Takenoko - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: Wertigo »

Panda zjada obojętne jaki bambus z pola na jaki się ją postawi bez zasady 'po linii prostej'. Może to być każdy kafelek na planszy. Takie pędy trafiają do puli gracza tak samo jak przy ruchu pandy, która zjada bambus :)
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: Helga »

Na jakikolwiek kafelek i zjada do twoich zasobów.
Tvisty
Posty: 22
Rejestracja: 10 gru 2015, 09:15
Has thanked: 3 times

Re: Takenoko

Post autor: Tvisty »

Dzięki za wyjaśnienia ;)
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: vincentblack »

Wertigo pisze:Może to być każdy kafelek na planszy.
No chyba nie do końca każdy, bo nie może z tych pól gdzie jest "zakaz pandy" czyli z kafli z ogrodzeniem. Chociaż w tym względzie zdania chyba były podzielone...
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: Helga »

Oczywiście usprawnienie ogrodzenia jak najbardziej działa i nie można z niego zjadać nawet podczas burzy. Jednak w teorii można stanąć na jakimkolwiek, łamiąc zasadę linii prostej. To, że z takiego kafelka w ogóle nie można jeść, to już inna kwestia.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Takenoko

Post autor: Fuser.exe »

na pewno mozna postawic pandę na pustym polu jeśli są pola z bambusem?
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: Helga »

Instrukcja mówi, że panda może się zatrzymać również na stawie (na którym nie rośnie bambus), więc chyba na polu bez bambusa też, z tym że szkoda takiego ruchu (chyba, żeby komuś innemu utrudnić). My zawsze jednak poruszamy normalnie na pola z bambusami.
Tvisty
Posty: 22
Rejestracja: 10 gru 2015, 09:15
Has thanked: 3 times

Re: Takenoko

Post autor: Tvisty »

Następna rozgrywka wyłoniła kolejną niejasność, czy jak wyrzucę "Deszcz" czyli "Gracz może umieścić pęd
bambusa na dowolnym nawodnionym polu, przestrzegając limitu czterech pędów na pole", czy dobrze rozumiemy, że jeśli wybiorę kafelek na którym jest "nawóz" to dokładam 2 pędy, a nie 1 ?
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Takenoko

Post autor: Adar »

Tvisty pisze:Następna rozgrywka wyłoniła kolejną niejasność, czy jak wyrzucę "Deszcz" czyli "Gracz może umieścić pęd
bambusa na dowolnym nawodnionym polu, przestrzegając limitu czterech pędów na pole", czy dobrze rozumiemy, że jeśli wybiorę kafelek na którym jest "nawóz" to dokładam 2 pędy, a nie 1 ?
Tak
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Takenoko

Post autor: Jelithe »

Pytanie odnośnie dodatku. W jaki sposób porusza się pani panda po tym, gdy pojawi się kafelek z jej symbolem? O jedno pole? O dowolną ilość pól w lini prostej? Na dowolne pole na planszy?
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Takenoko

Post autor: Adar »

Jelithe pisze:Pytanie odnośnie dodatku. W jaki sposób porusza się pani panda po tym, gdy pojawi się kafelek z jej symbolem? O jedno pole? O dowolną ilość pól w lini prostej? Na dowolne pole na planszy?
Ehh te polskie tłumaczenia... Polecam w wątpliwych przypadkach niestety sięgnąć do wersji angielskiej. :)

W momencie pojawienia się kolejnej płytki z symbolem Pani Pandy, przesuwa się jej figurkę na tą płytkę. W innym przypadku można nią poruszać tak jak zwykłą pandą, należy jednak wybrać, którą figurką chcesz poruszyć.
Miss Panda moves from one Plot to another when a new Plot
with the symbol is added to the bamboo plantation.
Otherwise, Miss Panda moves the same way as the Panda:
• With the Move action, the Panda can only move in straight
lines and at least one plot; or
• When the Weather die indicates the symbol Miss
Panda moves to any plot on the plantation.
Note: The player who performs the movement HAS TO CHOOSE
between the Panda or Miss Panda.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Takenoko

Post autor: Jelithe »

Dzięki :-)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Takenoko

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy mogę rozgałęziać kanał nawadniający czy ma on mieć tylko postać pojedynczej nitki?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Takenoko

Post autor: aigimig »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czy mogę rozgałęziać kanał nawadniający czy ma on mieć tylko postać pojedynczej nitki?
możesz. kanały mogą odchodzić od stawu albo od innych kanałów, mogą tworzyć rozgałęzienia
oliver111
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2016, 21:12

Re: Takenoko

Post autor: oliver111 »

Uwaga: pola znajdujące się obok płytki stawu oraz te z usprawnieniem nawodnienia są automatycznie zaopatrzone w wodę! Pęd bambusa jest natychmiastowo dodawany.[/quote]3. Jaka jest kolejność działań przy wykładaniu nowego, nawodnionego pola? Czy najpierw dokładamy kafel usprawnienia czy najpierw rośnie bambus? Przykład: mam usprawnienie NAWÓZ, dokładam nowe pole przy stawie. Czy zanim urośnie tam pierwszy pęd bambusa, mogę tam wrzucić usprawnienie?[/quote]


Na BGG znalazłem taką oto informację w FAQ:
A player who places a new plot tile in the playing area can add an improvement just before bamboo grows on it.
Zatem, możesz tam dodać usprawnienie, zanim wyrośnie bambu.
Sam grałem inaczej... :)

I jeszcze jedna ciekawa rzecz:
Advanced variant

When a player draws an objective card that is already fulfilled by the current game state, it is discarded (that includes Panda objectives)

Gdy grałem w wariant zaawansowany, to jakoś tak przypisywaliśmy zasadę do pól i ogrodnika, a nie do pandy, wychodząc z założenia, że skoro ktoś zjadł te bambusy, to tracił na to ruch i nie jest to taki fart jak z polami na przykład. A tu taka niespodzianka. to zmieni oblicze gry... Już nie można tak jeść na zapas i dobierać później cele...
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: Lucass »

Witam,
AiS pisze: Gracz może zignorować burzę (jak każdy efekt pogody), [...]
Nie bardzo mogę doczytać się tej zasady, że stosowanie efektu pogodowy jest dobrowolne (?)

...ale mam też kilka innych wątpliwości:

a. czy zrealizowane karty celów pozostają odkryte dla pozostałych graczy do końca gry?
b. czy jest jakiś limit kanałów/usprawnień posiadanych na planszy gracza?
c. czy gracz może (w ramach "darmowej" akcji) użyć kilku kanałów lub kilku usprawnień w trakcie jednej tury?
d. jaka jest idea używania znaczników akcji? Każdy przecież wie, że ma do wykonania dwie. Miałoby to sens, gdyby gracz musiał najpierw je zadeklarować, a potem wykonać tylko te, które zaznaczył i nie mógł zmienić decyzji... ale wydaje mi się, że instrukcji nie wynika to wprost.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Takenoko

Post autor: bobule »

Lucass pisze: 21 kwie 2018, 20:12 Witam,
AiS pisze: Gracz może zignorować burzę (jak każdy efekt pogody), [...]
Nie bardzo mogę doczytać się tej zasady, że stosowanie efektu pogodowy jest dobrowolne (?)

...ale mam też kilka innych wątpliwości:

a. czy zrealizowane karty celów pozostają odkryte dla pozostałych graczy do końca gry?
b. czy jest jakiś limit kanałów/usprawnień posiadanych na planszy gracza?
c. czy gracz może (w ramach "darmowej" akcji) użyć kilku kanałów lub kilku usprawnień w trakcie jednej tury?
d. jaka jest idea używania znaczników akcji? Każdy przecież wie, że ma do wykonania dwie. Miałoby to sens, gdyby gracz musiał najpierw je zadeklarować, a potem wykonać tylko te, które zaznaczył i nie mógł zmienić decyzji... ale wydaje mi się, że instrukcji nie wynika to wprost.

Pozdrawiam,
a. karty celów powinny być odkryte, bo wtedy widzisz ile punktów brakuje Ci do przeciwnika
b. nie ma
c. możesz wybudować tyle kanałów i tyle usprawnień ile się da, jeśli masz taką potrzebę (np. dociągasz trzy kanały i używasz je wszystkie w jednej turze, aby połączyć pole które jest Ci potrzebne do realizacji celu)
d. ułatwia to grę, dzięki czemu pamięta się, że dana akcja została już wykonana. poza tym, nie zawsze gracz ma dwie akcje do wykonania, bo z tego co pamiętam jest jeszcze opcja, że można wykonać trzy różne akcje w trakcie tury.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: Lucass »

Dzięki za odp.
No a jak to jest z tym stosowaniem warunków pogodowych - jest obowiązek czy nie?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Takenoko

Post autor: bobule »

Lucass pisze: 22 kwie 2018, 11:21 Dzięki za odp.
No a jak to jest z tym stosowaniem warunków pogodowych - jest obowiązek czy nie?
nie nie ma obowiązku.
strona 4-ta https://www.rebel.pl/repository/files/i ... es_www.pdf
każdy z warunków pogodowych możesz zastosować ale nie musisz. jak dobierzesz dodatkowe usprawnienie, nie musisz go używać od razu, jeśli dostaniesz dodatkowy ruch, to też nie musisz z tego korzystać, jeśli to Ci się nie opłaca.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: Lucass »

No niby tak... ale chyba powinno to być jaśniej wskazane... konkretne zdanie, że stosowanie efektu pogody jest dobrowolne :) ...może się czepiam ;)
Dzięki jeszcze raz za pomoc.
violino
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:17
Lokalizacja: Gdynia/Leeds

Re: Takenoko

Post autor: violino »

Chciałam się upewnić, bo w instrukcji nie mogę znaleźć doprecyzowania.
Pierwsze nawodnienie daje pęd bambusa na każdym nawodnionym tym ruchem polu. Podobnie jeśli położę usprawnienie z wodą, też na tym polu wyrasta bambus. A w przypadku, kiedy kładę płytkę pola z wbudowanym usprawnieniem, też od razu dostawiamy na niej bambus?
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: Lucass »

violino pisze: 26 kwie 2018, 16:44 A w przypadku, kiedy kładę płytkę pola z wbudowanym usprawnieniem, też od razu dostawiamy na niej bambus?
Moim zdaniem...jeżeli jest to usprawnienie "nawodnienie", to bambus od razu wyrasta.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Takenoko

Post autor: bobule »

Pytanie. Gracie z jakimiś własnymi zasadami, żeby jakoś ograniczyć losowość punktowania kart celu? Jak dla mnie karty celu za pola są punktowane śmiesznie nisko (3 punkty za 4 pola, które ciężko postawić i nawodnić). Również te punktowane za bambusy są dosyć losowe (raz jeden gracz dostanie 3 punkty za 2 zielone bambusy, a drugi gracz za 2 czerwone dostanie aż 5 punktów zwycięstwa o.O )

Myślałem nad tym, czy grając w dwie osoby większego sensu nie byłoby grając w otwarte karty celu. Wtedy od razu widać co ma przeciwnik i jak mu można to trochę utrudnić ;)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Takenoko

Post autor: Fuser.exe »

bez sensu, tutaj można udawać, żę buduje sie jedno a robić drugie, przeciwnik chce nam przeszkodzić a tak naprawdę nam pomaga.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Takenoko

Post autor: imrowai »

witam, proszę o pomoc w 2ch sprawach:
1. karty z misją pól. bierzmy kartę do ręki - czy musimy ja rozpatrywać pionowo względem kafelka głównego stawu, czy też możemy okręcać poszukując właściwego układu kafelków?
2. czy pole z usprawnieniem nawóz - po pierwszym nawodnieniu - zarasta 1 czy 2 bambusami?
ODPOWIEDZ