Warhammer 40,000: Conquest / Podbój LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Warhammer 40,000: Conquest / Podbój LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Michał M »

W fazie dowodzenia zabieram ze sztabu lidera oraz kilka jednostek. Jednostki przybywają na planetę wyczerpane i nie biorą udziału w zmaganiach dowodzenia. Potem zaczyna się walka. I teraz dwa pytania:

- czy przed pierwszą rundą przygotowuję wyczerpane jednostki, które przybyły na planetę razem z liderem czy robię to dopiero na początku drugiej rundy?
- czy mogę już teraz wycofać jakiekolwiek jednostki do sztabu, czy można to zrobić najwcześniej po pierwszej rundzie?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: farmer »

1. Jednostki przygotowujesz każdorazowo PO zakończeniu rundy walki. Tak więc, NIE, nie możesz przygotować ich na początku rundy.
2. Jednostki wycofujesz do sztabu PO zakończeniu rundy walki oraz PO przygotowaniu wszystkich jednostek. Tak więc, NIE, nie moższ od razu się wycofać.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Michał M »

Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Michał M »

Czy jeśli na pierwszej planecie nie ma żadnych jednostek, mimo to rozgrywa się tam bitwę i jej wynik jest traktowany jako impas, co usuwa tę planetę z gry?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: mat_eyo »

Tak, w takiej sytuacji planeta jest usuwana z gry, a żeton pierwszej planety przechodzi dalej w fazie sztabu.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Michał M »

Dzięki. Już wszystko jasne.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Wothan »

Podczas wczorajszej rozgrywki pojawiło sie kilka niejasności:
1. Czy Lidery są traktowani jako jednostki? tzn. czy karty działające na jednostki działają tez na Liderów?
2. Czy można dawać dodatki dla Liderów? Czy Lider Tau może sam sobie przydzielać dodatki?
3. Czy młotki będące na jednostkach, które są traktowane jako dodatki (np. drony Tau) są brane pod uwagę w fazie dowodzenia?
4. Czy umiejętności jednostek wyczerpanych działają? (np. zdolność Syreny Dark Eldarów).
5. Czy za karty osłon płaci się ich koszt?
6. Czy jednostki-żetony pozostają w grze po zakończeniu rundy?
To chyba na tyle... niby szukałem odpowiedzi na te pytania w instrukcjach, ale nie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
morphine
Posty: 31
Rejestracja: 05 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: morphine »

Wothan pisze:Podczas wczorajszej rozgrywki pojawiło sie kilka niejasności:
1. Czy Lidery są traktowani jako jednostki? tzn. czy karty działające na jednostki działają tez na Liderów?
2. Czy można dawać dodatki dla Liderów? Czy Lider Tau może sam sobie przydzielać dodatki?
3. Czy młotki będące na jednostkach, które są traktowane jako dodatki (np. drony Tau) są brane pod uwagę w fazie dowodzenia?
4. Czy umiejętności jednostek wyczerpanych działają? (np. zdolność Syreny Dark Eldarów).
5. Czy za karty osłon płaci się ich koszt?
6. Czy jednostki-żetony pozostają w grze po zakończeniu rundy?
To chyba na tyle... niby szukałem odpowiedzi na te pytania w instrukcjach, ale nie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
1. Tak liderzy są jednostkami. Są trzy typy jednostek - liderzy, żetony, armia. Pamiętaj jednak, że są karty z ograniczeniem do konkretnych typów jednostek (np. te tylko do armii nie zadziałają na lidera).
2. Można dodawać, chyba że na karcie jest napisane że nie można. (W TAU w tym momencie jest tylko jeden dodatek który możesz dołączyć do lidera, reszta ma ograniczenie 'Dołącz do jednostki armii')
3. Młotki na jednostce dołączonej jako dodatek nie liczą się.
4. Zależy od umiejętności. Jeśli nie pisze, że nie działa jeśli jest wyczerpana lub kosztem odpalenia zdolności nie jest właśnie wyczerpanie.
5. Jeśli odrzucasz kartę jako osłonę nie płacisz kosztu.
6. Jednostki-żetony zostają w grze po zakończeniu rundy.
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Flamaster »

Witam mam kilka pytań.
1. Czy karty lojalne (z niebieskim symbolem) są uważane jako jednostki lidera?
2. Jeśli na planecie (nie-pierwszej) znajduję się jednostka, która nie ma ani jednego młotka to otrzymuje dodatki z planety podczas zmagań dowodzenia?
3. Jeśli efekt karty powoduje zniszczenie dowolnej jednostki wroga to czy może nią być karta, która znajduje się w sztabie?
4. Czy rozbicie a zniszczenie to jest to samo?
5. Czy dodatki dające ATK, PW lub zdolność można używać na pojazdach?
6. Jeśli podczas walki jedna strona posiada jednostkę dystansową to czy może zaatakować nią pozostałe jednostki?
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: profes79 »

2. brak młotków = brak punktów w zmaganiach dowodzenia (według mnie) - czyli brak możliwości korzystania z dodatków
3. wydaje mi się, że jeżeli nie ma ograniczeń w opisie to dotyczy to także jednostek w sztabie.
4. rozbicie = przeniesienie do sztabu + wyczerpanie; zniszczenie - karta spada na discard
5. w zależności od opisu karty;
6. w fazie ataku dystansowego. De facto rozumiem to tak, że jak masz jednostkę "dystans" i masz inicjatywę to strzelasz; jeżeli przeciwnik nie ma jednostki dystansowej to przechodzicie do walki bezpośredniej i możesz atakować kolejną jednostką.
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Flamaster »

profes79 - czyli rozumiem, że jeśli tylko ja posiadam jednostkę dystansową to praktycznie nic nią nie mogę zrobić. A co jeśli w bitwie tylko ona mi pozostanie?
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: profes79 »

Wręcz przeciwnie - jeżeli tylko ty masz jednostkę dystansową to masz bezkarny strzał - bo ty możesz przeprowadzić atak dystansowy a przeciwnik nie ma czym odpowiedzieć. Jeżeli masz inicjatywę, to oznacza to de facto dwa (lub więcej) ataki z rzedu bo po dystansie uruchomisz jednostki walczące wręcz. Jeżeli masz dwie jednostki dystansowe a przeciwnik tylko jednostki walczące wręcz to jest szansa, że po prostu go wystrzelasz przed fazą walki wręcz.

Jeśli w bitwie jakimś cudem zostanie ci tylko niewyczerpana jednostka dystansowa to nie wiem jak do tego może dojść, skoro powinna atakowac w fazie falki dystansowej i ulec wyczerpaniu.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: mat_eyo »

Żeby była jasność - jednostki dystansowe później w walce, po odtapowaniu walczą normalnie. Czyli dystans nie sprowadza się do jednego strzału przed właściwą walką. To jest jeden strzał przed właściwą walką + normalny udział w walce później.
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Flamaster »

Dziękuje za odpowiedzi :)
Mam jeszcze jedno pytanie, które pozostało bez odpowiedzi.
Czy karty lojalne (z niebieskim symbolem) są uważane jako karty lidera?
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
morphine
Posty: 31
Rejestracja: 05 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: morphine »

Flamaster pisze:Dziękuje za odpowiedzi :)
Mam jeszcze jedno pytanie, które pozostało bez odpowiedzi.
Czy karty lojalne (z niebieskim symbolem) są uważane jako karty lidera?
Nie, to nie są karty lidera. Tylko te z żółtymi symbolami to obowiązkowy zestaw lidera.
Karty z niebieskim symbolem to karty 'rasowe', nie można ich używać z liderami innej rasy niż ta na karcie.
jadacz
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2012, 15:15
Lokalizacja: Bolesławiec/Legnica/Wrocław

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: jadacz »

witam


mam jedno pytanie

jeśli jednostka zostaje ranna w walce i się wycofuje to co się dzieje z obrażeniami? nadal pozostaje ranna czy są one usuwane?

pozdrawiam
filku
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2012, 22:23
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: filku »

Obrażenia pozostają.
xof305
Posty: 33
Rejestracja: 21 sty 2015, 11:22

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: xof305 »

Witam,
Mam kilka pytań dotyczących zagrań:

1. Czy jednostki które mają 0 ataku muszą atakować w walce ? Muszę je wyczerpać, mimo, że nie zadadzą żadnych obrażeń.

2. Jeśli na planecie mam jednostkę z dystansem ale nie mam tam lidera, to dystansowa zaatakuje pierwsza jeśli przeciwnik nie ma swojej z dystansem ale ma lidera. Czyli najpierw sprawdzany jest dystans, dopiero później inicjatywa ?

3. Czy mogę w swoim jednym ruchu zagrać Dar Ishy aby wstawić na planetę jednostkę z stosu odrzuconych i natychmiast nią zaatakować ?

4. Czy mogę w swoim jednym ruchu użyć Akcji walki z Catachańskiej placówki a następnie wskazać jednostkę i nią zaatakować z bonusem +2ATK ? Czy ten atak wykonuje dopiero po ruchu przeciwnika ?

5. Podobnie czy dozwolone jest zagranie Zasadzki, wystawienie karty na planetę i natychmiast zaatakowanie tą jednostką ?

6. Czy taka sytuacja jest dozwolona? Przypisuje lidera Eldorath Starbane do planety, on swoją reakcją wyczerpuje jednostkę. Następnie zagrywam Prorokowanie i przydzielam lidera do innej planety, tam znowu swoją reakcją wyczerpuje wrogą jednostkę.

7. Wydarzenie Nieugięty dotyczy tylko jednego ataku czy wszystkich atakków na tą jednostkę ? tj. gdy zadają mi 4 obrażenia zapobiegam wszystkim 4 , gdy zadają mi 1 obrażenie zapobiegam temu 1 .
xof305
Posty: 33
Rejestracja: 21 sty 2015, 11:22

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: xof305 »

Odpowiadam sam sobie po ponownym przeczytaniu księgi zasad:

1. Nie muszą atakować, gracz może wykonać atak albo spasować.

2. Tak, najpierw faza ataku dystansowego zgodnie z inicjatywą.

3. Miedzy atakami każdego z graczy jest okno akcji dla każdego z graczy. W dowolnym oknie akcji można zagrać Dar Ishy a swoim ataku zaatakować przywołąną jednostką

4. Jak wyżej. W oknie akcji wykonuje Akcję z karty , a następnie w swoim ruchu atakuję jednostką z przypisanym bonusem.

5. Jak wyżej. Zagranie zasadzki to akcja. Zaatakowanie jednostką odbędzie się w ruchu gracza.

6. Taka sytuacja jest dozwolona.

7. Wydarzenie Nieugięty dotyczy tylko ostatniego ataku.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: arturpe »

Witam.

1. Intryguje mnie czy w dodatki można wyposażyć jednostki znajdujące się w sztabie?

2. Co to są karty unikatowe i jak je rozpoznać?

3. Okna akcji w fazie wystawiania nie ma, ale jest wyjątek, czyli ze akcje można robić zamiast wystawienia lub spasowania. W fazie dowodzenia okno jest dopiero po rozpatrzeniu zmagań. Czyli przywołanie karty z akcji, na przykład w celu zwiększenia liczby mlotkow, w zasadzie jest niemożliwe? Dar Ishy o ile pamiętam nakazuje tez usunięcie karty pod koniec fazy. Czyli karta została by wystawiona, po czym bez efektu zdjęta?

4. Czy w fazie bitwy dystansowej musze atakować czy mogę jednostką z dystansem? W związku z tym, gdyby to była opcja, w normalnej fazie bitwy atak również byłby opcjonalny. A wtedy byłoby słabo :)

Dzięki z góry za wyjaśnienia.
Szoker
Posty: 43
Rejestracja: 06 wrz 2014, 10:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Szoker »

1. Mozna
2. Mozesz miec tylko jadna dana karte unikatowa w grze. Maja czache przed nazwa.
3. Tak.
4. Jak dobrze pamietam to jednostki ktore maja 0 ataku nie musza atakowac ale glowy nie dam, reszta musi atakowac.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: arturpe »

Dzięki. Sporo rozjaśniłeś.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: karawanken »

Czy po fazie walki dystansowej przygotowujemy jednostki, które atakowały w tej fazie, przed fazą walki wręcz?
Szoker
Posty: 43
Rejestracja: 06 wrz 2014, 10:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: Szoker »

Nie.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Warhammer 40000: Podbój

Post autor: karawanken »

Tak właśnie myślałem
ODPOWIEDZ