Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: waadimch »

Dzieki . Jeszcze jedno pytanie.
Czy budując lokację produkcyjną z napisem bonus za zbudowanie: dostaję to co produkuje plus to co jest w/w bonusem , tak ?
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: szafaaaa »

waadimch pisze: 28 sty 2021, 10:41 Dzieki . Jeszcze jedno pytanie.
Czy budując lokację produkcyjną z napisem bonus za zbudowanie: dostaję to co produkuje plus to co jest w/w bonusem , tak ?
Tak, bonus + produkcja
MZagorski
Posty: 37
Rejestracja: 25 sty 2021, 14:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: MZagorski »

Witam, zakupiłem niedawno dodatek "Poprzez Historię" i chciałbym upewnić się, ze dobrze rozumiem ideę wynalazków przy awansowaniu/przechodzeniu do nowej ery.

Mianowicie, prowincje (np przy przejściu ze starożytności do średniowiecza) odrzucamy a wynalazki zachowujemy. Czy oznacza to że w Średniowieczu mogę wykupić kolejne 5 wynalazków - tak aby mieć ich max 10 łącznie, czy reguła 1 wynalazek z każdego koloru dalej obowiązuje i należy podmieniać je odpowiednio, w taki sposób aby ciągle mieć max 1 wynalazek z każdego koloru?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Łącznie jeden wynalazek każdego koloru - jak bierzesz kolejny, wywalasz ten poprzedni.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Kassonita
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2020, 08:47

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Kassonita »

Osadnicy Poprzez historię:
Czy jest gdzieś w necie dostępne wyjaśnienia wynalazków?
Np. Irygacja - bonus za zbudowanie: 2 jabłka. Kiedy otrzymuje się ten bonus? Jednorazowo na początku gdy wykładam ten wynalazek w trakcie przygotowywania gry?
MZagorski
Posty: 37
Rejestracja: 25 sty 2021, 14:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: MZagorski »

W instrukcji na stronie 2 jest informacja o wynalazkach:
"Wchodzą do twojego obszaru gry podczas przygotowania do gry."

My gramy więc właśnie tak, podczas przygotowania (karta wynalazków - np Irygacja) daje graczowi jednorazowo 2 jabłka.
MonkeyRoolers
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:07

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: MonkeyRoolers »

Czy jeśli mam użytą kartę akcji i przeciwnik gra egipcjanami i używa żetonu egiptu do przejęcia mojej karty (do końca rundy) może ją użyć ponownie?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

MonkeyRoolers pisze: 14 mar 2021, 00:12 Czy jeśli mam użytą kartę akcji i przeciwnik gra egipcjanami i używa żetonu egiptu do przejęcia mojej karty (do końca rundy) może ją użyć ponownie?
Moim zdaniem nie może. Karta akcji może być użyta raz na rundę, chyba że zagrasz kartę, która pozwoli ponownie zagrać wykorzystaną już kartę akcji.
Who is John Galt?
Posiadam
tebich
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2021, 17:53

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: tebich »

Witam mam pytanie odnosnie kart z akcja. Na kartach gdzie jest napisane ze moge aktywowac tylko dwa razy to za kazdym razem zaznaczam robotnikiem i po dwoch wykonanych akcjach jest zablokowana do konca rundy, a co z akcjami gdzie niema wzmianki o tym uzyciu max 2 razy? Np. aleja sfinksow - egipcjanie.
A druga sprawa to postawienie samuraja jest raz na ture ?
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 518 times
Been thanked: 153 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Tam gdzie nie ma informacji możesz zrobić akcje raz.

Tam gdzie masz informacje o dwóch mozesz dwa razy i jednocześnie możesz obydwie akcje odpalić od razu. Np na karcie masz wymień dwa drewna na punkt zwycięstwa. Możesz to wykonać dwa razy. Czyli wymienisz cztery drewna na dwa punkty zwyciestwa w jednej swojej rundzie.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: litk »

Odnośnie dodatku Poprzez historię: Czy po rozgrywce w której osiągnąłem ostatnie pole na którymś z torów, mogę zakupić wynalazki za punkty, czy nie, bo wynalazki to wiem że można zachować do następnej ery.
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Czy za plądrowanie dostaje się 1 PZ? Bo w instrukcji w sekcji plądrowania nie ma o tym ani słowa, zaś przy przykładzie jak działa plądrowanie jest napisane, że plądrujący otrzymuje 1 PZ.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

bleidd pisze: 07 gru 2021, 16:03 Czy za plądrowanie dostaje się 1 PZ? Bo w instrukcji w sekcji plądrowania nie ma o tym ani słowa, zaś przy przykładzie jak działa plądrowanie jest napisane, że plądrujący otrzymuje 1 PZ.
Może przykładem jest karta z punktem po prawej stronie, jako nagroda (płatnerz)

EDIT: Tak jest, nagrodą za splądrowanie płatnerza jest kamień i punkt.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: YuZ »

bleidd pisze: 07 gru 2021, 16:03 Czy za plądrowanie dostaje się 1 PZ? Bo w instrukcji w sekcji plądrowania nie ma o tym ani słowa, zaś przy przykładzie jak działa plądrowanie jest napisane, że plądrujący otrzymuje 1 PZ.
Za plądrowanie otrzymujesz nagrodę wskazaną na karcie. Jeżeli są to punkty (gwiazdki) to je otrzymujesz. Punkty za plądrowanie otrzymujesz także jeżeli posiadasz aktywny jeden z budynków przynoszący punkty za plądrowanie.
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: mouzes »

Poprzez Historię. Witam, czy zdobywane w kolejnych rozgrywkach karty prowincji towarzyszą nam już do końca ery te same, czy za każdą kolejną rozgrywką dobieramy nowe prowincję plus jedną więcej. Jeżeli towarzyszą nam one do końca, to trzeba sobie zapisywać jakimi kartami prowincji graliśmy jak mamy przerwę w grze, bo nie ma możliwości tego zapamiętać.
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: mouzes »

mouzes pisze: 23 sty 2019, 19:33 Witam, czy w przypadku tych kart zamiast surowców mogę użyć złota? Chodzi mi o zdobywanie punktów zwycięstwa wydając/oddając w akcji złoto zamiast surowców.
Obrazek
Witam, nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, może ktoś jeszcze się wypowie.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Backero »

mouzes pisze: 28 gru 2021, 22:58 Witam, nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, może ktoś jeszcze się wypowie.
Tak, możesz. Złoto można wykorzystać zawsze jako zastępnik za dowolny surowiec (ale nie każdy dobro) jako koszt dowolnej budowy, cechy i akcji. Wyjątkiem jest jedynie przechowywanie i CHYBA opłata za utrzymanie prowincji. W takich przypadkach jak tych tutaj z kart Azteków posiadanie złota daje więc także dodatkową elastyczność.
Mixons
Posty: 6
Rejestracja: 15 paź 2021, 14:56
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Mixons »

Mam pytanie odnośnie fazy akcji. Jeśli gramy we dwójkę i jedna osoba spasuje to gdy druga wykona swój ruch to już ta faza się kończy? Czy ta druga osoba może w takim przypadku wykonywać kolejne ruchy jeden po drugim aż skończą się karty lub możliwości?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: YuZ »

Mixons pisze: 16 lut 2022, 18:57Czy ta druga osoba może w takim przypadku wykonywać kolejne ruchy jeden po drugim aż skończą się karty lub możliwości?
Właśnie to. To jest w wielu przypadkach kluczowe dla strategii.
michcio
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Witam. Przeglądając BGG natrafiłem na ciekawe pytanie odnośnie karty "Osadnicy" umożliwiającej wydanie 1 drewna by zignorować "domek" w koszcie budowy. Wątpliwości pojawiły się w przypadku zagrywania kart z kilkoma ikonami fundamentu w koszcie (karty z dodatków). Pytanie brzmi, czy karta "osadnicy" pozwala na ignorowanie dokładnie 1 fundamentu w koszcie, czy wszystkich?

Obrazek
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

raczej tylko 1 tak jak jest na karcie. w przypadku obniżki całości to byłby dopisek "wszystkich", albo "całkowicie za darmo"
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: YuZ »

michcio pisze: 08 maja 2022, 14:23 Witam. Przeglądając BGG natrafiłem na ciekawe pytanie odnośnie karty "Osadnicy" umożliwiającej wydanie 1 drewna by zignorować "domek" w koszcie budowy. Wątpliwości pojawiły się w przypadku zagrywania kart z kilkoma ikonami fundamentu w koszcie (karty z dodatków). Pytanie brzmi, czy karta "osadnicy" pozwala na ignorowanie dokładnie 1 fundamentu w koszcie, czy wszystkich?
Karta pochodzi z w puli kart z "podstawki" co o dodatkach nie słyszała. Nie byłby to pierwszy przypadek gdy karty z dodatku nie są zgodne z kartami z podstawki, nie mówiąc już o rozbalansowaniu - głównej przyczynie braku organizacji oficjalnej sceny turniejowej. Nie pozostaje Ci nic innego jak interpretować ją po swojemu lub czekać na wyjaśnienia z Portalu, w co szczerze wątpię, linia pierwszych Osadników jest już martwa.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Backero »

Moja interpretacja to, że dotyczy wszystkich. Pozwala ignorować rodzaj surowca, a nie konkretną ilość. Wynika tak z logiki samego zdania i ikonografii.
tomcius1
Posty: 1
Rejestracja: 06 wrz 2022, 21:08

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomcius1 »

Cześć!
Mam kilka pytań, liczę na wyczerpujące odpowiedzi, do Azteków i Chłopców, którzy idą na wojnę:

Najpierw Chłopcy idą na wojnę:
- Czy przy kartach "Nieudane negocjacje" (Rzym), "Gniazdo", "Znakomite łupy" (obie Barbarzyńcy) i "Cesarski Dekret" (Japonia), w zależności od odległości od planszy frakcji, czy też położonych na tych kartach tarcz i samurajów, trzeba dorzucić kolejne miecze czy zawsze trzeba rzucić tyle mieczy ile jest zapisane na karcie Akcji? Czy im bardziej w prawo (im bliżej planszy frakcji) tym więcej muszę dać mieczy (+1, +1, +1 itd.)?

I dodatek Aztekowie - tu będzie kilka pytań do frakcji Azteków:

- Ołtarz Ofiarny - przykład: mam 4 żetony łaski bogów: trójkolorowy, czerwony, szary i brązowy; następnie aktywuję akcję i ogłaszam kolor czerwony w modlitwie i dobieram 5 kart, z których np. 2 są czerwone, 2 szare i 1 brązowa - ile i jakich surowców dostaję w tej sytuacji? Dobrze rozumiem, że dostanę: 4 jadła (2 karty + 1 żeton trójkolorowy + 1 żeton czerwony) oraz premie za kolory nieogłoszone, czyli 2 kamienie (1 żeton trójkolorowy i 1 żeton szary) i 2 drewna (1 żeton trójkolorowy + 1 żeton brązowy), bo modlitwa była udana (przykład 4 z instrukcji załączonej do tego dodatku - "kolory pasujące do modlitwy"))?
I jeszcze jedna sytuacja do tej karty - co jeśli zrezygnuję z dobierania kart, a skorzystam tylko z przywileju posiadania żetonów; przykład: załóżmy, że mam tylko żeton trójkolorowy - czy przy aktywacji tej akcji i ogłoszeniu koloru czerwonego, dostanę po prostu 1 jadło?

- Świątynia słońca - przykład: załóżmy, że mam żeton trójkolorowy i w modlitwie dobieram 5 kart, w których mam po 1 czerwonej, szarej i brązowej - czy w takiej sytuacji (jeśli posiadam wystarczającą ilość surowców), mogę wydać np. 2 jadła, 2 kamienie i 2 drewna (1 karta każdego koloru + właściwości trójkolorowego żetonu) i dostać 6 PZ (za ilość surowców) + 3 PZ (za każdy rodzaj surowca)?

- Święte drzewo - czy jeśli mam 6 żetonów łaski bogów, to dostaje 6 PZ za 1 robotnika czy za 6 robotników?

- Posąg bogów - załóżmy, że mam 4 żetony łaski bogów, w tym trójkolorowy - czy w tej sytuacji w momencie produkcji dostaję 6 dóbr czy 4 dobra (wybieram jeden kolor z żetonu trójkolorowego)?

- Drewniana strażnica - znów załóżmy, że mam trójkolorowy żeton łaski bogów i w modlitwie dobieram 5 kart, np. 2 czerwone, 2 szare i 1 brązową. Czy jeśli mam wystarczającą ilość dóbr, to mogę dostać po 3 PZ za każdą kartę + po 3PZ za każdy kolor z żetonu trójkolorowego? Czyli oddaję przeciwnikowi 3 jadła, 3 kamienie i 2 drewna i dostaję za to 24 PZ?

- Nowoczesna kapliczka - czy tutaj, poza efektem wynikającym z treści karty, mają jeszcze jakieś zastosowanie żetony łaski bogów? Np. czy jak mam tylko żeton trójkolorowy i dobieram 5 kart, w których jest tylko 1 szara karta - czy w tym przypadku dostaję 2 PZ za szary kolor (1 karta + 1 żeton) oraz premię 2 PZ za żeton trójkolorowy (za kolor czerwony i brązowy, bo wystąpił w treści modlitwy), czy po prostu wylosowałem 1 szarą kartę, więc przy posiadaniu jednego żetonu (trójkolorowego) dostaję tylko 1 PZ? Dodatkowe pytanie: jeśli będę miał tylko żeton trójkolorowy i wylosuję 1 kartę szarą, 1 czerwoną i 1 brązową, to dostanę 3 PZ czy tylko za jeden wybrany kolor?

- Zbiory kukurydzy - mam żeton trójkolorowy i lokacje w 3 kolorach: szarym, czerwonym i brązowym - dostaję 3 PZ czy 1 PZ (sformułowanie "1 PZ za każdy żeton..." rozumiem jako 1 PZ za 1 żeton, czyli tak, jakbym musiał wybrać jeden z tych trzech kolorów na żetonie)

- Labirynt - czy jeśli przed wybudowaniem tej karty mam w imperium 3 pomarańczowe karty i 2 różowe (czyli 1 zestaw z cechy tej karty), to czy po wybudowaniu tej lokacji (ma kolor pomarańczowy) dostaję 1 PZ i 2 robotników (bo 1 zestaw już wcześniej wybudowałem, a teraz buduję drugi zestaw) czy dostaję 2 PZ i 4 robotników?

Pytania do dodatku Azteków do pozostałych frakcji:

- Rozbiórka (Atlantydzi) - czy posiadanie żetonów łaski bogów zmienia cokolwiek w ilości wybieranych i budowanych za darmo kart? Proszę o przykład, jeśli jest to możlwie
- Tama (Atlantydzi) - jw. - czy dzięki żetonowi łaski bogów, mogę usunąć więcej niż 1 pasującą lokację? Jeśli tak, proszę o przykład
- Technika obronna (Atlantydzi) - mam szary żeton łaski bogów i w modlitwie dobrałem 1 szarą kartę - umieszczam po 1 żetonie zaawansowanej technologii obrony na 2 kartach?
- Świątynia Anubisa (Egipt) - czy żeton łaski bogów, zgodny z wybranym w modlitwie kolorem, powoduje, że można zablokować przeciwnikowi 1 lokację więcej?
- Solidne fundamenty (Barbarzyńcy) - ponowie: czy żeton łaski bogów wpływa na ilość umieszczanych pod tą lokacją kart w jednej akcji?
- Święta zdobycz - jw. - czy jeśli splądrowałem szarą kartę i mam szary żeton łaski bogów, to mogę po 3 razy dostać dobra z pola plądrowania (raz za plądrowanie, drugi raz za dobranie pasującej karty i trzeci raz za pasujący żeton)?

Z góry dziękuję za pomoc!!! :)
Awatar użytkownika
magness
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 13:54
Lokalizacja: Poznań | Jeżyce
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: magness »

Cześć! Czy ktoś może mi powiedzieć, jaka karta z talii zwykłej nosi numer 67? Kupiłam właśnie używany komplet, ale widzę, ze brakuje mi tej karty. Kompletnego wykazu nigdzie nie znalazłam, z góry dzięki za wsparcie :)
ODPOWIEDZ