Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

Beskid pisze: 25 maja 2023, 14:28 Pisałem gdzieś, że jestem zdziwiony? Tak działa rynek medialny i zintegrowany marketing kreatywny.
Jednak skoro sprawa wzbudza kontrowersje o takim zasięgu to może ta obustronna współpraca i negocjacje cenowe nie zawsze mają pozytywne uzasadnienie u odbiorcy. Ale odpowiem cytatami z tego linku bo są ciekawe :)
Years of coziness between publishers and the people filming their games has resulted in a community where the lines between advertising and coverage have become so blurred that email exchanges like the one above can take place, include the words “the coverage should be strictly positive” and nobody thought it was a bad idea putting that out in the public record.
Ale skoro firma płaci za marketing, to chyba normalne i nie tylko w świecie planszówkowym, że sponsorowany materiał ma być pozytywny?
Gdyby ktoś sprzedawał ziemniaki i płacił za reklamę, to chciałby płacić za reklamę, w której reklamująca strona mówi, że producent przesadza z pestycydami? Serio?
Co w tym dziwnego, że reklama ma być wyłącznie pozytywna?

A Ty wrzucasz to w ramach zdziwienia takiego jak moje, czy dlatego że dziwi Cię, że zleceniodawca płaci za pozytywny marketing?
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Beskid »

Hardkor pisze: 25 maja 2023, 14:47 Zrozumiałem twój komentarze "kolejne rodzynki" jako zdziwienie
Nawet mając świadomość jak działają pewne zależności, nie często mamy tak szczegółowy podgląd relacji biznesowych ;)
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wender »

BOLLO pisze: 25 maja 2023, 14:54
Beskid pisze: 25 maja 2023, 13:46 Więcej rodzynek? ;)
As for our guidelines, it’s basic stuff of paid content: the coverage should be strictly positive, there should be no direct or prolonged comparisons to other games (you kept coming back to KDM in the unboxing video, which would be a no-no) in favour of focusing on ATO and so on.
zebrane do. kupy
https://www.kotaku.com.au/2023/05/board ... -of-worms/
Przeczytałem pobieżnie ale fakt smutne to wszystko. Swoją drogą nie znałem wcześniej Into the Unknown Sp z o.o. Nie sądziłem również że w tej branży można taką kasę proponować za płatne recenzje. A z tego co widać w listach to jest to raczej branżowy standard.
Ciekawe to ciekawe....
Nie są, Ant Labs w swoim live lapali się za głowę komentując jego stawki. Alex z BoardGameCo też podał swoje, są znacznie niższe.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: wuher44 »

Hardkor pisze: 25 maja 2023, 13:49
Beskid pisze: 25 maja 2023, 13:46 Więcej rodzynek? ;)
As for our guidelines, it’s basic stuff of paid content: the coverage should be strictly positive, there should be no direct or prolonged comparisons to other games (you kept coming back to KDM in the unboxing video, which would be a no-no) in favour of focusing on ATO and so on.
zebrane do. kupy
https://www.kotaku.com.au/2023/05/board ... -of-worms/
Ale co w tym dziwnego? Płacą dużo kasy za video sponsorowane to ma być negatywne?
Dla mnie jest to dziwne.
Osoba, która bierze kasę (w jakiejkolwiek formie) od wydawnictw nie powinna nazywać siebie recenzentem.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Beskid »

miker pisze: 25 maja 2023, 14:55 Ale skoro firma płaci za marketing, to chyba normalne i nie tylko w świecie planszówkowym, że sponsorowany materiał ma być pozytywny?
Gdyby ktoś sprzedawał ziemniaki i płacił za reklamę, to chciałby płacić za reklamę, w której reklamująca strona mówi, że producent przesadza z pestycydami? Serio?
Co w tym dziwnego, że reklama ma być wyłącznie pozytywna?
W tym kontekście musisz się zastanowić na ile odbiorca jest świadomy, że ten kontent to wyłącznie pozytywna odpłatna reklama.
miker pisze: 25 maja 2023, 14:55 A Ty wrzucasz to w ramach zdziwienia takiego jak moje, czy dlatego że dziwi Cię, że zleceniodawca płaci za pozytywny marketing?
Dziwi mnie mocno jednostronny odbiór sytuacji i ta wspomniana hiperbolizacja relacji biznesowych w kierunku szantażu.
Xyhoo
Posty: 182
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 311 times
Been thanked: 140 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Xyhoo »

No właśnie, niech sobie robią co chcą, biorą hajsu jak lodu, ale niech nie udają, że to jest recenzja i ich prywatna opinia.
Markę trzeba sobie zbudować jak widać i nie podkopuje to wszystkich recenzentów, po prostu wiem, że nawet w ostateczności nie odpalam Quackalope
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Hardkor »

wuher44 pisze: 25 maja 2023, 15:04
Hardkor pisze: 25 maja 2023, 13:49
Beskid pisze: 25 maja 2023, 13:46 Więcej rodzynek? ;)



zebrane do. kupy
https://www.kotaku.com.au/2023/05/board ... -of-worms/
Ale co w tym dziwnego? Płacą dużo kasy za video sponsorowane to ma być negatywne?
Dla mnie jest to dziwne.
Osoba, która bierze kasę (w jakiejkolwiek formie) od wydawnictw nie powinna nazywać siebie recenzentem.
Ale on nigdzie nie napisał chyba, że to recenzje. Przynajmniej z tego co ja pamiętam. Też uważam, że recenzja to twoja opinia i ma być prawdziwa. A omówienei i pokazanie gry jak ma być płatne to juz nie problem by to zrobić ładnie i dobrze
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Problem jest chyba w tym, ze wydawca takiej reklamy raczej nie zamowi u Krzysia Ibisza, tylko trzeba twarz znana z planszowek. A twarz znana z planszowek - recenzent - z definicji jest niezalezny. Wiec tak dlugo jak beda oferty reklam od wydawcow, to znajda sie osoby by przyjac kase i nagrac platny pozytywny material. I taka osoba przestaje byc niezaleznym recenzentem. Ale cykl zycia trwa i powstaje tysiac nowych recenzentow :P

Pewnie dlatego te bardziej znane kanaly maja swojego specjalnego ziutka od platnego kontentu ;)

Kasa idzie od wydawcy, wiec to on jest odpowiedzialny za to, ze takie podkolorowane dolarami materialy kraza miedzy legitnymi recenzjami hobbystow. Jesli wydawcy nie beda skladac takich ofert recenzentom, to gracze nie mieliby problemu z identyfikacja czy ogladaja reklame czy recenzje.

Tylko ze swiat nie jest taki czarno-bialy i wiele zaleznosci juz pod powierzchnia funkcjonuje i uczestnicy nie chca tego zmieniac, bo im z tym dobrze :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wender »

Hardkor pisze: 25 maja 2023, 15:11
wuher44 pisze: 25 maja 2023, 15:04
Hardkor pisze: 25 maja 2023, 13:49

Ale co w tym dziwnego? Płacą dużo kasy za video sponsorowane to ma być negatywne?
Dla mnie jest to dziwne.
Osoba, która bierze kasę (w jakiejkolwiek formie) od wydawnictw nie powinna nazywać siebie recenzentem.
Ale on nigdzie nie napisał chyba, że to recenzje. Przynajmniej z tego co ja pamiętam. Też uważam, że recenzja to twoja opinia i ma być prawdziwa. A omówienei i pokazanie gry jak ma być płatne to juz nie problem by to zrobić ładnie i dobrze
Nie chodziło o recenzję, tylko gameplay, prezentacja, etc. Generalnie materiały, które spokojnie mogą być płatne, jak się to odpowiednio oznaczy. Rozpętała się guanoburza ze względu na sposób konwersacji po stronie Q. Zaproponował współpracę, nie poczekał nawet dwóch tygodni na odpowiedź, nagrał 8 filmów negatywnych w odbiorze, bo nie ogarnął reguł, po czym podjął negocjacje na zasadzie, mam nagrałem. Jak zapłacicie nagram jeszcze raz z waszą pomocą, jak nie to opublikuje.

Odczuwam lekkie deja by nawiasem mówiąc, to wszysko było wałkowane parę stron temu ;) od tamtej pory nic nowego się nie pojawiło
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Hardkor »

psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 15:26 Problem jest chyba w tym, ze wydawca takiej reklamy raczej nie zamowi u Krzysia Ibisza, tylko trzeba twarz znana z planszowek. A twarz znana z planszowek - recenzent - z definicji jest niezalezny.
Ale to ty sobie dopowiedziałeś, że twarz znana z planszówek to recenzent xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Hardkor pisze: 25 maja 2023, 15:47
psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 15:26 Problem jest chyba w tym, ze wydawca takiej reklamy raczej nie zamowi u Krzysia Ibisza, tylko trzeba twarz znana z planszowek. A twarz znana z planszowek - recenzent - z definicji jest niezalezny.
Ale to ty sobie dopowiedziałeś, że twarz znana z planszówek to recenzent xD
Nie rozumiem zarzutu.

Jest premiera gry, wydawca chce zrobic reklame, ma X k$. Beda szukac kogos rozpoznawalnego i znajacego sie na temacie. Moga tez sami nagrac klip w wydawnictwie lub wynajac Chajzera.

W sumie nie dziwi mnie, ze pojawiaja sie takie osoby jak Q, ktore chca na tym ugrac konkretne siano.

Zauwaz, ze aby powstala platna reklama nie wystarczy grupa żądnych pieniedzy pseudo-recenzentow i ich listy do wydawnictw. Moc sprawcza ma tylko wydawca i jego dolary.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wender »

psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 15:55
Hardkor pisze: 25 maja 2023, 15:47
psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 15:26 Problem jest chyba w tym, ze wydawca takiej reklamy raczej nie zamowi u Krzysia Ibisza, tylko trzeba twarz znana z planszowek. A twarz znana z planszowek - recenzent - z definicji jest niezalezny.
Ale to ty sobie dopowiedziałeś, że twarz znana z planszówek to recenzent xD
Nie rozumiem zarzutu.

Jest premiera gry, wydawca chce zrobic reklame, ma X k$. Beda szukac kogos rozpoznawalnego i znajacego sie na temacie. Moga tez sami nagrac klip w wydawnictwie lub wynajac Chajzera.

W sumie nie dziwi mnie, ze pojawiaja sie takie osoby jak Q, ktore chca na tym ugrac konkretne siano.

Zauwaz, ze aby powstala platna reklama nie wystarczy grupa żądnych pieniedzy pseudo-recenzentow i ich listy do wydawnictw. Moc sprawcza ma tylko wydawca i jego dolary.
Ale pasuje chyba jednak rozróżnić typową reklamę (piłkarz się pokazuje z naszą grą) od płatnego kontentu typu nauka zasad, gameplay, preview itp. W takich przypadkach idziesz do ludzi z branży, którzy dany typ materiału robią dobrze. Z zasady takie materiały mają być rzeczowe i nie zawierać opinii, porównań do innych tytułów itp. I oczywiście mają być oznakowane.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Wender pisze: 25 maja 2023, 16:04 Ale pasuje chyba jednak rozróżnić typową reklamę (piłkarz się pokazuje z naszą grą) od płatnego kontentu typu nauka zasad, gameplay, preview itp. W takich przypadkach idziesz do ludzi z branży, którzy dany typ materiału robią dobrze. Z zasady takie materiały mają być rzeczowe i nie zawierać opinii, porównań do innych tytułów itp. I oczywiście mają być oznakowane.
No platny kontent nie zawierajacy opinii bylby spoko. Chyba "watch it played" mozna pod to podciagnac.

Ale nie wyobrazam sobie, aby po przutuleniu fakturki za nauke zasad, pojawila sie potem recenzja negatywna na tym kanale. To musi byc jakos rozdzielone, bo inaczej ociera sie o smiesznosc lub zaklada ogromna naiwnosc u odbiorcy tresci.

PS. takie game preview odczytac z telepromptera do kamery moze i Brat Pitt, jak mu wydawnictwo napisze tekst. Tylko ze widzowie chca aby zrobil to znawca tematu i sami wpedzaja sie w kozi rog, bo potem oczekuja bezstronnosci.

PS2 nie po to wyrzucilem tv na smietnik, aby teraz w internetach ogladac tresci planszowkowe, ktore sa platnymi reklamami i podkolorowanymi opiniami jakichs planszowych guru :mrgreen: no chyba, ze dla marnej rozrywki.

PS3 (BartP ciach)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: wuher44 »

Spoiler:
W punkt.
Mądrego to aż miło posłuchać (w tym przypadku poczytać).
Ostatnio zmieniony 25 maja 2023, 18:42 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wender »

psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 16:12 PS. takie game preview odczytac z telepromptera do kamery moze i Brat Pitt, jak mu wydawnictwo napisze tekst. Tylko ze widzowie chca aby zrobil to znawca tematu i sami wpedzaja sie w kozi rog, bo potem oczekuja bezstronnosci
Nie tylko widzowie. Typowy wydawca nie chce pisać tekstów Pittowi ;) nie ma zasobów, sprzętu, know how, etc. woli zlecić nakręcenie prezentacji czy reguł komuś kto robi to dobrze i będzie dla nich bezobsługowy, niż samemu się z tym babrać.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 16:12
Wender pisze: 25 maja 2023, 16:04 Ale pasuje chyba jednak rozróżnić typową reklamę (piłkarz się pokazuje z naszą grą) od płatnego kontentu typu nauka zasad, gameplay, preview itp. W takich przypadkach idziesz do ludzi z branży, którzy dany typ materiału robią dobrze. Z zasady takie materiały mają być rzeczowe i nie zawierać opinii, porównań do innych tytułów itp. I oczywiście mają być oznakowane.
No platny kontent nie zawierajacy opinii bylby spoko. Chyba "watch it played" mozna pod to podciagnac.

Ale nie wyobrazam sobie, aby po przutuleniu fakturki za nauke zasad, pojawila sie potem recenzja negatywna na tym kanale. To musi byc jakos rozdzielone, bo inaczej ociera sie o smiesznosc lub zaklada ogromna naiwnosc u odbiorcy tresci.
Przykład z naszego podwórka: Kaczmar kilkukrotnie w swoich materiałach różnych (typu Q&A) mówił, że jeśli dostaje kasę od jakiegoś wydawnictwa za zrobienie wideoinstrukcji, to nie robi później już recenzji tego tytułu (właśnie z takich powodów). Ale jak widać za Oceanem standardy są zgoła inne... ;)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

wuher44 pisze: 25 maja 2023, 16:26 Mądrego to aż miło posłuchać (w tym przypadku poczytać).
Na fali pochwal dam jeszcze jeden przyklad. Sorry, ze chodzi (znow) o Portal, ale nie sledze materialow innych wydawnictw, wiec poniekad stalem sie ich psychofanem, ale z zabarwieniem hejtu (gdy jest powod) :lol:

Jest taki tworca kontentu https://www.youtube.com/@Shelfside

I gdzies tam kiedys jakies filmy jego ogladalem. Nie zebym polecal ;) Potem wpadlem na taki odcinek "portalowy", ktory pozostawil jakis reklamowy posmak... A potem gdzies na Planszowkach TV Trzewik wspomnial, ze ten youtuber to jest namaszczony ich "ambasador" (czy cuś).

No i gdzie pointa pytacie? :D Zniechecilo mnie to i do tworcy i do wydawnictwa.
Kolejne reklamy, kolejny marketing. BUY MORE STUFF!

Ciezko jest mi patrzec na swiat recenzencki inaczej niz jak na element maszynki marketingowej. Tworcy pewnie sa rozni, jedni mniej a drudzy bardziej tego swiadomi. Te wszystkie slodkie komplementy Rahdo-style.

Juz wole Wojennika obejrzec jak gra w Ardeny od Dragona, niz te gonitwe za kroliczkiem nowosci i sprzedazy.
Wender pisze: 25 maja 2023, 16:50 woli zlecić nakręcenie prezentacji czy reguł komuś kto robi to dobrze i będzie dla nich bezobsługowy, niż samemu się z tym babrać.
Tak, to zrozumiale, ale ta propozycja i ta fakturka wypacza "niezalezne srodowisko recenzenckie" (jesli cos takiego istnieje ;)) A autor tego filmu staje sie owym niechlubnym slupem reklamowym, czy mu sie ta nazwa podoba, czy nie.
EsperanzaDMV pisze: 25 maja 2023, 16:55 jeśli dostaje kasę od jakiegoś wydawnictwa za zrobienie wideoinstrukcji, to nie robi później już recenzji tego tytułu
No i git. Slalom gigant miedzy fakturowana wideoinstrukcja, a bezstronna recenzja innego tytulu tego samego wydawcy, w oczekiwaniu na propozycje kolejnej fakturki za gameplay trzeciego tytulu. Da sie? Da sie! 8)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 440 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: vnzk »

psia.kostka pisze: 25 maja 2023, 16:12 PS. takie game preview odczytac z telepromptera do kamery moze i Brat Pitt, jak mu wydawnictwo napisze tekst. Tylko ze widzowie chca aby zrobil to znawca tematu i sami wpedzaja sie w kozi rog, bo potem oczekuja bezstronnosci.
Wydawcy równie mocno (żeby nie powiedzieć głównie) jak o znawcę tematu, chodzi o widownię tegoż. Nawet jeśli mieliby Pitta czytającego preview, muszą jeszcze mieć medium, przez które trafią do potencjalnych klientów. A ponad 40 tysięcy widzów planszowego kanału, na którym omawia się KSowe nowości jest całkiem niezłym miejscem. Podejrzewam z kolei, że widzowie jeśli chcą filmu o danej grze, to prędzej chodzi im o (niepłatną) opinię niż (płatne) preview. Bo z tego pierwszego wyniosą więcej w kontekście potencjalnego zakupu gry, skoro swoje oczy zwracają ku znawcy tematu.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

vnzk pisze: 25 maja 2023, 18:13 Wydawcy równie mocno (żeby nie powiedzieć głównie) jak o znawcę tematu, chodzi o widownię tegoż.
Masz racje i Wender tez ma racje (wg mnie). Czyli juz sa dwa podpunkty (tezy) w temacie wydawcy:
- wydawca nie umie, nie chce mu sie nagrac filmu reklamowego
- wydawca chce "podkupic" widzow influencera

Czyli byli sobie gracze planszowi, niektorzy z nich w potrzebie tworzenia "gracze dla graczy" zaczeli tworzyc recenzje hobbystycznie na blogach i yt (no profit). I w ten ekosystem wchodzi wydawnictwo i kupuje filmy reklamowe, kupuje widzow, kupuje przyjazn stalymi umowami "gierka za recenzje". Aby uszczknac z tego tortu rodza sie pseudo-recenzenci (pokazywacze). Wydawcom to na reke, bo "the more, the merrier". A na koniec UOKiK wprowadza obowiazkowy stempel "wspolpraca reklamowa" i wszystko sie pod tym miesza i kamufluje.

Ale tak na marginesie, gdyby jakas gwiazda (przyslowiowy wspomniany Pitt) na swoich socjalach zapodala planszowki (of koz za $) to wydawca tez nie bylby straty, mysle ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

psia.kostka pisze: Czyli byli sobie gracze planszowi, niektorzy z nich w potrzebie tworzenia "gracze dla graczy" zaczeli tworzyc recenzje hobbystycznie na blogach i yt (no profit). I w ten ekosystem wchodzi wydawnictwo i kupuje filmy reklamowe, kupuje widzow, kupuje przyjazn stalymi umowami "gierka za recenzje". Aby uszczknac z tego tortu rodza sie pseudo-recenzenci (pokazywacze). Wydawcom to na reke, bo "the more, the merrier". A na koniec UOKiK wprowadza obowiazkowy stempel "wspolpraca reklamowa" i wszystko sie pod tym miesza i kamufluje.
Story of my life... 😅
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2073
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

Probe9 pisze: 24 maja 2023, 08:54 Może kasuje na bieżąco :) W wątku na BGG raczej odbiór negatywny. Zresztą jaki miałby być skoro ten film żywcem z podręcznika psychologii wyjęty ;)
Zrobiłem "sprawdzam". Napisałem komentarz (wydaje mi sie neutralny) "warto posłuchać drugiej strony", ktoś mi odpisał, potem kolejna osoba (widzę po aktywności na youtube), ale już nie mogę znaleźć mojego komentarza. Widzę, że i wschód uczy się czegoś od naszego polskiego reklamodawcy xD
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: aduko »

Ogólnie to masakra, kanał który ma podobne wyświetlania co geekfactor czy KPiB, dużo mniej niż Asia i taki shitstorm.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Otorek »

No chyba nie bardzo...
Quackalope:
Daily AVG Views:
10,982 daily views

OnTable:
3,954 daily views
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Beskid »

Leviathan pisze: 21 maja 2023, 21:59 Ogrywałem bardzo różne gry w swoim życiu i o ile A:TO jest faktycznie złożonym tytułem, to nie jest to niegrywalne monstrum, które mogłoby przerosnąć doświadczonego gracza. Tym bardziej, jeżeli mowa o kimś kto, jak by nie było, jest "influencerem" prowadzącym popularny kanał i ma na koncie setki/tysiące zagranych gier. Tłumaczenie, że proces nauki jest żmudny i byłoby dobrze, gdyby ktoś z wydawnictwa pomógł im to ogarnąć jest przedziwne. Tym bardziej, kiedy dołoży się do tego wątek ze sponsoringiem materiałów.
Ale zanim to napisałeś, zakładam obejrzałeś tą ich negatywną recenzję? Bo mnie na przykład jednak ciekawi czy formułowane zarzuty są wiarygodne. Z tego co pamiętam oni zaprosili jakiegoś ogranego randoma (który jest targetem wydawnictwa) aby pomógł im wejść w rozgrywkę. Recenzję zaczynają od stwierdzenia, że ta gra to "undoubtedly masterpiece" i później jadą po...

No właśnie, mam wrażenie, że jest podobnie jak u Ciebie bo też twierdzisz, że to absolutny top, a później o rozbuchaniu, braku tej płynności, rwanej rozgrywce, katastrofalnym setupie i burdelu w pudle. Tyle, że Twoja recenzja jest dla rownowagi kompleksowa, a tam ten kuriozalny pomysł aby rozdzielić część pozytywną i negatywną na odrębny materiał.

Ale wracając, ten ich ziom jest na tle całej trójki najostrożniejszy w ocenie i jego wrażenia są spójne z Twoja recenzją - nieoczywistość, bardzo zmienne tempo i rozgrywka podzielona na wiele wiele sesji. Jak oceniasz te ich pozostałe uwagi? Bo mnie wcale nie wydaje się dziwne, że zwracali się do zainteresowanego wydawcy o pomoc zanim to opublikują, może coś im umyka w rozgrywce. Właśnie tym bardziej, że jak wynika z korespondencji, były tam już relacje biznesowe. Ten ziom, z tego co zrozumiałem ma im pomóc z braku odzewu czy wsparcia kogoś od strony twórców. Szkoda, że gospodarz tak rzadko daje mu pole w tej ich recenzji.

Nikogo tutaj nie bronię, ciekawi mnie wiarygodność tej negatywnej i jak już wiemy, jednak nieodpłatnej publikacji. Ty grałeś i recenzowałeś więc rozwiń proszę swoją opinię w odniesieniu.
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Zagraniczni recenzenci / publicyści

Post autor: spongePepp »

Cześć,

Kogo byście polecili do oglądania lub czytania z anglojęzycznych mediów planszowych?

Śledząc z większym zaangażowaniem, od kilku lat, nasze rodzime media growe, zauważyłem że mój gust jest najbardziej zbliżony do Gambitowego :) Recenzje takich gier jak: Ark Nova, Barrage, Scythe, Kolekcja Lacerdy, Lotr Podróże przez Śródziemie, Diuna, itd. idealnie oddawały moje odczucia. Zdarzają się wpadki ze skrajnie różną oceną, jak w Terrors of london, Aeons end i Gloomhaven :) ale argumentacja jest jasna i w pełni zrozumiała. Lubię też bardzo chłopaków z Planszówek online oraz zajrzeć na Angryboardgamera.

Z racji, że lubię słuchać/czytać o naszym hobby, stwierdziłem, że fajnie by było przy okazji szlifować angielski. Branża anglojęzyczna jest ogromna, więc chciałbym uniknąć tracenia czasu na szukanie kogoś o podobnym guście.

Podając propozycje uwzględnijcie proszę powyższe, nie polecajcie kogoś kogo po prostu lubicie, nie patrząc na to co napisałem wyżej, żeby żadne z nas nie traciło czasu nadaremno :D Chciałbym unikać poznawania recenzenckich odpowiedników Gametrolla, itd. Z góry dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ