Bora Bora - wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Bora Bora - wątpliwości

Post autor: joanna1974 »

Po pierwszej rozgrywce mam następujące pytania:

1. Używam akcji rozprzestrzeniania się, stawiam na wyznaczonym miejscu chatkę, przy pomocy czerwonego boga otrzymuję np. 5 pkt. za rybki.
Załóżmy, że nikt mnie nie przesunie z oznaczonego miejsca, to czy na końcu gry powtórnie otrzymuję 5 pkt? Jeśli inny gracz postawi się w tym miejscu (moja chatka zostanie przesunięta), to czy on otrzyma 5 pkt. za rybki?

2. Płytki zadań: jeżeli na koniec rundy okaże się, że spełniłam więcej niż 1 zadanie (np.2), co się wówczas dzieje? Zgodnie z instrukcją mogę spełnić tylko jedno. Czy wtedy: wybieram z tych dwóch płytek jedną? No bo chyba nie muszę pilnować, aby "nie wypełnić" więcej niż 1 płytki zadań?

3. Nie łapę, co oznacza ten zapis: Uwaga: płytki ryb mogą być punktowane raz na gracza na region


Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: romeck »

joanna1974 pisze:Po pierwszej rozgrywce mam następujące pytania:

1. Używam akcji rozprzestrzeniania się, stawiam na wyznaczonym miejscu chatkę, przy pomocy czerwonego boga otrzymuję np. 5 pkt. za rybki.
Załóżmy, że nikt mnie nie przesunie z oznaczonego miejsca, to czy na końcu gry powtórnie otrzymuję 5 pkt? Jeśli inny gracz postawi się w tym miejscu (moja chatka zostanie przesunięta), to czy on otrzyma 5 pkt. za rybki?

2. Płytki zadań: jeżeli na koniec rundy okaże się, że spełniłam więcej niż 1 zadanie (np.2), co się wówczas dzieje? Zgodnie z instrukcją mogę spełnić tylko jedno. Czy wtedy: wybieram z tych dwóch płytek jedną? No bo chyba nie muszę pilnować, aby "nie wypełnić" więcej niż 1 płytki zadań?

3. Nie łapę, co oznacza ten zapis: Uwaga: płytki ryb mogą być punktowane raz na gracza na region


Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Z góry dzięki.
1. Tak. Na koniec gry rybki punktują jeszcze raz temu, kto postawił w danym regionie chatkę jako ostatni.

2. Możesz mieć spełnionych więcej zadań, a nawet wszystkie. Ale w konkretnej rundzie wybierasz jedno z nich i odkładasz je jako spełnione (punktując odpowiednio). Pozostałe zapunktują w następnych rundach (a że już są spełnione, to nie trzeba się martwić).

3. Chodzi o punktowanie za rybkę w czasie gry za pomocą czerwonego boga. Jeden gracz tylko raz może się rozprzestrzenić na dany region (można mieć tylko jedną chatkę w regionie), więc tylko wtedy ma okazję zapunktować czerwonym bogiem za rybkę.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: joanna1974 »

Ale szybko!! Jeszcze raz dzięki za odpowiedź :D
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: Arek B »

romeck pisze: 1. Tak. Na koniec gry rybki punktują jeszcze raz temu, kto postawił w danym regionie chatkę jako ostatni.
Czyli na koniec gry rybki nie punktują każdemu kto ma w regionie szałas? Tylko temu kto postawił szałas jako ostatni (ma go w tym centralnym prostokąciku)?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: tomb »

Tak, dlatego szałas wstawiasz w wyznaczone miejsce, a jeśli jest zajęte, to wypychasz poprzedni szałas. Na końcu punkty za rybę w regionie dostaje ten, kto stoi w miejscu wyznaczonym pod szałas.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

Mam dwa pytania.

1) Czy jest jakiś sposób aby przetasować 5 wyłożonych kart bogów albo czy porządek tury w którymś miejscu nakazuje? Wydaje mi się, że nie ale wolę się upewnić.

2) Rozgrywany jest koniec gry. Mam do wykonania 3 misje. Jedna z nich wymaga dwóch żółtych kart boga (te do misji). Spełniam zadanie bo mam dwie karty na ręce. Kolejna misja natomiast wymaga 3 różnych biżuterii ale mam tylko 2. Czy mogę wtedy zagrać kartę żółte boga aby ułatwić sobie wykonanie misji (bo przecież mam 2 na ręce i żeton owoców też mam)??? Bo niby to jest koniec gry, a nie runda C i to mnie zastanawia.

PS: 3 ostatnie misje na koniec gry również przynoszą punkty za wykonanie prawda?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:Mam dwa pytania.

1) Czy jest jakiś sposób aby przetasować 5 wyłożonych kart bogów albo czy porządek tury w którymś miejscu nakazuje? Wydaje mi się, że nie ale wolę się upewnić.

2) Rozgrywany jest koniec gry. Mam do wykonania 3 misje. Jedna z nich wymaga dwóch żółtych kart boga (te do misji). Spełniam zadanie bo mam dwie karty na ręce. Kolejna misja natomiast wymaga 3 różnych biżuterii ale mam tylko 2. Czy mogę wtedy zagrać kartę żółte boga aby ułatwić sobie wykonanie misji (bo przecież mam 2 na ręce i żeton owoców też mam)??? Bo niby to jest koniec gry, a nie runda C i to mnie zastanawia.

PS: 3 ostatnie misje na koniec gry również przynoszą punkty za wykonanie prawda?
1 . Również nie kojarzę, aby można było przetasować karty bogów. instrukcja daje opcje wzięcia karty boga w ciemno, albo z tych, które są wyłożone.

2. Ja dopuściłbym takie rozwiązanie. Cele można realizować w dowolnej kolejności. Posiadasz dwie kart żółtego boga, nie odrzucasz ich tylko pokazujesz, że je masz w momencie realizacji celu. Kolejny cel realizujesz z wykorzystaniem żółtego boga, daru i go realizujesz za 4 punkty.

PS. Tak, wszystkie ostateczne cele dają punkty za ich zrealizowanie. A na końcu można uzyskać 6 pkt. za zrealizowanie wszystkich 9 celów.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli graliśmy poprawnie. W zasadzie nawet rozumiem czemu nie ma przetasowania kart bogów. Bo w sumie można użyć karty X i Y aby zagrać kartę jedną Z.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli graliśmy poprawnie. W zasadzie nawet rozumiem czemu nie ma przetasowania kart bogów. Bo w sumie można użyć karty X i Y aby zagrać kartę jedną Z.
zamiast karty boga X, można zagrać dwie karty boga Y z jednym darem, albo fioletowy żeton z maską (nie wymaga daru).
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

GeQ pisze:
ChlastBatem pisze:Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli graliśmy poprawnie. W zasadzie nawet rozumiem czemu nie ma przetasowania kart bogów. Bo w sumie można użyć karty X i Y aby zagrać kartę jedną Z.
zamiast karty boga X, można zagrać dwie karty boga Y z jednym darem, albo fioletowy żeton z maską (nie wymaga daru).
Tak tak dwóch identycznych, racja.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: GeQ »

@ChlastBatem

taka uwaga co do bogów (my podczas pierwszych gier mieliśmy z tym problemy, tzn. graliśmy źle ;)). W fazie B - akcja mężczyzn i kobiet, można zagrać tylko raz kartę zielonego boga, który albo podwaja akcję lub pozwala skorzystać z dodatkowej akcji.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

GeQ pisze:@ChlastBatem

taka uwaga co do bogów (my podczas pierwszych gier mieliśmy z tym problemy, tzn. graliśmy źle ;)). W fazie B - akcja mężczyzn i kobiet, można zagrać tylko raz kartę zielonego boga, który albo podwaja akcję lub pozwala skorzystać z dodatkowej akcji.
Jedną kartę na całą fazę B czy tylko jedną kartę na jeden żeton kobiety/mężczyzny?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:
GeQ pisze:@ChlastBatem

taka uwaga co do bogów (my podczas pierwszych gier mieliśmy z tym problemy, tzn. graliśmy źle ;)). W fazie B - akcja mężczyzn i kobiet, można zagrać tylko raz kartę zielonego boga, który albo podwaja akcję lub pozwala skorzystać z dodatkowej akcji.
Jedną kartę na całą fazę B czy tylko jedną kartę na jeden żeton kobiety/mężczyzny?
No właśnie jedną na całą fazę B - jeśli planujesz coś podwoić to albo mężczyznę, albo kobietę :(
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

a skąd ta pewność? Bo w instrukcji nie ma takiego zapisu. Bo wtedy co z innymi kartami bogów. Też tylko raz na całą fazę? Nie wydaje mi się.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:a skąd ta pewność? Bo w instrukcji nie ma takiego zapisu. Bo wtedy co z innymi kartami bogów. Też tylko raz na całą fazę? Nie wydaje mi się.
stoi tak w instrukcji.
poza tym gdzieś doczytałem na innym wątku tegoż forum, że tak prawidłowo powinno się to interpretować.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Można zagrać tylko jednego zielonego boga na rundę. Stoi gdzieś w instrukcji.
Who is John Galt?
Posiadam
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:a skąd ta pewność? Bo w instrukcji nie ma takiego zapisu. Bo wtedy co z innymi kartami bogów. Też tylko raz na całą fazę? Nie wydaje mi się.

10 str. na marginesie: "Gwoli wyjaśnienia: możesz zagrać najwyżej jedną kartę zielonego boga w fazie B i użyć jej albo do podwojenia efektu kobiety/mężczyzny albo do użycia jednej dodatkowej zdolności kobiety/mężczyzny"
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

GeQ pisze:
ChlastBatem pisze:a skąd ta pewność? Bo w instrukcji nie ma takiego zapisu. Bo wtedy co z innymi kartami bogów. Też tylko raz na całą fazę? Nie wydaje mi się.
stoi tak w instrukcji.
poza tym gdzieś doczytałem na innym wątku tegoż forum, że tak prawidłowo powinno się to interpretować.
Faktycznie, znalazłem w instrukcji wyraźny zapis o tej zasadzie. Dosyć specyficzne. Ale zasady to zasady, rzecz święta :wink: W ogóle w bardzo niefortunnym miejscu dodali ten zapis.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: Blue »

W instrukcji stoi, że facetów tatuujemy raz na grę, ale nie ma takiego zapisu kawałek dalej co do zbierania muszelek przez kobiety mimo że tez je "opuszczamy" w dół w podobny sposób. To w końcu też są w stanie zbierać jednorazowo, czy jednak co rundę wracają w górę i mogą zbierac ponownie i przegapiłem jakiś zapis w instrukcji?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 906
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 320 times

Re: Bora Bora - wątpliwości

Post autor: Koziełło »

Każde "opuszczenie w dół" jest jednorazowe i ani Pan ani Pani już na górę nie wraca
ODPOWIEDZ