Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Scamander »

Pytanko czy karta która posiada kilka kolorów lokacji aktywuje karty cech do każdego z tych kolorów? Pytam dlatego, że na pierwszy rzut oka wydawało się to OP :D
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

Tak, aktywuje każdy. W którymś dodatku jest karta, na której po wybudowaniu kładziesz drewno/kamień/jadło i wtedy do końca gry jest tylko budynkiem tego koloru, ale zwykłe budynki wielokolorowe liczą się na potrzebę każdego punktowania.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Takie pytanie, jak chcę grać Aztekami przeciwko Barbarzyńcom, to jak mam tworzyć talie dla tych frakcji? W instrukcji jest napisane że talia frakcyjna ma być tworzona z tylko 1 dodatkiem, to czy mogę dla Azteków dodać karty z rozszerzenia Chłopcy idą na wojnę, a dla Barbarzyńców powiedzmy karty z Atlantydów? Przecież jeśli Barbarzyńcy nie będą dysponować kartami z rozszerzenia Chłopcy idą na wojnę to będą dostawać chyba po tyłku od Azteków którzy takimi kartami będą dysponować co? Czy to nie jest bez sensu? Do czego jeszcze służą karty zwykłe pochodzące z konkretnych dodatków skoro zawsze gra się z talią z wersji podstawowej?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

Jedno błędne założenie - to, że Ty używasz innego dodatku niż przeciwnik, nie oznacza, że dostaniesz od niego po dupie z automatu, tu nie ma relacji papier-kamień-nożyce. Możecie śmiało grac tka, że każdy z Was wybierze inne rozszerzenie, ALE - i tu faktycznie warto zwrócić uwagę - przy graniu z jakimkolwiek dodatkiem warto dorzucić odpowiednie karty neutralne z tego dodatku do talii ogólnej. A jak się wrzuca z dwóch lub więcej, to ta talia się rozwadnia i zwiększa losowość.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: BartoszK »

Hej,
Czy ma ktoś info jak ma wyglądać wnętrze Big Boxa?
Najbardziej ciekawi mnie, czy ułatwi on dodawanie poszczególnych dodatków
do frakcji i czy będą one w nim w miarę logicznie uporządkowane.
Na chwilę obecną jest to jakaś masakra :?
Obrazek
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Tak pudełko to jakaś porażka, nawet nie umywa się do tego z podstawowej wersji.
Mam pytanie odnośnie interpretacji karty modlitwy z Azteków: jak mam rozumieć "Wykonaj modlitwę I: Otrzymujesz 2 Punkty i pasujące Dobro (Dobra). Dal tej karty lokacji nie możesz używać żetonów łaski bogów"? Do czego te dobra mają pasować? Karta z akcją modlitwy jest koloru pomarańczowego.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

Jak wykonujesz modlitwę, to deklarujesz kolor, jakiego szukasz.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

Niekoniecznie. W tym wypadku nic nie deklarujesz. Po prostu odslaniasz karty z talii zwykłej i dostajesz takie dobra które odpowiadają kolorom tych kart zwyklych. Bazowo odslaniasz jedną kartę więc dostaniesz jedno odpowiednie dobro ale jeśli masz np wybudowany budynek frakcyjny który za każdym razem gdy wykonujesz modlitwę pozwala odslonic 1 karte więcej niż normalnie to wtedy dostaniesz dwa odpowiednie dobra.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Fungal pisze: 20 mar 2019, 08:54 Niekoniecznie. W tym wypadku nic nie deklarujesz. Po prostu odslaniasz karty z talii zwykłej i dostajesz takie dobra które odpowiadają kolorom tych kart zwyklych. Bazowo odslaniasz jedną kartę więc dostaniesz jedno odpowiednie dobro ale jeśli masz np wybudowany budynek frakcyjny który za każdym razem gdy wykonujesz modlitwę pozwala odslonic 1 karte więcej niż normalnie to wtedy dostaniesz dwa odpowiednie dobra.
Rozumiem, ale nijak ma się to dla mnie do słowa "pasujące" bo jak dla mnie coś tu do czegoś musi pasować, inaczej mogłoby to być napisane, że otrzymuje dobra w zależności od koloru karty czy coś.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

Yyy, wydaje mi się że nie, musisz najpierw zadeklarować co odkryjesz, inaczej modlitwa nie zadziała... bo to by była turbo mocna karta, "weź sobie 2 punkty i taki surowiec jak wylosujesz kartę". Ale nie mam gry pod ręką, głowy nie dam.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Nidav »

W instrukcji do Azteków jest napisane, że jeśli karta nie mówi o tym, żeby zadeklarować kolor, to nie trzeba tego robić albo można zadeklarować wiele kolorów. Ale w tym wypadku nie ma sensu deklarować wielu, bo lepiej nie deklarować nic i odnieść się do wszystkich kolorów, zatem Fungal ma rację.

Słowo "pasujące" odnosi się do surowca pasującego do koloru.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

litk pisze: 20 mar 2019, 10:02
Fungal pisze: 20 mar 2019, 08:54 Niekoniecznie. W tym wypadku nic nie deklarujesz. Po prostu odslaniasz karty z talii zwykłej i dostajesz takie dobra które odpowiadają kolorom tych kart zwyklych. Bazowo odslaniasz jedną kartę więc dostaniesz jedno odpowiednie dobro ale jeśli masz np wybudowany budynek frakcyjny który za każdym razem gdy wykonujesz modlitwę pozwala odslonic 1 karte więcej niż normalnie to wtedy dostaniesz dwa odpowiednie dobra.
Rozumiem, ale nijak ma się to dla mnie do słowa "pasujące" bo jak dla mnie coś tu do czegoś musi pasować, inaczej mogłoby to być napisane, że otrzymuje dobra w zależności od koloru karty czy coś.
Przeczytaj w instrukcji na ostatniej stronie akapit "pasujący". Poza tym większość podstawowych kart Azteków jak chociażby ołtarz ofiarny wykorzystuje pojęcie pasujący i to się odnosi do kolorów z odsłanianych kart zwyklych.

@up
Żeby coś deklarować to musisz mieć tak napisane w opisie modlitwy. Karta wcale nie jest turbo mocna bo dwa punkty + losowe dobro w porównaniu do kosztu tej modliwy to nie jest nic specjalnego. Mocna jest dopiero jako kombo np. z kartami które zwiększają liczbę kart odslanianych podczas modlitwy albo z kartą która pozwala ustawić karty zwykle na wierzchu stosu kart zwyklych według wybranej kolejności i odrazu zagrać kolejna turę.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

Aaa, bo tam jest jeszcze jakiś koszt dodatkowy? Właśnie nie pamiętam już za bardzo.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: litk »

Przeczytaj w instrukcji na ostatniej stronie akapit "pasujący". Poza tym większość podstawowych kart Azteków jak chociażby ołtarz ofiarny wykorzystuje pojęcie pasujący i to się odnosi do kolorów z odsłanianych kart zwyklych.
No właśnie, teraz to mi pasuje. Zajrzałem do instrukcji i słowo "Pasujący" odnosi się do karty pasującej, a nie do surowca:
"Pasujący"
Pasująca karta to taka, której kolor zgadza się z kolorem wybranym/ogłoszonym przez gracza na czas danej Modlitwy.
Gra jest fajna ale tak pokręcona że nie wiadomo jak w to grać.
Bo wcześniej w instrukcji jest napisane:
Jeśli tekst karty nie nakazuje ani „wybrać” ani „ogłosić” koloru, gracz może wybrać więcej niż jeden kolor lub koloru nie wybiera się
wcale – w takim przypadku należy kierować się tekstem danej karty, który powie graczowi, co należy zrobić.
a tekst karty wygląda tak:
Obrazek
Czyli reasumując, z tą kartą należy postąpić tak że wybieram sobie jakiś kolor karty, losuję ze stosu zwykłych i jak mi wyjdzie karta którą sobie wybrałem to dostaje z niej surowce, jeśli mam jakieś combo że losuję 2 kart, to wybieram se 2 kolory i jak trafię to dostaję surowce z dwóch kart, przy tej modlitwie nie ma bonusa za żetony łaski bogów. Czy mam rację? Czyli generalnie modlitwa słaba czy nie, bo w większości przypadków dostaję tylko 2 pkt.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2019, 14:48 przez litk, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

litk pisze: 20 mar 2019, 14:35 Gra jest fajna ale tak pokręcona że nie wiadomo jak w to grać.
Osadnicy to taki typ gry, że warto najpierw zgrać na wylot i poznać całą podstawkę, a wtedy zacząć wchodzić w dodatki, które komplikują grę. Zwłaszcza że instrukcja idealna nie jest. Ale tak czy owak uwielbiam :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Nidav »

litk pisze: 20 mar 2019, 14:35 Czyli reasumując, z tą kartą należy postąpić tak że wybieram sobie jakiś kolor karty, losuję ze stosu zwykłych i jak mi wyjdzie karta którą sobie wybrałem to dostaje z niej surowce, jeśli mam jakieś combo że losuję 2 kart, to wybieram se 2 kolory i jak trafię to dostaję surowce z dwóch kart, przy tej modlitwie nie ma bonusa za żetony łaski bogów. Czy mam rację? Czy generalnie modlitwa słaba czy nie, bo w większości przypadków dostaję tylko 2 pkt.
W zasadzie nie masz do końca racji :D Jak było wspomniane - nie deklarujesz koloru, bo karta Ci tego nie nakazuje, zatem odnosisz się do każdego koloru. Zawsze zatem coś otrzymasz, chyba że wylosujesz Ruiny, bo one są traktowane jako karty bez koloru. Zatem postępowanie przy tej karcie jest takie, że losujesz kartę (jedną, bo Modlitwa 1 - jeśli byłoby Modlitwa 3, to ciągnąłbyś trzy karty) ze stosu kart zwykłych, patrzysz na kolorek i bierzesz rzecz, która pasuje do kolorku (np. karta jest czerwona, więc bierzesz pomidorka) i otrzymujesz do tego 2 PZ.

Jeśli karta nie nakazuje Ci wybrania koloru, to tego nie rób. Zobacz w instrukcji do Azteków, druga strona, ostatni akapit lewej kolumny.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: imrowai »

Gra jest mega, ale męczy nas długi czas rozgrywki dla 2ch graczy. Tak się zastanawiam, czy skrócenie gry do 4ech rund było by wielką zbrodnią? Wiem,że może nie wyciśnie się wszystkich możliwych kombosów i nie spije pianki z całości tak dokładnie jak przy 5ciu rundach...ale takie skrócenie pozwoliło by grać częściej. Czy jako niedoświadczony gracz, kombinując w tym kierunku, nie zapominam o czymś istotnym? O czymś co powoduje,że ten pomysł jest totalnie bez sensu?
MadeleineBowie
Posty: 28
Rejestracja: 26 wrz 2019, 11:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: MadeleineBowie »

Czy ktoś gra w ONI wtaki sposob że pomieszał wszystkie karty z wszystkich dodatków? Grając w trzy osoby losujemy frakcje i nie chce mi się za każdym razem układać talii frakcyjnych i zwykłych w zaleznosci od tego czy akurat wyszli Aztekowie, czy Barbarzyńcy czy też Atlantydzi. Czy zmieszanie wszystkiego - jak to się mówi- do kupy- bardzo popsuje rozgrywkę i wprowadzi zbyt duży chaos?
Na chwilę obecna nie mam dodatkow, natomiast moi wspołgrajacy chcą aby kupić. Najlepiej wszystkie. Troche przeraża mnie perspektywa tworzenia decków...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Nidav »

MadeleineBowie pisze: 03 lis 2019, 14:58 Czy ktoś gra w ONI wtaki sposob że pomieszał wszystkie karty z wszystkich dodatków? Grając w trzy osoby losujemy frakcje i nie chce mi się za każdym razem układać talii frakcyjnych i zwykłych w zaleznosci od tego czy akurat wyszli Aztekowie, czy Barbarzyńcy czy też Atlantydzi. Czy zmieszanie wszystkiego - jak to się mówi- do kupy- bardzo popsuje rozgrywkę i wprowadzi zbyt duży chaos?
Na chwilę obecna nie mam dodatkow, natomiast moi wspołgrajacy chcą aby kupić. Najlepiej wszystkie. Troche przeraża mnie perspektywa tworzenia decków...
W wątku z grą było to wielokrotnie poruszane, więc można tam też poszukać ;) Niemniej ogólnie takie podejście za bardzo rozmywa talię - zbyt wielkie pomieszanie mechanik skutkuje tym, że ciężko osiągnąć więcej punktów poprzez synergię kart. Niemniej nie jest tak, że jak w grze biorą udział Aztekowie, to trzeba zmieniać deck innych frakcji, żeby były też karty z tego dodatku. Można grać talią z podstawki i albo dorzucić sobie jakiś dodatek do niej (i wtedy zbudować talię) albo i nie. Chociaż ja sam gram praktycznie tylko z dodatkiem Każdy Potrzebuje Przyjaciela (posiadam jeszcze Trzech Przyjaciół z Boiska, Atlandydów i dodatek fanowski Polanie) i nie buduję talii - 40 kart jeszcze jej tak bardzo nie rozmywa i cały czas można grać z głową, szukając połączeń i kombosów między kartami.
crisadus
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2019, 22:11

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: crisadus »

Obrazek

Czy w fazie akcji zamiast wydawania dwóch surowców (drewno, kamień, jadło) mogę użyć złota?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Nidav »

crisadus pisze: 05 lis 2019, 11:55 ...
Możesz. Za każdym razem, kiedy masz wydać Surowiec, czy to przy budowie lokacji czy przy korzystaniu z karty Akcji, możesz zamiast tego wydać złoto.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: czarny kapelusz »

MadeleineBowie ja pomieszałem i powiem, że mamy przy grze sporo zabawy :D
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: szymuss »

Hej pytanie o podstawowa karte Egipcjan ,,Konstruktor Rydwanów''. ,,Akcja. Wydaj jeden mieczyk, alby Spladrowac lokacje( domek) przeciwnika. Chcialem spytac czy moge spladrowac tutaj karte frakcyjna? I drugie pytanie jak jest symbol domku ( lokacji) to odnosi sie tez do kart frakcyjnych?:) Hmm czy w podstawce barbarzyńcy są tacy silni? Czy po prostu najłatwiejsi w prowadzeniu i przez to na początku tak fajnie gra się tą frakcja? ( graliśmy dopiero 6 partii i bez Japończyków) . pzdr.:)
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 41 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: MajkelEryk »

szymuss pisze: 06 sty 2020, 00:24 Hej pytanie o podstawowa karte Egipcjan ,,Konstruktor Rydwanów''. ,,Akcja. Wydaj jeden mieczyk, alby Spladrowac lokacje( domek) przeciwnika. Chcialem spytac czy moge spladrowac tutaj karte frakcyjna? I drugie pytanie jak jest symbol domku ( lokacji) to odnosi sie tez do kart frakcyjnych?:) Hmm czy w podstawce barbarzyńcy są tacy silni? Czy po prostu najłatwiejsi w prowadzeniu i przez to na początku tak fajnie gra się tą frakcja? ( graliśmy dopiero 6 partii i bez Japończyków) . pzdr.:)
1. Można plądrować tylko karty, które mają pole "splądruj i weź"

2. Symbol domku mówi, że musisz mieć fundament albo poświęcić jedną kartę (już wybudowaną) na zbudowanie danej karty.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: szymuss »

Ok dzieki:P to jeszcze kilka pytań

1. Karta podstawowa Egiptu- Oaza. Jak zaznaczacie użycie karty? Jest to cecha nie akcja. Więc np ludzikiem z puli ogólnej?

2. Karta podstawowa Egiptu- Sfinks. Jak mam dwie takie karty i dostaję więcej niż 2 pkt ,to przy dwóch sfinksach odpalają się naraz? Np dostaję z akcji 3 pkt czyli przy dwóch sfinksach dodatkowo 2 pkt , łącznie 5?

3. Czy jest jakaś różnica w nazewnictwie ,, Bonus za zbudowanie'' ,a ,, dodatkowo dobierz'' ? Bo Moim zdaniem nie ,ale może jest jakiś przykład czy rodzaj kart ,które wpływają na to?:) pzdr.
ODPOWIEDZ