Przygodówka dla 4-6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lukasz01
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2014, 11:13

Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: lukasz01 »

Cześć,

jestem z żoną zupełnie świeży w planszówkach, ale ostatnio dziecko na tyle wyrosło, że zaczęło z nami grać i strasznie się nam spodobało. Stwierdziliśmy, że pora kupić coś dla dla nas, z bardziej zaawansowanych gier pamiętam tylko magię i miecz która bardzo mi się podobała. Poczytałem, obejrzałem recenzje i chyba bym wolał coś nowszego, z mniejszą losowością. Myślałem nad:
- Robinsonem, ale max 4 graczy
- Arkham, ale kooperatywa (chcielibyśmy trochę powalczyć między sobą)
- Runebound, tutaj mam problem, bo na yt widziałem filmik, że losowość mniejsza niż w Talismanie, a na rebel.pl widzę większą
- Gamedec. niby dobre oceny, a tutaj nikt o niej nie pisze jako o polecanej

Co zatem kupić? Moje preferencje:
- liczba graczy 4-6
- rozgrywka na 2-3h (max)
- wiek graczy 30+ (sami newbie)
- klimat bez znaczenia, mogą być rycerze jak i piraci
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: schizofretka »

Z 6-osobową, niekooperacyjną przygodówką będzie problem - specjalnie takich nie kojarzę, i nie bez powodu - downtime zabije. Tradycyjne przygodówki opierają się głównie na mechanice 'każdy sobie', i nawet od 4 osób przestoje staja się nużące. Dlatego wydaje mi się rządzą kooperacje - myśli się razem i cały czas jest się zaangażowany. Pewnie są jakieś półkooperacje (1 vs. reszta) które działają w tym trybie, ale nie polecam, bo overseer zwykle może obiad zjeść gdy grupa się naradza.

Niektóre gry FFP (na pewno A Touch of Evil) miały ten tryb, ale raczej nie jest polecany.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: Dabi »

a na rebel.pl widzę większą
Te oceny na rebel.pl to akurat mają naprawdę żadne znaczenie.
lukasz01
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2014, 11:13

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: lukasz01 »

Hej,

jak już mówiłem dopiero zaczynam zabawę z planszówkami. Gdzie w takim razie szukać wiarygodnych informacji? Rebel po prostu wyskakuje jako pierwsza strona w google. Nadal szukam i trafiłem na Dragon's Ordeal - wygląda na to, że spełnia wszystkie moje potrzeby :) Może ktoś odradzi?

Rozumiem, że downtime będzie spory, ale myślę, że w gronie znajomych sobie poradzimy.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: galthran »

Dragon's Ordeal to taki Talisman rozbudowany z do tego stopnia tragiczną instrukcją, że praktycznie bardzo ciężko się w to gra.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: sirwei »

Ja od kilku lat gram w World of Warcraft boardgame i nie mam dość. Ostatnio grupa początkująca przy moim wsparciu skończyła grę w 2,5h :)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Bencao
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2010, 15:19

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: Bencao »

Mice mystics moze? Cuthroat caverns?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: mig »

Gamedec jest bardzo przyjemny. Może nie jest to 8. cud świata, ale jako klimatyczną przygodówkę spokojnie mogę polecić. Z tym, ze tematyka może być zbyt hermetyczna (wprawdzie instrukcja daje niezłe wprowadzenie w uniwersum, ale jeśli komuś przygodówka kojarzy się tylko z klimatami fantasy, to Gamedec niekoniecznie przypadnie do gustu).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kuba-1990
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwie 2014, 10:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: kuba-1990 »

Od siebie mogę polecić Kolejkę z dodatkiem Ogonek, nieskomplikowana, a zawsze osoby które grają u mnie pierwszy raz są zadowolone. ;) Może poczytaj też o "7 cudów świata" i "Descent: Wędrówki w mroku". Robinson będzie zbyt skomplikowany dla początkujących. Aha, no i jeszcze Osadników z Catanu sprawdź. Wszyscy początkujący uwielbiają tę grę. Nie wszystkie gry są przygodowe, ale może Ci się spodobają mimo wszystko. ;)
Ja szukanie na Rebel polecam, ze wzgledu na linki do wszelkich recenzentów (od siebie polecam GamesFanatic, Polter, BoardgamesFactory i PowerMilka).
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: Dellas »

Dodałbym jeszcze:
- Middle-Earth quest - gra od 2-4 graczy. Klimat gry wylewa się bokami. Gra ma dwa tryby - jeden gracz gra stroną Saurona a reszta bohaterami wolnych ludów.
- Fury of Drakula - gra do 5 graczy. Podobnie jak MEQ -jeden gracz gra Drakulą a reszta bohaterów próbuje go ukatrupić.
- Roundbound - to w sumie klasyczna przygodówka do 6 graczy (choć downtime w przypadku gry na 6 jest masakryczny).
- Mage Knight - skomlikowana gra do 1-4 - posiada gry, kooperacyjny, solo i rywalizacji.
- Kupcy i Korsarze (od 2-4) - może to nie jest klasyczna przygodówka - ale z drugiej strony zabawa w piratów jest przednia.
- World of Warcraft gra planszowa - trudno dostępna i koszmarnie długa - ale jak ktoś lubi takie gry miodna. Do 6 graczy, którzy grają w dwóch frakcjach - Horda i Sojusz.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: schizofretka »

Middle-Earth Quest jest super, ale daleko, daleko cięższy niż wszystko inne wymienione i o ile Robinsona np. wyobrażam sobie jako pierwszą grę, to jego na pewno nie. Nawet dla weteranów setek instrukcji ogranięcie wszystkich szczególików jest ciężkie. Mage Knight niewiele lepszy i to taka przygodówka jak Russian Railroads 18xx.

Generalnie imo wybór masz:
1. Kooperacja (Eldritch Horror chyba najlepewniejszy na początek),
2. max 4 graczy (tutaj gorąco polecam Kupcy i Korsarzy, z tradycyjnych przygodówek imo nic się nie umywa)
3. Nie przygodówka. Może nie od razu euro jak tu proponują, bo to różnica jak między strzelanką FPP a przygodówka w rozwiązywanie zagadek, ale jakiś ameritrash w tłuczenie się na mapie? 6 osób to niestety w dużej mierze ciężkie, długie tytuły, ale np. Ikusa chyba się łapie, fajnie wydana i prosta.



Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Bencao
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2010, 15:19

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: Bencao »

Ehh a o fortune and glory nikt nie pomysli. Jedna osoba musi dobrze znac zasady i moze juz prowadzic innym gre. Troche push you luck,sporo narracji,moze byc kazdy na kazdego,kooperacyjnie albo team vs team tylko trzeba sie upewnic czy na 6 tez dziala
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Przygodówka dla 4-6 osób

Post autor: omam »

1) Arkham Horror/Eldritch Horror (choć raczej skłaniałbym się za EH),
2) Kupcy i Korsarze,
3) Dracula.
ODPOWIEDZ