celu dotyczy tylko Militarnego (czarny kolor karty)?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

Tor dyplomatyczny i militarny to jeden i ten sam tor. Każdy z trzech torów jest opisany dwiema cechami. Tor o którym piszesz ma czarny kolor a na nim wizerunek gołębia i miecza które odpowiedno symbolizują dyplomację i militaria. Nazwy torów/celow możesz sprawdzić na pierwszej stronie instrukcji w dziale komponenty.
Ushi
Posty: 60
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 287 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ushi »

Pytania do dodatku "poprzez historię"
1. Jak wpływa użycie wynalazku "Koło" na cel 'Genialny niemal jak Leonardo Da Vinci'. Zmniejsza wymaganie o jedną kartę dowolnego rodzaju ?
2. Jak liczy się karta rzymian 'Kolonia handlowa' dla celu 'Posiadaj n kart czerwonych/brązowych/szarych' ? Jako 1 czy jako 3 karty ?
3. Jeśli cel wymaga posiadanie konkretnych zasobów (np jedzenia) czy posiadanie monet spełnia to wymaganie ?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Dawno nie grałem i zapomniałem jak się tworzy prawidłowo te talie. Przykładowo jeśli chcę grać amazonkami przeciwko aztekom to czy do talii amazonek mam dodać karty z azteków i odwrotnie - do talii azteków karty z rozszerzenia amazonki? Czy mogę po prostu grać taliami podstawowymi? Z kolei w instrukcji Poprzez historię jest napisane że do tali podstawowej należy dodać 10 kart z wybranego rozszerzenia, czyli co gra się 40 kartami?
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: aigimig »

jeśli chodzi o zasady 'turniejowe' to każdy gracz wybiera 1 dodatek (nie musi być ten sam), bierze 10 kart z tego dodatku i składa swoją talię poprzez wymianę kart występujących w tej samej liczbie kopii. czyli np. grasz amazonkami, wybierasz sobie dodatek 'każdy potrzebuje przyjaciela' i jeśli chcesz do swojej 30-kartowej talii dodać 3 kopie tej samej karty z dodatku to musisz najpierw zrezygnować z trzech kopii jednej z kart z podstawki. i analogicznie jak chcesz dodać kartę z dodatku występującą w 1 kopii to najpierw odrzucasz taką kartę z podstawki. złożona talia zawsze ma 30 kart i zawsze jest to 3 x 3 karty, 6 x 2 karty i 9 x 1 karta. przeciwnik grający aztekami może wybrać dowolny dodatek (inny lub ten sam co Ty) i analogicznie składa swoją talię.
nie wiem czy w poprzez historię talie składa się w ten sam sposób czy po prostu dodaje 10 kart do 40.
Ovned
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2020, 20:05

Osadnicy narodziny imperium

Post autor: Ovned »

Cześć, mam pytanie odnośnie wariantu jednoosobowego, otóż o ile dobrze rozumiem ataki WG to nie wiem co robić w sytuacji gdy kartą ataku jest karta bądź gwiazdka(punkt) mam nadzieję że mi to wyjaśnicie, dzięki!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Tomzaq »

Poprzez historię
Czy arkusz nowej ery dobieram po wszystkich krokach zakończenia gry czy przed i dopiero wtedy wyliczam te punkty, żarówki i kupuję kartę prowincji?
Who is John Galt?
Posiadam
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: bargaw »

Prowincje usuwasz na koniec ery a wynalazki zachowujesz. Ja z kolei mam pytanie czy surowce na utrzymanie prowincji można zamieniać złotem? I użyte cele są usuwane z gry na koniec rozgrywki czy z powrotem wtasowywane do talii celów?
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: bargaw »

Po przeczytaniu instrukcji w "poprzez historię" nadal nie jestem pewien jak należy traktować prowincje. Czy są one uważane za lokacje i efekty z innych kart ich dotyczą? Można kłaść na nie żetony? Bo żeton lapowka pozwala usunąć kartę a prowincji usuwać nie można...
Mam wrażenie, że prowincje są nietykalne, nie działają na nie efekty innych kart (poza kolorami), nie można kłaść na nie żetonów i nie są uważane za lokacje. Ale pewien nie jestem.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Budyka »

Ushi pisze: 24 lip 2020, 09:24 Pytania do dodatku "poprzez historię"
1. Jak wpływa użycie wynalazku "Koło" na cel 'Genialny niemal jak Leonardo Da Vinci'. Zmniejsza wymaganie o jedną kartę dowolnego rodzaju ?
2. Jak liczy się karta rzymian 'Kolonia handlowa' dla celu 'Posiadaj n kart czerwonych/brązowych/szarych' ? Jako 1 czy jako 3 karty ?
3. Jeśli cel wymaga posiadanie konkretnych zasobów (np jedzenia) czy posiadanie monet spełnia to wymaganie ?

1. Tak bym uznała.
2. Ja bym przyjęła, że jako jako jedna karta, ale można wybrać jej rodzaj spośród trzech wymienionych w zależności od potrzeb.
3. Na niektórych kartach celów jest wprost napisane, że liczy się też złoto używane zamiast dóbr, więc jeżeli tego nie ma wprost napisane, chyba chodzi tylko o żetony konkretnych dóbr.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Budyka »

bargaw pisze: 09 wrz 2020, 16:13 Po przeczytaniu instrukcji w "poprzez historię" nadal nie jestem pewien jak należy traktować prowincje. Czy są one uważane za lokacje i efekty z innych kart ich dotyczą? Można kłaść na nie żetony? Bo żeton lapowka pozwala usunąć kartę a prowincji usuwać nie można...
Mam wrażenie, że prowincje są nietykalne, nie działają na nie efekty innych kart (poza kolorami), nie można kłaść na nie żetonów i nie są uważane za lokacje. Ale pewien nie jestem.
Prowincje nie są lokacjami, ja trzymam moje pod planszą frakcji.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Budyka »

A ja też mam swoje pytanie :)

Czy w trybie kampanii rozgrywanej solo nadal trzeba mieć więcej lokacji frakcyjnych niż wirtualny gracz? Cz wystarczy spełnić 2 cele? Bo jeśli to pierwsze, to ja serio nie ogarniam, jak można temu podołać (chyba że uznamy, że miałam dużego pecha/nie należy wybierać do kampanii Rzymian/nie umiem w ten dodatek tak bardzo :P).
talarinho
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2018, 22:11

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: talarinho »

Mam pytanie, przekopałem pobieżnie forum, ale nie wiem czy kwestia byłą poruszana, więc z góry "sorry" jeśli się powtarzam.
A pytanie brzmi: czy fundamenty masowo stawiane przez Amazonki, liczą się jako lokacja do określenia liczby mieczów potrzebnych do Podboju wg dodatku "Hej, chłopcy, bagnet na broń!", czy jakoś tak ... ;)

pozdr.
pjoter
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Pytanie o dodatek Poprzez historię: czy po osiągnięciu celów i przewróceniu kart na drugą stronę i jeśli te też już były osiągnięte przez pozostałych graczy, to czy losuje się kolejne nowe cele danej kategorii czy nie?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Rozegrałem 3 rozgrywkę Aztekami przeciwko Amazonkom w Poprzez Historię i uważam że ta gra jest skopana w tej kombinacji. Skrócenie rozgrywki do 4 rund nie pozwala Aztekom rozkręcić silnika przez co zawsze przegrywają, w 4 rundzie ledwie schodzi mi pół talii, a Amazonkom cała. Gdy gram w trybie normalnym to Aztekami wymiatam. Amazonki już w 2 rundzie mają blisko 10 ludzików którymi mogą sobie wybierać jaki cel osiągnąć, a Aztekowie jak nie mają szczęścia to w 2 rundzie mają zerową produkcję. Gdy gra się kończy w 4 rundzie Aztekowie dopiero mają parę kart z modlitwami, których power dopiero można by było uruchomić w ostatniej rundzie, no ale nie ma jak skoro to już koniec gry. Naprawdę uważam, że jest to skopane. Gramy standardową talią frakcyjną po 30 kart, czy wymieszanie talii frakcyjnych 10 kartami frakcji przeciwnika coś w tej kwestii może zmienić? Wydaje mi się, że o ile gdyby Amazonki dostały parę kart z modlitwami to może by je to jakoś osłabiło, ale talia Azteków też by jednocześnie osłabła, których przecież mocną stroną są modlitwy.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: dawid »

Czy dobrze rozumiem, że umowy nie liczą się do punktacji a w grze solo nie liczą się do kart frakcyjnych, które decydują o zwycięstwie ?
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Elemenek »

dawid pisze: 15 sty 2021, 15:58 Czy dobrze rozumiem, że umowy nie liczą się do punktacji a w grze solo nie liczą się do kart frakcyjnych, które decydują o zwycięstwie ?
Tak
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: waadimch »

Hej

Czy zaczynajac gre Osadnicy Narodziny imperium powinienem miec na reku 4 czy 7 kart? bo nie jest to jasne z instrukcji
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Elemenek »

waadimch pisze: 26 sty 2021, 21:04 Hej

Czy zaczynajac gre Osadnicy Narodziny imperium powinienem miec na reku 4 czy 7 kart? bo nie jest to jasne z instrukcji
2 karty zwykle i 2 karty frakcyjne. To jest reka startowa. Pozniej nastepuja faza wypatrywania i poszczegolne inne. Przed pierwszym swoim ruchem wiec bedziesz mial 4 zwykle i 3 frakcyjne.

Zadawaj prosze pytania o zasady w watku o zasadach, to jest temat ogolny o grze, lecz bez pytania o zasady :)
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: waadimch »

hej

Szlak Handowy - "Akcja: Wydaj 1 żywność aby wybrać lokację frakcyjną przeciwnika i Podpisz z nią Umowę. Dobierz kartę z japońskiej talii i umieść ją zakryta pod lokacją przeciwnika, aby zaznaczyć umowę.

Czyli po podpisaniu umowy w fazie produkcji dostaje taką rzecz jaka widnieje na karcie przeciwnika w zakładce umowy , tak ?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Dokładnie tak :wink: i oczywiście dodatkowo odpalasz japońskie combosy za umowy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ