(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Barbarzyciel
Posty: 268
Rejestracja: 19 lut 2010, 20:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 46 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Barbarzyciel »

agt pisze: 13 sty 2023, 11:16
    j_g pisze: 12 sty 2023, 21:20 Wczoraj skomplikowany stolik pocisnął w czworo w Arnaka (...). Podsumowanie usłyszane na koniec - familijne z plusikiem, trzeba więcej pograć i trzeba iść we wszystko, a nie w jedno.
    Mam pytanie do arnakowych graczy, odnośnie podsumowania:
    Spoiler:
    Tor daje sporo punktów, szczególnie, jeśli dojdziesz na samą górę i ściągniesz jakieś plakietki ze świątyni położonej na szczycie. Punkty dają też ujarzmieni strażnicy i bożki (choć co ciekawe, algorytm gry punktuje to do drugiego użytego bożka.) Karty artefaktów i ekwipunku też punktują, ale bez szału.
    Generalnie gra jest zaprojektowana tak, że: zbierasz akcje - za akcje odkrywasz wykopaliska i zbierasz znaleziska - decydujesz, czy wydajesz te znaleziska na awans na torze badań czy dominujesz strażnika - bonusy z toru i strażnika wydajesz na zbieranie kolejnych akcji - a za to co Ci pozostało kupujesz sobie jakieś karty.
    Karty strachu odejmują Ci marginalną część punktów, ale zamulają talię i zdecydowanie trzeba się ich pozbywać.
    FB: Staadtthegame
    Instagram: staadtthegame
    agt
    Posty: 1180
    Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
    Has thanked: 628 times
    Been thanked: 320 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: agt »

    Dzięki, Wojtku, za tak obszerną wypowiedź :)
    Aż mi trochę żal Twojego czasu i wysiłku, bo znam tę grę i wiem za co się punktuje..
    Pytałam tylko o to, co było treścią podsumowania - żeby nie iść w jedno. Czym było to jedno :)
    Barbarzyciel pisze: 15 sty 2023, 21:38 Punkty dają też ujarzmieni strażnicy i bożki (choć co ciekawe, algorytm gry punktuje to do drugiego użytego bożka.)
    Co masz tu na myśli? Z tym algorytmem. Że do drugiego bożka.

    Co rozumiesz przez "zbieranie akcji"? W każdej turze przysługuje graczowi jedna akcja główna i dowolna ilość tych darmowych, oznaczonych błyskawicą. Jak można je zbierać?

    I nie jestem pewna, czy kupowanie kart ma sens tylko za to, co Ci zostało po innych akcjach. Karty kupione na początku gry mają szanse mocno wpłynąć na rozgrywkę.
    Ale mam tylko parę partii za sobą, więc nie czuję się jakimś specjalistą.

    Może kiedyś uda się razem zagrać :)
    Jeszcze raz dzięki za reakcję :)
    Awatar użytkownika
    Barbarzyciel
    Posty: 268
    Rejestracja: 19 lut 2010, 20:08
    Has thanked: 51 times
    Been thanked: 46 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Barbarzyciel »

    agt pisze: 15 sty 2023, 22:59 Dzięki, Wojtku, za tak obszerną wypowiedź :)
    Aż mi trochę żal Twojego czasu i wysiłku, bo znam tę grę i wiem za co się punktuje..
    Pytałam tylko o to, co było treścią podsumowania - żeby nie iść w jedno. Czym było to jedno :)
    Barbarzyciel pisze: 15 sty 2023, 21:38 Punkty dają też ujarzmieni strażnicy i bożki (choć co ciekawe, algorytm gry punktuje to do drugiego użytego bożka.)
    Co masz tu na myśli? Z tym algorytmem. Że do drugiego bożka.

    Co rozumiesz przez "zbieranie akcji"? W każdej turze przysługuje graczowi jedna akcja główna i dowolna ilość tych darmowych, oznaczonych błyskawicą. Jak można je zbierać?

    I nie jestem pewna, czy kupowanie kart ma sens tylko za to, co Ci zostało po innych akcjach. Karty kupione na początku gry mają szanse mocno wpłynąć na rozgrywkę.
    Ale mam tylko parę partii za sobą, więc nie czuję się jakimś specjalistą.

    Może kiedyś uda się razem zagrać :)
    Jeszcze raz dzięki za reakcję :)
    Przez akcje rozumiem kompasiki, za które podróżujesz na nieodkryte wykopaliska. Punkty za bożki: gołe pola za bożki są za 1,2,3i 4 punkty. Jak odpalisz pierwszego, to pierwsze pole jest warte 3 punkty, więc jesteś do przodu. Za umieszczenie bożka na 3 polu wychodzisz na zero, a na czwarym wręcz tracisz.

    Chętnie zagram, szczególnie, że z kimś muszę ograć liderów ekspedycji.
    FB: Staadtthegame
    Instagram: staadtthegame
    agt
    Posty: 1180
    Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
    Has thanked: 628 times
    Been thanked: 320 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole - Arnak rozkminy

    Post autor: agt »

    Barbarzyciel pisze: 15 sty 2023, 23:21 Punkty za bożki: gołe pola za bożki są za 1,2,3i 4 punkty. Jak odpalisz pierwszego, to pierwsze pole jest warte 3 punkty, więc jesteś do przodu. Za umieszczenie bożka na 3 polu wychodzisz na zero, a na czwarym wręcz tracisz.
    A nie, nie :)
    Każda zebrana statuetka bożka jest warta 3 punkty. Te narysowane na planszetce gracza punktują dodatkowo. Jeśli nie użyjesz tych specjalnych zdolności, to dostajesz komplet punktów z planszetki (10) plus te z zebranych statuetek. Jeśli użyjesz którejś z opcji jeden raz, to kosztuje Cię to 1 punkt (zakrywasz go na planszetce żetonem statuetki i widać tylko te 3 punkty z żetonu). Kolejne razy kosztują Cię odpowiednio 2, 3 i 4 punkty.
    Chętnie zagram, szczególnie, że z kimś muszę ograć liderów ekspedycji.
    Na to jeszcze nie jestem gotowa :)
    Mam problem z asymetrią w grach - zawsze mam wrażenie, że jest imba na moją niekorzyść :lol:
    Dlatego nie umiem siebie przekonać..
    Przez akcje rozumiem kompasiki, za które podróżujesz na nieodkryte wykopaliska.
    Ale że na te odkryte podróżujesz już bez kompasów to wiesz? (tylko środki transportu). Pytam, bo czasem to komuś umyka.
    apjgggwww
    Posty: 3
    Rejestracja: 06 cze 2020, 10:07

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: apjgggwww »

    Cześć, czy w tym tygodniu będzie coś grane?
    Andrzej2020
    Posty: 123
    Rejestracja: 08 sty 2020, 21:33
    Has thanked: 50 times
    Been thanked: 20 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Andrzej2020 »

    Hej Ludziczki. Jutro moja obecność będzie pewna i to w stu procentach. Jeżeli będziesz miał możliwość Jacku weź proszę Cryptida. Zabrać ze sobą Sen i Smoki? Do zobaczenia.☺️ Jeżeli zmieni się coś u mnie nagle to dam znać.
    apjgggwww
    Posty: 3
    Rejestracja: 06 cze 2020, 10:07

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: apjgggwww »

    Ja też w takim razie potwierdzam swoją obecność.
    Podróżnik
    Posty: 30
    Rejestracja: 31 lip 2022, 17:14
    Has thanked: 1 time
    Been thanked: 4 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Podróżnik »

    Mam nadzieję że zdążyliście za mną się stęsknić, jutro będę
    j_g
    Posty: 1981
    Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 503 times
    Been thanked: 240 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: j_g »

    Generalnie powinienem być. Pytanie czy punktualnie, bo nie wiem czy jutrzejsze śniegi i deszcze nie uniemożliwią mi przemieszczania się do domu i na polibudę rowerem, a wtedy będę uzależniony od busa, albo od auta z jego kierowcą/pasażerem i może być różnie. Będę informować na bieżąco.

    Ha, widzę, że synoptycy właśnie trochę odpuścili, więc może nie będzie aż tak źle.
    Andrzej2020 pisze: 17 sty 2023, 12:50 Zabrać ze sobą Sen i Smoki?
    Andrzeju, weź Sen (trochę ostatnio w niego grałem i mam dość, ale może pod innych wszedłby).
    apjgggwww pisze: 17 sty 2023, 13:54 Ja też w takim razie potwierdzam swoją obecność.
    apjgggwww, jak z Twoim zaawansowaniem? Raczej początek zmagań, czy może coś dalej?
    Pudelek
    Posty: 646
    Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
    Lokalizacja: Oberschlesien
    Has thanked: 3 times
    Been thanked: 20 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Pudelek »

    Powinniśmy się zjawić, tylko - standardowe pytanie - będzie coś cięższego?
    Awatar użytkownika
    cezner
    Posty: 3069
    Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 8 times
    Been thanked: 88 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: cezner »

    Powinno być jutro coś cięższego
    Awatar użytkownika
    Barbarzyciel
    Posty: 268
    Rejestracja: 19 lut 2010, 20:08
    Has thanked: 51 times
    Been thanked: 46 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Barbarzyciel »

    Mnie niestety (dla mnie) nie będzie, ale have fun i dajcie Podróżnikowi wreszcie być sobą w grze Obecność!
    FB: Staadtthegame
    Instagram: staadtthegame
    Andrzej2020
    Posty: 123
    Rejestracja: 08 sty 2020, 21:33
    Has thanked: 50 times
    Been thanked: 20 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Andrzej2020 »

    Wychodzi fajne granie.🙂 Czarek, Pudełek i Tereska zagrają w "ciężar", może do niego dołączą Staszek i Wojtek a my z Jackiem i nowym kolegą nie damy złapać się Andrzejowi w grze Obecność. Może też poszukamy potwora albo nie damy utopić się zbierając skarby. Ja zaserwuję Sen z przestrogą o krukach.
    Teresa
    Posty: 383
    Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
    Been thanked: 23 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Teresa »

    Powinniśmy dojechać między 17:15-17:30, bo dziś muszę zamknąć firmę i potem musimy dojechać.
    Czarek proszę poczekaj na nas :)
    Jacek - może do nas dołączysz :)
    j_g
    Posty: 1981
    Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 503 times
    Been thanked: 240 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: j_g »

    Andrzej2020 pisze: 18 sty 2023, 09:43 Wychodzi fajne granie.🙂 Czarek, Pudełek i Tereska zagrają w "ciężar", może do niego dołączą Staszek i Wojtek a my z Jackiem i nowym kolegą nie damy złapać się Andrzejowi w grze Obecność. Może też poszukamy potwora albo nie damy utopić się zbierając skarby. Ja zaserwuję Sen z przestrogą o krukach.
    No jak fajne granie jak 5-ty raz w to samo? Jak nie teraz to za tydzień przynoszę Orleanik albo Xiditów - nie ciężar, ale jednak coś dłuższego i mięsistego, a dla Was świeżego.
    Teresa pisze: 18 sty 2023, 10:00 Jacek - może do nas dołączysz :)
    Zobaczymy. Fakt, że Andrzeje w te ogrywane ostatnio rzeczy mogliby już sami wprowadzić nową osobę (o ile będzie chciała w coś takiego grać, bo nie ujawniła na moje pytanie swoich preferencji (ludzie są dziwni)). Zobaczymy co Czarek przyniesie, bo może wyjść tak, że liczebnie to u Was 4 graczy może być za dużo (zamuliście)+czas na tłumaczenie mi tytułu, a przy lżejszym stoliku z kolei tych 3-ech graczy to może być zbyt mało, aby te drobnice fajnie zadziałały (choć poza 'utopieniem zbierając skarby' to z wymienionych przez Andrzeja2020 tytułów 3 osoby byłyby git).
    Awatar użytkownika
    Wojtek
    Posty: 145
    Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
    Lokalizacja: Opole
    Been thanked: 1 time

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Wojtek »

    I ja będę.
    Awatar użytkownika
    kopernik97
    Posty: 8
    Rejestracja: 05 gru 2022, 20:38
    Has thanked: 4 times
    Been thanked: 3 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: kopernik97 »

    Też będę.
    Awatar użytkownika
    cezner
    Posty: 3069
    Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 8 times
    Been thanked: 88 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: cezner »

    Teresa pisze: 18 sty 2023, 10:00 Powinniśmy dojechać między 17:15-17:30, bo dziś muszę zamknąć firmę i potem musimy dojechać.
    Czarek proszę poczekaj na nas :)
    Jacek - może do nas dołączysz :)
    Poczekamy z Wojtkiem na Was
    Andrzej2020
    Posty: 123
    Rejestracja: 08 sty 2020, 21:33
    Has thanked: 50 times
    Been thanked: 20 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Andrzej2020 »

    Z wczoraj: Tereska, Marcin oraz Czarek zdobywali kontynenty w grze której tytułu nie pamiętam(za co przepraszam) to lżejszy stolik najpierw zasnął gdzie dla mnie Sen okazał się najmniej miły bo zostałem najbardziej po dziobany a w trakcie niego dołączył nowy kolega Krzysiek. Następnie szukaliśmy potwora gdy cięższy stolik nadal podróżował po kontynentach. Następnie Andrzej2020 snuł plany gdzie wybrać się z Jacusiem mając często ochotę pójść z Nim na plażę by ogrzać się w promieniach słońca i uciec tam przed potworem w Obecności. Dwóm potworom nie daliśmy się (Podróżnikowi a następnie Pawłowi) a i ja zaliczałem dobre posunięcia w grze. Gdy "ciężarni" opanowali kontynenty to zagrali w 6 bierze a my sprawialiśmy sobie prezenty w grze Prezencik. Było fajnie.☺️
    j_g
    Posty: 1981
    Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 503 times
    Been thanked: 240 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: j_g »

    Andrzej2020 pisze: 19 sty 2023, 15:09 Z wczoraj: Tereska, Marcin oraz Czarek zdobywali kontynenty w grze której tytułu nie pamiętam(za co przepraszam)
    Jeszcze Wojtka przeproś, że o Nim zapomniałeś, choć się chłopak namęczył - przytargał Endewora: Wiekowe żagle, a potem pół godziny tłumaczył.
    Andrzej2020 pisze: 19 sty 2023, 15:09 Sen okazał się najmniej miły bo zostałem najbardziej po dziobany
    Bo se co chwila fundowałeś pobudki za, na własne życzenie, 15 punktów karnych. Nie mam nic przeciwko, przynajmniej się skończyło w 5-tkę w rozsądnym czasie. Ku mojemu zdziwieniu zwykły Senek, w odróżnieniu od edycji jubileuszowej, nie ma kart z klepsydrami (trzeba ich uzbierać parzystą liczbę) i zdolności Wybierz 1 (ze stosu odkrytego) - może to i dobrze, zdecydowanie najrzadziej wybierana zdolność (choć klepsydr żal).

    Paweł oczywiście tradycyjnie wpadł bez zapowiedzi, mimo licznych próśb - ciekawe co by było gdybym wziął zamiast drobnicy coś długiego na 5-ciu - ciekawe kto by se nie pograł?

    Okazało się, że w 5-tkę kryptydować też spoko . Z jednej strony większe wyzwanie, aby spamiętać każdego po kolei, co kto ma, z drugiej - łatwiej, bo większość miała proste reguły. Ja, jako początkowy główny obiekt wypytywań, zostałem wyprztykany się z prawie wszystkich drewieniek - słaba to ekipa co potrzebuje wszystkich drewienek do wyeliminowania tych paru wskazówek. Na zakończenie partii, na 6-go offboardowego kryptydologa, wpadł Podróżnik. Gigant - przyszedł pół do siódmej, bo mu się ubzdurało (który to już raz, mimo każdorazowego uświadamiania?), że zaczynamy o 18.00... Ręce opadają.

    Jej Obecności fajnie weszła. Dwa razy. Co prawda drugie potworowanie poprzedziła nerwowa pyskówka, a jakże - nawet z wyzwiskami, o to kto ma być potworem. Potem nastroje się nieco uspokoiły (choć niesmak pozostał). Jednak dwa razy okazało się, że może wielu rozbitków (pięciu) wcale nie zwiększa aż tak szans drapieżnego potwora. Razy był blisko, drugi raz - trochę dalej. Może dlatego, że wielu rozbitków to wiele kart przetrwania, które niekoniecznie robią dobrze tylko jednemu graczowi.

    Prezencik - cóż, po raz kolejny okazało się, że ta superancka gra zupełnie nie działa, gdy niektórzy nie grają zgodnie z zasadami, tj. z zasadą dążenia do swojego zwycięstwa. Jeden delikwent brał wszystko, czy to wysokie czy niskie, bez monet (bo po co z?) chcąc zebrać jak najwięcej setów, drugi - wziął sobie za cel nie dawanie innym pasujących im kart, oczywiście kosztem swojego przemarnego wyniku. Daremna sprawa - reszta mogła się tylko przyglądać z politowaniem.

    Dobra, koniec marudzenia*) i do zobaczenia **). Dzięki.

    *) żartowałem - Andrzej"dałntajm"2020 tak zamulał, że się wszystkiego odechciewało, a pan spóźnialski wspaniałomyślnie wymyślił poczęstunek piccowy dla wszystkich macających karty - na szczęście miałem NotAlona okoszulkowanego, ale mojego nabytku z tego tygodnia (liczbowo-matematyczno-kościanego-kryptydowego) nie przyniosę zanim nie zakoszulkuję (a będzie ciężko, bo brak takich małych koszulek na rynku).
    **) za tydzień też pewnie pomarudzę... chyba że... Teresko, w co gracie/gramy?
    agt
    Posty: 1180
    Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
    Has thanked: 628 times
    Been thanked: 320 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: agt »

    Andrzej2020 pisze: 19 sty 2023, 15:09 Gdy "ciężarni" opanowali kontynenty to zagrali w 6 bierze a my sprawialiśmy sobie prezenty w grze Prezencik. Było fajnie.☺️
    O. Dzięki, Andrzeju, za relację - nie spodziewałam się, że ciężki stolik może grać w 6. bierze :)
    Fajnie :)
    j_g pisze: 19 sty 2023, 17:30 Co prawda drugie potworowanie poprzedziła nerwowa pyskówka, a jakże - nawet z wyzwiskami, o to kto ma być potworem. Potem nastroje się nieco uspokoiły (choć niesmak pozostał).
    j_g pisze: 19 sty 2023, 17:30 Andrzej"dałntajm"2020 tak zamulał, że się wszystkiego odechciewało, a pan spóźnialski wspaniałomyślnie wymyślił poczęstunek piccowy dla wszystkich macających karty
    Przykro się to czyta. Bo to nie wygląda na warunki, w których chciałoby się być i grać. A przynosić swoje gry to już w ogóle... :shock: Aż przestałam żałować, że nie mogłam być z Wami.. :(
    I też smutno, bo cały post wskazuje na to, że chyba jesteś mocno rozgoryczony. Nie wiem czy w związku ze spotkaniem, czy niezależnie. Smutno, bo fajniej gdy ludzie mają wysoki poziom zadowolenia z życia i pogody ducha. Głównie dla tych ludzi fajniej :)
    j_g pisze: 19 sty 2023, 17:30 mojego nabytku z tego tygodnia (liczbowo-matematyczno-kościanego-kryptydowego)
    Na 5 osób? To o tym wspominałeś ostatnio?
    A to zagadka ciekawa.. :)
    j_g
    Posty: 1981
    Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 503 times
    Been thanked: 240 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: j_g »

    agt pisze: 19 sty 2023, 18:17 I też smutno, bo cały post wskazuje na to, że chyba jesteś mocno rozgoryczony.
    Przepraszam. Z jakiegoś powodu (konkretnego) zapomniałem napisać, że śmiechu było co niemiara, frekwencja dopisuje, nowe chłopaki dają mocno radę (mam nadzieję na dalsze cotygodniowe granko) i że smagaliśmy się z Andrzej2020em iście dwubiegunowo, od mojego namawiania innych do zastosowania fizycznej przemocy pod stołem wobec Andrzej2020a, do przybijania piątki i opalania się razem na wspólnym kocyku na złotych piaskach. Trzeba być, by poczuć tę trochę schizofrenii w powietrzu.
    agt pisze: 19 sty 2023, 18:17 Na 5 osób? To o tym wspominałeś ostatnio?
    Niekoniecznie. Za całe 27zł dostałem z nadartym pudełkiem nieużywane coś, co w wypasionej wersji KS za grubsze dolary wychodzi dopiero (w zasadzie już jest w tej chwili rozsyłane). Ale powiedzmy sobie szczerze - kto w logicznych logi-mixowych sumowankach, wykluczankach i dedukowankach potrzebuje masy plastiku i ładnych ilustracji? Poza tym, nie mam miejsca na plastik na chacie. Ekologia ważna rzecz. A zagadka jest zagadką - pierwsza litera obu wersji to T (choć nazwy zupełnie inne).
    Teresa
    Posty: 383
    Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
    Been thanked: 23 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: Teresa »

    Jacek - za tydzień nie odpuszczę i musisz zagrać z nami!!!!!!! nie ma innej opcji !!!!!

    Wojtek i Czarek wezmą coś na 5, my też coś z naszych weźmiemy.
    Nowi i nienowi zagrają sobie w końcu sami :) : ) :)
    j_g
    Posty: 1981
    Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
    Lokalizacja: Opole
    Has thanked: 503 times
    Been thanked: 240 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: j_g »

    Teresa pisze: 20 sty 2023, 16:00 Jacek - za tydzień nie odpuszczę i musisz zagrać z nami!!!!!!! nie ma innej opcji !!!!!
    Akurat miałem wejść z lajtekipą na wyższy lewel - zapowiedziałem im, że pogramy w Orleanik albo Xidita.

    Jak zwykle, zobaczymy na miejscu jaka będzie frekwencja i co z niej wyniknie.

    Miłego tygodnia.
    Awatar użytkownika
    gafik
    Posty: 3645
    Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
    Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
    Has thanked: 55 times
    Been thanked: 118 times

    Re: (Opole) Planszowe Opole

    Post autor: gafik »

    Siema... niedawno wróciłem. Ale intensywność dała mi w kość. Nerw kulszowy mi się wyłączył i nie mogę się ruszać :(
    ODPOWIEDZ