Gra Miesiąca-listopad 2014

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: staszek »

Coś nikt się nie kwapi, to założę ...
34 rozgrywki w 21 tytułów z czego 10 to nowości

Nowa kategoria, może tylko na chwilę ale, Filer Miesiąca - Six MaKING szybkie, fajne , mózgożerne- wzorzec gry logicznej-może trochę niże u mnie niż 4 GIPFY czy Focus, ale zaraz za nimi. 6 partii pod rząd-to nie zdarza się często

Nowość Miesiąca - zdecydowanie i ponad wszelką wątpliwość, jak rzadko kiedy nagroda została przyznana w chwili podjęcia decyzji o zagraniu, moim zdaniem najlepsza gra tego Essen( co od dzisiaj widać w podpisie ;) ) , dawno ( tak parę lat chyba) gra nie dostała ode mnie oceny 8 na bgg po pierwszej rozgrywce czyli- Arkwright

Gra Miesiąca -tak jak w październiku, gra miesiąca gorsza od nowości, była najlepszą grą Essen do czasu pojawienia się Arkwrighta, nowość w zeszłym miesiącu, czyli Aquasphere
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: maciejo »

W końcu udało mi się zagrać w The Fires of Midway - świetna klimatyczna pełna zwrotów akcji rozgrywka :D .Zdecydowanie Gra miesiąca listopad
Poza tym Black & White i Summoners.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: kwiatosz »

El Gaucho wygrało w starciu z Zamkami Szalonego króla Ludwika i Town Center. Wredność interakcji w połączeniu z fajnym zbieraniem setów i draftem kośćmi zaowocował tytułem :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: sqb1978 »

Objawienie: zdecydowanie Netrunner :P
Najlepszy dodatek: Tytani do Cyklad z Hadesem
Największe rozczarowanie: informacja o braku informacji nt. Dead of winter
Najwięcej partii: Pędzące żółwie i Kolejka z Ogonkiem
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Rocy7 »

Około 10 rozgrywek, choć wynika to głównie z ciężaru gier.

Gra miesiąca Firestorm Armada tylko 2 rozgrywki, ale samo kombinowanie z flotami i przygotowywanie taktyki na starcie daje sporo zabawy :)

Nowość miesiąca Earth Reborn, Tytani, Axis and Alies Pacific, Sid Meyier Ciilization the Board Game, Assault of Doomrock.

Powrót miesiąca Burning Suns wprost nie mogę się doczekać wersji z figurkami ta gra ciągle pokazuje kolejne poziomy złożoności - najlepsze 4X w jakie grałem, Level 7 Omega Protocol - granie komandosem też jest fajne.

Rozczarowanie miesiąca - Assault of Doomrock - gra trochę się dłuży i daje za mało wyborów choć walka jest interesująco rozwiązana, ilość kasy jaką przepuściłem na nowe szwadrony do Firestorma ;/
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: pingus »

Fajne nowości:
- Istanbul - świetna gra family+, zagrałem raz, ale chciałbym zagrać jeszcze, nie wiem na ile "starczy", ale powinno być dobrze.
- Dodatek do Terry Mystici - który spowodował, że znowu chcę odkrywać Terrę
- Golden Horn - bardzo ciekawa gra familijna typu Pick-up & Deliver od Leo Colloviniego
- iKnow - jak na grę quizową to rewelacja
- Deus - nie wiem dlaczego gra się naszym recenzentom nie podoba - moim zdaniem jest świetna

Gra miesiąca: Tammany Hall - bardzo dobry, klimatyczny, emocjonujący i do tego niezwykle elegancki territory control. Chcę więcej.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: NTomasz »

colt express- genialne w tej grze jest wszystko
magnaci - mechanika tak prosta a gra tak dobra
inne jakoś tak były ale nie zrobiły za wiele
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Pan_K »

Mój listopad pozostawia niedosyt. Grudzień już teraz jest lepszy :)

Konkrety:

Gra miesiąca: ponownie Robinson Crusoe, grany praktycznie prawie codziennie w trybie solo (i wciąż niepokonany scenariusz z kanibalami).
Do tego dochodzą: Osadnicy: Narodziny Imperium, również w trybie solo. Kilkanaście. Gra ciekawa, ale nie aż tak, jak dla niektórych.
Rzutem na taśmę załapał się Splendor i Reglamentacja. Obie gry lekkie i bardzo przyjemne.
Grana była także Greenland (w trybie solo).

Ranking:
1. Robinson
2. Splendor, Reglamentacja ex equo
3. Osadnicy
4. Greenland
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Dellas »

17 gier w 12 tytułów.
Nowość miesiąca: Enclave, Imperializm, Galaxy of Trian
Gra miesiąca: Starcraft i Galaxy of Trian
Rozczarowanie miesiąca: Enclave (wątpię czy dam tej grze jeszcze jedną szansę)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Ryu »

Zdecydowanie: Lords of Waterdeep
Kilkanaście partii w miesiącu nie mogło iść na marne :)
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: galthran »

Nowości: Galaxy Of Trian, Tokaido, Goblins Epic Death
Gra Miesiąca: StarCraft
Rozczarowanie: World of Warcraft na 6 osób
Rozgrywki warte wspomnienia: Eclipse, Shogun
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: flowerus »

Kiepski - tylko 16 partii w 14 gier

Dużo nowości - Giants, Versailles, Deus, Colt Express, Greed, Istanbul, Sushi Dice, Puerto Rico, Historia
Zaskoczenie miesiąca - Istanbul, niczego nie oczekiwałem po tej grze, a okazała się być na tyle fajna, że ją kupiłem!
Przegrana miesiąca - Rummikub - jeszcze nigdy nie zostałem z tyloma płytkami na koniec gry, wstyd się przyznać :)
Rozczarowanie miesiąca - Colt Express (miło, ale oczekiwałem więcej emocji), Greed (tego nie da się lubić...)
Zawód miesiąca - nikt nie chce wydać Deus!!! :cry:
Gra miesiąca - dwie gry po jednej partii, nie potrafię wybrać, każda inna, każda świetna - Puerto Rico / Historia
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: mig »

42 rozgrywki w 34 tytuły w tym 20 nowości.

Powrót miesiąca - Król i zabójcy i Serce Smoka
Filler miesiąca - Monopoly Deal Card Game - nie spodziewałem się, że jakikolwiek klon Monopolu może dawać tyle frajdy :)
Rozczarowania miesiąca - Abyss (nudne przeraźliwie, ratuje jedynie jakość wydania), Pretor (długie, schematyczne, skopane graficznie)
Nowość miesiąca - Steel Driver i American Rails. Nie mogę się zdecydować, które fajniejsze (AR nadrabia zasadami a SD wyglądem).
Wyróżnienia - In Flanders Field, Essen the Game, Lancaster, Magnaci, Sztuka wojny.
Gra miesiąca - Wsiąść do pociągu. Ta gra ma w sobie coś magnetycznego. No i świetna mapa ZSRR :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 325
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: cboot »

Nowość: The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth

Gra miesiąca: Kupcy i Korsarze
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: _juri »

Powrót miesiąca - Pandemia
Filler miesiąca - Dobble, idealna gra imprezowa na szybką partyjkę na boku ;)
Gra miesiąca - Cyklady, ostatnio udało się zagrać kilka partii w 5 osób - poezja i magia chaosu :D
Dotarł też Wiedźmin ale jakoś nie było okazji jeszcze zagrać :(
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Furia »

32 rozgrywki w 22 tytuły.
Jedna nowość - City Tycoon

Najwięcej partii: Abyss

Powrót miesiąca i Gra miesiąca: Legendary: Marvel deckbuilding, Zamki Burgundii, ostatnie miejsce na podium należy do Splendoru.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: mat_eyo »

U mnie całkiem sporo rozgrywek, mimo faktu, że nie udało się ani razu umówić ze znajomymi na granie.

Nowość miesiąca - Magnaci - jestem zauroczony grą, kolejny świetny tytuł od Phalanx

Powrót miesiąca - Cywilizacja: Poprzez Wieki - powrót był możliwy dzięki pokazaniu żonie wersji na smarfona, pograła trochę na komórce i zapytała, czy możemy zagrać na żywo. Dla takich właśnie chwil żyje gracz ;)

Gra miesiąca - jestem rozdarty i nie mogę wybrać, więc tytuł otrzymują ex aequo Magnaci i Osadnicy: Narodziny Imperium. Tylko się cieszyć, że jest tyle dobrych, polskich gier.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Bea »

Nowości:
Saint Petersburg, A Few Acres of Snow, Deus, Skyline, Pupile Podziemi, Rapa Nui, Przebiegłe Wielbłądy, Colt Express, Rosyjskie Koleje.

Nowość miesiąca i zarazem gra miesiaca - Pupile Podziemi - Po prostu zakochałam się w tej grze. Nie dość, że to świetne optymalizacyjne euro, to jeszcze to w dodatku jest do doskonała symulacja hodowli. No i potffforki są genialne :). Tuż za Pupilami Rosyjskie Koleje, tyle, że od suchości aż zaschło mi w gardle ;)

Imprezówka miesiąca - Colt Express - nie wiem czy to dokładnie ta kategoria, ale gra jest lekka, krótka i dostarcza mnóstwo śmiechu i zabawy.

Powrót miesiąca - Summoner Wars - wracają i wracają, nowe talie, nowe emocje i wyzwania. :)

Frustracja miesiąca - A Few Acres of Snow - Jak w toto wygrać?

Rozczarowanie miesiąca - Saint Petersburg - nuda, panie, nuda... Po Deusie też się spodziewałam czegoś więcej.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: sqb1978 »

mat_eyo pisze:Powrót miesiąca - Cywilizacja: Poprzez Wieki - powrót był możliwy dzięki pokazaniu żonie wersji na smarfona, pograła trochę na komórce i zapytała, czy możemy zagrać na żywo.
He? jak się nazywa? Strzelam, że tylko na iOS?
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: syfon »

Dużo tego niestety nie było.

Nowości: Pixel Tactics, Spyrium, Na grzyby, Bang! Gra kościana

Gra miesiąca (i poniekąd powrót): Jaipur. Wreszcie nabyłem własną kopię i potwierdziło się – ta gra jest niesamowita i po prostu idealna. Bodaj jedyna której na bgg dałem 10/10. Mógłbym esej napisać dlaczego Jaipur jest tak obłędnie dobry. Ale po co, po prostu powiem tyle że nie zagrać to grzech. Jaipur ftw! (tylko ta pieprzona wypraska jak zwykle nie przewidziana na koszulki)

Rozczarowanie miesiąca: Na grzyby. Piękne grafiki i w sumie niewiele ponad to, kilka niezrozumiałych wyborów co do mechaniki i niepotrzebnie skomplikowane zasady (tych to minimum dwie, a tych to trzy, a tu dzielisz na pół a tu dodajesz dla, blee). Mnóstwo zarządzania stołem które nie przekłada się na miodność rozgrywki. Jest wiele dużo lepszych tytułów na 2 osoby. Meh, meh, meh. Im dłużej o tym myślę tym mniej mi się podoba.

W tym miesiącu było bardzo mało czasu na granie. Część nowości nadal czeka na intensywniejsze ogranie (patrz: Spyrium, po pierwszej partii czuje że może być hicior). Bang! kościany też się podobał przy piwku ale wymaga jeszcze kilkunastu partii. Bardzo liczę na grudzień i wolne dni coby nadgonić w gronie rodzinnym i nie tylko.
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: gaciak »

41 partii w 21 tytułów.

Najwięcej partii i tym samym gra miesiąca: Ognisty podmuch
Nowości: King of New York
Najsłabsza gra miesiąca: Alhambra: The Dice Game
Odkrycie miesiąca: Magnum Sal i Agricola: chłopi i ich zwierzyniec
Filler miesiąca: Mr Jack Pocket
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: eyrmin »

sqb1978 pisze:
mat_eyo pisze:Powrót miesiąca - Cywilizacja: Poprzez Wieki - powrót był możliwy dzięki pokazaniu żonie wersji na smarfona, pograła trochę na komórce i zapytała, czy możemy zagrać na żywo.
He? jak się nazywa? Strzelam, że tylko na iOS?
Tez od razu zaczalem szukac jak tylko zobaczylem ten post, no i znalazlem (o dziwo chyba tylko na Androida) - Civilization: Race of Nations (juz jest na moim telefonie, ale jeszcze nie mialem czasu zagrac)...
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Karit »

5 rozgrywek w 5 tytułów w tym 5 nowości.
Ewidentnie Listopad był miesiącem nowości, szkoda że nie udało się więcej, ale dobre i to :)

Nowości na plus:
BattleLore 2ed. - Proste, szybkie ale z klimatem, taki mini bitewniak dla niewymagających, jednak dzięki różnym własciwościom jednostek, czarom, kartom rozkazów czy terenów, gra może i prosta ale daje pole do popisu, do tego super pomysł z tworzeniem scenariuszy/mapy. Czekam na dodatki :)

Castles of Mad King Ludwig - moglem poczekać na ładniejszą wersję PL, ale nie dałem rady w sklepie. Wydaje mi się bardziej spójna od Suburbi, ale tez trudniejsza. Fajnym systemem jest kupno kafelków i wpłacanie pieniędzy pierwszemu graczowi. Czasem wydaje mi się trochę za krótka - chce mieć jak największy zamek :)

Osadnicy: Narodziny Imperium - świetna kanciarka dwuosobowa, fajny system gry solo, nie wiem jak na więcej osób, ale mi we dwójkę z narzeczoną świetnie się grało. Dużo opcji w podstawce a i fajne dodatki w drodze.

Bitwa o pierścień - w miarę proste zasady ale sporo możdżenia, dobrze osadzona w klimacie LotRa. Zastanawiam się tylko jak z regrywalnośćią, przydałyby się jakieś scenariusze - iść 10 raz rozwalić pierścień może być nudno ;)

Nowości neutralne:
Five tribes - dużo opcji, dużo ścieżek wygranej, dużo wszystkiego... Dla mnie chyba za dużo, gra nie jest zła, ale nie ma aż takiego szału abym samemu prosił by w nią zagrać.

Zawód miesiąca - jakoś mało ciekawych nowości po Essen - w 2013 kupiłem z 10 gier z targów, w tym 1... Liczę na jakieś dodruki po nowym roku i więcej edycji PL
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: omam »

Nowość miesiąca: Kings of Air and Steam, Splendor, 7 Cudów Świata, Dice Town, Funkenschlag Deluxe, Ticket to Ride Deluxe, Ra

Gra miesiąca: Kings of Air and Steam obok Railways of the World to chyba najlepszy pick up and deliver. Bardzo przyjemnie się grało, pomimo wielu reguł gra okazała się dość prosta, poszczególne kolejki wychodziły bardzo płynnie i szybko. Silną stroną tej gry, dzięki modularnej planszy, jest możliwość rozgrywki aż do max 7 osób. Pooglądałem sobie również właściwości frakcyjne (niestety nie udało się jeszcze z nimi zagrać) i jest naprawdę ciekawie - różne statystyki sterowców, wybór pomiędzy dwoma specjalnymi zdolnościami, dodatkowa 13 karta do programowania ruchów (każda frakcja ma inną). Jest tego trochę, co naprawdę zwiększa regrywalność gry. Oczekuję kolejnych partii.

wyróżnienie miesiąca: Ticket to Ride Deluxe - tak powinny wyglądać gry w wersji Deluxe.
rozczarowanie miesiąca: Funkenschlag Deluxe - tak nie powinny wyglądać gry w wersji Deluxe
Ostatnio zmieniony 04 gru 2014, 17:42 przez omam, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra Miesiąca-listopad 2014

Post autor: Tomson »

66 partii w 18 tytułów

Nowości: Nations Gra Kościana, Murano, Tygrys & Eufrat, Coup: Guatemala 1954
Nowość miesiąca: Murano
Nowości w kolekcji: Badacze Głębin
Najwięcej partii: Race for the Galaxy (9)
Największe rozczarowanie: Coup: Guatemala 1954
ODPOWIEDZ