malowanie figurek - od czego zacząć?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: b3r53rk3r »

Cześć,
Niedawno kupiłem sobie Cyklady i czuję nieodpartą pokusę by pomalować te piękne figurki... :D Tylko, że to byłby mój pierwszy raz i nie mam potrzebnego osprzętu... Od czego zacząć? Jakie będą szacunkowe koszta zestawu startowego z podstawowymi paletami - jakie kolory są niezbędne - poza cielistym, czarnym, białym, czerwonym, zielonym i niebieskim? Macie jakieś Tips&Tricks?
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: AiS »

Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: Tomzaq »

Mam etap malowania figurek za sobą i jeżeli mogę wtrącić 3 grosze, to uważam nie ma potrzeby kupować farbek znanych firm modelarskich, bo są po prostu bardzo drogie. Wystarczy wybrać się do sklepu z przyborami malarskimi dla malarzy artystów i kupić np. komplet farb akrylowych w tubkach (30-50 zł) i kilka farbek metalicznych po około 10 zł sztuka + kilka pędzelków.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: janekbossko »

Wpadaj do mnie to ci pokaze i naucze :)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: zioombel »

Tomzaq pisze:Mam etap malowania figurek za sobą i jeżeli mogę wtrącić 3 grosze, to uważam nie ma potrzeby kupować farbek znanych firm modelarskich, bo są po prostu bardzo drogie. Wystarczy wybrać się do sklepu z przyborami malarskimi dla malarzy artystów i kupić np. komplet farb akrylowych w tubkach (30-50 zł) i kilka farbek metalicznych po około 10 zł sztuka + kilka pędzelków.
Ja tak zrobilem na poczatku i to byl moj największy błąd :-P zwykle akryle sa duzo gęstsze i trzeba miec umiejętności , zeby je dobrze rozcieńczyć. Figurki wyglądały brzydko. Jak kupiłem dedykowane do figurek farby różnice w jakości i ładności moich figurek widać bylo wraz z pierwsza pomalowana figurka.
Ja nie polecam takiego rozwiązania.
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: ghostartur »

Także nie polecam kupowania najtańszych farbek bo rozcieńczanie to prawdziwa katorga. Wolę dopłacić i mieć porządne farbki przy których dodatkowo nie będę musiał pracować :) . Aktualnie używam farbek firmy Citadel które są świetne. Polecam!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: Tomzaq »

No fakt. Z rozcieńczaniem farb jest trochę roboty.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: b3r53rk3r »

janekbossko pisze:Wpadaj do mnie to ci pokaze i naucze :)
Bardzo chętnie :) Wszakże w kupie zawsze raźniej. A no i jakieś porady fachowca też chętnie przyjmę:)
Tomzaq pisze:Mam etap malowania figurek za sobą i jeżeli mogę wtrącić 3 grosze, to uważam nie ma potrzeby kupować farbek znanych firm modelarskich, bo są po prostu bardzo drogie. Wystarczy wybrać się do sklepu z przyborami malarskimi dla malarzy artystów i kupić np. komplet farb akrylowych w tubkach (30-50 zł) i kilka farbek metalicznych po około 10 zł sztuka + kilka pędzelków.
Zakupiłem zestaw startowy Army Painter wraz z kilkoma pędzelkami i metalicznymi kolorkami i zacząłem już malować. Powiem szczerze, że jestem zadowolony z tego zestawu - trochę mniejszy prestiż jak Citadelki czy Vallejo, ale jakość dla mnie jest zadowalająca.
Skoro już tak się temat ożywił to mogę się pochwalić swoimi dwiema figurkami. Zacząłem moją przygodę z Cyklopem (Polifemem), trochę się sprawa popsuła gdy nałożyłem quickshade'a - dostał się w nierówności farby cielistej i nawet po poprawkach wyszedł mi trochę brudny. Chyba moim błędem wtedy było, że nie czekałem wystarczająco długo aż pierwsza warstwa farby wyschnie i nakładałem drugą. Przy Meduzie wyszło już lepiej - mniej poprawek po cieniowaniu. Co do Cyklopa to tłumaczę sobie, że przecież na pewno w walce by się ubrudził... zresztą pewnie te stwory nie dbałyby o higienę ;P Wiem, że część figurkowych malarzy będzie płakać w czasie oglądania, ale jestem póki co zadowolony z efektu. Figurki wyglądają dużo lepiej niż bez farbek. Oczywiście jakieś konstruktywne uwagi mile widziane :)
Spoiler:
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: malowanie figurek - od czego zacząć?

Post autor: xilk »

Co do malowania, to warto figurki wyczyścić przed malowaniem. O ile w przypadku plastików nie jest to aż taki problem, to już metalowe figurki muszą być czyste przed pomalowaniem. Wystarczy, że na jakiejś części zostawisz tłusty ślad, a w tym miejscu farba nie będzie chciała się trzymać i kiedyś zejdzie...

Co do pędzli, to dwie sprawy:
1) Dobrze mieć różne wielkości pędzla, bo do szczegółów takich jak oczy, czy palce świetnie się nadaje pędzel "0", a przy płaszczach warto mieć już większy pędzel ;)
2) Jeśli kiedykolwiek będziesz używał metody "suchego pędzla", to przeznacz na to jakiś jeden konkretny pędzel. Czemu? Bo po kilkukrotnym użyciu tej metody, w danym pędzlu niszczy się włosie.

Co do farb:
1) Najczęściej zużywają się brązy, czarny, biały, zielenie i czerwony.
2) Jeśli chcesz, by złote elementy lepiej wyglądały, to najpierw nałóż na daną powierzchnię farbę srebrną, a dopiero potem złotą, wtedy złote elementy będą wyglądały na złote :)
3) Pod większość kolorów świetny jest czarny podkład, ale czerwień nie będzie dobrze wyglądała na czerni. Dlatego w takich miejscach dobrze nałożyć białą lub nawet kremową farbę, a dopiero potem czerwoną.
ODPOWIEDZ