System walki "ZAPAŁKA"

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Ludwig
Posty: 26
Rejestracja: 14 gru 2006, 09:47
Lokalizacja: Łódź

System walki "ZAPAŁKA"

Post autor: Ludwig »

Ostatnio chciałem wymyślić jakiś prosty i szybki system walki między graczami w grach przygodowych lub strategicznych.
Wpadło mi do głowy coś takiego:

Przeciwników określają takie współczynniki jak: Walka, Obrona i Życie.
Do określenia wyniku walki między graczami niezbędne są zapałki.
Wygląda to tak:
Każdy z graczy bierze tyle zapałek z łepkami ile ma punktów Obrony plus tyle zapałek bez łepków ile posiada punktów życia.
Poziom walki określa ile zapałek z łepkiem (odpowiedzialnych za obronę) musi odrzucić przeciwnik. Gracz atakujący również odrzuca tyle zapałek ile wynosi walka przeciwnika. Osoba atakująca ciągnie zapałkę z puli przeciwnika i jeżeli jest to zapałka z łepkiem to swój atak rozpoczyna rywal. Jeżeli wylosuje się zapałkę bez łepka to dany gracz ponawia losowanie. Każdy z graczy wykonuje swoje ruchy na zmianę. Wygrywa gracz który jako pierwszy wylosuje wszystkie zapałki bez łepka z puli przeciwnika.

Wygodnie jest gdy każdy z graczy swoją pule zapałek trzyma w jednym ręku, a drugą losuje.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Fajne :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

No fajne fajne :).
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

a jaka jest rola wspolczynnika walka? bo nie zauwazylem

ale ogolnie mi sie podoba... tanie, proste i widze dziesiatki mozliwosci modyfikacji
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

"Poziom walki określa ile zapałek z łepkiem (odpowiedzialnych za obronę) musi odrzucić przeciwnik."

Ja bym raczej widział taki wariant:
Atakujący wybieraz puli przeciwnika tyle zapałek jaki ma współczynnik walki.

Oczywiscie zalezy od systemu, jezeli postacie maja duzo obrony to mozna pierwsze odrzucac zapalki obrony a potem tak czy tak losowac az do smierci ;).

Zalezy gdzie to chcemy zastosowac to trzeba bedzie zmodyfikowac :).

Pomysl jest bardzo fajny, tylko raczej dlugi w praktyce... musi podpasowac pod odpowiednia mechanike reszty gry,zeby niepotrzebnie jej nie wydluzac.
Awatar użytkownika
Ludwig
Posty: 26
Rejestracja: 14 gru 2006, 09:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Ludwig »

Chociażby w jakiejś grze przygodowej. Każdy zaczyna jako mięczak. W trakcie gry każdy podwyższa swoje cech. Tak więc mimo kosmicznych współczynników zapałek w łapie ma się mało. Bo walka redukuje obronę przeciwnika. Jest to wczorajszy pomysł i mam głowę pełną pomysłów na wszczepienie w to jeszcze kilku elementów.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

A teraz jeszcze raz tylko z "łebkami" zamiast "łepków", chyba że to "Ł" było błędem i chodziło o "lepki", takie małe "lepy". :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Lim-Dul pisze:A teraz jeszcze raz tylko z "łebkami" zamiast "łepków", chyba że to "Ł" było błędem i chodziło o "lepki", takie małe "lepy". :-D
A teraz Kolega zajrzy do slownika i ladnie przeprosi : )))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Poprawną formą jest łebek i tyle. Mały łeb. Według słownika poprawnej polszczyzny Markowskiego forma łepek jest dopuszczalna jako potoczna, ale ja nie akceptuję form potocznych na piśmie. =) Tak samo jak ciągłego mylenia "tą" z "tę". =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Lim-Dul pisze:Poprawną formą jest łebek i tyle. Mały łeb. Według słownika poprawnej polszczyzny Markowskiego forma łepek jest dopuszczalna jako potoczna, ale ja nie akceptuję form potocznych na piśmie. =) Tak samo jak ciągłego mylenia "tą" z "tę". =)
Janek - moze napisz w watku na Smolnej w co grales ostatnio i jak wypadly gry Friese? Widac, ze rozpiera Cie energia do pisania, a niepotrzebnie ja marnujesz na jezykowe posty (tutaj, czy w watku o T&E) :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Don Simon pisze:...napisz w watku na Smolnej w co grales ostatnio i jak wypadly gry Friese?
Widac, ze rozpiera Cie energia do pisania, a niepotrzebnie ja marnujesz na jezykowe posty (tutaj, czy w watku o T&E) :-).

Pozdrawiam
Szymon
LOL
Lim-Dul -->ale Cię wypunktował
ale co racja, to racja :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

:-P

Język to moja praca. ^^

Nie chce mi się pisać niczego w wątku o Smolnej - w zeszłym tygodniu niestety się rozchorowałem i nie mogłem przybyć.

Dwa tygodnie temu ledwo co pamiętam w co graliśmy.

Z moich planów gier FF wypaliła tylko jedna pozycja. Finstere Flure. Wszystkim się bardzo spodobało. Za pierwszym razem nikt (poza mną :-P) nie łapał jeszcze niuansów tej gry i towarzystwo domagało się wręcz drugiej partii (rzadko spotykane na Smolnej, bo wybór tytułów jest przecież ogromny).

Poza tym graliśmy w grę "Gold und Rum" autorstwa Faiduttiego i byłem mile zaskoczony. Kupiłem grę od Ala w ciemno, a tutaj taka niespodzianka. Faidutti stawia w grach jednach na przyjemność z rozgrywki i niektóre sprytne pomysły, niż ciężką i skomplikowaną mechanikę.

A - było jeszcze Cleopatra and the Society of Architects - bardzo dobra gra, ale mnie jakoś nudziła i troszeczkę za bardzo jest "rozwodniona" przez różne sposoby zdobywania punktów. Tak, u Knizii też jest multum sposobów na zdobywanie punktów, ale Bruno Cathala i Ludovic Maublanc jednak nie są Kniziami. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Lim-Dul pisze:Poprawną formą jest łebek i tyle. Mały łeb. Według słownika poprawnej polszczyzny Markowskiego forma łepek jest dopuszczalna jako potoczna, ale ja nie akceptuję form potocznych na piśmie. =) Tak samo jak ciągłego mylenia "tą" z "tę". =)
Wg SJP (http://sjp.pwn.pl/) obie formy sa rownorzedne. I tej wersji bede sie trzymal, Wysoki Sadzie! ;-P
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Wersja online słownika jest mocno okrojona i nie zawiera niektórych istotnych informacji. =)

Jako tłumacz mam oczywiście wersję papierową. Zgadzam się, że obie formy są poprawne, ale "łepek" jest używany zazwyczaj tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Jak się zaczyna odmieniać, to pojawia się pseudo-oboczność i pisze się już "łebka, łebków" itp. :-P

Nie użyłeś "łebka" ani razu w mianowniku, więc utrzymuję moją hiper-poprawną wersję. ^^
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

proponuję zamiast łe[pb]ek mówić główka :roll: :lol:
ODPOWIEDZ