Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

No to ja bym proponował zupełnie inaczej niż poprzednik:

1. Jeżeli gracie w przynajmniej 5 osób to Najeźdźcy z dalekich krain, jak nie to sobie odpuścić (ew. te dwie nowe frakcje są dobre jak grasz z nowymi osobami i chcesz sobie dać handicapa).
2. Fenris
3. Modularna plansza
4. Igrając z Wiatrem jak już będzie hardkorami i będziecie mieć Najeźdźców z dalekich krain, to te statki mogą być niezłym wzmocnieniem dla Togawy i Albionu ze względu na mizerną logistykę.
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Rafal1970 »

Odnośnie kampanii Fernisa to aktualnie jesteśmy po 5 epizodzie (rozdziale). Gramy w składzie 3 osobowym. Gramy od pewnego momentu z dodatkiem „Igrając z wiatrem”, ale tylko odnośnie użycia statków powietrznych. Zrezygnowaliśmy z alternatywnych rozwiązań (do wyboru były dwa). Gra się bardzo dobrze, a same statki nie wpływają jakoś bardzo na przebieg rozgrywki (oczywiście zależy jakie karty określające cechy statków zostaną wylosowane). Możliwość użycia tego dodatku pojawia się w trakcie gry, ale dalej nie będę spojlerował.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: miras23 »

miras23 pisze: 21 lip 2021, 17:28 Pytanka mam dwa.
1. Do tej pory grałem tylko w podstawkę. W jakiej kolejności powinno się dodawać kolejne dodatki z poniższych?
- modularna plansza
- Igrając z wiatrem
- Najeźdźcy z dalekich krain
- Fenris powstaje
2. Czy kampanię z Fenrisa lepiej grać z innymi dodatkami czy tylko z podstawką?
Powinien jednak dodać, że grane będzie w 3/4 osoby. Widzę, że to ma znaczenie przy Waszych odpowiedziach na pytania.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Grellenort »

Przeczesując niedzielnym popołudniem planszówkowe internety w poszukiwaniu nietypowych ciekawostek, natknąłem się na dwa godne uwagi projekty, więc pomyślałem, że skromnie zapromuję:

Elder Scythe.
Co by się stało, gdyby uniwersum 1920+ ożenić z twórczością Samotnika z Providence? Użytkownik Mark Caro z BGG postanowił to sprawdzić i stworzył minikampanię fabularną opartą o przedwieczną grozę z nowel Lovecrafta. Kampania składa się z trzech epizodów i korzysta z komponentów z dodatków NZDK oraz FP. Wprowadza ona także dodatkową frakcję do gry (fani macek powinni być zadowoleni) oraz wskazówki do zakupu odpowiednich figurek. Jest to mały, aczkolwiek bardzo ciekawy projekt :-)

Underdogs of Europa.
Dla jednych siłą Scythe'a jest elegancja zasad, dla innych zaś mnogość interesujących nacji walczących o supremację w alternatywnej Europie. Właśnie dla tej drugiej grupy kierowany jest poniższy projekt, wprowadzający na teatr działań trzy (!) nowe strony konfliktu. Użytkownik BGG Ahmad Siddiqi zaprojektował i ponoć solidnie przetestował trzy stronnictwa: People's Republic of Balkania, Yddish Commune oraz Romanti Nomads (nazwy przytaczam oryginalne). Projekt imponuje dopracowaniem; bohaterowie mają swoje tło fabularne, wpasowane w setting gry, plansze graczy i znaczniki stylistycznie pasują do całości, dostępne są nawet pliki wydruku 3D bohaterów i mechów. Jedyne czego brakuje, to statki podniebne oraz drewniane elementy, co do których twórca sugeruje użycie tych od innych frakcji lub - przy opcji "na bogato" - zakup ze strony wydawnictwa i odpowiednie przemalowanie.

Poniżej linki do źródeł:

https://drive.google.com/file/d/1HFsRIQ ... p=drivesdk

https://boardgamegeek.com/thread/250870 ... w-factions


Pierwszą moją refleksją po zobaczeniu tych cudów było: kto mógłby to jakościowo wydrukować? Moje pierwsze myśli od razu poszły w stronę MB Print oraz Warsztatu Planszowego Dobromira, jako miejsc przeze mnie sprawdzonych i oferujących wyśmienitą jakość. Jako że oficjalnie Scythe jest już grą ukończoną, taka fanowska twórczość wydaje się być dobrą drogą do rozbudowy tytułu dla najbardziej fanatycznych kosomaniaków :wink:
Ostatnio zmieniony 10 paź 2021, 18:37 przez Grellenort, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: playerator »

Grellenort pisze: 10 paź 2021, 14:40 (...) Poniżej linki do źródeł:

https://drive.google.com/file/d/1HFsRIQ ... ZdWfth40VX... (...)
Pierwszy link jest ucięty.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Grellenort »

playerator pisze: 10 paź 2021, 17:19 Pierwszy link jest ucięty.
Z tego wszystkiego nie zauważyłem :) Poprawione!
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Geoburak »

Spoiler:
No ja bym nowe frakcje łykał jak pelikan kluski :) może oprócz tej z mackami ;)
Myślę, że spolszczone wersje sporo osób by wzięło..
Znaczniki pod kolor drukarka 3D jest w stanie ogarnąć :)
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: maniekmal »

Mechy też nie problem. Teraz pracuje nad modelami (przystosowanie ich pod druk 3D) alternatywnymi. Bardziej klimatycznymi. Z gry iron harvest.
Obrazek

Na razie mam 4 gotowe. Kolejne 3 czekają na 1 druk i poprawki.
Koza13
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2020, 09:41

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Koza13 »

Aktualnie w sklepie grybezpradu.eu Scythe kosztuje 272 zł. Myślicie że lepiej czekać na premierę dodruku i w związku z tym jakieś promocję czy to jest dobra cena i brać od razu? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
kiniol1
Posty: 134
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 220 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: kiniol1 »

Koza13 pisze: 07 lis 2021, 11:54 Aktualnie w sklepie grybezpradu.eu Scythe kosztuje 272 zł. Myślicie że lepiej czekać na premierę dodruku i w związku z tym jakieś promocję czy to jest dobra cena i brać od razu? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Moim zdaniem to jest dobra cena. Ale myślę, że jest to przedsprzedaż druku, który ma być pod koniec listopada
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dudigracz »

Moim zdaniem to jest dobra cena. Ale myślę, że jest to przedsprzedaż druku, który ma być pod koniec listopada
Tak dokładnie jest. Zamówiłem sobie, bo od dawna chciałem tę grę mieć. Postanowiłem zaryzykować. Chociaż ilość dodatków mnie przeraża.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: litk »

Scythe kosztuje 272 zł.
To jest bardzo dobra cena, sam kupiłem z rabatem 5% w aleplenaszowki wychodzi mi nawet 2zł drożej, kupione dawno temu. Myślę jednak że po premierze cena może być jeszcze niższa, ale nie chcę ryzykować z dostępnością.
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dudigracz »

nie chcę ryzykować z dostępnością
No ja podobnie.
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: spongePepp »

dudigracz pisze: 07 lis 2021, 14:31
Moim zdaniem to jest dobra cena. Ale myślę, że jest to przedsprzedaż druku, który ma być pod koniec listopada
Tak dokładnie jest. Zamówiłem sobie, bo od dawna chciałem tę grę mieć. Postanowiłem zaryzykować. Chociaż ilość dodatków mnie przeraża.
Cena jest na prawdę dobra :) Tak na prawdę są trzy dodatki, które możesz dokupić w zależności od potrzeb.
Najeźdzcy z dalekich krain - tylko jeżeli chcesz mieć dwie dodatkowe frakcje do wyboru - bo gra na 6-7 osób raczej nie ma sensu
Igrając z wiatrem - jeżeli chcesz urozmaicić rozgrywkę o dodatkowe mechaniki
Fenris powstaje - Najbardziej rozbudowany z dodatków, kampania + dodatkowe elementy - polecam tylko jeżeli będziesz pewien że będziesz regularnie grał w tę grę i masz do niej ekipę
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dudigracz »

Tak na prawdę są trzy dodatki, które możesz dokupić w zależności od potrzeb
A jak z planszą modularną? Warto? Co to dokładnie daje? Na zdjęciach nie wygląda na nic szczególnego. To są tylko 3 kawałki które się na plansze kładzie?
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: buhaj »

dudigracz pisze: 08 lis 2021, 06:54
Tak na prawdę są trzy dodatki, które możesz dokupić w zależności od potrzeb
A jak z planszą modularną? Warto? Co to dokładnie daje? Na zdjęciach nie wygląda na nic szczególnego. To są tylko 3 kawałki które się na plansze kładzie?
Warto. Zwłaszcza jak masz za sobą kilkadziesiąt rozgrywek na podstawowej.i jak byś chciał grać we dwie osoby. Planszą zmienia układy startowe oraz sciesnia grę przy mniejszej ilości graczy. I są to 4 - dwustronne kawałki- które można położyć na planszy która też jest inna niż podstawowa
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 387
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 142 times
Been thanked: 82 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Backero »

spongePepp pisze: 07 lis 2021, 22:46 (...) bo gra na 6-7 osób raczej nie ma sensu
Jak nie ma? :D Gra w 6-7 osób to złoto. Fakt, doświadczenia z gry są inne, ale jest większa presja i dostęp do fabryki nie jest już taki łatwy ;)

Spojler z "Fenris powstaje":
Spoiler:
dudigracz pisze: 08 lis 2021, 06:54
Tak na prawdę są trzy dodatki, które możesz dokupić w zależności od potrzeb
A jak z planszą modularną? Warto? Co to dokładnie daje? Na zdjęciach nie wygląda na nic szczególnego. To są tylko 3 kawałki które się na plansze kładzie?
Plansza modularna jest dwustronna, i na każdej stronie są trochę inne lokacje "stałe". Ponadto są 4 dwustronne kawałki, któe się kładzie w losowych pozycjach. Odległości graczy od siebie i fabryki wydają się bardziej zbalansowane, a samo to, że masz do czynienia z losowym układem zwiększa regrywalność. Polecam zwłaszcza tym, którzy mają wątpliwości do balansu frakcji w grze. Modularna plansza sprawia, że to co doświadczeni gracze często robili z automatu potrafiąc na pamięć wykorzystać pobliskie pola na starcie, należy teraz weryfikować wraz z każdą nową rozgrywką. Lubując się np w jednej frakcji każdy układ mapy wymusi od Ciebie i innych graczach inną strategię na rozwój. Ponadto każda frakcja będzie mogła mieć potencjalnie każdą inną frakcję jako sąsiada, ale nie tylko te co zawsze. A mimo tego wszystkiego nie ma się wrażenia, że źle dobrana mapa kogoś udupia, że np nie jest w stanie wyjść ze swojej lokacji (przynajmniej nigdy nam się to nie zdarzyło) albo, że masz tylko jeden rodzaj surowca dokoła siebie. Ogólnie widać, że srawa jest przemyślana. Odkąd ziomek kupił modularną planszę nie gramy i nie zamierzamy grać na klasycznej.
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Peter1975 »

dudigracz pisze: 07 lis 2021, 14:31
Moim zdaniem to jest dobra cena. Ale myślę, że jest to przedsprzedaż druku, który ma być pod koniec listopada
Tak dokładnie jest. Zamówiłem sobie, bo od dawna chciałem tę grę mieć. Postanowiłem zaryzykować. Chociaż ilość dodatków mnie przeraża.
biorę z Fenrisem, rozważam jeszcze planszę modularną, myślę jednak że się skuszę ostatecznie.
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mordajeza »

Dla mnie pierwszych 20 partii spokojnie bez dodatków, później obowiązkowo Fenris, po Fenrisie obowiązkowo modularna plansza (chyba, że grasz głównie na 2 osoby, to nawet wcześniej). Później Igrając z wiatrem, na końcu Najeźdzcy dla jeszcze większego urozmaicenia. Ale to tylko moja opinia :)
Peter1975 pisze: 08 lis 2021, 12:11
dudigracz pisze: 07 lis 2021, 14:31
Moim zdaniem to jest dobra cena. Ale myślę, że jest to przedsprzedaż druku, który ma być pod koniec listopada
Tak dokładnie jest. Zamówiłem sobie, bo od dawna chciałem tę grę mieć. Postanowiłem zaryzykować. Chociaż ilość dodatków mnie przeraża.
biorę z Fenrisem, rozważam jeszcze planszę modularną, myślę jednak że się skuszę ostatecznie.
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: maniekmal »

Moim zdaniem najeźdźcy przed fenrisem :) zawsze dodatkowe 2 plansze gracza.
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dudigracz »

Backero pisze: 08 lis 2021, 07:58
spongePepp pisze: 07 lis 2021, 22:46 (...) bo gra na 6-7 osób raczej nie ma sensu
Jak nie ma? :D Gra w 6-7 osób to złoto. Fakt, doświadczenia z gry są inne, ale jest większa presja i dostęp do fabryki nie jest już taki łatwy ;)
Naprawdę da się grać w 6 albo 7 mając odpowiednie rozszerzenie? Jest to dla mnie ważne.
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

dudigracz pisze: 08 lis 2021, 20:48
Backero pisze: 08 lis 2021, 07:58
spongePepp pisze: 07 lis 2021, 22:46 (...) bo gra na 6-7 osób raczej nie ma sensu
Jak nie ma? :D Gra w 6-7 osób to złoto. Fakt, doświadczenia z gry są inne, ale jest większa presja i dostęp do fabryki nie jest już taki łatwy ;)
Naprawdę da się grać w 6 albo 7 mając odpowiednie rozszerzenie? Jest to dla mnie ważne.
Tak, umożliwia to dodatek Najeźdźcy z Dalekich krain.
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: AnlAir »

Jest jeszcze rozszerzona plansza.
Przy pełnym składzie gra się wygodniej.
Plansza podstawowa jest jak dla mnie zbyt mała, ciężko się poruszać w większej grupie.
Niestety nie działa to już z planszą modularną.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1376
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Emil_1 »

Przepraszam za lamerskie pytanie ale czy w podstawce scythe są karty do automy czy też trzeba to oddzielnie kupić?
Miłego dnia! :)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mecenas »

Emil_1 pisze: 10 gru 2021, 19:45 Przepraszam za lamerskie pytanie ale czy w podstawce scythe są karty do automy czy też trzeba to oddzielnie kupić?
Są. Ale o wiele lepsza jest rozgrywka z dwoma lub większą ilością przeciwników, wiec wtedy przydaje się dodatkowa talia - można napisać bezpośrednio do Phalanx - jakiś czas temu mieli jeszcze na sprzedaż. Druga opcja to wydrukować samemu - na stronie Stonemaier Games są pliki do samodzielnego druku:
https://www.dropbox.com/sh/f2tekc23yvb2 ... tracking=1
ODPOWIEDZ