Fire & Axe

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Fire & Axe

Post autor: Ryslaw »

Witam,

Przymierzam się do kupna tej gry, ale byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś napisał może parę słów o niej z własnych doświadczeń.

Aktualnie gramy w naszej grupie właściwie tylko w TI3 (plus dodatek), ale jako że gra jest zdecydowanie za długa, przymierzamy się do czegoś lżejszego i krótszego, czym moglibyśmy robić sobie przerywniki pomiędzy TI3 albo GoT.

Zastanawiałem się także nad Tygrysem i Eufratem, ale nie wiem czy ta gra przypadłaby nam do gustu.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Osobiście nie grałem, ale w reckach na BGG czytałem narzekania na znikomą interakcję w grze (co zwolennikowi GoTa zakładam by przeszkadzało). Co prawda jak lubicie TI to Wam mała interakcja zapewne nie przeszkadza :twisted: :lol:
A tak na prawdę to z tego co czytałem, to F&A to gra raczej o handlu niż o podbojach i innym wojowaniu. A jako coś lżejszego polecam Mare Nostrum - taka Cywilizacja, ale do łyknięcia w 2 godzinki (nieco upraszczając) - na 5 osób, można powojować, rozbudować państwo etc, poza tym teraz niemiecka wersja kosztuje grosze (w porównaniu z angielską).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Ryslaw »

Podczas naszych gier w TI3 jest znacznie więcej interakcji niż w GoT. Jako że w TI3 ogólnie jest więcej opcji, istnieje także więcej możliwości szczucia graczy na siebie, podpuszczania, manipulowania przy głosowaniu, przekupstwa, wbijania noża w plecy itp, itd.

Ogólnie TI3 (z dodatkiem i kilkoma zasadami własnymi) jest bliski gry idealnej, gdyby nie długość rozgrywki. Dlatego szukamy czegoś, co można pograć od czasu do czasu i w ciągu dnia rozegrać 2-3 partyjki, co przy TI3 jest absolutnie niemożliwe (przynajmniej w naszej grupie).
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Post autor: nilfheim »

Mogłby ktos podac linka do bgg bo wcale fire & axe nie moge znalezc
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Czy ktoś może miał już szanse zagrać w "Fire and Axe" i może powiedzieć o niej parę słów?
Przyznam że grę bardzo chcę kupić głównie ze względu na niesamowitą jakość wydania (dla mnie to jedno z podstawowych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o zakupie) i tematykę, która to ponoć jest bardzo związana z mechaniką, a ja jestem zmęczony grami typu "knizia" gdzie mechanika w żadnym stopniu nie jest związana z tematem, kompletne abstrakcje, gdzie jako tło wydarzeń może posłużyć w zasadzie wszystko.
Jedyne co mnie zaniepokoiło to stwierdzenie w 2 recenzjach jakie czytałem że gra nie ma dużego replayability...
Z góry dzięki za info.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

Gierkę kupiłem po przeczytaniu kilku bardzo dobrych opinii i muszę powiedzieć, że jestem BARDZO zadowolony.

Ciężko mi porównać tą gierkę do jakiejś innej mi znanej. Tak jak wspomniałeś jedną z największych zalet gry jest jej znakomite wydanie, które powinno zadowolić nawet tych najbardziej wybrednych.

Sama gierka to raczej prosta strategia. Gracze pływają po pseudo-świecie, gdzie zdobywają miasta, dostarczają towary, zakładają osady a dodatkowo starają się realizować określone misje.

Tak jak napisałem gra posiada dość proste zasady, co nie znaczy wcale, że mało skomplikowane. Trzeba tu podejmować ważne decyzje na zasadzie, czy lepiej skupić się na dostarczaniu towarów czy może spróbować zdobyć kilka silnych miast (co da nam sporo punktów zwycięstwa).

Tyle w dużym skrócie :)
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Ryslaw »

To super. Też w końcu zdecydowałem się na zakup i mam nadzieję, że dojdzie w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Grę w końcu także kupiłem.
Dostałem właśnie to czego oczekiwałem, grę z klimatem, gdzie mechanika odzwzierciedla dokładnie to co robisz. Wydanie jest piękne co dodatkowo zachęca do gry i dzięki czemu odzwzierciedlenie całej sytuacji strategicznej na mapie jest wyjątkowo przyjemne dla oka, co ma dla mnie kolosalne znaczenie.
Jak dotąd grałem 3 razy z ludzmi z którymi gram normalnie w ciężkie rozgrywki typu GoT i byli bardzo zadowoleni. Tylko w jednej rozgrywce kumpel był niezadowolony bo miał wyjątkowo złe rzuty kostką, co moze popsuć nawet bardzo dobry plan i jak twierdził przez nie przegrał. Mi osobiście losowość w grze (czyli rzuty kostką) nie przeszkadza. W prosty sposób odzwierciedla próby ataków i osiedleń.
Odnieśliśmy wrażenie że gra jest optymalna na 3 osoby, a rozgrywki w 4-5ciu graczy będą bardzo chaotyczne i losowe gdyż trudno bedzie coś konkretnego zaplanować. Ale naturalnie mozemy się mylić. Trzeba by poprostu spróbowac najpierw tak zagrać.
Jednym słowem wyśmienity zakup, polecam.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Post autor: oneiros »

A jak tam kwestia urządzania młócki nie tylko tubylcom, ale i innym graczom?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

oneiros pisze:A jak tam kwestia urządzania młócki nie tylko tubylcom, ale i innym graczom?
Prawie nie ma... to nie ten typ gry.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Ja rozumiem "urządzanie młócki" jako ogólna interakcja ze współgraczami z dużym naciskiem na przeszkadzanie. Ogólnie trochę kart jest, które w ten czy inny sposób dokuczają przeciwnikom. NP. zamiana cudzego osadnika na swojego czy też wyrzucenie kogoś z zjamowanego portu i zajęcie jego miejsca.. Więc nie jest tak że nie można komuś zaleźć za skórę..
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Ale jasno trzeba powiedzieć, że nie jest to Warrior Knights, Mare Nostrum, Shogun czy tym podobne i bardzo dobrze moim zdaniem.
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Post autor: oneiros »

A mógłby ktoś przybliżyć wygląd samej rozgrywki? Recki na BGG czytałem, niemniej chodziłoby mi o coś nie koncentrującego się na suchym wymienianiu dostępnych faz w wykonywaniu czynności itp., ale raczej coś w stylu: "cała zabawa polega na tym, że z Józkiem się ścigamy w zdobywaniu osad, ale nie walczymy", albo "mechanika wygląda tak, że daje prawie nieograniczone możliwości jak Gwiezdny Kupiec" i takie tam.

Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Witam ostatnio tez się przymierzam do Fire & Axe. Wiem o czym jest gra ale czy:
1. losowośc jest baaardzo duża ( coś ala Memoir 44) ??
2. czy jest tam jednak trochę strategii czy raczej tylko przemieszczanie pionków i kulanie ??? ( "każdy sobie rzepkę skrobie" )
Dzięki i pozdrawiam :wink:
robert
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2006, 09:37
Lokalizacja: krakow
Has thanked: 2 times

Post autor: robert »

Witam .
Na stronie Rebela jest przetłumaczona instrukcja FIRE & AXE . Mam pytanie czy ktoś ma polskie tłumaczenie kart RUN do tej gry .
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Post autor: Tele »

Gra jest świetna. Nie jest to gra a la Puerto Rico, choć nie brakuje w niej strategicznych i taktyczych decyzji. Gra znakomicie odwzorowuje okres wypraw wikingów i dzięki znakomicie pomyślanej mechanice pozwala w ograniczonej planszówkowej skali poczuć i zobaczyć jak to wtedy było. Kości wpływają na grę, jednak w mojej opinii w nie większym stopniu niż dzieje się to w Osadnikach.
Mamy więc bardzo klimatyczną rozgrywkę, z mechaniką dostosowaną do tematu i powiedzmy strategiczno - losową. Osobiście gorąco polecam.
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

Porównywanie losowości z Osadnikami to chyba zupełnie nie ma sensu :)

W grze jest losowość, ale można powiedzieć, że sami decydujemy czy warto czy nie warto... w Osadnikach natomiast rzuty decydują praktycznie o wszystkim. W F&A jakby ktoś tylko i wyłącznie handlował całą grę to nie musiałby pewnie oddać żadnego rzutu :)
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Post autor: Tele »

Co do losowości, chodziło mi o stopień wpływu rzutów kośćmi na rezultat gry a nie o podobieństwo samej mechaniki. Czyli że w moim odczuciu kości wpływają na wynik ale w stopniu rozsądnym a przede wszystkim to gracz decyduje o tym, jak ten wpływ wykorzystać: w Osadnikach poprzez wybór pól z takimi a nie innymi liczbami w F&A poprzez wybór strategii gry oraz wybór momentu i celu ataku. Niemniej jednak nie ma co udawać, że los na grę nie ma wpływu, ma ale w rozsądnym stopniu i jest znakomicie wpleciony w temat gry.
Jeszcze raz, gorąco polecam.
chepper
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2006, 22:06
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: chepper »

mocno zastanawiam się nad kupnem tej gry,ale problemem moga byc karty w języku ang, nie wszyscy moi znajomi znają ten język czy ma ktoś może przetłumaczone owe karty bądz wie gdzie moge znaleźć ??Na stronie Rebel`a jest tylko instrukcja pl.Z góry dziekuje
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

nie jestem przekonany, że to mocno utrudni grę.
Jeśli jedna osoba zna angielski, i wprowadzi na szybko nowych graczy omawiając karty, da się zrobić.

Z tłumaczeniem może byc kłopot, bo najpier komuś musi się chciec :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Browarion pisze:nie jestem przekonany, że to mocno utrudni grę.
Jeśli jedna osoba zna angielski, i wprowadzi na szybko nowych graczy omawiając karty, da się zrobić.
Ale karty sa tajne, wiec nie bardzo widze tlumaczenie. A jest ich na tyle duzo, ze wytlumaczenie wszystkich przed gra nie ma sensu...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Don Simon pisze: Ale karty sa tajne
pamiętam, dlatego myślałem objaśnic z góry... potem da się "rozpoznać"
Don Simon pisze: A jest ich na tyle duzo, ze wytlumaczenie wszystkich przed gra nie ma sensu...
heh, tego nie pamiętałem :P


Może jak mniej kiedyś najdzie wena, i ktoś pożyczy F&A, to potłumaczę...
... i nabiję sobie Geekgolda na BGG ;P
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
chepper
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2006, 22:06
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: chepper »

dzieki za wyjasnienie, może chłopaki z rebela kiedys poratują
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

chepper pisze:dzieki za wyjasnienie, może chłopaki z rebela kiedys poratują
Z tego co ja się orientuję, to na stronie rebela są też dostępne tłumaczenia samych kart..
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
ODPOWIEDZ