Survive: Escape from Atlantis! (Julian Courtland-Smith)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Survive: Escape from Atlantis! (Julian Courtland-Smith)

Post autor: mig »

Obrazek

Znajomy przyniósł na ostatnie spotkanie planszówkowe. Zobaczyłem pudełko i przerażony zamarłem - byłem przekonany, że to kolejna gra ucieczkowa w czasie rzeczywistym w stylu Uczieczki z przeklętej świątyni, czy miasta Zombie, których serdecznie nie znoszę.
A tu takie zaskoczenie. :)

Gra jest dość wiekowa (1982 rok), wydanie nowe jest z 2012. Coś tam pozmieniano w stosunku do oryginału, ale to nadal ta sama gra :)
O co chodzi? Kierujemy grupą uciekinierów z tonącej Atlantydy. Nasi ludzie mają różną wartość (co ciekawe w trakcie gry nie można sprawdzać jaką wartość mają ludzki - również nasze; taki element memory;). Musza dotrzeć na ląd zanim wybuchający wulkan rozwali wszystko w drobiazgi unikając przy tym rekinów, krakenów, wielorybów i wirów wodnych. W swojej turze mamy do dyspozycji 3 punkty ruchu, które możemy dowolnie rozdysponować pomiędzy naszą ekipę (można również poruszyć jednego człowieka o trzy pola, chyba że jest w wodzie). Po wykonaniu ruchu odkrywamy jeden z kafli wyspy (najpierw plaże, potem las a na koniec góry - symbolizuje to zalewanie Atlandtydy). Na odwrocie może być symbol wydarzenia (pojawienie się zwierzaka lub wiru wodnego) albo dodatkowa akcja. Kafel z akcją zabieramy nie pokazując innym graczom i możemy wykorzystac później. Na koniec rzucamy kością określając które zwierzę się poruszy. Wieloryb może zniszczyć łódkę, rekin zjada napotkanych ludzi a kraken robi i jedno i drugie. Gra się kończy gdy odkrywa się kafel z wulkanem a wygrywa ten, który zdążył uratować ludzi o najwyzszej wartości.

Wykonanie niesamowite - kafelki są różnej grubości w zalezności od tego czy to kafle plaży, lasu czy gór. Drewniane figurki bestii - śliczne i klimatyczne. Sama gra dostarcza mnóstwo emocji. Oczywiście jest losowość, przypadkowość, możliwość kingmakingu, ale już dawno nie grałem w tak klimatyczną i ciekawie zrobioną grę. I na szczęście, poza motywem ucieczki skądś, zupełnie nie przypomina serii Escapowej z QG ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kwiatosz »

Wbijam w temat ;)
Recenzja w Gradaniu - http://gradanie.znadplanszy.pl/2014/10/ ... -atlantis/
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: rastula »

zajebista gra rodzinna - pod warunkiem że jesteśmy rodziną Adamsów i wzajemne śmiertelne żarty nam nie doskwierają


jak komuś w Wiedźminie brakuje interakcji , to niech gra w E. from Atlantis :)...


krótko mówiąc - również polecam ten tytuł
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: adikom5777 »

U mnie nie schodzi ze stołu. Syn chce ciągle grać, tylko ja ostatnio czasu nie mam. U nas jak gramy, to zawsze żona z synem na mnie wysyła wszystkie rekiny i potwory morskie, także lekko nie mam. Ale gra świetna, mimo że negatywna interakcja wylewa się z planszy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: rastula »

adikom5777 pisze: żona z synem na mnie wysyła wszystkie rekiny i potwory morskie


tata wszystko weźmie na klatę :D
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: adikom5777 »

tak, zawsze grają przeciwko mnie. Jeszcze ani razu nie wygrałem :)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kudlacz135 »

Skoro tak zachęcacie... ;) Możecie powiedzieć czy równie dobrze jest na dwóch jak i na czterech graczy, oraz czy graliście z którymś z mini dodatków?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kwiatosz »

Dla mnie ta gra zaczyna się od czterech (więcej o tym w recenzji powyżej), dodatek na 5-6 jest super, ośmiornica to podobno crap, więc nie będę testował, natomiast delfinki jeszcze czekają na obadanie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: pwitkows »

U nas b. często gra gości stole. Polecam też dodatki głównie defliny i jeżeli gracie w więcej niż 4 osoby to dodatek 5-6. Ośmiornice mam ale jak na razie to co jest wystarcza w zupełności.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3407
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: piton »

U nas też się przyjął ten tytuł, gra doskonała jako party game :D
podstawa to knucie przeciwko innym i przebijanie "piony" jak wejdzie combo wieloryb+rekin ;) oczywiście kiedy nadchodzi (w sensie przed) kolejka gracza, który ma pełną łódkę i jest hex od wyspy :mrgreen:
Proste, wiele zabawy, a negatywna interakcja akurat tu wywołuje dużo śmiechu, ja polecam.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: rastula »

kudlacz135 pisze:Skoro tak zachęcacie... ;) Możecie powiedzieć czy równie dobrze jest na dwóch jak i na czterech graczy, oraz czy graliście z którymś z mini dodatków?


najlepiej w pełnym składzie... na dwóch nie widzę sensu - jak się ma taką grupę to dod. 5-6 jak najbardziej


dodatki:

delfiny - dla dzieci - nikogo nie chcę ratować - ale dla dzieci ok ;)

ośmiornice - taaaak - nawet na wyspie nie będziesz bezpieczny - maaaaaacki!!
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Marek.F »

A jest gdzieś do dostania instrukcja PL ?

Na BGG widziałem tylko w wersji angielskiej.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2330 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Curiosity »

Im więcej graczy tym lepiej.
A ośmiornice testowałem i mi się podobają. Te mackowate stwory potrafią ściągać ludki z kafelków terenu albo z łódki. No i nienawidzą sie z wielorybami, wiec można je na siebie nasyłać, pozbywając się jednych lub drugich.

Ja już raczej będę grał z ośmiornicami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: mig »

Ja grałem na 6 osób i było bardzo dużo chaosu, ale w takiej grze to zupełnie nie przeszkadza. Ale jeśli podejść do tej gry bardziej "poważnie" to na pewno im mniej osób tym lepsza kontrola.
Obecnie mój numer 1 na liście zakupów i to mimo tego, że mogę bez problemu pożyczyć :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2330 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Curiosity »

Zwracam uwagę na wypowiedź jednego z chłopaków w Gradaniu:
gradanie pisze:Po co grać, lepiej od razu dać sobie po ryju
I to jest dla mnie esencja tej gry :) Sesja, w której nie masz ochoty strzelić komuś w zęby jest nieudana. :lol:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
kesur
Posty: 62
Rejestracja: 24 lut 2012, 17:11
Lokalizacja: Sydney NSW
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kesur »

Kupiłem tę grę już dawno temu i polubiłem. Lekkie i szybkie...jak nic w kolekcji.
Tak mi się podobała że dodatek na 6 i ośmiornice kupiłem swego czasu w BGG Store i przypłynął zza oceanu w łódce. Na szczęście żaden wieloryb po drodze się nie trafił :)
Dawno do niej nie zaglądałem, czekam aż dzieci w rodzinie podrosną. W sumie mają już prawie po 7 lat pora na premierę.
Niestety jak zajrzałem ostatnio to się okazało, że naklejki z punktami się poodklejały...albo ludziki je straciły ze strachu przed kolejnym spotkaniem z potworem morskim :)
Dobrze że tylko ludzie z dodatku mają naklejki, zestawy z podstawki są ładniejsze i mają grawer na stałe.
W ten weekend wrócą na Atlantydę!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: DarkSide »

Mam pytanie bo nie wiem (nie mogę znaleźć w instrukcji) czy to homerule czy jednak faktyczna zasada gry:

- Czy wybierając kafelek do zatopienia najpierw wybieramy pusty, a dopiero w przypadku braku takowego wybieramy ten z ludzikiem? (oczywiście przy zachowaniu zasady kolejności typów lądu i styczności z oceanem) Czy jednak wybór jest od początku dowolny i przeprowadzamy szybki kurs nauki pływania na przeciwniku? :mrgreen:

I dla upewnienia się: czerwony kafelek ze stworem morskim pozwala na przesunięcie tegoż na dowolne puste pole wodne na całej planszy?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5223
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Gambit »

Jak wygląda kompatybilność wersji jubileuszowej z dodatkami do starej wersji?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kwiatosz »

Usuwamy dowolne pole z najniższego rodzaju, topienie to podstawa ;)
Stwora też dobrze rozumiesz.

O kompatybilności nie wiem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2330 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Curiosity »

kwiatosz pisze:Usuwamy dowolne pole z najniższego rodzaju, topienie to podstawa ;)
Stwora też dobrze rozumiesz
Potwierdzam.

A ja mam pytanie o początkowe rozstawienie. Mianowicie: czy trzeba zajmować przede wszystkim puste kafelki, a dopiero gdy takich nie ma - zajęte? My stawiamy od początku gdzie chcemy, ale przez to połowa wyspy jest "nieobstawiona".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kwiatosz »

Musisz stawiać tylko na wolnych. Jjak grasz na 5 i 6 osób to pi zajęciu wszystkich możesz dostawić drugiego typa, ale nie może być dwóch w jednym kolorze na polu.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Marek.F »

Czy rozszerzenie na 5/6 graczy zawiera jeszcze coś, oprócz 20-stu dodatkowych meepli?
Jakieś dodatkowe kafle terenu?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: kwiatosz »

Wersja stara ma kafle gór i naklejki, wersja nowa ma 20 meepli i instrukcję (informacja za niszowym, ale rzetelnym portalem ;) ). Ja mam wersję anniv i z doświadczenia potwierdzam informacje z portalu dotyczące tego dodatku w tej wersji.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: Mija »

Przymierzam sie do zakupu ale z angielskim u mnie słabo. Wiem, że zasady są dość proste ale jestem wzrokowcem i lubię sobie poczytać :) Czy jest gdzieś w sieci dostępna polska instrukcja?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Survive: Escape from Atlantis!

Post autor: mig »

Mija pisze:Przymierzam sie do zakupu ale z angielskim u mnie słabo. Wiem, że zasady są dość proste ale jestem wzrokowcem i lubię sobie poczytać :) Czy jest gdzieś w sieci dostępna polska instrukcja?
Póki co nie ma :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ