Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

BOLLO, dobrze, że od początku prowadzenia kanału analizujesz sytuację innych. Jednak spróbuj "stanąć z boku" i zastanowić się nad swoim podejściem.
BOLLO pisze: 31 sty 2023, 14:51 nagrywam na luzie dla samego nagrywania aby propagować to hobby
Czyli nagrywasz dla samego nagrywania czy aby propagować hobby? Jak sobie postawisz jasny cel, to będzie Ci łatwiej go osiągnąć, rozwijać siebie i kanał oraz znosić gorsze momenty.
BOLLO pisze: 31 sty 2023, 14:51 człowieku o co ci chodzi przecież ja to robię za darmo....
Moim zdaniem jeśli publikujesz materiał w publicznej domenie, w szczególności na YT, to w pewien sposób mówisz "zrobiłem ciekawy materiał, warty Twjego czasu". I tak jak Ty poświęciłeś swój czas na nagranie, tak widz poświęcił swój czas na obejrzenie. Jeśli zobaczył coś co uważa za słabe i nie warte jego czasu, to moim zdaniem też ma prawo czuć się zawiedziony.

Żeby nie było, że krytykuję Twoje materiały, tak nie jest. Zwracam uwagę na to, że z Twoich postów wynika, że oceniasz sytuację bardzo mocno ze swojego punktu widzenia. Wydaje mi się, że jak zrozumiesz punkt widzenia innych będzie Ci łatwiej stworzyć popularny kanał.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: menelobej »

Zawaterniok pisze: 31 sty 2023, 12:22
Spoiler:
Zgadzam się, ale warto zauważyć, że kij ma dwa końce. Te planszówkowe kanały i materiały są robione przez amatorów, zapaleńców, hobbystów - zwykle z ich własnych środków, pomysłów, nagrywane przy użyciu chałupniczych metod. Może to tak z wierzchu prosto wygląda, ale za wysokiej jakości contentem na Youtube/Instagramie/Tiktoku, itp. stoi masa ludzi i kasy. Ten produkt końcowy, który my widzimy, to zwykle efekt dużego nakładu. A tutaj Panowie/Panie sobie nagrywają, podejrzewam, że po pracy.
Ja mam dodatkowo wrażenie, że te kanały po prostu działają w pewnej niszy - tu raczej nie ma co liczyć na ogromne wyświetlenia i jakąś kasę z tego. No i to wszystko się przekłada na efekt końcowy. Ja i tak jestem pełen podziwu dla recenzentów/autorów za pasję, jaką w to wkładają. Lubię sobie posłuchać tego na słuchawkach, albo podczas jazdy samochodem. Wiadomo, że z czasem pewna ewolucja formatu jest bardzo wskazana, ale ja nie oczekuję jakiś fajerwerków.
Ależ ja nie krytykuję pracy planszówkowych pasjonatów amatorów Youtubowych i nie podważam ilości pracy wkładanej w robienie filmów. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że uzyskanie większej ilości subskrypcji i wejście w mainstream Youtubowy nawet w przypadku planszówek wymaga nie tylko wypowiedzenia się na temat jakiejś gry na tle wypełnionego grami Kallaxa czy sterty gier dookoła mówiącego. Wymaga to albo swoistego talentu medialnego, albo umiejętności dzielenia się swoją pasja z innymi, a to wcale nie jest takie proste, albo jednak znalezienia sobie niszy w niszy i kierowanie treści do podobnych sobie pasjonatów. Bardzo fajnie, że wiele osób nagrywa i jeśli sprawia im to przyjemność to niech to robią dalej i super. Tylko jeśli ktoś oferuje zasadniczo to samo co 50 czy 100 innych osób publikujących w tym samym medium, to nie wiem czego się spodziewa jeśli chodzi o efekt popularnościowy kanału i jakiś spektakularny rozwój. Części recenzentów pewno wystarcza dotychczasowa widownia i dobrze się czują w swoim formacie, część chce więcej, ale pomysłu na rozwój nie mają.
Mi na ten przykład podoba się format streamów live w Planszowych Newsach we wtorki i czwartki z taką rozbudowaną interakcją z oglądającymi i gośćmi z branży. Jakoś to się wszystko tak sensownie zgrywa i jest i merytorycznie i dość wesoło.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 14:52 A możesz napisać bardziej konkretnie? Ponieważ nie nagrywamy ziemniakiem, ale sprzętem na który złożyliśmy się w czwórkę, wiadomo że nie jest to sprzęt profesjonalny, ale jednak :wink: Mówię oczywiście o ostatnich odcinkach, bo przy pierwszych mieliśmy wiele wtop z niewiedzy, co do używania sprzętu i obsługi programów obrabiających.

Bo ja ogólnie jestem jakoś ślepa wizualnie i przy tej naszej jakość HD na youtube nie widzę jakichś większych bolączek. Nie to, żebym się teraz starała wybielić czy pokazać, że jesteśmy fenomenalni wizualnie xD, ale przy tej mojej wizualnej ślepocie wszystkie konkretne wskazania palcem będą bardzo przydatne :D
Do mnie nie trafia jakość Waszego materiału. Ja dałem Wam szansę w Waszych początkach. Ale ja szybko się zniechęcam do czegoś, co nie przykuwa mojej uwagi. Myślę, że odpuściłem po 4-5 filmie.
Nie chodzi mi o wizualność ludzi (bo nie oglądałbym kanałów, które oglądam) i włączyłbym tanie kino z USA, jakbym chciał obejrzeć ładnych ludzi. Na planszowym YT, chcę widzieć czytelnie i jasno (bez przejaskrawień, bo wydaje mi się, że mieliście z tym problemy, kiedy Was oglądałem) planszę i ogólnie to co prezentujecie. Jeśli coś kłuje mnie w oczy, to wyłączam.
BOLLO pisze: 31 sty 2023, 14:51 Kurcze totalnie sie nie mieszczę w tych ramach.... :( ale muszę się zgodzić natomiast z Zawaterniok. Tak to dokładnie u mnie wygląda . Totalna amatorka i nagrywam na luzie dla samego nagrywania aby propagować to hobby i powiedzieć coś od siebie chociaż dla tej jednej zbłąkanej owieczki. Nie jest łatwo i szczerzę wyznam że myślałem że jest to zdecydowanie łatwiejsze i każdy to będzie potrafił. W takich momentach zaczyna się doceniać każde dobre słowo płynące od ludzi dobrej woli a każda krytyka to niejako cios w plecy bo w duchu sam sobie odpowiadasz (człowieku o co ci chodzi przecież ja to robię za darmo....poświęcając nie tylko swój czas).
Miałem totalnie inne wyobrażenie tego wszystkiego i dosłownie zderzyłem się z rzeczywistością.
Ale traktuję to jako przygodę i w pewnym sensie "inwestycję" w siebie i własne umiejętności. Zasiedziałem się w jaskini dosyć długo.....broda nadal mi została... :mrgreen:
Ale nie musisz się mieścić w tych ramach. Jeśli sprawia Ci to frajdę, to rób tak jak chcesz. Jeśli jednak masz jakiś cel, to zobacz co się będzie lepiej klikało. Ja NIE jestem wyznacznikiem tego, jak powinien wyglądać planszowy YT. Być może w ogóle nie znam się na filmach i to tylko moje widzi mi się?
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Zawaterniok »

_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 14:52
O to to. Niestety w dzisiejszym świecie, jak ktoś nie chce nagrywać filmów do szuflady, to jakość i pomysł się liczy. Próbowałem oglądać Planszówkowy PKS, ale jakość ich wideo sugeruje, że materiał nagrywają za pomocą ziemniaka zamiast kamery. Koniec końców odpuściłem ze względu na jakość.
A możesz napisać bardziej konkretnie? Ponieważ nie nagrywamy ziemniakiem, ale sprzętem na który złożyliśmy się w czwórkę, wiadomo że nie jest to sprzęt profesjonalny, ale jednak :wink: Mówię oczywiście o ostatnich odcinkach, bo przy pierwszych mieliśmy wiele wtop z niewiedzy, co do używania sprzętu i obsługi programów obrabiających.

Bo ja ogólnie jestem jakoś ślepa wizualnie i przy tej naszej jakość HD na youtube nie widzę jakichś większych bolączek. Nie to, żebym się teraz starała wybielić czy pokazać, że jesteśmy fenomenalni wizualnie xD, ale przy tej mojej wizualnej ślepocie wszystkie konkretne wskazania palcem będą bardzo przydatne :D

To może nie być do końca problem sprzętu, a światła. Chyba tam macie za ciemno, albo źródło światła niekorzystnie wpływa. Może na przyszłość spróbujcie coś z tym popróbować. Jakieś lampki, inna barwa światła, może użycie blendy? Ja się za bardzo na tym nie znam, ale pewnie by w Wam fotograf mógł coś doradzić. Albo ktoś, kto już nagrywa na Youtube.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: _Berenice_ »

Do mnie nie trafia jakość Waszego materiału. Ja dałem Wam szansę w Waszych początkach. Ale ja szybko się zniechęcam do czegoś, co nie przykuwa mojej uwagi. Myślę, że odpuściłem po 4-5 filmie.
Nie chodzi mi o wizualność ludzi (bo nie oglądałbym kanałów, które oglądam) i włączyłbym tanie kino z USA, jakbym chciał obejrzeć ładnych ludzi. Na planszowym YT, chcę widzieć czytelnie i jasno (bez przejaskrawień, bo wydaje mi się, że mieliście z tym problemy, kiedy Was oglądałem) planszę i ogólnie to co prezentujecie. Jeśli coś kłuje mnie w oczy, to wyłączam.
Okej, tak jak wspomniałam, to są problemy, z którymi zmagaliśmy się na samym początku. Aktualnie są pewnie inne, ale dlatego też zdziwiła mnie forma teraźniejsza, co do jakości, widoczności itd. Nikt nikogo nie zmuszą do czekania, aż ludzie się poprawią :wink: , a tym bardziej do oglądania tego, co mu się nie podoba, jednak sugerowanie, że tak jest cały czas i nie wykładamy żadnego wysiłku, aby się poprawić...jest naprawdę wielką przeszkodą dla małych kanałów, takich jak my.
To może nie być do końca problem sprzętu, a światła. Chyba tam macie za ciemno, albo źródło światła niekorzystnie wpływa. Może na przyszłość spróbujcie coś z tym popróbować. Jakieś lampki, inna barwa światła, może użycie blendy? Ja się za bardzo na tym nie znam, ale pewnie by w Wam fotograf mógł coś doradzić. Albo ktoś, kto już nagrywa na Youtube.
Próbowaliśmy właśnie z tymi światłami i innymi bajerami, ale najgorzej, że to może być wina miejsca, w którym nagrywamy. Prosiliśmy o pomoc znajomych, którzy się na tym znają, na ustawieniach itd., ale z większą ilością światła dawało to efekt skrajny - aż prześwietlenia. Myślałam jeszcze o tym, żeby poeksperymentować z innym kolorem światła (no coś takiego jak ma Gambit), ale obawiam się efektu jak z horroru :D
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 15:23
Czy Wy macie nagrania właściwie podcastowe? Bo tak na szybko popatrzyłem i widzę, że w czasie recenzji Beyond the Sun (tylko suwakiem przejechałem po pasku, nie oglądałem) Widać "tylko" Was.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 15:23 Próbowaliśmy właśnie z tymi światłami i innymi bajerami, ale najgorzej, że to może być wina miejsca, w którym nagrywamy. Prosiliśmy o pomoc znajomych, którzy się na tym znają, na ustawieniach itd., ale z większą ilością światła dawało to efekt skrajny - aż prześwietlenia. Myślałam jeszcze o tym, żeby poeksperymentować z innym kolorem światła (no coś takiego jak ma Gambit), ale obawiam się efektu jak z horroru :D
1. Białe zimne światło. Lampy są relatywnie tanie (takie z parasolkami, albo softboxy)
2. Zerknąć w ustawienia aparatu i znaleźć odpowiedni balans bieli, oraz przesłonę (czy jak to się nazywa). Poszukajcie na YT poradników dla Waszego sprzętu. Ja tak się uczyłem swojego aparatu
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: _Berenice_ »

arturmarek pisze: 31 sty 2023, 15:30
_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 15:23
Czy Wy macie nagrania właściwie podcastowe? Bo tak na szybko popatrzyłem i widzę, że w czasie recenzji Beyond the Sun (tylko suwakiem przejechałem po pasku, nie oglądałem) Widać "tylko" Was.
Mamy dwa rodzaje materiałów.

1. Pierwsze to podcasty właściwe, gdzie w tle leci pokaz slajdów i jakieś inne ewentualne rzeczy dodatkowe.
2. Filmiki, gdzie widać nas i naszą gadkę. Przy przesuwaniu tego nie widać, ale w trakcie nasze gęby znikają i pojawiają się zdjęcia, urywki z planszy itd.

Wcześniej mieliśmy część z tłumaczeniem zasad, gdzie później opracowaliśmy "system" przybliżania kamery, aby wszystko było widoczne z bliska. Jednak zrezygnowaliśmy z tego, bo fragmentów z zasadami nikt nie oglądał, nas to kosztowało mnóstwo pracy. Teraz w części o zasadach tylko mówimy o wybranych fragmentach mechaniki. Eksperymentujemy teraz z tym formatem.

No i wcześniej mówiłam tylko ja, a teraz jesteśmy we dwójkę.

Ciągle eksperymentujemy i poszukujemy nowych dróg :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pvdel »

Odpaliłem sobie film o Beyond the Sun, czyli jeden z nowszych. O matko i córko, jakie to było zle. :D Żeby było konstruktywnie:
- Zdecydowanie za długo
- Brak timestampow, jestem zmuszony oglądać prawie czterdziestominutowy słowotok, nie mam jak przewinąć do podsumowania czy oceny
- Szeroko pojęty chaos w tym o czym i w jakiej kolejności mówicie, trochę takie ględzenie, z którego ciężko wyłapać konkrety, jak to mówią - czasem less is more i zamiast opowiadać o jakiejś wadzie na zasadzie „nie podoba mi się, ze jak robisz taka i taka akcje to dostajesz taka i taka kosteczkę i wtedy to i tamto” gdzie nie do końca wiadomo o co chodzi, bo widz nie zna zasad ani szczegółów tego o czym mówicie, zacząć od jakiegoś jednozdaniowego ogólnego stwierdzenia, które łatwiej zrozumieć niż próbować posądzać za dwoma minutami chaotycznego omawiania przykładu z jakiejś rozgrywki
- Brakuje mi jakiejś sensownej struktury filmu - wstęp, krótka! prezentacja zasad, plusy, minusy, krótkie! podsumowanie, ocena plus wizualizacji tego na ekranie - już przeszliscir do wad? czy nadal omawiacie aspekt wizualny komponentów? To już podsumowanie czy jeszcze jakaś dygresja?
- Dziwnie skadrowane zdjęcia komponentów, nie do końca widać jak ta gra naprawdę wyglada; jak pokazujecie planszetke gracza to nie pokazujcie jej sobie nawzajem, tylko widzowi
- Zbyt nerowowa i irytująca praca rękami i cała mowa ciała do ogólnej poprawy
- Prowadzacy unika wzrokiem kamery
- Słaby dźwięk, wynikający zarówno ze złych ustawień mikrofonu jak i nieumiejętnej pracy głosem (mówicie raz za głośno, raz za cicho, są tez wyraźne problemy z dykcja)
- Kadr w jakim występujecie jest nienajlepszy - pstrokate tło z pudełkami odciąga uwagę i potęguje wrazenie ogólnego bałaganu, to ze grę na stole trochę widać a trochę nie widać tez nie pomaga
- Przyznaje, ze nie dałem rady obejrzeć całości jednym ciągiem i musiałem przewijac, musiałem tez przełączyć na 1,75x szybkości, bo inaczej było ciężko
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Zawaterniok »

menelobej pisze: 31 sty 2023, 15:08
Zawaterniok pisze: 31 sty 2023, 12:22
Spoiler:
Zgadzam się, ale warto zauważyć, że kij ma dwa końce. Te planszówkowe kanały i materiały są robione przez amatorów, zapaleńców, hobbystów - zwykle z ich własnych środków, pomysłów, nagrywane przy użyciu chałupniczych metod. Może to tak z wierzchu prosto wygląda, ale za wysokiej jakości contentem na Youtube/Instagramie/Tiktoku, itp. stoi masa ludzi i kasy. Ten produkt końcowy, który my widzimy, to zwykle efekt dużego nakładu. A tutaj Panowie/Panie sobie nagrywają, podejrzewam, że po pracy.
Ja mam dodatkowo wrażenie, że te kanały po prostu działają w pewnej niszy - tu raczej nie ma co liczyć na ogromne wyświetlenia i jakąś kasę z tego. No i to wszystko się przekłada na efekt końcowy. Ja i tak jestem pełen podziwu dla recenzentów/autorów za pasję, jaką w to wkładają. Lubię sobie posłuchać tego na słuchawkach, albo podczas jazdy samochodem. Wiadomo, że z czasem pewna ewolucja formatu jest bardzo wskazana, ale ja nie oczekuję jakiś fajerwerków.
Ależ ja nie krytykuję pracy planszówkowych pasjonatów amatorów Youtubowych i nie podważam ilości pracy wkładanej w robienie filmów. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że uzyskanie większej ilości subskrypcji i wejście w mainstream Youtubowy nawet w przypadku planszówek wymaga nie tylko wypowiedzenia się na temat jakiejś gry na tle wypełnionego grami Kallaxa czy sterty gier dookoła mówiącego. Wymaga to albo swoistego talentu medialnego, albo umiejętności dzielenia się swoją pasja z innymi, a to wcale nie jest takie proste, albo jednak znalezienia sobie niszy w niszy i kierowanie treści do podobnych sobie pasjonatów. Bardzo fajnie, że wiele osób nagrywa i jeśli sprawia im to przyjemność to niech to robią dalej i super. Tylko jeśli ktoś oferuje zasadniczo to samo co 50 czy 100 innych osób publikujących w tym samym medium, to nie wiem czego się spodziewa jeśli chodzi o efekt popularnościowy kanału i jakiś spektakularny rozwój. Części recenzentów pewno wystarcza dotychczasowa widownia i dobrze się czują w swoim formacie, część chce więcej, ale pomysłu na rozwój nie mają.
Mi na ten przykład podoba się format streamów live w Planszowych Newsach we wtorki i czwartki z taką rozbudowaną interakcją z oglądającymi i gośćmi z branży. Jakoś to się wszystko tak sensownie zgrywa i jest i merytorycznie i dość wesoło.
Nie twierdzę, że krytykujesz. Po prostu, niejako, uzupełniam Twoje spostrzeżenia. Myślę, że twórcy sami doskonale sobie zdają sprawę z tego co napisałeś. Natomiast, moim zdaniem, ze względu na duże ograniczenia spowodowane pracą, rodziną, brakiem czasu, zasobów materialnych i ludzkich, to nie będzie na nie wiadomo jakim poziomie. Tym bardziej, że kanał o planszówkach, prowadzony po Polsku, nie ma zbyt wielkiego potencjału na spore zasięgi.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: _Berenice_ »

Spoiler:

Dzięki za merytoryczne uwagi.Testujemy ten format jako nowy i patrzymy jak się przyjmie. Zdajemy sobie sprawę, że brak pokazania zasad ma swoje plusy i minus. To ma być przede wszystkim luźna rozmowa, gdzie nie ma płynnych przejść do plusów i minusów. Wcześniej (od Hamleta w dół) mieliśmy dokładnie taki schemat, jak mówisz. Był wyraźny podział, ograniczniki czasowe, tylko ja mówiłam i konkretniej, jednak szukamy takiego formatu, w którym będziemy się jak najlepiej czuli i będzie jak najbardziej przystępny dla widza. Na innymi elementami również pracujemy.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 15:23 Okej, tak jak wspomniałam, to są problemy, z którymi zmagaliśmy się na samym początku. Aktualnie są pewnie inne, ale dlatego też zdziwiła mnie forma teraźniejsza, co do jakości, widoczności itd. Nikt nikogo nie zmuszą do czekania, aż ludzie się poprawią :wink: , a tym bardziej do oglądania tego, co mu się nie podoba, jednak sugerowanie, że tak jest cały czas i nie wykładamy żadnego wysiłku, aby się poprawić...jest naprawdę wielką przeszkodą dla małych kanałów, takich jak my.
Napisałem, to co mi się nie podobało jak Was oglądałem. Nie sugeruję, że tak macie, bo Was nie oglądam od tamtego momentu i nie muszę wiedzieć co u Was się zmienia. Są inne ciekawsze rzeczy do roboty. A "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane" :lol:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

pvdel pisze: 31 sty 2023, 15:49 Odpaliłem sobie film o Beyond the Sun, czyli jeden z nowszych. O matko i córko, jakie to było zle. :D Żeby było konstruktywnie:
- Zdecydowanie za długo
- Brak timestampow, jestem zmuszony oglądać prawie czterdziestominutowy słowotok, nie mam jak przewinąć do podsumowania czy oceny
- Szeroko pojęty chaos w tym o czym i w jakiej kolejności mówicie, trochę takie ględzenie, z którego ciężko wyłapać konkrety, jak to mówią - czasem less is more i zamiast opowiadać o jakiejś wadzie na zasadzie „nie podoba mi się, ze jak robisz taka i taka akcje to dostajesz taka i taka kosteczkę i wtedy to i tamto” gdzie nie do końca wiadomo o co chodzi, bo widz nie zna zasad ani szczegółów tego o czym mówicie, zacząć od jakiegoś jednozdaniowego ogólnego stwierdzenia, które łatwiej zrozumieć niż próbować posądzać za dwoma minutami chaotycznego omawiania przykładu z jakiejś rozgrywki
- Brakuje mi jakiejś sensownej struktury filmu - wstęp, krótka! prezentacja zasad, plusy, minusy, krótkie! podsumowanie, ocena plus wizualizacji tego na ekranie - już przeszliscir do wad? czy nadal omawiacie aspekt wizualny komponentów? To już podsumowanie czy jeszcze jakaś dygresja?
- Dziwnie skadrowane zdjęcia komponentów, nie do końca widać jak ta gra naprawdę wyglada; jak pokazujecie planszetke gracza to nie pokazujcie jej sobie nawzajem, tylko widzowi
- Zbyt nerowowa i irytująca praca rękami i cała mowa ciała do ogólnej poprawy
- Prowadzacy unika wzrokiem kamery
- Słaby dźwięk, wynikający zarówno ze złych ustawień mikrofonu jak i nieumiejętnej pracy głosem (mówicie raz za głośno, raz za cicho, są tez wyraźne problemy z dykcja)
- Kadr w jakim występujecie jest nienajlepszy - pstrokate tło z pudełkami odciąga uwagę i potęguje wrazenie ogólnego bałaganu, to ze grę na stole trochę widać a trochę nie widać tez nie pomaga
- Przyznaje, ze nie dałem rady obejrzeć całości jednym ciągiem i musiałem przewijac, musiałem tez przełączyć na 1,75x szybkości, bo inaczej było ciężko
Poza punktem o słabym dźwięku to mnie zachęciłeś do spróbowania. Ja treści planszówkowe konsumuję niemal wyłącznie bez wizji, na spacerach z psem lub w samochodzie. Także elementy wizalne mam gdzieś, a rozwleczone materiały też mi nie przeszkadzają, bo te treści to nie moja główna aktywność w czasie słuchania.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:58 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

arturmarek pisze: 31 sty 2023, 15:05 BOLLO, dobrze, że od początku prowadzenia kanału analizujesz sytuację innych. Jednak spróbuj "stanąć z boku" i zastanowić się nad swoim podejściem.
Taka analiza pozwoliła mi na wczesnym etapie spojrzeć na to czego nie robić i zmienić swoje dotychczasowe myślenie które było błędne.
arturmarek pisze: 31 sty 2023, 15:05 Czyli nagrywasz dla samego nagrywania czy aby propagować hobby? Jak sobie postawisz jasny cel, to będzie Ci łatwiej go osiągnąć, rozwijać siebie i kanał oraz znosić gorsze momenty.
Zapętliłem się we własnej myśli. Nagrywam na luzie dla propagowania hobby. Myślę że nie mogę oczekiwać NICZEGO od nikogo. Takie zdrowe podejście pozwoli mi jakoś przeżyć i robić nadal to co robię.
arturmarek pisze: 31 sty 2023, 15:05 Moim zdaniem jeśli publikujesz materiał w publicznej domenie, w szczególności na YT, to w pewien sposób mówisz "zrobiłem ciekawy materiał, warty Twojego czasu". I tak jak Ty poświęciłeś swój czas na nagranie, tak widz poświęcił swój czas na obejrzenie. Jeśli zobaczył coś co uważa za słabe i nie warte jego czasu, to moim zdaniem też ma prawo czuć się zawiedziony.
Oczywiście zgadzam się z Tobą. Widz jak i ja poświęca swój czas więc oboje niejako oczekujemy że:
JA-Mój film będzie dobry i wartościowy co będzie się przekładało na oglądalność i pozytywny odbiór
WIDZ- Warto poświęcić swój czas i obejrzeć kolejny film na tym kanale bo czerpię z niego przyjemność

Ale jak wiemy to nie jest łatwe i absolutnie nie mam od nikogo żalu że moja średnia oglądalność wynosi ok 3.48min :mrgreen:
Chodziło mi bardziej o tej hejt o którym mówią inni recenzenci. O to że wylewa się kwas dla samego wylewania. To jest z pewnością ciężkie do przyjęcia. Pamiętam jak ktoś o Asi pisał że jej kanał to rynsztok.....przykre i mocne słowa które mają na celu jedynie zranić. Podobnie widac było z Gralutką. Mało słów otuchy a dużo bezsensownej krytyki która nic nie wnosiła.
arturmarek pisze: 31 sty 2023, 15:05 Żeby nie było, że krytykuję Twoje materiały, tak nie jest. Zwracam uwagę na to, że z Twoich postów wynika, że oceniasz sytuację bardzo mocno ze swojego punktu widzenia. Wydaje mi się, że jak zrozumiesz punkt widzenia innych będzie Ci łatwiej stworzyć popularny kanał.
Wow bracie gdybym wiedział czego chcą widzowie i umiał bym to zrobić przy jednoczesnej radości z tego to już by to było na kanale wdrożone a DiceTower prosiłby abym o nich chociaż wspomniał na kanale :mrgreen:

Ja jeszcze nie znalazłem swojego złotego środka ani drogi .I wydaję mi się że nie bardzo mam też możliwości aby zrobić coś nagle innego i szokującego co nie byłoby kopią kogoś innego.
menelobej pisze: 31 sty 2023, 15:08 Wymaga to albo swoistego talentu medialnego, albo umiejętności dzielenia się swoją pasja z innymi, a to wcale nie jest takie proste, albo jednak znalezienia sobie niszy w niszy i kierowanie treści do podobnych sobie pasjonatów. Bardzo fajnie, że wiele osób nagrywa i jeśli sprawia im to przyjemność to niech to robią dalej i super. Tylko jeśli ktoś oferuje zasadniczo to samo co 50 czy 100 innych osób publikujących w tym samym medium, to nie wiem czego się spodziewa jeśli chodzi o efekt popularnościowy kanału i jakiś spektakularny rozwój. Części recenzentów pewno wystarcza dotychczasowa widownia i dobrze się czują w swoim formacie, część chce więcej, ale pomysłu na rozwój nie mają.
Tyle tylko że aby coś naprawdę osiągnąć to raczej trzeba się temu poświęcić w całości jak OnTable i GTTV. Nam etatowcom ojcom/matkom pozostaje jedynie nagrywanie podcastów lub gadającej głowy aby inni mieli jakieś pojęcie o grze i w jakimś stopniu nakierowali się na zainteresowanie się daną grą lub omijanie jej. Chyba takim nowum był kanał Wyjdzie W Graniu. Tam byly scenki z tłem fabularnym ale domyślam się że to było bardzo czasochłonne na niekoniecznie dawało jakiś zarobek.
miker pisze: 31 sty 2023, 15:12 Na planszowym YT, chcę widzieć czytelnie i jasno (bez przejaskrawień, bo wydaje mi się, że mieliście z tym problemy, kiedy Was oglądałem) planszę i ogólnie to co prezentujecie. Jeśli coś kłuje mnie w oczy, to wyłączam.
Najlepszym się zdarza problem ze światłem (Kaczmar -Nemesis LD) i z dzwiękiem (OnTable-Heroes 3). A czasej jak u mnie po prostu się coś wykrzaczy przy renderowaniu.....co jest przykre bo nie można materiału już odratować i trzeba robić ponownie to samo.
miker pisze: 31 sty 2023, 15:12 Jeśli jednak masz jakiś cel, to zobacz co się będzie lepiej klikało. Ja NIE jestem wyznacznikiem tego, jak powinien wyglądać planszowy YT. Być może w ogóle nie znam się na filmach i to tylko moje widzi mi się?
Problem w tym że ja naprawdę nie wiem czego oczekuję polski widz od planszówkowego kanału. Każdy jak czytam lubi coś innego i w innej formie. patrząc na swoich subskrybentów mają oni bardzo różne oczekiwania i nie sposób założyć kanału który przyciągnie wszystkich. Myślę że należy sobie odpowiedzieć po pierwsze na fundamentalne pytanie które z pozoru wydaję się być łatwe...."Dlaczego nagrywam?"
Zawaterniok pisze: 31 sty 2023, 15:22 To może nie być do końca problem sprzętu, a światła. Chyba tam macie za ciemno, albo źródło światła niekorzystnie wpływa. Może na przyszłość spróbujcie coś z tym popróbować. Jakieś lampki, inna barwa światła, może użycie blendy? Ja się za bardzo na tym nie znam, ale pewnie by w Wam fotograf mógł coś doradzić. Albo ktoś, kto już nagrywa na Youtube.
Ja też obstawiam że to światło. Swoje filmy nagrywam telefonem Samsung Galaxy S10 (więc to już staruszek) w piwnicy . Którą doświetlam 2x softbox i 1x lampa z sufitu. Jestem trochę prześwietlony i z żółtaczką ale później troszkę redukuję to w programie. Bardziej kładłbym nacisk na dzwięk bo o ile wizja może być średniej jakości tak dzwięk powinien być w miare dobry. Używam mikrofonu krawatowego Boya za 60pln. Nie jest to cud techniki ale na początek przygody zdecydowanie lepszy niż darcie się do komórki którą mam oddaloną o ok 1.5m. Nagrywam w najbardziej ruchliwej ulicy i od mojego lokalu jest tam raptem 2m więc słychać w tle auta co mnie irytuję ale z tym już niestety nic nie mogę zrobić dopuki nie znajdę innego lepszego i cichszego miejsca.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: crazygandalf »

_Berenice_ pisze: 31 sty 2023, 15:23 Próbowaliśmy właśnie z tymi światłami i innymi bajerami, ale najgorzej, że to może być wina miejsca, w którym nagrywamy. Prosiliśmy o pomoc znajomych, którzy się na tym znają, na ustawieniach itd., ale z większą ilością światła dawało to efekt skrajny - aż prześwietlenia. Myślałam jeszcze o tym, żeby poeksperymentować z innym kolorem światła (no coś takiego jak ma Gambit), ale obawiam się efektu jak z horroru :D
Zdecydowanie światło. Nie jest rozproszone i idzie zza kamery, co powoduje, że odbija Wam się dodatkowo w pudełkach. Proponuję kupić 2 softboxy (zestaw można kupić spokojnie nie przekraczając 200 zł.) z zimnym światłem i dać ja po skosie na prawo i lewo od kamery. Będziecie lepiej doświetleni z obu stron i nie będzie widać cieni. Dobre doświetlenie ma duży wpływ na jakość obrazu.
Z innych rzeczy na szybko przeleciałem ostatni film i kolega prowadzący niech częściej zwraca się do kamery. Zróbcie też dłuższe przebitki zdjęć. Aktualnie za szybko znikają i nie można się skupić na tym co pokazują. I osobiście mam problem z tłem, bo wygląda jakby tam był bałagan. Pełno nastawianych pudełek z grami po bokach, ścianka ułożona z pudełek w różnych kształtach. Nie wiem dlaczego, ale kłuje mocno. :D
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

BOLLO pisze: 01 lut 2023, 10:11 Problem w tym że ja naprawdę nie wiem czego oczekuję polski widz od planszówkowego kanału. Każdy jak czytam lubi coś innego i w innej formie. patrząc na swoich subskrybentów mają oni bardzo różne oczekiwania i nie sposób założyć kanału który przyciągnie wszystkich. Myślę że należy sobie odpowiedzieć po pierwsze na fundamentalne pytanie które z pozoru wydaję się być łatwe...."Dlaczego nagrywam?"
Eksperymentuj. Rób różne filmy i patrz co się lepiej przyjmuje. Znajdź niszę. Musisz próbować i jeśli nie jest to Twoje jedyne źródło przychodu, to rób to teraz. Nie masz nic do stracenia.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: walkingdead »

Odsłuchałam dziś na spacerze z psami wspomniane tutaj dramki i....nigdy więcej. :mrgreen:

Sam format commentary to rewelacyjny pomysł. Luźne rozmowy i analizy wydarzeń w światku to jest potencjalnie naprawdę dobry content.
Natomiast, w tym wydaniu jest dla mnie nie do zdzierżenia. Wydaje się, że raczej jestem w mniejszości, ale nie rozumiem fenomenu.

Chaos wypowiedzi, pauzy i ogólny brak organizacji są dla mnie bardzo męczące do słuchania. Rozumiem formułę "luźnej" konwersacji, ale to ma sens, kiedy jest flow. Nie słyszę ani płynności ani dobrego przygotowania.
Wydaje mi się, że tematy poruszane są dość powierzchownie i podane w formie, która zasadniczo nikogo ma nie urazić. Niby są jakieś żarciki (czasem udane zresztą), ale to wszystko brzmi dla mnie nudno i bezpiecznie. Niby ma być "edgy", ale jednak niegroźnie ( jeden mocny tekst i od razu pojawił się na forum jeden z panów z przeprosinami).
Nie widzę dobrego researchu ( trochę już nie pamiętam szczegółów - ale pamiętam, że panowie nawiązali do gier,a nawet nie pamiętali ich nazw albo opowiadali o programie, którego nie dość, że nie obejrzeli to jeszcze nie pamiętają tytułu), a część tematów absolutnie nieinteresująca (non stop ceny gier,typ ze środowiska nago w programie, jakieś dzieci, które pomieszały komponenty gry). Przy jednym z tematów nawet sam jeden współprowadzący się zastanwiał co dany wątek robi w tym podcaście. Serio?.
Wnioski, rozkminy dość powierzchowne, bezpieczne i bez zaskoczenia. Może w kilku tematach, panowie mieli w moim odczuciu coś naprawdę ciekawego do powiedzenia. Reszta to po prostu przytoczenie sytuacji i kilka banalnych przemyśleń.

Ale wnioskuję, że KPiB przyjęło się w środowisku, więc fajnie,że są odbiorcy :)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Shodan »

Ostatnio oglądam panów Gandalfa i Barolka z Planszówki online. IMO najlepsze gameplaye na polskim YT. Przy okazji fajnie tłumaczą zasady. Dla wielbicieli średnich i ciężkich euro kanał obowiązkowy.
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 200 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Darkstorm »

Dzięki Kaczmarowi natrafiłem ostatnio na kanał Zaku i muszę przyznać, pierwsze wrażenia mam bardzo pozytywne.
Fajnie się ich słucha, fajne zestawienia robią i pogadanki. Może wynika to też z tego, że miałem podobne "przygody" planszówkowe co oni ale myślę, że kanał wart wypróbowania.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

Tak, to ciekawe odkrycie, ja akurat na OnTable poznałem Zaku. Wrzucał tam materiały DIY i one są bardzo fajne.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

Zaku to było moje odkrycie od jego pierwszego filmu o Root’cie. Super jakość, której się trzyma i swoboda przed kamerą. Lubię to.
Żeby nie było tak cudownie łyżka dziegciu. Od jakiegoś miesiąca, Zaku idzie w stronę monetyzacji. I nie to jest złe. Jego prawo. Jedyny problem jest taki, że uważam to za zbyt nachalne i nie spodziewałem się tego, po kimś, kto ma inne, raczej stałe i dobre źródło zarobku. Chciałbym obiektywnych ocen, nie przesiąkniętych prawami wydawców („jak powiesz źle o naszej grze, to innych może nie dostaniesz” :wink: ).
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: wuher44 »

A znasz jakiegoś "recenzenta", którego celem nie jest monetyzacja?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

miker pisze: 20 lut 2023, 13:42 Chciałbym obiektywnych ocen, nie przesiąkniętych prawami wydawców („jak powiesz źle o naszej grze, to innych może nie dostaniesz” :wink: ).
Zastanawiam się skąd takie przekonanie, że tak jest? Tylko bez odpowiedzi w stylu "Przecież wszyscy wiemy jak jest". Rozmawiałeś z recenzentami którzy powiedzieli Ci, że ktokolwiek chociażby coś takiego zasugerował? A jak tak, to proszę o konkrety, bo już mam po dziurki w nosie takich rozmów gdzie wszyscy do siebie puszczają oko i traktują jakbyśmy byli w jakimś tajnym masońskim stowarzyszeniu.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

yosz pisze: 20 lut 2023, 16:36 Zastanawiam się skąd takie przekonanie, że tak jest? Tylko bez odpowiedzi w stylu "Przecież wszyscy wiemy jak jest". Rozmawiałeś z recenzentami którzy powiedzieli Ci, że ktokolwiek chociażby coś takiego zasugerował? A jak tak, to proszę o konkrety, bo już mam po dziurki w nosie takich rozmów gdzie wszyscy do siebie puszczają oko i traktują jakbyśmy byli w jakimś tajnym masońskim stowarzyszeniu.
Tak. I nie kolego, nie podam przykładów, bo obiecałem trzymać buzię na kłódkę. Nie musisz wierzyć, jeśli nie chcesz.
I nie nie jest to w kontekście Zaku na szczęście, bo go lubię i jego recenzje.
wuher44 pisze: 20 lut 2023, 16:14 A znasz jakiegoś "recenzenta", którego celem nie jest monetyzacja?
Nie ma takich, ale jak ktoś „wychodzi mi z lodówki”, to zaczyna mnie męczyć.
ODPOWIEDZ