Gra dla 2-4 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Wojtas_512 »

Cześć,

mam dylemat, ponieważ chciałbym zakupić jakąś dobra gre planszową dla 2-4 graczy. Rozważałem zakup Metallum jednak to jest gra stricte dla 2 osób a jednak często zdarza się, że chciałoby się jeszcze z kimś zagrać.

Na chwilę obecną często gram w 7 cudów świata w 2 osoby, co bardzo słabo się sprawdza.
Czego szukam?
- gry z elementami ekonomicznymi,
- gry z elementami strategicznymi,
- gry średnio złożonej (na poziomie mniej więcej Gry o Tron)
- gry nie krótkiej (60min-120min, a nawet dłużej)

Ogółem jakby udało się znaleźć coś jak Gra o Tron tylko nadającej sie do gry już od 2 graczy to będzie super.

Czytałem też, że dobrym rozwiązaniem byłaby gra Runewars czy Wojna o Pierścień
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: misioooo »

Cyklady (licytacja, jak dla mnie działa fajnie na 2 osoby, z dodatkiem Tytani jeszcze lepiej - dwie drużyny, każda po 2 nacje).
Kemet - bez licytacji, bardziej konfrontacyjny (punkty za bitwy).
Nie wiem jak złożoność - nie grałem w GoT.
Obie powyższe są przyjemne, tak na 1h-1h30min.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Pixa »

Suburbia - chodzi dobrze od 2-4 osob. W pelnym skladzie trwa ok. 90 minut.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Wojtas_512 »

mam w domu kemet'a, po obejrzeniu recenzji byłem zachwycony. Mój optymizm zmalał po kilku partiach, gra jest dobra ale momentami może się troche dłużyć. Za mało możliwości (jak nie masz pieniędzy to pozostaje Ci jedno, akcja ich dobrania)...
Suburbia, wygląda nawet ok, tematyka też dobra...Na pewno trafi na moją liste do zakupu
Nad cykladami zastanawiam się już od jakiegoś czasu, ale nie jestem do końca przekonany.

A jak na dwóch graczy chodzi smallworld?

Może macie jeszcze jakieś pomysły?
Ostatnio zmieniony 27 sty 2015, 21:29 przez Wojtas_512, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Bea »

Może Wojna Narodów (Nations)?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Gra dla 2-4 graczy

Post autor: mig »

Z tych wymienianych przez Ciebie to raczej Runewars, choc elementów stricte ekonomicznych specjalnie dużo tam nie ma. Runewars w przedziale 2-4 bedzie chodziło bardzo dobrze. Wojna o Pierścień to fantastyczna gra ale ekonomii nie ma jeszcze mniej niż Runewars (tzn nie ma;) a do tego imho tryb 3 i 4 osobowy zupełnie sie nie sprawdzają. To świetna dwuosobowka jest z przyszytymi na siłę, mało klimatycznymi trybami wieloosobowymi. I mimo, ze WotR lubię bardziej niż Runewars, to przy tych kryteriach lepsze bedzie to drugie.
Smallworld na dwóch od biedy się nada, ale wg mnie to zdecydowanie słabsza (a rownież szybsza i prosta-wręcz prostacka) gra niż Runewars i Wojna o pierścień.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Wojtas_512 »

Dzięki za odpowiedź. Skłaniałbym się do RuneWars, chyba że jest coś ciekawszego podobnego do GoT ale na 2 do 4 graczy?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: arturpe »

Wojtas_512 pisze:Dzięki za odpowiedź. Skłaniałbym się do RuneWars, chyba że jest coś ciekawszego podobnego do GoT ale na 2 do 4 graczy?
Wg mnie Mage Knight. I w sumie jest średnio złożona. Na prawdę nie jest najgorzej.

Spartacus poza tym ze jest po angielsku na poziomie przedszkola, pasuje znakomicie.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Bea »

arturpe pisze: Spartacus poza tym ze jest po angielsku na poziomie przedszkola, pasuje znakomicie.
A jak Spartacus chodzi na dwie osoby? Bo sama się nad nim zastanawiam...

edit:
O którego Spartacusa chodzi?
https://boardgamegeek.com/boardgame/22377/spartacus
https://boardgamegeek.com/boardgame/128 ... -treachery
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 11:26 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: arturpe »

Bea pisze:
arturpe pisze: Spartacus poza tym ze jest po angielsku na poziomie przedszkola, pasuje znakomicie.
A jak Spartacus chodzi na dwie osoby? Bo sama się nad nim zastanawiam...
No właśnie niestety nie chodzi. Zdałem sobie sprawę o tym dopiero po Twoim pytaniu. Jest od 3 osób. Z dodatkiem do 6ciu, bez do 4. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Wojtas_512 »

z tego co się orientuje to Spartacus jest dosyć zbliżony do GOT, chociaż klimatycznie wole GOT'a...
Gry na większość liczbe graczy też są ok, ale mój maks. skład osób do gry to 4 osoby a to dopiero próg wejścia tak naprawde w GOT (a i tak to mało) w Spartacusie pewnie będzie to samo -> sorry za offtop

Mage Knight jest chyba dosyć skomplikowany, multum mikro reguł mnie odstrasza.
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Dyso »

Runewars jest dobrą grą, lecz trzeba liczyć się z tym, że:
- partia trwa 3-5 godzin w pełnym składzie
- gra jest bardziej złożona od Gry o Tron (prawie 40 stron instrukcji) + w niektórych sytuacjach trzeba posiłkować się erratą autora gry
- gra na dwie osoby jest średnia, po "pierwszym roku gry" można czasem przewidzieć kto już wygra
- najlepiej gra się w 4 osoby
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Pixa »

Smallworld na 2 osoby to nieporozumienie, choc zaraz pewnie znajda sie obroncy twierdzacy, ze na dwojke jest bardziej taktyczna ;-) Cyklady [podstawka] rozwijaja skrzydla od 3 osob, na 2 ujda w tloku.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 17:32 przez Pixa, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: misioooo »

Pixa pisze:Smallworld na 2 osoby to nieporozumienie, choc zaraz pewnie znajda sie obroncy twierdzacy, ze na dwojke jest bardziej taktyczna ;-) Cyklady rozwijaja skrzydla od 3 osob, na 2 ujda w tloku.
Pixa grałeś w Cyklady z tytanami na 2 osoby w trybie 2vs2? W podstawkę ok, na 2 jest dobrze, na 3+ bardzo dobrze (ale moim zdaniem daleko tej grze do "niedziałania" na 2 osoby).
Small World zdecydowanie bardziej taktyczny i pozwala coś poplanować na 2 osoby. Na więcej to troszkę taki Chaos w Star... Małym Świecie :) Mi się podoba w każdej konfiguracji, choć tłuczenie lidera czasami się pojawia (trzeba zręcznie się nie wychylać i można innych na siebie nawzajem napuszczać - super zabawa).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Pixa »

Pisałem o samej podstawce jesli chodzi o Cyklady. O Tytanach sie nie wypowiadam, bo nie mialem stycznosci. Jesli kogos wprowadzilem w blad to juz edytuje poprzedniego posta.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: ko2a »

misioooo pisze:
Pixa pisze:Smallworld na 2 osoby to nieporozumienie, choc zaraz pewnie znajda sie obroncy twierdzacy, ze na dwojke jest bardziej taktyczna ;-) Cyklady rozwijaja skrzydla od 3 osob, na 2 ujda w tloku.
Pixa grałeś w Cyklady z tytanami na 2 osoby w trybie 2vs2? W podstawkę ok, na 2 jest dobrze, na 3+ bardzo dobrze (ale moim zdaniem daleko tej grze do "niedziałania" na 2 osoby).
Small World zdecydowanie bardziej taktyczny i pozwala coś poplanować na 2 osoby. Na więcej to troszkę taki Chaos w Star... Małym Świecie :) Mi się podoba w każdej konfiguracji, choć tłuczenie lidera czasami się pojawia (trzeba zręcznie się nie wychylać i można innych na siebie nawzajem napuszczać - super zabawa).
Zgadza się
popieram informacje nt. Smallworld'a
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Rocy7 »

Smallworld na 2 jest moze i bardziej taktyczny, ale rowniez duzo bardziej nudny.

W Cykladach glowna mechanika i w podstawce i dodatkach opiera sie na licytacji - jak dla mnie licytowanie na dwie osoby słabo działa.
Wojna o Pierscien nie ma ekonomii i tryby na wiecej niz 2 sa srednie.

Jesli Hyperboea chodzi dobrze na 2 osoby to powinna pasowac do wymogow, niestety nie gralem wiec sam tego nie ocenie.

Clash of Cultures spelnia wymogi z tym ze na dwoch jest mniej interakcji (dopiero pod koniec gry).
Ostatnio zmieniony 29 sty 2015, 12:36 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: misioooo »

Rocy7 grałeś w Cyklady na 2 osoby? (choćby podstawkę)
Na dwie osoby każdy ma dwa piony do licytacji, ale jedną pulę $$$ - może nie jest to szczyt, ale daleko takiemu rozwiązaniu do "zwykłej" licytacji 1vs1... To nie jest licytacja stricte na dwie osoby jak to ktoś nieobeznany z grą może sobie wyobrażać. Oczywiście na 4 czy 5 graczy jest znacznie ciekawiej :)

Co do nudy w SW - rozumiem, że to Twoja subiektywna opinia po rozegraniui iluśtam gier 1vs1? Ja mam wręcz odwrotną po rozegranych Xnastu partiach 1vs1 i podobnej ilości w szerszym gronie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Rocy7 »

misioooo pisze:Rocy7 grałeś w Cyklady na 2 osoby? (choćby podstawkę)
Na dwie osoby każdy ma dwa piony do licytacji, ale jedną pulę $$$ - może nie jest to szczyt, ale daleko takiemu rozwiązaniu do "zwykłej" licytacji 1vs1... To nie jest licytacja stricte na dwie osoby jak to ktoś nieobeznany z grą może sobie wyobrażać. Oczywiście na 4 czy 5 graczy jest znacznie ciekawiej :)
Oczywiscie, ze gralem na 2, gdybym nie gral w wariant 2 osobowy nie twierdzilbym kategorycznie ze jest nudno. Wiem jak on dziala gralem w niego i uwazam, iz jest nudny, co wiecej osoba, ktora ze mna grala w wariant 2 osobowy ma identyczne odczucia. To ze masz dwa piony i 1 pule monet nie wiele zmienia. Na dwoch latwo obliczyc ile kasy ma przeciwnik oraz przewidziec, ktore licytacje sa dla niego wazniejsze.

W kwestii SW to nie tylko moje odczucia moi przeciwnik stwierdzil wrecz, ze Smallworld na dwoch to "wielowymiarowe szachy". Po kilku partach przestalo nam sie chciec grac dalej we dwoch.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Dabi »

Gry na większość liczbe graczy też są ok, ale mój maks. skład osób do gry to 4 osoby a to dopiero próg wejścia tak naprawde w GOT (a i tak to mało) w Spartacusie pewnie będzie to samo -> sorry za offtop
W Spartacusie 4 to najlepszy skład :) 3 to troszkę za mało a 5 z dodatkiem jest też fajne. 6 znowuż to za dużo.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Wojtas_512 »

Zdania są dosyć podzielone, small world wygląda nawet ok (chociaż nie jestem przekonany do trybu dla dwóch graczy)

Macie jeszcze jakieś pomysły?

Powtórzę to czego szukam to gra która dobrze działa zarówno przy 2,3 i 4 graczach.

Gra w stylu GOT, a więc elementy strategii. Nie ma konieczności aby było sporo ekonomii. Sporo interakcji.

Klimat jaki mnie interesuje to albo SCI-Fi, głównie kosmos etc. lub stricte fantasy. Jakby dało sie znaleźć Twilight Imperium tylko coś mniej rozbudowanego.

Ogółem też chciałbym żeby gra była ładnie wykonana, plansza najlepiej z hexów, a jednostki w postaci figurek lub czegoś innego bardziej namacalnego niż karta/tektura.

Ew. znacie podobne gry do Suburbii, bo przypomina mi on troche CV, w którym po prostu zamiast "życia" budujemy miasto.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2015, 21:19 przez Wojtas_512, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: crsunik »

Firefly ;P Discworld:Ankh Morpork
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: misioooo »

Keyflower!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: Wojtas_512 »

Ok, jestem na 90% zdecydowany na grę Gamedec, pytanie tylko jak się w to gra w dwie osoby?

Co mnie bardziej cieszy, jest możliwość gry na jednego gracza.

Drugim tytułem, który mnie kusi to RuneWars, gra trafia prawie w 100% w moje gusta...Hexowata plansza, figurkowe jednostki to jest to co lubie. To tak od strony czysto wizualnej. Czas gry chyba też nie jest tak powalający jak w Twilight Imperium.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 graczy

Post autor: misioooo »

Gamedeca zamówiłem sobie wczoraj, w promocji na cda.pl za 99,99zł :) Nawet jak się nie spodoba nam sądzę, że w cenie zakupu ktoś odkupi (lub kilka zł taniej) i niewielka strata. Jak poczekasz to po weekendzie przetestuję 1vs1 i dam znać jakie jest nasze zdanie na temat tej gry w wariancie 2-osobowym (nie grałem i szybko nie zagram w większym gronie, może weekend za tydzień).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ