Planszówka dla początkujących.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jaj0
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:22

Planszówka dla początkujących.

Post autor: jaj0 »

Witam! Poszukuję gry planszowej (może być też karcianka) dla początkujących graczy. Z planszówek to dotychczas jedynie Monopoly, Ryzyko, Scrabble itp. chociaż ostatnio spodobała nam się Reglamentacja. Skład: 2-4 ewentualnie 5 osób. Myślałem nad Agricolą, ale chyba za trudne na początek. Rozważałem też Cytadelę i Mount Everest. Cena do 120zł. Gatunek tak naprawdę dowolny, byleby wciągnęło i starczyło na długo. Dlatego właśnie zainteresowałem się Agricolą bo tak na prawdę byłby to zakup na przyszłość, ale czy nie odstraszy początkujących?
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: DeKa »

jaj0
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:22

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: jaj0 »

Tak, większość jednak albo nie ma opcji gry w dwie osoby albo po prostu nie przykuły mojej uwagi. Prócz Carcassone. Same pozytywne opinie na temat gry są zachęcające, jednak sama mechanika układania kafelków jakoś do mnie nie przemawia. Zainteresowała mnie też w miarę Epoka Kamienia i K2.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Tomzaq »

Epoka Kamienia będzie doskonała. Wszystkim początkującym się podoba i nieźle chodzi na dwie osoby.
Jako maniak Rialta polecam Rialto.
Who is John Galt?
Posiadam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: misioooo »

K2. Moim zdaniem rewelacyjne na 2,3 osoby. Na więcej traci niestety na miodności dla mnie. Fajne, zasady proste, trzeba trochę pogłówkować. Od tego zacząłem przygodę ze współczesnymi planszówkami.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Dyso »

Zobacz jeszcze na 7 Cudów i Wsiąść do Pociągu: Europa. Polecam przy okazji kupić też list miłosny, który kosztuje w okolicach 15zł.
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Grzdyll »

+1 do Wsiąść do pociągu (chyba najlepiej na początek Europa), jeśli negatywna interakcja Wam nie wadzi to zerknij na Potwory w Tokio lub Smallworld. Poza tym Agricola albo jeszcze lepiej Puerto Rico są dość intuicyjne i wcale nie muszą być za trudne... byle chęci były
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Epyon »

Jeśli Ticket to Ride ma chodzić na 2 osoby, to tylko Nordic Countries się nadaje, pozostałe mapy są zbyt luźne i jest zwyczajnie nudno. ;) Poza tym ja bym na początek nie brał też gry zbyt prostej - bo może się znudzić. Tickety będą jeszcze ok, ale polecam też wspomniane wyżej K2.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Pixa »

Wsiasc do pociagu jest swietne, ale nie na dwie osoby - wieje nuda. Jesli juz to od trzech w gore. Problem jest taki, ze gry, ktore fajnie chodza na 2 osoby na ogol nie za dobrze dzialaja na 4 ;-)

Ze swojej strony polece ciut trudniejsze tytuly, ale mysle, ze spokojnie do ogarniecia.

Osadnicy: Narodziny Imperium - fajna, dajaca sporo frajdy karcianka o rozbudowie cywilizacji.
Suburbia - budujemy miasto a'la Sim City.

Obie dobrze chodza od 2 do 4 graczy, powinny starczyc na dlugo.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: misioooo »

Pixa pisze:Wsiasc do pociagu jest swietne, ale nie na dwie osoby - wieje nuda. Jesli juz to od trzech w gore. Problem jest taki, ze gry, ktore fajnie chodza na 2 osoby na ogol nie za dobrze dzialaja na 4 ;-)
Wsiąść do pociągu działa świetnie na 2 osoby, ale wersja Nordic Countries (to jest wersja od 2 do 3 graczy, PL nazywa się podajże Skandynawia).

Co do "problemu" nie zawsze. Sporo gier działa równie fajnie na 2 jak i na więcej. Tudzież rozgrywka 1vs1 jest po prostu inna niż na 3+ osobników (Small World - bardziej taktyczna i strategiczna na 2 osoby, RftG zdecydowanie inna gra zwłaszcza z zasadami "advanced"...).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Wookasch »

Polecę Abyss.

Grywamy w skladzie 2-4, wiek od 9 do 40.

Pieknie wydana, nie ze trudna, nie trywialna. Rozsadny czas rozgrywki (mozna 2-3 razy po kolei pocisnac :D ).

W cenie sie zmiescisz wg i-szop, zapowiedziany juz dodatek.

http://www.abyss-the-game.com

https://boardgamegeek.com/boardgame/155987/abyss
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Pixa »

misioooo pisze:
Pixa pisze:Wsiasc do pociagu jest swietne, ale nie na dwie osoby - wieje nuda. Jesli juz to od trzech w gore. Problem jest taki, ze gry, ktore fajnie chodza na 2 osoby na ogol nie za dobrze dzialaja na 4 ;-)
Wsiąść do pociągu działa świetnie na 2 osoby, ale wersja Nordic Countries (to jest wersja od 2 do 3 graczy, PL nazywa się podajże Skandynawia).
Fakt, z tym, ze wtedy nie pogra w 4-5 osob (a takie sa zalozenia)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: hydrox »

Ja jakoś z gier początkowych poleciłabym Ci Osadników z Catanu nawet bez dodatku, coby się najpierw trochę rozegrać:) Miałam z nimi jednak tak, że po kilku rozgrywkach potrzebowałam dodatku bo trochę monotonnie się robiło.

Jeśli lubisz gry logiczne na 2 osoby to Rój.

Taką pozycją wg mnie początkową jest również Talisman: Magia i miecz - inwestycja trochę większa.

Agricola jak najbardziej - spokojnie do ogarnięcia, jak zazwyczaj trzeba się porządnie zapoznać z instrukcją.
jaj0
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:22

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: jaj0 »

A co myślicie o Magnatach i Pokoleniach?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Neoptolemos »

Magnaci są spoko, dosyć nietypowi jak dla mnie - ale mechanicznie to naprawdę prosta gra, a przy tym całkiem przyjemna. Na pewno zyskuje przy pełnym składzie, we 2 osoby nie grałem, ale 3 już bawiły się dobrze.

Na początek świetni są Osadnicy z Catanu - wadą jest to, że można grać w 3-4 osoby, na 2 nie ma opcji.

K2 też na plus :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: premek »

Z takim budżetem to spokojnie możesz kupić Mount Everest oraz Carcassonne - z obu gier będziecie zadowoleni.

Na Agricolę i inne gry przyjdzie czas a powyższe dadzą dużo frajdy.
Z innych propozycji dla początkujących to niezmiennie Wsiąść do Pociągu, może być Europa, może być USA(minimalnie prostsze) oraz Osadnicy z Catanu.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: DarkSide »

(Prawie) każdy zaczynał od Osadników i Carcassonne, więc to chyba dobre gry skoro większość wpadła po uszy jeśli chodzi o planszówki :D
"Cytadela" może nie na sam początek, bo to świetna gra, ale trzeba się już choś trochę w planszówkach rozsmakować docenić tę grę. Mogę z kolei polecić: "Survive - Escape from Atlantis" , "K2" , "Stone Age" , "Ticket to Ride", a z mniej znanych gier "Przez Pustynię"

No a jeżeli chcesz kogoś zrazić do planszówek już na starcie, to Agricola będzie doskonałym wyborem :twisted:

Ludzie! jaj0 napisał, że poszukuje tytułów dla początkujących!! Zderzenie z "Agricolą" , "Pokoleniami" i innymi grami tego kalibru może być bolesne i tylko zniechęcić do planszówek po pierwszym spotkaniu z nimi. To powinny być tytuły o stopniu komplikacji zasad typu "Maori" "Totem" "Kameleon" "Qwixx" albo "Dobble".
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: siekan »

Zgadzam się z Dark Side. Dla planszówkowiczów niektore tytuly moga wydawac sie super latwe, jednak dla innych moga byc super trudne i ilosc zasad moze ich przerazić.
Mój głos, jak we wszystkich innych grach dla poczatkujących oczywiscie na Ticketa. Ale równie dobrze mogą zainteresować Dixit, Augustus czy wspomniani Osadnicy z Catanu
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: Pietruch »

jaj0 pisze:Witam! Poszukuję gry planszowej (może być też karcianka) dla początkujących graczy. Z planszówek to dotychczas jedynie Monopoly, Ryzyko, Scrabble itp. chociaż ostatnio spodobała nam się Reglamentacja. Skład: 2-4 ewentualnie 5 osób. Myślałem nad Agricolą, ale chyba za trudne na początek. Rozważałem też Cytadelę i Mount Everest. Cena do 120zł. Gatunek tak naprawdę dowolny, byleby wciągnęło i starczyło na długo. Dlatego właśnie zainteresowałem się Agricolą bo tak na prawdę byłby to zakup na przyszłość, ale czy nie odstraszy początkujących?
Skoro podoba się wam Reglamentacja to możecie pomyśleć nad Kolejką, cel gry i mechanika są podobne (w Kolejce nie ma handlu między graczami), mam wrażenie że Reglamentacja to taka wersja przenośna Kolejki :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: misioooo »

My zaczynaliśmy od K2 naszą przygodę ze współczesnymi planszówkami. I mamy ten tytuł do dziś, czasami po niego sięgając :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: iguana. »

misioooo pisze:My zaczynaliśmy od K2 naszą przygodę ze współczesnymi planszówkami. I mamy ten tytuł do dziś, czasami po niego sięgając :)
My od wsiąść do pociągu Europa i już po miesiącu kolekcja powiększyła się do 6 gier ;) Druga była K2 :) Do tej pory jedna z naj :)
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: repi_1 »

My wpadliśmy w planszówki po Osadnikach:NI. A później już poleciało i stało się moim i małżonki hobby.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Planszówka dla początkujących.

Post autor: TV3 »

Z racji uzależnienia wersji od ilości graczy (jedna działa na więcej osób, inna na mniej) - zamiast Ticket to ride chyba lepiej wziąć Cesarskiego Kuriera. Chodzi i na 2 i na 4 osoby zadowalająco. Dość podobny mechanizm rozgrywki.
Jest przyjemny, estetycznie wydany, zasady nieskomplikowane. Powinien się nadać.
ODPOWIEDZ