Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: iguana. »

Witam :)

Posiadamy kilka gier m.in. osadników z catanu, wsiąść do pociągu Europa, carcasonne, pędzące żółwie (gramy głównie ze względu na 5 letniego syna, ale nie zmuszamy się-fajnie spędzamy z nim czas :) poza tym młody świetnie blefuje ;) ), camel up, takenoko, K2, dixit, mały książę, potwory z tokio, fasolki, od niedawna stone age, small world, splendor ...wszystkie lubimy ;) (chyba nie jesteśmy zbyt wymagający :p ) Najbardziej przypadła do gustu (większości z nas-dla mnie ciut za duża losowość) gra osadnicy z catanu, oraz (mój typ - tylko brak interakcji ) stone age no i oczywiście wsiąść do pociągu-ale tu zabawa zaczyna sie jak jest >3 graczy, gramy najczęściej z córką - bardzo rozgarnięta 7 latka (60%) , albo ze znajomymi (40%) , no i po tym (jakże krótkim) wstępie prośba o radę :) Interesuje nas gra z mechaniką podobną do osadników/stone age (chociaż nie jest to sztywne kryterium, po prostu najbardziej podeszły nam te lekkie strategiczne ;) ) , fajnie (bardzo fajnie!) jakby była jakąś interakcja między grającymi, żeby była mniej losowa niż osadnicy i nie wymagała półgodzinnego zastanawiania się nad ruchem jak w ciężkich grach logicznych ;) rozgrywka do max 2 h :) Czytałam tak dużo , że już mam mętlik : (poradnik dla początkujących też czytałam ;) ) Odpadają gry brutalne i "kosmiczne" ;). Moje typy-potrzebuję tylko jednej i nie musi być z listy :wink: :
1. Agricola-chyba najbardziej za mną "chodzi", ale obawiam się , że to zbyt ciężka gra... (względnie puerto rico-albo i nie :wink: )
2. Shogun
3. Magia i myszy (wiem, ze to nawet obok osadników nie leży ;) , ale zwróciło moją uwagę)
4. Dolina królów
5. Królestwo w Budowie
6. Osadnicy-narodziny imperium.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: misioooo »

Skoro Epoka Kamienia Wam podeszłą to proponuję Tzolkina - też łorker plejsment, ale z dużymi trybikami :) I miło, jak nam te trybiki zaskakują zgodnie z misternym planem. Interakcji tyle co w Epoce raczej - czyli poza lekkim przeszkadzaniem poprzez blokowanie pól nie ma...
Bardzo ciekawym łorker plejsem są też Pokolenia!

Osadnicy: Narodziny Imperium to gra karciana, inna niż to co Wam najbardziej podeszło (ale warto spróbować!). Interakcja w nich jest, ale głównie negatywna (niszczenie budynków przeciwnika...).

Nieco bardziej złożone i z mniejszą losowością (moim zdaniem) są Osadnicy z Catanu: Na podbój Europy. Surowce dostaje się jak w Catanie (kostki), ale... Jak nic nie dostaniesz to dostajesz złoto, które można wymieniać na surowce. Do tego buduje się drogi, kupców do zakładania nowych placówek i wozy do dostarczania towarów. Celem jest dostarczenie wszystkich posiadanych towarów, a nie ciułanie punktów. Nam na 4 osoby partyjka "na luzie" z wyskoczeniem do sklepu po pivko zajmuje 1,5-2h. (w wersji full, jest też mniejsza mapa z mniejszą ilością towarów do dostarczenia - to jakaś godzinka czy półtorej. W grze jest znacznie więcej możliwości i główkowania w stosunku do "klasycznych" Catanów.

I na koniec polecę jeszcze Świat Dysku - Ankh Morpork :) To taki łorker plejsment (tak jakby) taktyczny (trzeba dynamicznie reagować na chaos panujący na planszy - a czym więcej graczy tym go więcej, jak to już w Świecie Dysku jest!). Gra poza ustawianiem swoich agentów na planszy oferuje również możliwość budowania budynków dających różne funkcje i bonusy oraz... Każdy ma ukrytą tożsamość i swoje cele do wykoanania, aby zakończyć grę i wygrać. To maluchom dobrze blefującym może się spodobać oraz dodatkowo dochodzi główkowanie kto jest kim i do czego dąży :) Gra na około godzinkę.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: Bea »

Zerknij na Santiago de Cuba. Mechanika podobna, zasady na tyle proste, że siedmiolatka po chwili ogarnie, no i jest trochę negatywnej interakcji.
A jeśli chcecie spróbować odmiennej mechaniki to zerknijcie na Zamki Szalonego Króla Ludwika. Niedługo będzie wydana z polskiej wersji językowej. Polecam też Tikal, proste zasady, fajny temat i sporo kombinowania.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: louiscyphre »

Jeśli macie zamiar grać z 7latką to Tzolkin może być za trudny, chociaż wzrok przyciągnie (można przetestować online na BGA lub Boite a Jeux).
Zamiast tego polecam Pupile Podziemi - WP o chodowaniu stworków (rownież do sprawdzenia na Boite).
Dolina Królów to poziom porównywalny do Epoki Kamienia z ukrytymi celami (można przetestować na yucata.de pod nazwą Egiza). W przeciwieństwie do Epoki 'przejadła się' po kilkunastu partiach.
W zastępstwie Pociągów polecam Cesarskiego Kuriera, który działa dobrze na 2 osoby.
Kolejna propozycja to Abyss - przepieknie wydana, mechanicznie bardzo łatwa.
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: b3r53rk3r »

Też od razu pomyślałem o Pupilach Podziemi - gra wygląda prześlicznie i jest taka przyjazna tematyka - no bo opiekujemy się stworkami itd. No i na pewno trochę czacha dymi. Co do Tzolkina to też świetny jest ale może być za ciężki i nie wiem czy temat kalendarza Majów się tak dobrze przyjmie.

A może jakaś kooperacja? Np Zakazana Wyspa? Gracze poruszają się po wyspie która z minuty na minutę coraz bardziej jest zatapiana, trzeba znaleźć 4 artefakty i uciec helikopterem.

Bardzo ciekawą opcją jest Splendor - w zasadach bardzo prosta gra a całe to zbieranie tych żetonów ma swój urok i też jest trochę móżdżenia nad tym co kupić, żeby zebrać dużo punktów.

Pod warunkiem, że planujecie grać co najmniej w 3 osoby to gorąco polecam 7 Cudów Świata - gra nie jest bardzo skomplikowana, a daje masę możliwości w kwestii ścieżek rozwoju swoich cudów. Nie ma downtime'u, bo wszystkie decyzje dzieją się równolegle. Gra wygląda bardzo ładnie i sama ikonografia jest bardzo intuicyjna. Myślę, że sprawdzi się zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Co do Aricoli to polecam małą Agricolę (Chłopi i ich zwierzyniec) - co prawda jest tylko na 2 osoby, ale jest to mocno uproszczona wersja tej dużej - zbiera się surowce, buduje zagrody, kupuje zwierzątka, mnoży zwierzątka itd. Gra się koło 30-40min.

Ok to chyba byłoby na tyle ;)
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: krecilapka »

Nie boj sie skomplikowania agricoli, poniewaz ma tryb rodzinny, ktory nie będąc banalnym, nie jest zawiły. Szczerze polecam tę pozycję. A jak córka podrośnie i zechcecie komplikacji to sobie dokladacie karty i gotowe.
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: iguana. »

Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi, poczytałam wczoraj trochę, bo o kilka gier się nie otarłam ;). Na pewno Świat dysku odpada-niektóre karty i skojarzenia to nie nasza "bajka" , już do SW mam zastrzeżenia i ghuli chciałam odrzucić na bok, ale mają zbyt fajną funkcję :P , zakazana jest na liście, graliśmy rok temu w pożyczoną przez niemal 2 tygodnie codziennie ale jak mamy możliwość pozyczania to słabiej nam wychodzi nabywanie ;) , Tzolkin, skoro piszecie , że za trudny. też poczeka, gra musi młodą cieszyć ;) (aaa zapomniałam dodać, że nie cieszą ja gry typu dobble, jungle speed -krzycząco -wrzeszczące, nie przepada za żółwiami i wielbłądami, woli sobie powolutku zbierać, kombinować, ale handlować lubi i bywa niezła :D , bardzo lubi dixit-ale moim zdaniem ta gra ma sens w minimum 4 osoby i w tej samej kategorii wiekowej, mnie gra w dixit z dziećmi męczy :oops: , lubi też logiczne rój, abalone-oczywiście tu szans z dorosłymi nie ma , chyba , że z babciami ;) , bo brak tu jednak losowości ) , Splendor posiadamy-szczególnie młoda lubi i babcie :P( bo ma banalne zasady do wytłumaczenia w "minutę"), oczywiście młoda je ogrywa ;). Weekendowo doczytam resztę i dam znać co kupiliśmy :). A i 7 cudów też mamy, zapomniałam o niej zupełnie, bo jeszcze nie grana, 3 dni temu przyszła jako jedna z 2, które w tym okresie mam okazję dokupić w ramach prezentów zaległych -niby dla siebie, każda okazja jest dobra ;).

Teraz skupiłam się na Zamkach (tu jednak raczej wrzucę na listę i poczekam na pl wydanie) , Santiago de Cuba , Tikal, Cesarski kurier-muszę doczytać , Abyss już dawno zwrócił moja uwagę, ale 1) wiek rekomendowany 14 l, 2)grafiki są bardzo mroczne (albo przesadzam :p), no i wciąż ta agricola ;) jakoś tak kusi i jeszcze ta jej pozycja :roll: , osadnicy-ni na razie odpadają, dolina królów odpadła, Królestwo w budowie jeszcze na liście, magia i myszy tez poczekają, na opinie i wrażenia graczy na pl wersji ;) , o pupilach poczytam !
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: ko2a »

iguana. pisze:Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi, poczytałam wczoraj trochę, bo o kilka gier się nie otarłam ;). Na pewno Świat dysku odpada-niektóre karty i skojarzenia to nie nasza "bajka" , już do SW mam zastrzeżenia i ghuli chciałam odrzucić na bok, ale mają zbyt fajną funkcję :P , zakazana jest na liście, graliśmy rok temu w pożyczoną przez niemal 2 tygodnie codziennie ale jak mamy możliwość pozyczania to słabiej nam wychodzi nabywanie ;) , Tzolkin, skoro piszecie , że za trudny. też poczeka, gra musi młodą cieszyć ;) (aaa zapomniałam dodać, że nie cieszą ja gry typu dobble, jungle speed -krzycząco -wrzeszczące, nie przepada za żółwiami i wielbłądami, woli sobie powolutku zbierać, kombinować, ale handlować lubi i bywa niezła :D , bardzo lubi dixit-ale moim zdaniem ta gra ma sens w minimum 4 osoby i w tej samej kategorii wiekowej, mnie gra w dixit z dziećmi męczy :oops: , lubi też logiczne rój, abalone-oczywiście tu szans z dorosłymi nie ma , chyba , że z babciami ;) , bo brak tu jednak losowości ) , Splendor posiadamy-szczególnie młoda lubi i babcie :P( bo ma banalne zasady do wytłumaczenia w "minutę"), oczywiście młoda je ogrywa ;). Weekendowo doczytam resztę i dam znać co kupiliśmy :). A i 7 cudów też mamy, zapomniałam o niej zupełnie, bo jeszcze nie grana, 3 dni temu przyszła jako jedna z 2, które w tym okresie mam okazję dokupić w ramach prezentów zaległych -niby dla siebie, każda okazja jest dobra ;).

Teraz skupiłam się na Zamkach (tu jednak raczej wrzucę na listę i poczekam na pl wydanie) , Santiago de Cuba , Tikal, Cesarski kurier-muszę doczytać , Abyss już dawno zwrócił moja uwagę, ale 1) wiek rekomendowany 14 l, 2)grafiki są bardzo mroczne (albo przesadzam :p), no i wciąż ta agricola ;) jakoś tak kusi i jeszcze ta jej pozycja :roll: , osadnicy-ni na razie odpadają, dolina królów odpadła, Królestwo w budowie jeszcze na liście, magia i myszy tez poczekają, na opinie i wrażenia graczy na pl wersji ;) , o pupilach poczytam !
Powiedz mi proszę jak opinia o epoce kamienia? Bo tez sie zastaawiamy
Poki co posiadamy
Smallworlda
Pociągi Europe
i Splendora.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: Pixa »

Epoka to fajny worker placement. Ja polecam jako gre rodzinna jak najbardziej. Co do watku to jesli dziecko potrafi czytac to zapewne sprawdzi sie Kolejka.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: misioooo »

iguana. pisze:Abyss już dawno zwrócił moja uwagę, ale 1) wiek rekomendowany 14 l, 2)grafiki są bardzo mroczne (albo przesadzam :p),
Abyss posiadam i bardzo lubimy. Zasady są banalne. W swojej turze można wykonać 1 z 3 akcji...
1. Eksploracja - "szukasz" karty (ale jak znajdziesz, to najpierw inni gracze mogą ją kupić! Dopiero jak nikt jej nie zakupi od Ciebie to Ty możesz ją zabrać na rękę).
2. Wsparcie rady podwodnych mordossaczy i innych stworów - zabierasz kilka kart danej rasy, których nikt w eksploracjach wcześniejszych nie chciał.
3. Mając sprzymierzeńców (eksploracja / wsparcie) podkupujesz Lorda, który będzie po twojej stronie do końca gry.
Czyli zbierasz karty na rękę, aby za nie zakupić inne karty, te z kolei umożliwiają czasami zakup jakiejś lokacji.

Wierz mi, zasady Abyssa są na prawdę proste, ale samam gra wymaga całkiem sporo pomyślunku (choć to dopiero po kilku partiach wychodzi, gdy już się troszkę zna karty lordów, możliwe kombosy z lokacji etc). 12-latek z pokolenia komputerowców nigdy nie grający w planszówki załapał wszystko po 2-3 rundach i chciał potem grać rewanże non stop (choć łomot dostawał). 9-latki ograne na pewno sobie poradzą.

Grafika Abyssa - cudowna. Kazdy kto widział tę grę u mnie na stole (np teście na świętach) od razu komentowali w stylu "Ale piękne!". Co prawda kolorystyka jest taka mroczna i dominuje zieleń, czerwień i czerń, ale to w niczym nie ujmuje jakości grafik.

Skoro chciałaś Ghule wyrzucić ze small world... Tutaj te stworki nie są jakieś paskudne, straszne i zombiaste, ale lepiej obejrzyj jakiś zdjęcia przed ewentualnym zakupem.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: adam_k27 »

do rodzinnego grania z 7-mio latką polecałbym coś prostszego niż wspomniany tu Tzolkin, Agricola, czy Dolina Królów. Może kooperacyjna Zakazana Wyspa, albo np Łowcy Smoków czy Poszukiwacze Skarbów. Te dwa ostatnie tytuły działają od 3 graczy. Ewentualnie jeszcze na szybką rozgrywkę - Budowniczowie: Średniowiecze, albo na nieco dłuższą - CV.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: misioooo »

Oj tam trudne dla 7-mio latki...
W Tzolkinie masz dwie możliwości - postawić parobka na planszę, albo zabrać parobka z planszy. I tyle ;) Wyznaczasz sobie cel i lecisz z chłopkami do niego... Z dzieckiem spokojnie można grać :)
Agricola - tu się zgodzę, może za ciężka być.
+1 Budowniczowie - Średniowiecze. Gra niby prosta i mała, ale daje pole do popisu i wymusza jakieśtam wyteżenie szarych komórek (czasami spore!).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: iguana. »

ko2a pisze:
Powiedz mi proszę jak opinia o epoce kamienia? Bo tez sie zastaawiamy
Poki co posiadamy
Smallworlda
Pociągi Europe
i Splendora.
Epoka kamienia jest bardzo fajna i piękna ;), mam słabośc do fajnie i porządnie wydanych gier ;) , jedyny minus za zbyt małą interakcję, chociaż w sumie, jak gramy w 3 to czasami "wrednie " sobie blokujemy niektóre pola ;). Grę polecam-ja ją bardzo lubię :) , młoda też :) . Uruchomiliśmy ją niemal w tym samym czasie co osadników z Catanu i młoda woli właśnie tą drugą gre, ze względu na możliwość handlowania, w sumie osadnikami też na razie jesteśmy zafascynowani, w związku z tym , że trochę planszówek mamy jednak, chyba nie dojdziemy do punktu znudzenia, gdyż gramy najczęściej wymieniając tytuł pokilku partiach ;) i po czasie powracając do niego .
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: ko2a »

iguana. pisze:
ko2a pisze:
Powiedz mi proszę jak opinia o epoce kamienia? Bo tez sie zastaawiamy
Poki co posiadamy
Smallworlda
Pociągi Europe
i Splendora.
Epoka kamienia jest bardzo fajna i piękna ;), mam słabośc do fajnie i porządnie wydanych gier ;) , jedyny minus za zbyt małą interakcję, chociaż w sumie, jak gramy w 3 to czasami "wrednie " sobie blokujemy niektóre pola ;). Grę polecam-ja ją bardzo lubię :) , młoda też :) . Uruchomiliśmy ją niemal w tym samym czasie co osadników z Catanu i młoda woli właśnie tą drugą gre, ze względu na możliwość handlowania, w sumie osadnikami też na razie jesteśmy zafascynowani, w związku z tym , że trochę planszówek mamy jednak, chyba nie dojdziemy do punktu znudzenia, gdyż gramy najczęściej wymieniając tytuł pokilku partiach ;) i po czasie powracając do niego .

wlasnie my dzieci (jeszcze) nie mamy, ale żonie nie podszedl smallworld ( z powodu fantasy + zabijania) natomiast uwielbia SPlendor i Wsiasc do pociagu; dlatego zastanawiam się nad Epoką albo O:NI i nie wie co wybrac :<

a Epoka ma w sumie wszystko chyba czego szukam - sprawdzenie worker placement + tablica wynikow do okola tablicy - pytanie czy dobrze dziala we 2 oraz czy jest regrywalna :P
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: misioooo »

Epoka działa na 2 osoby moim zdaniem całkiem sprawnie. Dużo sprawniej na więcej graczy :)
Bardziej na 1vs1 pasuje nam Tzolkin. Również Epoka jakoś tak wypala się już powoli (grałem raptem kilka razy). Tzolkin za to dzięki szerszej gamie możliwości punktowania jakoś nie wykazuje oznak zmęczenia.
W obie gry grywam w internecie (epoka jest na BGA (board game arena), Tzolkin na jakiejśtam innej... tutaj (w robocie) nie mam zakładek swoich więc nie podam adresu). Zanim się kupi można przetestować i zagrać sobie nawet we 2 online (jak macie 2 komputery/laptopy).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: louiscyphre »

Tzolkin bez dodatku też jest na BGA
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: ko2a »

misioooo pisze:Epoka działa na 2 osoby moim zdaniem całkiem sprawnie. Dużo sprawniej na więcej graczy :)
Bardziej na 1vs1 pasuje nam Tzolkin. Również Epoka jakoś tak wypala się już powoli (grałem raptem kilka razy). Tzolkin za to dzięki szerszej gamie możliwości punktowania jakoś nie wykazuje oznak zmęczenia.
W obie gry grywam w internecie (epoka jest na BGA (board game arena), Tzolkin na jakiejśtam innej... tutaj (w robocie) nie mam zakładek swoich więc nie podam adresu). Zanim się kupi można przetestować i zagrać sobie nawet we 2 online (jak macie 2 komputery/laptopy).
Tzolkin i Epoka to gry worker placement?

Zeby wybrac workerplacement to nie sadzicie ze to bedzie za duzy przeskok po pociagach i splendorze na Tzolkina?

tak samo sie glowie bo napewno bd bral osadnikow narodziny imperium i pytanie czy ponawiac "fabule" do epoki czy zamiast jej wziac Tzolkina
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: misioooo »

Przeskok czy nie - zależy od graczy. Jak pojętnie to dadzą radę nawet w Twilight Imperium pograć po godzince wprowadzenia. Niektóre osobniki są odporne na tego typu wiedzę i nawet Epoka Kamienia będzie za skomplikowana...
Osobiście uważam, że Tzolkin jest łatwiejszy niż Epoka - stawiasz ludka na tych kółkach i dostajesz to co na obrazku. Punkty dostajesz za to i tamto. Celem twoim jest jak najwięcej punktów zebrać zanim to kółko zrobi pełen obrót, na tych kolorowych zębach musisz wykarmić darmozjadów więc zadbaj o kukurydzę na ten czas w ilości takie i siakiej. Zamiast stawiać chłopka możesz zabrać jakiegoś z planszy i zgarnąć to co na obrazku jest. I tyle - można grać. Jak ktoś w miarę kumaty to sam dopatrzy się strategii i pokombinuje, a nic chyba większej frajdy nie sprawia jak misternie obmyślony plan, który finalnie przynosi oczekiwany sukces :)
Z grami worker placement zacząłem od Lords of Waterdeep (świetna gra) i potem tzolkin. W epokę niedawno dopiero zagrałem na BGA.
Dla mnie (początkującego) i kilku innych wyjadaczy pewnego wieczoru nawet Przebiegłe Wielbłądy były zbyt skomplikowane (po 1-szym akapicie instrukcji)... Ale jeszcze jakiś % był w to zamieszany i nam wszystko plątał ;P

Ja brałbym grę, któ©a bardziej mi się podoba (Epoka czy Tzolkin... A może Lords of Waterdeep?) i nie sugerowałbym się "złożonością", bo te gry są w pewnym stopniu podobne. W każdą moim zdaniem da się płynnie zagrać po jednej, testowo-treningowej rozgrywce.
Lords of Waterdeep jest dostępny tylko w wersji ENG, nie ma wersji PL.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: adam_k27 »

misioooo pisze:Oj tam trudne dla 7-mio latki...
W Tzolkinie masz dwie możliwości - postawić parobka na planszę, albo zabrać parobka z planszy. I tyle ;) Wyznaczasz sobie cel i lecisz z chłopkami do niego... Z dzieckiem spokojnie można grać :)
Grałeś w Tzolkina z 7 letnim dzieckiem? Czy tylko tak sobie gdybasz? Domyślam się że to drugie. Słyszałem wiele razy że przy tej grze wręcz czacha dymi a ty to polecasz do gry z 7 latką. Nawet jeśli dziecko w tym wieku ogarnie zasady to nie sądzę aby było w stanie czerpać z takiej rozgrywki przyjemność, bo gra jest zbyt abstrakcyjna i zbyt wiele rzeczy trzeba przewidzieć i zaplanować aby dziecko w tym wieku było w stanie osiągnąć zadowalający wynik.
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: iguana. »

No więc , po konsultacji rodzinnej :roll: pozostały na polu bitwy:
1. Santiago de Cuba
2. Agricola (wiem, wiem :oops: )
3. Cesarski kurier
4. Shogun (mąż ;) )
5. Tikal


adam_k27 tak serio to młoda w żadnej małolosowej grze nie ma zbytnich szans na wygraną z nami, ale i tak ma frajdę, musisz mi uwierzyć na słowo, zresztą jak gramy z nią, to ona wybiera grę :) Tzolkina odpuszczam :) , ale ta agricola nie daje spokoju ;).

ko2a niestety nie pomogę , we 2 z mężem nie grywamy w ogóle . Znajomi grający polecali kiedyś nam Mr Jacka, ale nawet o tej grze nie czytałam, bo preferujemy inne sposoby na spędzanie wolnego czasu we 2 ;), dla równowagi :D . dzieciaki wracając ze szkoły rzucaja plecaki i krzyczą "w co zagramy?" i to już wystarczy a dziś wpadają na partyjkę znajomi, laicy , jak my, ale lubiący grać :) ;) .
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: Mija »

Mam również 7-letnią córkę i Agricolę do grania z dzieckiem polecam :) Oczywiście gramy w wariancie rodzinnym, ale córka bardzo dobrze sobie radzi, bez problemu przyswoiła zasady, gra samodzielnie, czasami to ja się wyrywam i podpowiadam jej jakieś bardzo korzystne posunięcie :) Zdobywa coraz więcej punktów w miarę zdobywania doświadczenia w grze. Agricolę lubi, sama często ją wybiera do zagrania chociaż mamy trochę innych gier w domu. W planszówki gramy od ok.roku, więć jest dość ograna.
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: iguana. »

Mija pisze:Mam również 7-letnią córkę i Agricolę do grania z dzieckiem polecam :) Oczywiście gramy w wariancie rodzinnym, ale córka bardzo dobrze sobie radzi, bez problemu przyswoiła zasady, gra samodzielnie, czasami to ja się wyrywam i podpowiadam jej jakieś bardzo korzystne posunięcie :) Zdobywa coraz więcej punktów w miarę zdobywania doświadczenia w grze. Agricolę lubi, sama często ją wybiera do zagrania chociaż mamy trochę innych gier w domu. W planszówki gramy od ok.roku, więć jest dość ograna.


ten...tego....to ja kupię tą chodząca za mną Agricolę ;) Dziękuję za opinię ! :)
Pozwolę sobie jednak podbijać wątek bo....wpadło młodej troszkę od prababci na grę, więc 2 mogę kupić :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: Bea »

iguana. pisze: Pozwolę sobie jednak podbijać wątek bo....wpadło młodej troszkę od prababci na grę, więc 2 mogę kupić :D
To jeszcze rzuć okiem na Łowców Smoków, Augustusa i Evo.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: louiscyphre »

Agricolę też można sprawdzić online http://www.boiteajeux.net/index.php?p=regles
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Strategiczna dla rodziny, ale nie tylko ;) .

Post autor: iguana. »

Jeszcze przyszło mi do głowy rozbudowanie o dodatki gier , które mamy , ale czytałam o osadnikach i jedyny sensowny wydaje się dodatek miasta i rycerze, ale ma tez wielu przeciwników-zarzuty wydłużony czas gry (tu akurat nie problem bo jak gramy z młodą to te 10 punktów to za szybko dla niej :p a powyżej już nie ma większego sensu ( zaraz kończą się drogi, miasta ) oraz zmniejszona dynamika, no tego akurat nie chciałabym się pozbywać ;) , ale czy dynamika z tym dodatkiem spada poniżej tej w Stone Age :) ?

Bea Evo wygląda super ! O Augustusie szukam i czytam .
ODPOWIEDZ