Abyss - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Abyss

Post autor: louiscyphre »

@warlock - wg mnie opcja 1

@luigi
LORDOWIE - 1 z lordów ma zdolność wyrzucania lordów z toru lordów co turę
MIEJSCA - wg mnie od razu podejmujesz decyzję czy bierzesz ze stołu czy ze stosu oraz liczbę miejsc, które przejrzysz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Abyss

Post autor: warlock »

@louiscyphre dzięki ;) My tak zagraliśmy, ale nie wiem jaka jest "oficjalna" interpretacja zasad - zgodnie z intrukcją obie te rzeczy robimy natychmiast i to powoduje małe zamieszanie. Ktoś jeszcze może się wypowiedzieć? Przypomnę pytanie ;)
Podczas jednej z rozgrywek natrafiliśmy na problem z umiejętnością Zdrajcy (piszę z pamięci, ale chodzi o Lorda, który pozwala odrzucić jednego ze swoich Wolnych Lordów i zamienić go na Lorda z dziedzińca).

Sytuacja wyglądała tak: na dziedzińcu pozostało 3 Lordów, w tym Zdrajca. Kupuję Zdrajcę. No i pojawił się problem z kolejnością działań. Czy:

1) kupuję Zdrajcę ---> dostaję dwie perły ---> uzupełniam tor Lordów ---> swojego wolnego Lorda zamieniam na wybranego Lorda z uzupełnionego toru ---> korzystam ze zdolności nowego Lorda?

2) kupuję Zdrajcę ---> swojego wolnego Lorda zamieniam wyłącznie na jednego z dwóch pozostałych Lordów z toru ---> korzystam ze zdolności nowego Lorda ---> dostaję 2 perły ---> uzupełniam tor Lordów?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

warlock pisze:@louiscyphre dzięki ;) My tak zagraliśmy, ale nie wiem jaka jest "oficjalna" interpretacja zasad - zgodnie z intrukcją obie te rzeczy robimy natychmiast i to powoduje małe zamieszanie. Ktoś jeszcze może się wypowiedzieć? Przypomnę pytanie ;)
Podczas jednej z rozgrywek natrafiliśmy na problem z umiejętnością Zdrajcy (piszę z pamięci, ale chodzi o Lorda, który pozwala odrzucić jednego ze swoich Wolnych Lordów i zamienić go na Lorda z dziedzińca).

Sytuacja wyglądała tak: na dziedzińcu pozostało 3 Lordów, w tym Zdrajca. Kupuję Zdrajcę. No i pojawił się problem z kolejnością działań. Czy:

1) kupuję Zdrajcę ---> dostaję dwie perły ---> uzupełniam tor Lordów ---> swojego wolnego Lorda zamieniam na wybranego Lorda z uzupełnionego toru ---> korzystam ze zdolności nowego Lorda?

2) kupuję Zdrajcę ---> swojego wolnego Lorda zamieniam wyłącznie na jednego z dwóch pozostałych Lordów z toru ---> korzystam ze zdolności nowego Lorda ---> dostaję 2 perły ---> uzupełniam tor Lordów?
Poprawna odpowiedź to: 2) - natomiast nowo zakupiony Lord z dwóch jakich pozostało nie musi używać umiejętności od razu chyba, że to jest natychmiastowa, w innym przypadku kiedykolwiek w naszej turze.

Odpowiedź 1) daje zbyt dużego i przegiętego busta. Źródło: BGG, od autora.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

Czy jeśli lord Żołnierz "wyłącza" lordów przeciwnikom wchodząc , to jeśli ten Żołnierz-Lord on schodzi (wynik działania zdrajcy) to przekręceni lordowie się "włączają" ? Czy oni są permanentnie zabici i można ich odłożyć do pudełka na zawsze i tylko podopisywać ludziom punkty do tabelki?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

Matti_C pisze:Czy jeśli lord Żołnierz "wyłącza" lordów przeciwnikom wchodząc , to jeśli ten Żołnierz-Lord on schodzi (wynik działania zdrajcy) to przekręceni lordowie się "włączają" ? Czy oni są permanentnie zabici i można ich odłożyć do pudełka na zawsze i tylko podopisywać ludziom punkty do tabelki?
Zabija lordów na zawsze.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

Mam pytanie, czy jeśli kupię Lorda, który ma stałe działanie - na przykład: co rundę weź jedną perłę, albo odrzuć jedną kartę z ręki i weź 2 perły, to czy po zakupie od razu mogę skorzystać z jego cechy, czy też ta możliwość pojawia się dopiero w kolejnej mojej turze ?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

GeQ pisze:Mam pytanie, czy jeśli kupię Lorda, który ma stałe działanie - na przykład: co rundę weź jedną perłę, albo odrzuć jedną kartę z ręki i weź 2 perły, to czy po zakupie od razu mogę skorzystać z jego cechy, czy też ta możliwość pojawia się dopiero w kolejnej mojej turze ?
Można od razu ;)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

DOBRZE. dzięki.
;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Abyss

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie nie działa od razu, bo... Kupno lorda automatycznie kończy twoją kolejkę. Chyba że lord ma umiejętność natychmiastową.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

NIE DOBRZE :(

A jak to jest u innych? Jakieś sugestie? My z braku jasnego przekazu w instrukcji przyjęliśmy że od razu można. Wszyscy taj grali więc specjalnie to nie wypaczylo wyników. Ale jak być powinno?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

Oczywiście nie dziwię się, że są różne zdania. Gdybym nie miał wątpliwości to nie pytalbym.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Abyss

Post autor: donmakaron »

Bruno Cathala na bbg potwierdził, że rekrutacja Lordów to 2 krok tury, a budowanie miejscówki to 3 krok tury. Między nimi jest okienko na używanie lordów, również tych, których odpalamy na życzenie, również wtedy gdy nie budujemy miejscówki. Nadal nie jest to dla mnie do końca jasne i napisane wprost, ale takiej interpretacji się trzymamy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Abyss

Post autor: misioooo »

Czyli grałem te kilkanaście rozgrywek "źle" zawsze ;) Nie zmienia to faktu, że zawsze dobrze się bawiliśmy czyli graliśmy dobrze :)
Skoro Bruno C. takie info dał - to musimy się dostosować (ale będzie za łatwo wtedy...).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

Bruno Cathala rzeczywiście dość zamieszał z tym wyjaśnieniem. A wystarczyło w instrukcji napisać, że po kupnie karty lorda można wykorzystać ją jeszcze w tej samej rundzie. Jednak teoria z krokami w rundzie i przerwami pomiędzy nimi autorstwa samego mistrza - bezcenne :D
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

To fakt instrukcja nie jest zbyt fortunna. Jest wiele niepewności jak i niedomówień np. odkrywanie i kupowanie ostatniego stronnika na polu z perła. Ale na szczęście autor służy pomocą i udziela się na bgg. Wyjaśnił chyba wszystko co było niepewne. Tak więc odpalanie zdolności od razu to legalny ruch.

Niestety dodatek Kraken oprócz srebrnych pereł zamiast czarnych i missprintu na karcie dodaje nam kolejne wątpliwości w rozgrywce, które trzeba konsultować z autorem :D Wciąż nie nauczyli się pisać instrukcji.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

To jak już jesteśmy w temacie wyjaśnień. Jeśli dobrze kojarzę gra kończy się jeśli jeden z graczy wyłoży 7 lordów . lub jeśli wyczerpie się talia lordów. Czy jest to w ogóle możliwe? 35 kart ; 4 graczy. Czy czegoś nie zrozumiałem?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

Nigdy nie miałem takiego zakończenia gry. Zawsze komplet lordów u gracza kończył. Ale teoretycznie jest to możliwe.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Abyss

Post autor: misioooo »

ChlastBatem pisze:Nigdy nie miałem takiego zakończenia gry. Zawsze komplet lordów u gracza kończył. Ale teoretycznie jest to możliwe.
Teoretycznie... Musiałoby chyba zajść mega combo - ktoś żołnierzem odrzuci nam lorda, potem my mając 6 kupimy takiego, co pozwala zakupić kolejnego i tak dalej... Grając w 5 osób też nam dużo brakowało do wyczerpania talii Lordów... Co innego sojusznicy ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

misioooo pisze: Teoretycznie... Musiałoby chyba zajść mega combo
Ale możliwe :P
misioooo pisze: Grając w 5 osób też nam dużo brakowało do wyczerpania talii Lordów... Co innego sojusznicy ;P
a to bardzo ciekawe...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Abyss

Post autor: misioooo »

Ano dało się zagrać w 5. Niestety w talii sojuszników trochę mało kart dla tylu graczy. Zostało nam na końcu kilku lordow. Może jakby jeszcze zagrać jedną pełną rundę to by wszystko zeszło
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Abyss

Post autor: GeQ »

No tak. Nie pomyślałem o kartach pozwalających odrzucić komuś lorda. ;) o tym pomyśleli ale żeby szczegółowo rozpisać turę gracza to już NIE :D
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

GeQ pisze:To jak już jesteśmy w temacie wyjaśnień. Jeśli dobrze kojarzę gra kończy się jeśli jeden z graczy wyłoży 7 lordów . lub jeśli wyczerpie się talia lordów. Czy jest to w ogóle możliwe? 35 kart ; 4 graczy. Czy czegoś nie zrozumiałem?
Lord Oportunista W trakcie swojej tury możesz odrzucić Lorda z Dziedzińca i zamienić go na nowego z wierzchu talii i tak zużywasz szybciej pulę Lordów.

Moje niepewności:
Lord zabity przez zabójcę nie wlicza się do tych siedmiu kończących grę?
Czy jeśli pozostało 3 lordów i jednym z nich jest Łapówkarz to najpierw dostaje 2 perły za zakup przed-przedostatniego Lorda, czy najpierw muszę opłacić 5 pereł łapówki by wziąć przed-ostatniego lorda? Czy można zamiast jednej z pereł użyć Nebulisa?
Czy jeśli ktoś posiada Lorda Hipnotyzera (Podczas tury każdego z przeciwników możesz zakupić do 2 Sojuszników) i grając w pełnym składzie można zakupić czwartego sojusznika , czy limit jest max 3?
Czy Lord Handlarz Niewolnikami pozwala na sprzedawanie Krakenów z ręki by nie dostać za nich nebulisów ?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

Matti_C pisze: Moje niepewności:
Lord zabity przez zabójcę nie wlicza się do tych siedmiu kończących grę?
Czy jeśli pozostało 3 lordów i jednym z nich jest Łapówkarz to najpierw dostaje 2 perły za zakup przed-przedostatniego Lorda, czy najpierw muszę opłacić 5 pereł łapówki by wziąć przed-ostatniego lorda? Czy można zamiast jednej z pereł użyć Nebulisa?
Czy jeśli ktoś posiada Lorda Hipnotyzera (Podczas tury każdego z przeciwników możesz zakupić do 2 Sojuszników) i grając w pełnym składzie można zakupić czwartego sojusznika , czy limit jest max 3?
Czy Lord Handlarz Niewolnikami pozwala na sprzedawanie Krakenów z ręki by nie dostać za nich nebulisów ?
- Tak wlicza się.

- Najpierw zdolność ze strzałką (przecież to jest logiczne bo taką umiejętność wykonuje się natychmiast po zakupie, od razu), potem uzupełniamy dziedziniec. Co do Nebulisa - instrukcja jasno i wyraźnie mówi jak używamy tych pereł.

- Nie rozumiem jak można tutaj coś nad-interpretować ale dla świętego spokoju - max 2 ;)

- Handlarz owszem może tak robić (chyba też to było w instrukcji).
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

Matti_C pisze:Czy jeśli ktoś posiada Lorda Hipnotyzera (Podczas tury każdego z przeciwników możesz zakupić do 2 Sojuszników) i grając w pełnym składzie można zakupić czwartego sojusznika , czy limit jest max 3?
ChlastBatem pisze:- Nie rozumiem jak można tutaj coś nad-interpretować ale dla świętego spokoju - max 2
Eksplorujący gracz może sprzedawać odkrytych sojuszników. Po jednym każdemu, a graczowi z Hipnotyzerem może nawet dwóch. Instrukcja gry podstawowej (bez Hipnotyzera) mówi że można sprzedać pierwszego sojusznika za 1 perłę, drugiego za 2 i trzeciego za 3. Czy w sytuacji gry we czterech , gdy jeden z graczy ma Hipnotyzera, a inny eksploruje można sprzedać czwartego sojusznika za 4 (analogicznie do instrukcji) o ile nikt nie przekroczy limitu indywidualnego? Czy 3 jest limitem sumarycznym czy nie ma sumarycznego limitu?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

Nie ma limitu więc można kupować za 4 jeśli masz tego lorda. Albo inny gracz za 4 jesli tamten gracz go uprzedził dwa razy.
ODPOWIEDZ